Haberler

Haberler

Toplam 232 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
İnşaat maliyetleri üçüncü çeyrekte yüzde 5.2 arttı (25 Ekim 2007)Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yılın üçüncü çeyreğine ilişkin bina inşaatı maliyet endeksini açıkladı. Buna göre temmuz-ağustos-eylül döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre işçilik maliyetleri yüzde 10.7 artarken, malzeme fiyatlarındaki artış yüzde 3.75 düzeyinde gerçekleşti.
Mersin Seka fabrikası turizm tesisi olacak (25 Ekim 2007)Cumhuriyetin ilk sanayi kuruluşları arasında yer alan SEKA''nın, Mersin''in Silifke ilçesindeki fabrikasının turizm tesisi olarak yatırımcıya açılması için çalışmalara başlandığı bildirildi.
110 milyon dolara mal olan Espark 31 Ekim''de açılıyor (25 Ekim 2007)Alışveriş merkezi yönetim şirketi Ece Türkiye''nin Eskişehir''de 110 milyon dolar yatırımla kurduğu Espark alışveriş merkezi 31 Ekim''de açılacak.
"Kaz"ları da yolarlar (25 Ekim 2007)Altın arayan şirketler Kaz Dağı''nı delerken Türkiye''nin, "Bölgedeki genetik çeşitliliği yerinde koruyacağım" diyerek Dünya Bankası''ndan 5.1 milyon dolar hibe aldığı ortaya çıktı. Ankara Üniversitesi biyologlarından Prof. Dr. Barbaros Çetin, "Bu parayı alıyorsanız, ben burayı korurum taahhüdünü de vermiş sayılırsınız" dedi.
Müteahhitlere Vietnam''dan davet var (25 Ekim 2007)Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nedim Kalpaklıoğlu, Vietnam''da Türk inşaat firmaları için büyük proje fırsatlarının bulunduğunu belirtti. Vietnam Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Yerel Sanayi Birimi Genel Direktörü Hoang Quoc Vuong başkanlığındaki 18 kişilik Vietnam iş heyeti, EBSO''da Türk sanayicilerle ikili görüşmelerde bulundu. Vietnam Heyeti Lideri Vuong, Vietnam''da birçok ülkeden girişimcinin yatırım yaptığını, Türk işadamlarını da yatırıma davet ettiklerini belirtti. Vuong, özellikle tekstil, deri, ayakkabı, elektronik, kimya ve inşaat alanlarında ortak hareket etmek istediklerini söyledi.
Tarih: 25 Ekim 2007 Kaynak: Milliyet
Bu anıt ağacı kurtarın Galatasaray’a bu yakışır (25 Ekim 2007)TOKİ’nin Galatasaray için Seyrantepe’de inşa edeceği 52 bin kişilik stada ulaşımı sağlamak üzere planlanan kavşak ve bağlantı yolu, yaklaşık 300 yıllık olduğu tahmin edilen tescilli bir anıt ağacın üzerinden geçiyor.
Zorlu Center için projeler 1 Kasım''da teslim edilecek (25 Ekim 2007)Zorlu Holding''in, Karayolları arazisinde inşa edeceği Zorlu Center için açtığı proje yarışmasına teklif veren 117 mimarlık bürosundan yarışmaya hak kazanan 14''ünün projelerini teslim tarihi 1 Kasım''da sona eriyor.
Mimtur İnşaat Polaris markasını Bodrum''a taşıdı (24 Ekim 2007)Daha önce Polaris markasını İstanbul Maslak''ta ve Ataşehir''deki projelerinde hayata geçiren Mimtur İnşaat bu defa aynı marka ile yabancılara yönelik ikinci konut işine giriyor.
Tulip''in Bahçeşehir konutlarında satışlar Kasım''da başlayacak (24 Ekim 2007)TOKİ’den ihale kazanan ilk yabancı ortaklı Türk inşaat yatırım şirketi olan Tulip Gayrimenkul, Ispartakule’de yapacağı Tulip Bahçeşehir''in inşaatına bu ay sonu başlıyor.
