Haberler

Haberler

Toplam 222 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Arkitera Kampüste Son Haftasında (9 Kasım 2007)30 Ekim 2007’de Arkitera Kampüste etkinliği için yola çıkan Arkitera Mimarlık Merkezi ekibi ikinci haftasında Karadeniz Teknik Üniversitesi, Dicle Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Erciyes Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi’ndeydi. Kurucu ortaklardan Ömer Kanıpak’ın rotasındaki ilk okul Karadeniz Teknik Üniversite’siydi.
TOBB, Kapıkule Demiryolu Sınır Kapısı'na talip oldu (9 Kasım 2007)TOBB, TCDD ile hızlı trenler için Ankara Garı'nın yeniden yapımı konusundaki iş birliğinin ardından bu kez Kapıkule Demiryolu Sınır Kapısı'nın modernizasyonuna talip oldu. TOBB, yap-işlet-devret modeliyle sınır kapısına geçiş mekanlarının yanı sıra alışveriş merkezleri ve park alanlarının da yer alacağı tesisler kuracak. İki kurum arasındaki işbirliği için Yüksek Planlama Kurulu'ndan ön karar alındı. Ardından iki kurum yöneticileri, Kapıkule Demiryolu Sınır Kapısı'nın modernizasyonunu öngören projenin detayları üzerinde görüşmelere başladı. Projenin detaylarının belirlenmesinin ardından YPK'dan yeniden onay alınarak iki kurum arasında sözleşme imzalanacak. TOBB'un tesisleri ne kadar süreyle işleteceği ise YPK onayı aşamasında belirlenecek. Sınır kapısının modernizasyonu ile demiryolu sınır geçişlerinden hem TOBB, hem de TCDD gelir elde edecek.
Tarih: 9 Kasım 2007 Kaynak: Dünya
Aydınlatma.com.tr ile Yapı Sektörünü Aydınlatıyoruz (9 Kasım 2007)Arkitera Mimarlık Merkezi, inşaat sektörünün temel taşları olan sektörleri, “Sektörel Portallar” adında yepyeni bir platformda biraraya getirmeye devam ediyor. Mutfak ve banyo sektörünün bileşenlerini buluşturarak sektörde bir ilki gerçekleştiren www.islakmekan.com.tr 'nin ardından şimdi de www.aydinlatma.com.tr ile aydınlatma sektörü için aynı amaçla yola çıkıyor.
İTÜ Bilim Merkezi Açıldı (9 Kasım 2007)İTÜ Taşkışla Yerleşkesi'nde oluşturulan bilim merkezinin açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Faruk Karadoğan, yapılan bir yanlıştan dönebilmenin mutluluğunu yaşadıklarını, gençlere bilimin güzel yüzünü en ilginç deneysel düzeneklerle sunma olanağına yeniden kavuştuklarını söyledi.
"Nükleer Yasası enerji sorununu çözemez" (9 Kasım 2007)TMMOB Makine Mühendisleri Odası Başkanı Emin Koramaz, Türkiye’nin enerji ihtiyacını karşılama amacıyla TBMM gündeminde Nükleer Güç Santrallerinin Kurulması ve İşletilmesi ile Enerji Satışına İlişkin Kanun Tasarısı’na ilişkin yazılı açıklama yaptı.
Florya Akvaryumu tamamlanıyor… (9 Kasım 2007)İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Florya Akvaryumu’nun tamamlanması için ihale açtı. Akvaryum inşaatını bir yıl içinde yapacağı 80 milyon YTL yatırımla tamamlayacak şirket, tesisi 30 yıl süreyle işletecek.
Müteahhitliğe sınır getiriliyor (9 Kasım 2007)Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, müteahhitlik mesleğine yeni tarif getiriyor. Yapı müteahhitliğinin tarifi, asgari çalışma şartları gibi özellikleri belirleyen bir kanun taslağı hazırlayan bakanlık, tarif ve asgari çalışma şartlarını belirledikten sonra artık her isteyenin inşaat yapması mümkün olmayacak. Çalışmalar müteahhitlere sertifika sistemi ile de paralel yürütülüyor. Bu iki adımın atılmasının ardından yapı denetiminde ‘Sorumluluk Sigortası Sistemi’ de hayata geçirilecek.
