Haberler

Haberler

Toplam 232 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 121. haberden 140. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Tasarım ve politika... (23 Ekim 2007)Garanti Galeri, bugün başlayan ve 15 Aralık tarihine kadar sürecek olan Tarazi Design Studio: Kişi-Başına adlı sergiye ev sahipliği yapacak. Sergide, İsrail''in önde gelen endüstri ürünleri tasarımcılarından Prof. Ezri Tarazi ''nin "tasarımla politikanın örtüşmesi" olgusunu yansıtan yapıtları yer alacak. Tüm yapıtlar, sergiye gelenleri 20. yüzyılın önemli ve güncel sorularıyla yüzleştiriyor.Tasarımcı, eğitimci ve kurancı Ezri Tarazi, sergi ve "İTÜ International Lectures" konferans dizisi kapsamında bugün, İTÜ Taşkışla binasının 127 numaralı salonunda, saat 18.30''da bir konferans verecek. Ücretsiz olan konferans İngilizce gerçekleştirilecek ve simultane olarak çevrilecek. Sergi ise pazar-pazartesi dışında her gün 11.00-20.00 arasında açık. (Telefon: 0 212 233 22 38)
Tarih: 23 Ekim 2007 Kaynak: Cumhuriyet
TOKİ konutlarında mum ışığında ders (23 Ekim 2007)Toplu Konut İdaresi''nin (TOKİ) Adana''nın merkez Yüreğir İlçesi''ne bağlı Sofulu beldesinde dar gelirlilere yönelik yaptırdığı 588 konutun bir bölümünün orman arazisi vasfı bulunması nedeniyle davalık olması yüzünden iskân verilmedi.
"İstanbul kazısı buluntuları" üzerine söyleşi (23 Ekim 2007)Osmanlı Bankası Müzesi (OBM), Voyvoda Caddesi Toplantıları kapsamında düzenlenen Obje ve Ritüel Söyleşileri''nde bu ay, "Eleutherius / Thedosios Limanı Kazısı" başlıklı konuşmasıyla Metin Gökçay ''ı ağırlayacak. yarın saat 18.30''da başlayacak söyleşinin konusu, İstanbul Arkeoloji Müzeleri''nin 2004 yılından bu yana sürdürdüğü, Konstantinopolis''teki bir antik limanı ortaya çıkaran arkeolojik kazı. Yaklaşık 500 kişilik bir ekiple, 58 bin m2 alanda sürdürülen kazılarda, İstanbul''un kent arkeolojisine yeni boyutlar kazandıran yapıtlar ortaya çıkarıldı. Bunlara örnek olarak; çağının en önemli keşiflerinden biri sayılan Konstantin Suru, çeşitli dönemlere ait mimari buluntular ve 26 adet batık tekne sayılabilir. Kazılar, İstanbul''un 8 bin yıllık tarihinin önemli bir bölümünü gün ışığına çıkarıyor. OBM''de her ayın dördüncü çarşamba günü 18.30-20.30 saatleri arasında düzenlenen toplantılarda, "Sanatın Günlük Yaşama Yansıması ve Yaşamı Algılayış Kültürü'''' üzerine konuşuluyor. Ücretsiz etkinliklere katılmak için önceden yer ayırtmak gerekiyor.
Tarih: 23 Ekim 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Hititler bu hafta sizi bekliyor (23 Ekim 2007)Kalabıktan sıkılıp, hafta sonunu değerlendirmek isteyenler, günübirlik tarihin en eski medeniyetlerinden Hitit uygarlığına ait izlere tanıklık edebilir.
Küresel "domino taşı" etkisi (23 Ekim 2007)Küresel iklim değişikliğinde sorumluluğun başını karbondioksit salınımının çektiği malum. Ancak içinde yaşadığımız ve şehirlere plansız bir şekilde dağılan beton yapılar da küresel ısınmayı hızlandıracak bir etkiye sahip.
İhaleler AKP yandaşlarına (23 Ekim 2007)İstanbul Büyükşehir Belediyesi''ne (İBB) bağlı şirketlerden İSKİ ve İETT dışında 21 iştirakten hiçbiri denetlenemiyor, ihaleler kapalı teklif usulü ve Kamu İhale Kanunu''nun acil durumlar için belirlediği 21/ b maddesine göre yapılıyor.
En İyi Yüzünüzü Öne Çıkarın (24 Ekim 2007)En son istatistiklere göre 2004 yılında kurulan sosyal iletişim ağı Facebook, sadece İngiltere’de 2 milyondan fazla üyeye sahip. Facebook’un üyeleri günde en az 20 dakikalarını bilgi paylaşmak ve sitede dolaşmak için geçiriyor. Bunun yanısıra MySpace, daha genç işi, daha düzensiz ve daha samimi. 10,1 milyon kullanıcısı olan site müzisyenler için yeni bir kariyer başlangıcı olabiliyor. En son olarak bu siteden müzik dünyasına kazandırılan isim, Lily Allen. Peki eğer MySpace müzisyenlere kariyerleri için yardım ediyorsa neden Facebook da mimarlara kariyerleri için yardım etmesin. Muhtemelen edebilir.
İzmir için yeşil ışık yanıyor (22 Ekim 2007)İzmir''de gerçekleştirilmesi planlanan EXPO 2015 için çalışmalar ivme kazandı. Üstelik İzmir, yetkililer tarafından rakibi Milano''dan daha şanslı görülüyor. Peki heyecanla beklenen organizasyon, neden bu kadar önemli?..
İstanbul''un tepeleri ilham verdi (22 Ekim 2007)İstanbul Ümraniye''de yeni bir alışveriş merkezi daha açıldı. Değişik mimarisiyle dikkat çeken Meydan Alışveriş Merkezi, gün ışığından maksimum ölçüde yararlanılacak şekilde tasarlanmış...
