Haberler

Haberler

Toplam 278 haber 14 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Professional Lighting Design Türkiye’nin Yeni Sayısında Tema: “Peyzaj ve Parkların Aydınlatılması” (14 Ağustos 2007)Her sayı bir tema çerçevesinde ışığı masaya yatıran PLD’nin Haziran - Temmuz sayısı zengin bir içerikle okurlarının karşısında. Şehirlerimizde yeşil alan her gün biraz daha azalıyor. Azalan alanlara karşı, duyulan ihtiyaç ve bu mekanların gece kullanımı ise ise artış gösteriyor.
Silivri'den Beykoz'a (30 Temmuz 2007)Banliyö dahil, öngörülen 560 kilometrelik raylı sistemin 250 kilometresinin 2012'de tamamlanacağını ifade eden Topbaş, 2012 yılında Silivri'den çıkan bir insanın raylı sistem ile Sarıyer'e, Beykoz'a gidebileceğini söyledi. Başkan, İstanbul'da 126 kavşak ve yol düzenlemesi yapıldığını ve 160 kilometre tünel yol inşa ettiklerini anlattı.
Tarih: 30 Temmuz 2007 Kaynak: Sabah
Tarihi Av Köşkü Ziyaretçilerini Bekliyor (17 Ağustos 2007)Ümraniye’de bulunan tarihi Hekimbaşı Av Köşkü, uzun süre devam eden restorasyon çalışmalarının ardından hizmete girdi. Tarihi yapısına uygun olarak yenilenen köşk ziyaretçilerini bekliyor.
"Kalemi Elime Alıyorum ve Bir Bina Ortaya Çıkıveriyor" (17 Ağustos 2007)O muhtemelen Dünya’nın yaşayan en büyük mimarı. Oscar Niemeyer 100 yaşına girerken, Jonathan Glacey’ye nadir söyleşiyi bahşetti ve sıradışı kariyerine yeniden baktı. Niemeyer, güçlü binalarının da gösterdiği gibi, kontrol etmeyi seven bir adam. Bugün, çoğu her gün birlikte çalıştığı profesyonel ekibinden oluşan ailesiyle çevrelenmiş olan mimar, denklerinin tümünden daha uzun yaşadı. Peki bugün ilham almak için kime bakıyor? Daha genç meslektaşlarıyla tartışıyor mu? Çağdaş mimarların işlerine bakıyor mu? Tarih kitaplarındaki yerinden haberdar mı? “İnsanlar bana, gelecekte birinin binalarıma bakması fikrinden keyif alıp almadığımı soruklarında onlara o kişinin de kaybolacağını söylüyorum. Herşeyin bir başı ve bir sonu var. Sen. Ben. Mimarlık. Elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışmalı ancak mütevazi kalmalıyız. Hiçbirşey çok uzun süre baki kalmaz.”
Kavşak, su ve kent yönetimi (17 Ağustos 2007)Ankara’da Kuğulu’daki kavşak yapımı işi, belediye yönetimi hakkında kesin kanaat oluşumu için yeterliydi aslında.
Kurudu (17 Ağustos 2007)Türkiye kurudu. Kutsal kitapların gözde nehirlerinin yukarıdan aşağıya su, aşağıdan yukarıya medeniyet taşıdığı günler çoktan geride kaldı.
Portekizli çimento devi Türkiye'de büyüyecek (17 Ağustos 2007)Yibitaş Lafarge'ı, 535 milyon Avro'luk rekor fiyatla satın alan dünyanın en kârlı çimentocusu Portekizli Cimpor, Türkiye'de üç çimento fabrikası, üç öğütme-paketleme tesisi, 12 hazır beton tesisi ve iki agrega ocağının sahibi oldu.
Venedik’teki Santiago Calavatra’nın Tasarladığı Köprü 2007 Yılı Sonunda Açılacak (17 Ağustos 2007)Yakın bir tarihte Venedik’in 3 bölgesine birden erişim, İspanyol mimar Santiago Calatrava’nın 92,3 metre uzunluğunda tasarladığı köprü sayesinde kolaylaşacak ve Büyük Kanal’ın üzerinde bulunan 4.köprünün meydan bölgesi bu hafta içinde bağlanacak.
Aydın'da Tralleis Seferberliği (17 Ağustos 2007)Tralleis Antik Kenti'nin turizle kazandırılması içini Aydınlı milletvekilleri, sivil toplum kuruluşları adeta seferberlik ilan etti. Kazılar için bir günde 20 bin YTL toplayan Vali Malay, yabancıların buldukları eserleri götürdüğünü belirterek herkesi tarihi kente sahip çıkmaya çağırdı.
Haftada 35 bin kişi kirli sudan ölüyor (17 Ağustos 2007)Stockholm Uluslararası Su Haftası'nda 40 dolayında ülkeden yüzlerce uzman küresel ısınmayı masaya yatırdı. Tartışmalardan çıkan ortak sonuca göre ileride bir buzul çağı yaşanacak ve insanlığın buna hazırlanması gerek. Stockholm Uluslararası Su Enstitüsü Müdürü Anders Berntell de "Su artık sağlık sorununun ötesinde, uluslarası güvenlik meselesi haline gelmiştir" dedi. Seminerlerde haftada 35 bin kişinin ölümüne yol açan kirli suların nasıl temizleneceği, tarım alanlarının hâlâ sınırlı su kaynaklarının israf edilerek sulanması ve enerji gibi alt başlıklarla ele alınıyor. Stockholm'de 2009'da İstanbul'da yapılacak Beşinci Dünya Su Forumu'nu tanıtmak amacıyla geniş bir Türk delegasyonu da katılıyor. Heyete Forum Genel Sekreteri Prof. Oktay Tabasaran başkanlık ediyor.
