Haberler

Haberler

Toplam 177 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Güneş enerjisiyle sokak aydınlatması (6 Şubat 2007)Avcılar Belediyesi, cadde ve sokak aydınlatmalarında güneş enerjisinden faydalanmaya başladı. Avcılar Belediyesi'nden yapılan açıklamada, güneş panelleri kullanılarak güneşin enerjisinden cadde ve sokak aydınlatmasında yararlanma konusundaki ilk uygulamanın, Ambarlı sahilinde başlatıldığı belirtildi. Avrupa ve ABD'de çok yaygın olan uygulamanın devreye sokulmasıyla elektrik kullanımında yüzde yüz tasarruf sağlandığı dile getirilen açıklamada, güneş enerjisi sisteminin tüm ilçenin cadde ve sokak aydınlatmalarında devreye sokulması için çalışmaların sürüdürüldüğü bildirildi.
Tarih: 6 Şubat 2007 Kaynak: Sabah
Ferroli Türkiye’den Sermaye Artışı (9 Şubat 2007)2006 yılında cirosunu %30 artıran Ferroli Türkiye, sermayesini 9 katına çıkararak Türkiye’ye büyük bir sermaye girişi sağladı. Isıtma ve klima sektörünün önemli firmalarından Ferroli Türkiye, Düzce Fabrikası yatırımını finanse etmek amacıyla sermayesini 2006 yılı sonu itibariyle 9 katına çıkardı.
İstanbul’da Vize Uygulaması Gerekli mi? (9 Şubat 2007)Uzun yıllardır dönem dönem Türkiye’nin gündemini meşgul eden, çeşitli tartışmalar yaratan İstanbul’a vize uygulaması projesi Başbakan Erdoğan’ın 1 Şubat’ta yaptığı açıklamayla tekrar gündeme geldi. Uzun süredir İstanbul’a vize uygulamasının getirilmesini savunan Erdoğan, yaptığı açıklamadı bunu: ““Niye geldin yerin var mı, paran var mı, işin var mı? diye sormalıyız” şeklinde belirtiyor. Biz de Arkitera Mimarlık Merkezi olarak çeşitli şehir plancılarımızın konuyla ilgili görüşlerini aldık.
İstanbul’un Doğal Kaynaklarını Planlamak (9 Şubat 2007)Arkitera Mimarlık Merkezi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi (İMP) işbirliği ile gerçekleştirilen “İstanbul Metropoliten Planlama Toplantıları”nın bu haftaki konusu “İstanbul’un Doğal Kaynakları” idi.
Beyrut’ta Hayat Duruyor ve Yeniden Devam Ediyor (9 Şubat 2007)“Beyrut; binlerce kez yıkıldı, binlerce kez yeniden doğdu” söylemi Lübnan’ın ulusal havalimanını bir kez bile gören birisi için alışıldık bir sözdür. Beyrut Havalimanı’nın ve şehirdeki diğer ana arterlerin bombalanmasının yanı sıra planlama aşamasında olan mimari projeler de İsrail’le Lübnan arasındaki gerginlikten paylarını alıyor.
Arap Süleyman’ın torunları Antalya’nın yeni beyi oldu (9 Şubat 2007)Antalya’da Türkiye tapu ve kadastro tarihine örnek olacak bir olay yaşandı. Antalya kent merkezinde 2 milyon 300 bin metrekarelik dev arazinin 1957 yılında kamulaştırılmasına itiraz eden varisler, 50 yıl süren davayı kazandı.
Büyükşehir Belediyesi, katı atıkları “paraya” dönüştürdü (9 Şubat 2007)Geçtiğimiz yıl 900 bin tona yakın katı atığı bertaraf eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, geri dönüşümle bu atıklardan 2.5 milyon YTL’den fazla gelir sağladı.
Corio, Denizli’deki Teras Park’ın metrekaresine 3.900 $ ödedi (9 Şubat 2007)Akmerkez’in ortağı Corio, Denizli’de yapılan alışveriş merkezi Teras Park’ın yüzde 40’ını 55 milyon euroya aldı. Corio böylece Teras Park’ın metrekaresine 3.900 $ ödedi.
Büyükşehir, 7 ülkeyle kentsel dönüşüm ve ekonomik işbirliği projesine imza atıyor (9 Şubat 2007)İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Venedik Belediyesi eş liderliğinde “Kentsel Dönüşüm ve Sürdürülebilir, Yenilikçi Akdeniz Ekonomik İşbirliği Projesi” hayata geçiriliyor. Yedi ülkeden yerel yönetimlerin katılımıyla hayata geçirilen projede Eminönü İlçesi ‘Pilot Bölge’ seçildi.
Büyükşehir İstanbul genelindeki koyları ve dere ağızlarını temizliyor (9 Şubat 2007)Büyükşehir Belediyesi, 2007 Yılı Yatırım Programı kapsamında İstanbul genelindeki koyların ve dere ağızlarının temizlenmesi için çalışma başlattı.
Melih Gökçek’in yolu Rusya sınırına dayandı (9 Şubat 2007)Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Atatürk Bulvarı üzerindeki yol çalışması, Rusya Büyükelçiliği’ne takıldı. Belediye, yeni kavşak çalışması nedeniyle genişletmek istediği yol için Avusturya’yı ikna ederek büyükelçilik arazisinden toprak satın alırken Rusya, topraklarından bu kadar kolay vazgeçmedi.