Tarih: 9 Kasım 2007 Kaynak: Türkiye
Ankara’da Emlak, İnşaat, Gayrimenkul ve Yatırım Günleri… (9 Kasım 2007)Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla ve infa uluslararası fuar organizasyon merkezi’nin girişimleriyle gerçekleştirilen 2. Emlak, inşaat, gayrimenkul ve yatırım günlerinde, 100’e yakın firmanın standları başkentlilerle buluştu.
Karagül master planını bekliyor (9 Kasım 2007)Artvin'in Borçka ilçesinde bulunan ve eşsiz güzelliğiyle doğaseverlerin vazgeçilmez uğrak yerlerinden olan Karagöl'ün korunması için Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından master planının hazırlandığı bildirildi. İlçeye bağlı Karçal Dağı'ndaki Aralık Yaylası yakınlarında bulunan ve 19. yüzyılın başlarında heyelan sonucu bir derenin önünün kapanmasıyla oluştuğu bilinen Karagöl, yazın olduğu gibi, sonbaharın yaşandığı bugünlerde de doğaseverlerin ilgisini çekiyor. İlçeye 25 kilometre uzaklıkta bulunan ve ulaşım zorluğuna rağmen her yıl yaklaşık 10 bin turistin ziyaret ettiği belirtilen Karagöl'ün, doğal güzellikleri bozulmadan gelecek kuşaklara aktarılması için Çevre ve Orman Bakanlığınca çalışma yapıldığı bildirildi. Artvin Valisi Cengiz Aydoğdu, Karagöl'ün de içinde bulunduğu 368 hektarlık alanın Çevre ve Orman Bakanlığınca 2002 yılında "Tabiat Parkı" ilan edilmesiyle, bölgenin doğa turizmi açısından cazip hale geldiğini söyledi. Aydoğdu, "Karagöl bu doğal zenginliklerimizden biri. Türkiye turizmi açısından, hatta turizm dediğimiz olgu açısından, o turist bakış açısı bakımından görebileceği her şey Karagöl'de var. Bu bizim büyük bir zenginliğimiz" dedi.
Tarih: 9 Kasım 2007 Kaynak: Birgün
Deniz verdiğini geri alıyor (9 Kasım 2007)Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü Ulaştırma Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fazıl Çelik, Karadeniz'de ortalama dalga yüksekliğinin 5-6 metre olduğunu belirterek, "Karadeniz Sahil Yolu dolgusu ise 4-5 metre yükseklikte yapıldı.
Nasıl bir İzmir Limanı ve Körfezi? (9 Kasım 2007)Geçen ayın sonlarında İnşaat Mühendisleri Odası İzmir ve Ankara şubelerinin birlikte düzenlediği 6. Ulusal Kıyı Mühendisliği Sempozyumu’nun açılış oturumunu izleme fırsatım oldu.
"İzmir'e tam not verdik" (9 Kasım 2007)İzmir'in EXPO 2015 adaylık çalışmaları kapsamında kente gelen Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) İnceleme Heyeti, İzmir'e "tam not" verdi.
Işık kirliliği kent ölçeğinde tartışıldı (9 Kasım 2007)Işık kirliliği ışığın, yanlış yerde, yanlış miktarda, yanlış yönde ve yanlış zamanda kullanılmasıdır. Elektrik enerjisi yanlış yönde kullanıldığında, ışık elde etmek için kullanılan enerjinin büyük bir bölümü gereksiz yere harcanmaktadır, parıltı farklarındaki artışa bağlı olarak gözün konfor koşulları etkilenmektedir.
Yeni Sulukule AP'de tartışıldı (9 Kasım 2007)Romanların yaşadığı Sulukule'deki yeni projenin getireceği sorunlar Avrupa'da masaya yatırıldı. Türkiye'de yaşayan 'Romanlar'ın sorunları Avrupa Parlamentosu'nda tartışıldı.
Kocaeli'nde memurlar için moden bir kent kuruluyor (9 Kasım 2007)Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 20 bin konutluk dev hamlesini Memur-Sen üyelerine yapacağı 260 konutla sürdürecek.