Tarih: 17 Ağustos 2007 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Osman İkiz
Barajın içinden 300 yıllık Osmanlı köyü (17 Ağustos 2007)Bodrum’un su ihtiyacının yüzde 70’ni karşılayan Mumcular Barajı’nda su miktarının tarihinde en düşük seviyeye inmesi nedeniyle yaklaşık 300 yıllık Osmanlı köyü Çömlekçi’den kalan han, yel değirmenleri, su kemeri ve kiremit fabrikası gün ışığına çıktı.
İktidar depremi umursamadı (17 Ağustos 2007)Türkiye'yi sarsan 17 Ağustos 1999 depreminin 8. yılında, "depremi felakete dönüştüren" nedenler için hâlâ yasal önlem alınmadı.
Fethiye'ye hücum (17 Ağustos 2007)Yabancılara mülk satışının 2003 yılında kabul edilmesinden sonra Alanya, Side gibi tatil kesimlerinde yabancı egemenliği gün geçtikçe artıyor.
Garden Hilton Projesi Adıyaman’da Başlıyor (17 Ağustos 2007)Hilton Oteller Grubu Yatırımlar Başkan Yardımcısı ve Kuzey Avrupa Sorumlusu Mike Collini, Adıyaman’da açacakları Garden Hilton’u Türkiye’de birçok yere açmayı planladıklarını söyledi. Mike Collini ve Kosifler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve Proje Sözcüsü Hilal Kosif ile Proje Koordinatörü Haluk Gürşen, Vali Halil Işık’ ı makamında ziyaret ederek Hilton Oteller Grubu tarafından Adıyaman’a yapılacak olan yatırımı anlattı. Vali Halil Işık, Adıyaman’ın ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimine dikkat çekerek, “Bunun için Kosifler Grubu, Hilton Oteller Grubu ile birlikte oteller zincirinin bir örneğini ilimizde oluşturmak istemektedir. Yer arayışımız sürüyor” dedi. Collini de Adıyaman’ı seçmelerinin aldıkları olumlu izlenimler olduğunu kaydetti.
Tarih: 17 Ağustos 2007 Kaynak: Türkiye
Kuzeydoğu Anadolu’daki izler yok ediliyor! (17 Ağustos 2007)Yapımı devam eden baraj inşaatı ve yol yapım çalışmalarından zarar gören tarihi yapıların tümünün Osmanlı dönemine ait eserler olması, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ise yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan bu eserleri kurtarmak için herhangi bir girişimde bulunmaması dikkat çekiyor.
Görür: İstanbul depreme hazır değil (17 Ağustos 2007)İTÜ Maden Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, 1999’daki Marmara Depremi’nin İstanbul’u hedef durumuna getirdiğini söyledi.
En etkili deprem anıtı olabilirdi (17 Ağustos 2007)17 Ağustos sonrası, Sakarya'daki prefabriklerde 50 aile seçilerek 'örnek köy' projesi başlatıldı. Depreme dayanıklı Beriköy, güneşle ısınıp yağmurla yıkanacaktı. Ama daha iyi bir hayatın simgesi olacak köyün, sekiz yılda sekizde biri bile bitirilemedi.
Manhattan'a otomobille girmek 8 dolar (17 Ağustos 2007)ABD'nin New York kentinin kalbi Manhattan'a otomobille girmek artık 8 dolar. Kentin trafik sorununu çözme arayışları sonucunda alınan karar, federal hükümetten de destek gördü. Hükümetten yapılan açıklamada, New York kentine uygulamaya geçilmesi için 354 milyon dolar verileceği kaydedildi. Hafta içi 06.00-18.00 saatleri arasında Manhattan adasının 86. sokağının aşağısına giren otomobillerden 8, büyük araçlardan ise 10 dolar alınacağı açıklandı. Bölgede yaşayan ya da çalışanlara ait otomobiller için ise günlük tarifenin 4 dolar olarak belirlendiği ifade edildi.
Tarih: 17 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet
Hasankeyf'i sular altında bırakacak kredi tamam (17 Ağustos 2007)Ilısu Barajı'na toplam 1.3 milyar Euro'luk krediyi Bank of Austria Societe Generale ve Dekabank sağlayacak.
Bahçeli ve Emek Eski Numaralara Kavuşuyor (17 Ağustos 2007)Büyükşehir Belediyesi, Ankara Hürriyet’in gündeme taşıdığı ve halkın büyük tepkisine neden olan Bahçelievler ve Emek’teki sokak numaraları konusunda, eski numaralara dönülmesini isteyen mahkeme kararını uygulama başladı. Böylece, her iki semtteki 60 yıllık numaraların bulunduğu tabelalar yeniden asılıyor.
Toplam 278 haber 14 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.