İMP'deki 330 gün için "İstanbul"a günah çıkarmak (9 Şubat 2007)Yazıya nasıl başlayacağımı bilmiyorum aslında. Doğru cümleleri bulup yazmak gerek. İstanbul Metropoliten Planlama ofisinde (İMP) 2 ay çalışmış ve nihayetinde bu işten ayrılmış bir şehir plancısı olarak, kendi adıma bu 2 ay için İstanbul'da yaşayan herkesten nasıl özür dilemek lazım?
Samsun'un yalnızlık haritası (9 Şubat 2007)2004'te 'teşvik dışı' kalan Samsun, daha sonra sisteme dahil edilen 13 il arasına girmek istiyor. Ancak Erdoğan, 'Yoksulluk gömleği giymeyin' diyor. Şimdi Samsun'da yoksulluk gömleği yerine gerçek yoksulluk var.
3. köprünün kararını verenler kalemlerini de kırsınlar (9 Şubat 2007)Başbakanın yerini netleştirdik dediği, Boğaz'ın kuzeyinden geçen transit amaçlı 3. köprü ve çevre yolları, köp-rülerdeki trafik sıkışıklığına çözüm olamayacağına göre bu büyük yatırımın gerçek amacı ne olabilir?
Mini'sinden ayrılamayanlara (9 Şubat 2007)Filmlere bile konu olan Mini otomobiller, bir İngiliz firması tarafından ofis masası haline getiriliyor. Çalışma ortamında eğlence arayanlara önerilir. Orijinal Mini, kesinlikle dünyanın en unutulmaz tasarımlarından biri. Ve Türkiye'de de bir sürü hayranı var. Şimdi evinize veya ofisinize daha 'mini' bir ambiyans kazandırmak istiyorsanız, burayı dikkatle okuyun. Bir İngiliz firması eski Minileri ofis masalarına dönüştürüyor. Bu arada otomobilin farları, müzik sistemi gibi parçalarını da çalışır halde tutuyor. Fiyat vermiyor. Zaten böyle bir şeyi alıp gelmek de sıfır kilometre bir Mini fiyatına gelir. Bence resme iyi bakın ve kendi masanızı yaptırın! www.ministatements.co.uk
Tarih: 9 Şubat 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Rahşan Gülşan
İstanbul’u büyük kuraklık bekliyor (9 Şubat 2007)Dünya Kuraklık Monitörü başlığı altında internet sitelerinde çeşitli ülkelerle ilgili yağış raporları yayınlayan Londra Üniversitesi’nin meteoroloji grubu, İstanbul’u 2007 yılında büyük bir kuraklığın beklediğini açıkladı.
Bunama hastaları için akıllı ev tasarlandı (9 Şubat 2007)Yaşlılığa bağlı unutkanlığın giderek arttığını belirten İngiliz Bath Tıp Mühendisliği Enstitüsü'ne bağlı bilim adamları akıllı ev tasarladı. Evde her odada ayrı bir uyarı sistemi olduğunu belirten uzmanlar, acil merkezlere veya daha önceden belirlenen adreslere çağrılar gönderildiğini belirtti. Prof. Roger Orpwood, "Evdeki sistem, sanki unutkan kişinin yanında bir yardımcı varmış gibi çalışıyor. Eğer bir yanlış yapıyorlarsa, düzeltmeleri için uyarıyor" diyor.
Tarih: 9 Şubat 2007 Kaynak: Sabah
Sokağını havadan görmek isteyene İstanbul Earth (9 Şubat 2007)İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin test yayını yaptığı Şehir Rehberi, Google Earth’ün bir benzerini İstanbul’a uyguladı. http://sehirrehberi.ibb.gov.tr adresinden test yayını yapan rehberin, önümüzdeki ay tamamen hizmete girmesi hedefleniyor.
Melen Havzası'nın suyu İstanbul için umut oldu (9 Şubat 2007)Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Veysel Eroğlu, Düzce sınırlarında bulunan Melen Havzası'nın yağışlar yönünden çok özel bir havza olduğunu belirterek, İstanbul'un ve tüm bölgenin Melen suyuna ihtiyaç duyduğunu bildirdi.
Tarihi miras için işbirliği (9 Şubat 2007)Akdeniz'e kıyısı olan kentler, sürdürülebilir turizm uygulanması ve tarihi-kültürel mirasın hak ettiği değere kavuşturulması amacıyla bir araya geldi. İstanbul'un tarihi merkezi Eminönü'nün pilot bölge seçildiği "Kentsel Dönüşüm ve Sürdürülebilir Yenilikçi Akdeniz Ekonomik İşbirliği Projesi" (ARCIMEDES) başlatıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Venedik Belediyesi eşliderliğindeki projenin ortakları, İtalya Cenova, Fransa Bordeaux, Lübnan Beyrut, Cezayir Oran, Lübnan Al-Mina belediyeleri. 580 bin Avro'su AB tarafından karşılanacak toplam 734 bin 177 Avro bütçeli proje kapsamında " Yerel yönetimlerde, turizm ve kültürel miras konularında kapasite oluşturulması, Eminönü bölgesindeki anıt ve anıt külliyelerinin turizm programlarına konulması, kültürel turizm yolculuk programı oluşturulması" gibi çalışmalar gerçekleştirilmesi tasarlanıyor.
Tarih: 9 Şubat 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Toplam 177 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.