Konut satışında fren yapan Krea ticari gayrimenkule hız verdi (24 Ekim 2007)Konut projelerinde kâr marjlarının daraldığını ve artık arsa sahiplerinin yatırımcı veya geliştiriciden daha fazla para kazandığını belirten Krea Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kodal, şirket olarak konut yatırımlarında frene bastıklarını ve ağırlığı ticari gayrimenkullere verdiklerini söyledi.
Müze şehir Edirne (24 Ekim 2007)Osmanlı Devleti’ne uzun yıllar başkentlik yapmış olan şerhat şehri Edirne, artık müzelerinin zenginliğiyle de anılacak. Edirne Valisi Nusret Miroğlu, kente yeni müzeler kazandırmak istediklerini söyledi. Yeni Edirne Sarayı’ndaki tarihi mutfak binası “Mum ve Mutfak Müzesi”, Sarayiçi’ndeki Adalet Kasrı’nın “Adalet Müzesi” olarak düzenleneceğini ifade eden Edirne Valisi Nusret Miroğlu, kentte halen İslam Eserleri, Arkeoloji ve Etnografya, Selimiye Vakıf, Şükrü Paşa Anıtı ile Sağlık müzelerinin faaliyette olduğunu belirtti. Eski Elektrik Fabrikası’nın da bulunduğu kazı alanına mezar taşlarıyla “Osmanlı Taş Eserleri Müzesi” fonksiyonu verileceğini ifade eden Miroğlu, Trakya Üniversitesinin, Tıp Müzesi oluşturma ve Kırkpınar Evi’ni de müzeye dönüştürme girişimlerinin olduğunu bildirdi. Gazimihal semtindeki tarihi hamamın da “Hamam Müzesi” olarak kullanılmak üzere restore edileceğini belirten Miroğlu, “Edirne’nin müzeler şehri olmasını istiyoruz. Bunu da başaracağız” dedi.
Tarih: 24 Ekim 2007 Kaynak: Türkiye
Küçük Armutlu’da 29 gecekondunun daha yıkımı tamamlandı (24 Ekim 2007)İstanbul Büyükşehir Belediyesi-Zabıta Dairesi Başkanlığı, Zabıta Tedbir Müdürlüğü yıkım ekiplerince, Baltalimanı-TEM Bağlantı Yolu İnşaatı İşi kapsamında yol güzergahında kalan 29 adet gecekondunun yıkım işlemi tamamlandı.
Tarımsal kuraklık için 4 aşamalı eylem planı (24 Ekim 2007)Türkiye Tarımsal Kuraklık Eylem Planı''nda, küresel ısınmanın içinde ülkemizin de bulunduğu Akdeniz havzasını etkileyeceği ve bunun için şimdiden tedbirler alınması gerektiği vurgulandı.
Tarihî bedesten yeniden canlandırılacak (24 Ekim 2007)Tekirdağ''da bulunan tarihi bedesten restore edilerek canlandırılacak. Tekirdağ Belediyesi tarafından projelendirilmesi yapılan bedestenin restorasyonuna 2008''in Ocak ayında başlanacak. Belediye tarafından geçen yıl hazırlanarak Anıtlar Kurulu''ndan onay alınan proje için çalışmalar hızlandırıldı. Bedesten esnafıyla bir toplantı yapan Belediye Başkanı Ahmet Aygün, kiracılardan bedesten etrafındaki dükkânları 2008 Ocak ayına kadar boşaltmalarını istedi. Başkan Aygün, "Yeni yaptığımız yerin daha fazla canlı tutulabilmesi için elektrik, telefon ve su tahsilât vezneleri açacağız. Bedestenin önünü açarak Tekirdağ''a güzel bir görünüm kazandıracağız." dedi.