Osmanlı Bankası Müzesi’nde İstanbul Kent Arkeolojisi üzerine... (22 Ekim 2007)Osmanlı Bankası Müzesi (OBM), Voyvoda Caddesi Toplantıları kapsamında düzenlenen Obje ve Ritüel Söyleşileri’nde bu ay, “Eleutherius / Thedosios Limanı Kazısı” başlıklı konuşmasıyla Metin Gökçay’ı ağırlayacak.
Londra Tasarım Haftası''nın Ardından (22 Ekim 2007)Londra''nın en büyük tasarım etkinliği olan Londra Tasarım Haftası geçtiğimiz haftalarda gerçekleşti. Doğu Merkez, Batı Merkez, Güney Merkez ve Ana Merkez olmak üzere 4 bölümden oluşan, 200’e yakın sponsoru bulunan ve geniş bir alana yayılan fuar, yaklaşık 250 sergi hücresine ev sahipliği yaparak yenilikçi ürünleri ziyaretçileriyle buluşturdu. Dünyanın birçok yerinden gelen yapı sektörünün tanınmış temsilcileri ve firmalar, ürünlerini ve tasarımlarını ilgi çekici tanıtımlar, standlar, kokteyller, toplantılar ve partiler eşliğinde sundular. 2003 yılından bu yana düzenlenen etkinliğe katılan Doç.Dr. Hakan Ertek’ten, Londra Tasarım Haftası''nın yansımalarına dair izlenimlerini aktarmasını istedik.
Anadolu ‘kültürün merkezi’ oluyor... (22 Ekim 2007)Kültür ve Turizm Bakanlığı, gelecek yıl, 10 ili daha kültür merkezine kavuşturacak. Türkiye çapında, şu anda 57 kültür merkezinin yapımı sürüyor.
Forum İstanbul 12-13 Kasım''da yapılacak (22 Ekim 2007)''''Forum İstanbul Uluslararası Yarıyıl Konferansı'''' çerçevesinde, dünyanın önde gelen gayrimenkul uzmanları, yatırımcıları ve mimarlar 12-13 Kasım 2007 tarihleri arasında İstanbul''da buluşacak.
İzmir’e dev fuar merkezi geliyor (22 Ekim 2007)Büyükşehir Belediyesi’nin Gaziemir’de inşa edeceği yeni fuar alanı ve kongre merkezi için ön proje hazırlandı.
İstanbul’un bitki örtüsü (22 Ekim 2007)İstanbul’un bitki örtüsünde, on dokuzuncu yüzyılın ortalarında, ‘kuzeyli’ renk egemenmiş. Yani yine bozkırı andırır çalılıklar. Portakal ağaçlarına, palmiyelere, limonlara, hintincirine pek seyrek rastlayan Tchihatchef, güneyin iklim koşullarına pek de uzak düşmeyen İstanbul’un bu aldırışsızlığına şaşıyor.
Kazı çalışmalarında tarihi eser bulundu (22 Ekim 2007)Manisa''da Ağlayan Kaya mevkisinin alt tarafında bulunan Gülgün Hatun Hamamı''nın restorasyonu ve kazı çalışmaları sırasında 144 tarihi eser bulundu. Eserlerin büyük bölümünün çalışma sırasında zarar gördüğü bildirildi.
Gemlik, modern terminale kavuşacak (22 Ekim 2007)Gemlik Şehirlerarası Terminali''nin temeli, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, Belediye Başkan Vekili Menderes Bingül ve AK Parti İlçe Başkanı Enver Şahin ile birlikte atıldı.
Mogan can çekişiyor (22 Ekim 2007)Ankara’nın Gölbaşı ilçesindeki Mogan Gölü’nde su seviyesinin azalmasıyla birlikte kıyı bölgeleri bataklığa dönüştü.
Seyirciler Sahaya... (22 Ekim 2007)Bugün kentlerimizde daha önce eşini benzenini görmediğimiz yeniden şekillendirme süreci ile karşı karşıyayız. Kentlerimiz üzerine senaryolar yazılıyor.
Hasankeyf kazılarına dört yılda 6 milyar YTL ödenek (22 Ekim 2007)Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Hasankeyf''te arkeolojik varlıkların yüzey araştırmaları, kazılarla belgeleme ve kurtarma çalışmaları için GAP Bölge İdaresi tarafından son 4 yılda 3 milyar 688 bin YTL, DSİ tarafından da son 8 yılda 2 milyar 424 bin YTL ödenek olmak üzere toplam 6 milyar YTL ödeneğin aktarıldığını belitti. DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan''ın soru önergesini cevaplayan Günay, 1980-2003 yılları arasında, Hasankeyf kazı çalışmalarının Mardin Müze Müdürlüğü başkanlığında bilimsel heyetlerin katılımıyla gerçekleştirildiğini belirtti. Günay, 2004 yılından itibaren ise Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam başkanlığında Bakanlar Kurulu kararı statüsünde devam ettiğini hatırlatarak, Başbakanlık Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının Hasankeyf kazıları için önemli miktarda mali destek verdiğini ifade etti. DTP''li Kaplan''ın "Hükümet, Hasankeyf konusunda referanduma gitmeyi, halkın iradesine başvurmayı düşünüyor mu?'''' sorusuna ise Günay, "Türk hukuk sisteminde referandum tanımı yapılmaktadır. Bu konuda referandum yapılabilmesi için yasal düzenleme gereklidir.'''' cevabını verdi.
Tarih: 22 Ekim 2007 Kaynak: Zaman
Toplam 232 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 121. haberden 140. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.