Haberler

Haberler

Toplam 174 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 161. haberden 174. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
''Risk tarama işi öğrencilere verildi'' (23 Şubat 2007)İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı Gökçe, Bimtaş''ın başta Zeytinburnu olmak üzere Küçükçekmece ve Fatih''te de binaların risk analiz taramasını taşeronlar aracılığı ile yaptığına dikkat çekerek...
Yazı da, tura da, dik de gelse nükleer santral kurulacak (23 Şubat 2007)Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, TBMM Sanayi Komisyonu’nda soruları yanıtladı ve nükleer santral için özel sektöre çağrıyı genel seçimden önce yapacaklarını söyledi. Kamuya en az yükü olan teklifi kabul edeceklerini belirten Güler, sadece Akkuyu ve Sinop’a nükleer santral yapılacağını, şimdilik başka bir yer belirlenmediğini söyledi. Güler, "Para, yazı da gelse, tura da gelse, dik de dursa, nükleer santralleri kuracağız" sözleriyle Hükümet’in bu konudaki kararlılığını vurguladı
Tarih: 23 Şubat 2007 Kaynak: Hürriyet
Haremüşşerif''teki kazıyı yürüten profesör: Ağlama Duvarı 1967''de 3 metreydi (23 Şubat 2007)İsrail''in Mescid-i Aksa''nın da içinde bulunduğu Haremüşşerif''in Mağrib kapısında yaptığı kazıya ilişkin tartışmalar sürüyor. Türkiye''nin incelemek için bir heyet göndereceği kazı çalışmaları İslam dünyasında, İsrail''in Haremüşşerif''i ele geçirme adımlarının bir parçası olarak yorumlanıyor.
Yasa bir an önce çıkmalı (23 Şubat 2007)İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kentsel Dönüşüm Projesi’nde pilot bölge olan Zeytinburnu’ndaki binalarla ilgili uygulama yapılması için Meclis’ten İstanbul Kentsel Dönüşüm Yasası’nın bir an önce çıkması gerektiğini belirterek, "Bu yasa çıktığında İstanbul için bir kurtuluş olacak ve kentin yenilenmesi için önemli bir adım atılacak" dedi. Topbaş, dün Esenler-İkitelli Metrosu’nda yaptığı incelemenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Zeytinburnu’nda çöken binayla ilgili sorular üzerine Topbaş, Zeytinburnu’nda tespit ettikleri 2 bin 295 yüksek riskli binayla ilgili proje hazırlamalarına rağmen, yasa çıkmadığı için uygulama yapamadıklarını söyledi.
Tarih: 23 Şubat 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Hasan Ay
Hasarlı bina çok, tadilat yapan yok (23 Şubat 2007)Birinci derece deprem bölgesinde yer alan İstanbul''daki binlerce bina güçlendirilmeyi bekliyor. Şehirdeki 1 milyon 300 bin yapıdan 800 bini imara uygun değil. 3 bin bina hakkında yıkım kararı var.
Acil durum stadı (23 Şubat 2007)52 bin kişilik tasarlanan Seyrantepe Stadı''na henüz temeli bile atılmadan önemli bir misyon yüklenmesi planlanıyor. Galatasaray için yapılacak stadyum, olası bir deprem faciasında ''Acil Durum Merkezi''ne dönüştürülecek ve en az 30 bin kişiyi barındırabilecek bir kompleks haline getirilecek.
Devlet, hasarlı binayı 3 kez satmaya çalışmış (23 Şubat 2007)Hasarlı yapıların yıkılması için vatandaşları ikna etmeye çalışan devlet, kendi binalarını görmezden geliyor. 17 Ağustos 1999 depreminde zarar gören Sakarya İl Özel İdare binasının ihale yoluyla üç kez satışa çıkarıldığı tespit edildi. Memurlar, 8 yıldır hasarlı binada hizmet veriyor.
Deprem yorgunu binalar da riskli (23 Şubat 2007)İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Aykut Bozkurt, "Asıl risk depremden kurtulan çelik ve beton yorgunu binalarda. Olası İstanbul depreminde malzeme yorgunluğu göze çarpacak" diyor.
Sakarya''da 20 bin kişi mezar evlerde kalıyor (23 Şubat 2007)İstanbul Zeytinburnu''nda bir binanın çökmesiyle gözler Marmara Depremi''nde hasar gören binalara çevrildi. 1999 depremi üzerinden 8 sene geçmesine rağmen Sakarya''daki 376 ağır hasarlı konut yıkılmayı bekliyor. Sakarya''da orta hasarlı olan 4 bin 362 binanın da güçlendirilmesi gerekiyor. Bilim adamları, bu evleri mezara benzeterek, Dışarıdan bakıldığında hasarsız gibi görünen konutlara ''beton tabutluk'' gözüyle bakılıyor. Hukuki sebepler ve kat mâliklerinin anlaşamaması sebebiyle onarımı yapılamayan binalar ölüme davetiye çıkarıyor.
Tarih: 23 Şubat 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Duran Savaş
Ankara’da Ulaşımın Geleceği Karanlık! (22 Şubat 2007)TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi 22 Aralık 2005 tarihinde Ankara’da ulaşım alanında gerçekleştirilen uygulamaların bilimsel bir değerlendirmesinin yapılabilmesi amacıyla “Ankara’da Uygulanan Ulaşım Politikaları ve Kente Etkileri” Sempozyumunu düzenledi.
Colliers International’ın Tsunami Rekonstrüksiyon Projesi MIPIM Ödülleri’nde Finalist (22 Şubat 2007)Tsunamiden sonra Sri Lanka’daki Kirinda Köyü’nü yeniden inşa eden Colliers International tarafından oluşturulan proje, uluslararası jüri tarafından 17. MIPIM ödülleri için konut kategorisinde üç finalistten biri olarak seçildi.
Mimari Vasıflar: Mükemmel, İnsani Vasıflar: İyi Değil (22 Şubat 2007)New York’ta yaşıyorsanız, arkadaşlarınızın, çalıştıkları inşaat firmaları ile ilgili şikayetlerini sürekli olarak dinlersiniz. Fakat bu ilginç iddiaların kaç tanesi doğrudur? Richard Nelson tarafından Playwrights Horizons’ta geçtiğimiz günlede sahnelenmeye başlayan tiyatro oyunu “Frank’in Evi”, itibarlı mimar Frank Lloyd Wright’ın tasarladığı evlerden birisini berbat ettiğini söylediği bir inşaat firması hakkındaki yakınmalarını ele alıyor.
Bir Keşif Olarak Tercüme (22 Şubat 2007)Meksikalı mimar Fernando Romero için yenilik geleneksel formların ve tekniklerin yorumlanması anlamına geliyor. Meksika’nın en verimli genç mimarlarından biri olan Fernando Romero için “günümüzde verilen mücadele, yereli unutmadan dünyayı bütün olarak algılayabilme mücadelesi.”
"Bir İmkan Olarak Konut''un Çözülüşü" (22 Şubat 2007)20 Şubat 2007 tarihinde Deniz Güner ve Nilüfer Talu tarafından Uyku(suz) seminerler kapsamında “Ev” olgusunu konutla bağdaştırma süreci ile ilgili bir sunum gerçekleştirildi.
Toplam 174 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 161. haberden 174. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.