Haberler

Haberler

Toplam 174 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Türkiye Mimarlık Politikası Hayata Geçiyor (27 Şubat 2007)Mimarlar Odası, Türkiye’ye özgü bir mimarlık politikasının oluşturulmasının daha nitelikli bir yapılı çevreye ulaşılması konusunda önemli bir adım olduğu fikrinden hareketle, bir mimarlık politikası metni üretilmesi konusunu uzunca bir süredir tartışılıyordu; son iki yıllık dönemde bu konu öncelikli konulardan biri haline gelmişti. Mimarlar Odası 27 Şubat 2007 tarihinde, hazırlamış olduğu Türkiye Mimarlık Politikası’nın içeriğini bir basın toplantısıyla tartışmaya açtı. TMMOB Mimarlar Odası Genel Başkanı Bülend Tuna bu içeriğin herkesin katılımına ve fikirlerine açık olduğunu vurguladı.
Jeotermal enerji kullanımı yaygınlaşıyor (27 Şubat 2007)İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, belediyenin İzmir Jeotermal AŞ’ye ortak olduğu son iki yılda yapılan yatırımlarla Balçova-Narlıdere jeotermal sisteminin adeta yeniden kurulduğunu söyledi.
Büyükşehir’in teknik altyapısı trafiğin yerelleşmesine hazır… (27 Şubat 2007)İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Trafik Kontrol Merkezi’ni ve trafiği rahatlatacak sistemleri tanıtan Başkan Kadir Topbaş, “Trafik ihlallerini anında tespit eden kameralardan, web sitemizden ve cep telefonlarından yapılacak elektronik ulaşım yönlendirme sistemine kadar çok ciddi çalışmalar yaptık...
"Müstakil fırın" 2003''te kalktı (27 Şubat 2007)Zeytinburnu''nda çöken Huzur Apartmanı''nın altında ekmek fırını bulunması, şehirlerde birer saatli bombaya dönüşen bina içindeki fırınları yeniden tartışma konusu yaptı.Bülent Ecevit hükümeti döneminde 9 Temmuz 1998 tarihinde çıkarılan yönetmelikle, fırınların ayrık nizamda müstakil binalarda kurulması zorunluluğu getirildi. Ancak, yönetmelikteki "müstakil fırın" düzenlemesinin yer aldığı madde, 6 Mayıs 2003''te AKP iktidarında yürürlükten kaldırıldı. Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı, "İllerde uyum süresi içinde ruhsat alamayan işletmeler, kendi illerinin milletvekilleri üzerinde baskı kurdu. Bazı milletvekillerinin bu fırıncıların lobisini yapmasıyla bu müstakil bina zorunluluğu kaldırıldı" diye konuştu. Türkiye''de, ekmek ve diğer unlu mamullerin pişirildiği yaklaşık 20 bin fırının 16 bininin apartmanların altında yer aldığı belirtildi.
Tarih: 27 Şubat 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Aydın Hasan
Topbaş: "Hepimiz sorumluyuz" (27 Şubat 2007)İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kentteki kaçak yapılaşmada herkesin sorumluluğu olduğunu belirterek, "Proje müellifi mühendis sorumlu. Odalar sorumlu. Odalar siyaset yapmak yerine kendi mensuplarını denetlesinler. Belediyeler sorumlu. Hepimiz sorumluyuz" diye konuştu. Başkan Topbaş, Milliyet gazetesinde dün yayımlanan İstanbul''daki 800 bin kaçak binaya ilişkin haberle ilgili olarak açıklamalarda bulundu. İstanbul''daki binaların yüzde 80''inde imara aykırılıklar bulunduğunu kaydeden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, şunları kaydetti: "Bir bakıyorsunuz en seçkin semtte bile ya balkon kapatılmış ya da değişiklik yapılmış. En lüks muhitlerden tutunuz, gecekondu bölgelerine kadar her yerde bu var."
Tarih: 27 Şubat 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Mehmet Demirkaya
Hasarlı bina oturanları korkutuyor (27 Şubat 2007)Diyarbakır’ın Bağlar beldesindeki 35 ailenin yaşadığı Dilşad Apartmanı’nda, sulama kanalı nedeniyle çatlaklar oluştu. 5 yıl önce kanalı yapan DSİ aleyhine açılan dava sürerken, binaya hiçbir müdahale yapılmaması yaşayanları tedirgin ediyor.
Seyrantepe stadı 100 milyon dolara mal olacak, açılış 2009''da (27 Şubat 2007)Toplu Konut İdaresi''nin (TOKİ), Galatasaray Spor Kulübü için Seyrantepe''de yapacağı stadın 100 milyon dolara mal olacağı bildirildi. İdare, uygulanacak proje için ihaleye çıkacak.
Gökova''ya kıymayın (27 Şubat 2007)Dünyanın gözünün üzerinde olduğu, cennet koyların bulunduğu ve yeşille mavinin bütünleştiği, çam ormanlarıyla kaplı Gökova Körfezi’nde bulunan Akyaka Beldesi’nde tam bir çevre katliamı yaşanıyor.
''Türkiye''nin yapı stoku alarm veriyor'' (27 Şubat 2007)İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe, deprem zararlarını azaltmak için toplumsal, siyasal, eğitsel, teknik ve yasal düzenlemelere ihtiyaç olduğunu belirterek...