Sorgun ormanında ağaç kıyımı başladı (9 Kasım 2007)Sabah'ın "Belek'ten sonra Sorgun ormanı" başlığıyla ağaç katliamı girişimlerine dikkat çektiği Sorgun ormanında bir otel; ek inşaat yapmak için 400'e yakın kızılçamı kesti.
Çanakkale Güzel Sanatlar Galerisi bakımsızlıktan yıkılıyor (9 Kasım 2007)Çanakkale'de kordon boyunda bulunan ve tarihi özelliği ile dikkat çeken Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'nin bakımsız hali vatandaşların tepkisine sebep oluyor. Yaklaşık 5 yıl önce restore edilen tarihi binanın ahşap olan dış kısmının zamanla yeniden harap olduğunu belirten vatandaşlar, "Tarihi açıdan önemli bir yer olan bu bina kordon boyu gibi Çanakkale'nin en önemli mevkiinde bulunuyor. Yıl boyunca çok sayıda serginin açılışının yapıldığı bu yer ilimizin güzide mekanlarından birisi. Ancak binanın dış kısmındaki ahşap kısmın parçalanmış hali kötü bir manzaraya sebep oluyor. Turizm kenti Çanakkale'de tarihi bir binanın bu şekilde bakımsız olması hoş bir olay değil. Bu binanın yeniden restore edilerek güzel bir görünüme kavuşturulmasını istiyoruz." dedi.
Tarih: 9 Kasım 2007 Kaynak: Yeni Şafak
Alaaddin Sokak yenilenecek (9 Kasım 2007)Beypazarı'nın tarihi bir bölge olduğuna dikkat çeken Yavaş, bu birikmiş kültürün gelecek nesillere aktarılması gerektiğini ifade etti. Yaşayan Kültür Müzesi ve Kent Tarihi Müzesi'nin bu yönde atılan ilk adımlar olduğunu belirten Yavaş, "Beypazarı'nda geliştirmeye çalıştığımız kültür turizmine, müzeler de büyük katkı sağlayacak. Çocuklar, Yaşayan Kültür Müzesi'ne aileleriyle gelip, burada kahve değirmenini, sobanın üzerinde kestane pişirme keyfini, sebzelerin nasıl yetiştirildiğini, yani kültürümüzde unutulmaya başlanmış öğeleri tanıma fırsatı bulacak. Nalbant, terzi, eski fotoğrafçılar gibi zanaatkârlara ait eşyaları topladık. Bunları bir müzede sergilemek istiyoruz. Beypazarı müzeye doyacak" diye konuştu. Müzeler kadar kent estetiğinin de yerel yönetimler tarafından atlanmaması gereken bir nokta olduğunu söyleyen Yavaş, çarpık kentleşmenin nedeni olarak ise estetik kaygıdan uzak yönetim politikalarını gösterdi. Alaaddin Sokak için tasarlanan yeni bir projenin bulunduğunu belirten Yavaş, "Bu tarihi sokağı, kendi kimliğinden ödün vermeden, Avrupa kentlerindeki güzel sokak örneklerinden esinlenerek yeniden düzenleyeceğiz" dedi.
Tarih: 9 Kasım 2007 Kaynak: Cumhuriyet
İzmir EXPO 2015'e doğru... (9 Kasım 2007)EXPO 2015; iktidarıyla, muhalefetiyle, medyasıyla, sivil toplum örgütleriyle, yerel yöneticileriyle, halkıyla Türkiye'nin ve Ege'nin tüm potansiyelini harekete geçirerek İzmir'i dünya kentlerinin birinci ligine taşıyacağı ulusal hedef ve ortak iradedir.
Başkentin Anıtları (9 Kasım 2007)Başkentin farklı semtlerinde, aydınlara ait ya da Cumhuriyet Türkiyesi için simgesel önem taşıyan anıtlar bakımsızlıktan dökülüyor. Bazıları ilçe belediyeleri bazıları ise Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın sorumluluğunda olan anıtlar ve heykellerin, kimisi ise duyarsız yurttaşların kurbanı. Ankara'nın çeşitli noktalarındaki anıtlar ya da heykeller bakımsızlıktan ve yurttaşların verdiği zarardan dolayı "çağdaş şehircilikten uzak" bir görünüme sahip.
Toplam 222 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.