Tarih: 24 Ekim 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Ferhat Akgün
Yabancılara konut satışı (24 Ekim 2007)İnşaat sektörü son üç yılın ekonomik büyümesinde sürükleyici rol oynamıştır. 2007 yılının ilk yarısında da büyümeyi etkileyen sektör, inşaat sektörü olmuştur. İnşaat sektörünün sağlıklı ve hızlı büyümesi ile birlikte çok sayıdaki yan sanayi de hareketlenmiştir.
Trafiğe kapatılacak yola, park yapılacak (24 Ekim 2007)Karşıyaka Belediyesi, ilçenin merkezinde olduğu gibi, varoşlarına da çağdaş kent düzenleme hizmetlerini götürebilmek için ilginç bir uygulamaya imza atıyor. Yeşil alan düzenlemesi yapacak uygun arazi bulmakta zorlanan belediye, Postacılar mahallesindeki 7600 sokağı kullanıma kapatmaya karar verdi. Altından İZSU''nun su isale (iletim) hattının geçtiği 2 kilometre uzunluğunda, 40 metre genişliğindeki yolun kapatılmasıyla, 80 bin metrekarelik alanda düzenlemeye gidilecek. Belediye Başkanı Cevat Durak, "Kapatacağımız yolun yerinde Karşıyaka''nın en güzel yeşil alanını yaratacağız. Yüzlerce çeşit bitki ve ağaçtan oluşacak botanik parkı görünümündeki alan, insanlara nefes aldıracak" dedi. Botanik parkına, Nazım Hikmet Rekreasyon Alanı isminin verileceği bildirildi. Yamanlar Karakolu''nun önünden başlayıp, Onur ve Zübeyde Hanım mahalleleri ve Postacılar mahallesinden geçerek Yeni Girne Çevre Yolu bağlantısına kadar uzanan 7600 Sokak, kullanımdan kaldırılınca yeni güzergah uygulamaya sokulacak.
Tarih: 24 Ekim 2007 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Süleyman Sağat
Surları oyup durak yaptılar (24 Ekim 2007)Cankurtaran''daki surların taksi durağı haline getirildiğini belirleyen Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu suç duyurusunda bulundu.
Organ mafyası iş başında... (24 Ekim 2007)Mitolojinin İda, günümüzün Kaz Dağları, son aylarda altın arayıcılarının giderek yoğunlaşan saldırısı altında. Gerek sondaj amaçlı çalışmalar ve gerekse dağın değişik bölümlerine ulaşma amaçlı yol yapımı çalışmaları nedeniyle ağaç kesimleri sürüyor.
Armutlu TEM''e biraz daha yaklaştı (24 Ekim 2007)Sarıyer Armutlu''da İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin arazisi üzerinde bulunan 21 gecekondu, TEM Bağlantı Yolu Projesi kapsamında yıkıldı. Belediye ekipleri yıkımı, çevik kuvvet ve panzerler eşliğinde, yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleştirdi. Ancak yıkım bu kez olaysız gerçekleşti. Gün boyu süren yıkımın "Armutlu Meydanı TEM Otoyolu Bağlantı Projesi" kapsamında gerçekleştirildiği bildirildi. Ayrıca enkaz bedeli verilerek anlaşma sağlanan gecekondu sahiplerinin, Kartal Uğur Mumcu mahallesindeki belediyeye ait sosyal konutlara yerleştirileceği belirtildi. Yıkılan gecekonduların bulunduğu yerden açılacak bağlantı yolu ile Anadolu yakasından Fatih Sultan Mehmet Köprüsü geçildikten sonra, TEM Otoyolu''ndan direkt Armutlu meydanına girilebilecek.
Tarih: 24 Ekim 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Fatih Ulaş
Çevre Bakanı: Sera gazı emisyonunu azaltmalıyız (24 Ekim 2007)TBMM''de, küresel ısınma konusunda araştırma komisyonu kurulmasına karar verildi. Meclis''teki görüşmelerde Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye''de kişi başına düşen sera gazı emisyonunun OECD ortalamasının üçte biri seviyesinde olduğunu ama bunun düşürülmesi gerektiğini söyledi.
Toplam 232 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.