Galataport’a yanaşamadı dümeni Ataköy’e kırdı (27 Şubat 2007)Galataport ihalesinin iptali ile büyük hayal kırıklığı yaşayan Ofer Ailesi, İstanbul’a dev yolcu gemilerinin yanaşabileceği liman yapmakta kararlı görünüyor. Ofer Ailesi, Galataport olmayınca Ataköy Turizm Kompleksi içine yapılacak mega yat limanına talip oldu.
İstanbul’a "Trafik Kontrol Merkezi" (27 Şubat 2007)İstanbul’da trafiğin yönetim ve denetimini almaya hazırlanan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, içinde cep telefonu, radyo, kamera ve fotoğraf makine sistemlerinin de bulunduğu tam teçhizatlı Trafik Kontrol Merkezi kurdu.
Türkiye’yi boyayacaklar! (27 Şubat 2007)Kültür ve Turizm Bakanlığı, çocukların dikkatini Türkiye’nin tarihi ve kültürel değerlerine çekmek amacıyla boyama kitabı bastırdı.
Taşınmaz kültür varlıklarına İl özel idareden destek (27 Şubat 2007)İstanbul İl Özel İdaresi, taşınmaz kültür varlıklarının korunması amacıyla belediyelere destek vermeyi sürdürüyor. Belediyelerin 2007 projelerinin ve İl Özel İdare bütçesinden aktarılacak kaynak oranlarının değerlendirilmesi amacıyla İstanbul Valiliği’nde bir toplantı düzenlendi. İstanbul Valisi Muammer Güler’in başkanlık ettiği toplantıya, İstanbul İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sabri Kaya, İstanbul İl Kültür Müdürü Doç. Dr. Ahmet Emre Bilgili, İstanbul Büyükşehir Belediyesi; Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Beyoğlu, Çatalca, Eyüp, Fatih, Kadıköy, Sarıyer, Selimpaşa, Şile, Silivri, Tuzla ve Üsküdar Belediyelerinin başkan ve temsilcileri katıldı. Toplantıda, belediyelerin 2007 projeleri ele alınarak ödenek talepleri değerlendirildi. Toplantı sonucunda, 15 belediyenin toplam 150 projesine 24 milyon 931 bin 500 YTL’lik bir kaynak aktarılmasına karar verildi. En fazla kaynak, 5 milyon 822 bin YTL ile Süleymaniye Bölgesi’ndeki projeleri için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ayrıldı.
Tarih: 27 Şubat 2007 Kaynak: Türkiye Yazan: Ali Yedek
İstanbul trafiğine çözüm önerileri (27 Şubat 2007)Boğaz köprülerinden geçişte sabah ve akşam saatlerinde daha fazla ücret alınabilir. Bu hattaki toplutaşıma araçları artırılmalı. Trafiğin yoğun olduğu bölgelere de Singapur ve Londra''da olduğu gibi biletle giriş uygulaması yapılabilir.
İstanbul’da ilçeye göre hava tahmini (27 Şubat 2007)İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürlüğü, üç günlük hava tahminlerini ilçe ilçe yapmaya başladı. Tahminler 13 ilçe üzerinden yapılarak 32 ilçeye genelleniyor. İlçe bazında tahminde yüzde 80 başarı sağlandı.
Mahkeme 8 koyu kurtardı (27 Şubat 2007)Muğla’nın cennet koylarının korunması için çevre eylemleri ve hukuk mücadelesi olumlu sonuç verdi.
Su için acil çağrı raporu (27 Şubat 2007)Tasarruf şart. Potansiyelin yüzde 64’ünü kullanamıyoruz. Hemen yatırım gerekiyor. 75 baraj, 104 gölet ve 600 bin hektar sulama inşaatının acilen bitirilmesi şart.
Uluslararası Yarışmanın Şartnamesi Eleştirilere Hedef Oldu (26 Şubat 2007)TC Berlin Büyükelçiliği’nin, yeni Kançılarya Binası için açtığı uluslararası proje yarışması tepki çekiyor. Yarışmada, Tiergarten Caddesi 19 - 21 ile Hildebrand Caddesi’nin kesiştiği köşede bulunan arsada, modern bir yapı kompleksi olara tasarlanması istenen bina, Büyükelçilik Kançılaryası olarak kullanılacak. 6.405 m²’lik net kullanım alanına sahip olduğu belirtilen proje aracılığıyla, görünüm, mahalle uyum, fizibilite, işlerlik gibi hususların yanı sıra, çevreye ilişkin farklı ve özel ihtiyaçların karşılanacağı alternatif önerilerin geliştirilmesi ve uygun çözümlerin bulunması öngörülüyor.
“Kültür”ü Turizm Kıskacından Kurtarmak (26 Şubat 2007)Arkitera Mimarlık Merkezi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi (İMP)’nin 9 Kasım 2006 tarihinden buyana her hafta düzenli olarak gerçekleştirdiği “İstanbul Metropoliten Planlama Toplantıları”nın bu haftaki konusu “Kültür ve Turizm Dinamikleri”ydi.
Başkan Kocaoğlu: "Kemeraltı – Kadifekale Aksı ayağa kaldırılacak" (26 Şubat 2007)İzmir Fuar Alanı’nda Marmara Fuarcılık tarafından düzenlenen Kent’s Fuarları sempozyumunda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Kemeraltı’nın yeniden ayağa kaldırılacağını söyledi.
Toplam 174 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.