Haberler

Haberler

Toplam 95 haber 5 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Plansız İstanbul Ne Kazandıracak? (5 Ocak 2007)TMMOB’ye bağlı meslek odalarından bazıları geçtiğimiz Eylül ayı boyunca askıda bulunan İstanbul İl Çevre Düzeni Planı’nın iptali için yargıya başvurdu. Bu bilgiyi odalardan gelen 22 Aralık 2006 tarihli basın bülteni ile öğreniyoruz. Başvuruda bulunanlar ise sırasıyla Çevre Mühendisleri, Elektrik Mühendisleri, Harita ve Kadastro Mühendisleri, İnşaat Mühendisleri, Mimarlar, Peyzaj Mimarları, Şehir Plancıları ve Ziraat Mühendisleri odalarının İstanbul şubeleri. Basına dağıtılan bültenin giriş bölümünün vurgusu, meslek odalarının da planın katılımcısı olduğu yönünde yapılan propaganda iddialarına yoğunlaşıyor. Bunun doğru olmadığı asıl amacın “katılımcılık ve şeffaflık maskesi” olduğunun altı çiziliyor.
Mimarlık Şişmanlatabilir mi? (5 Ocak 2007)Uzmanlar mimarlığın şişmanlatabileceğini düşünüyor ve mimarlardan, şehir plancılarından formda olmaya dost binalar tasarlamalarını istiyor.
Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri 2006 Adaylarını Arıyor (5 Ocak 2007)Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri’nin 2006 organizasyonu dört kategoride düzenleniyor. “Yılın Yatırımı”, “Yılın Profesyoneli” ve “Yılın Yeni Ürünü” ödülleri, adaylar arasından Yalıtım Dergisi okurları ve Seçici Kurul’un yapacağı oylama ile sahiplerini bulacak. “Yalıtım Bilincine Katkı Özel Ödülü” ise organizasyon komitesi tarafından belirlenecek.
Kavşakkaya Barajı’nın Yüzde 96’sı Tamam… (5 Ocak 2007)Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kendi öz kaynakları, kendi işçi ve ekipmanıyla yapımına başladığı Kavşakkaya Barajı’nda tamamlanma aşamasına gelindi. Başkent’in içme suyu ihtiyacına büyük destek sağlayacak Kavşakkaya Barajı, 58 milyon metreküp su tutma kapasitesine sahip olacak.
Büyükdere Caddesi trafiğe geçici kapatılacak (5 Ocak 2007)İstanbul’un önemli caddelerinden Maslak ve Levent’teki işmerkezlerini birleştiren Eski Büyükdere Caddesi, 2 bölüm halinde 6-15 ve 16-25 Ocak tarihleri arasında trafiğe kapatılacak.
Don Kişot ve Adana savaşları (5 Ocak 2007)2006 yılının son ayında gündemimi-oturan ve yoğun tartışmalara yol açan en önemli olaylardan birisi İstanbul'daki orman alanlarında gerçekleştirilen yapılaşmalara karşı açılan savaş oldu.
Hakko Ailesi Merter’deki Vakko arsasını satıyor (5 Ocak 2007)Trafiğin en yoğun olduğu E5 cepheli Vakko’nun Merter fabrika ve arazisi satışa çıkıyor. 40 dönümlük arazinin en az 150 milyon dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor.
Çukurova’da kuraklık tehdidi (5 Ocak 2007)Çukurovalı çitfçiler, buğday tarlaları ve narenciye bahçelerinin su ihtiyacını drenaj kanallarından çektikleri suyla karşılamaya çalışırken, birkaç gün içinde yağmur yağmazsa üreticiyi zor günlerin beklediği belirtiliyor.
Sosyal tesis açıldı Beykoz Korusu canlandı (5 Ocak 2007)İstanbul Beykoz Korusu’nun içinde bir köşk var. Padişah 2. Abdülhamid’in kalfalarından Abraham Paşa’ya ait olan ve bir zamanlar Abraham Paşa Köşkü olarak bilinen bina, uzun zamandır bakımsız haldeydi.
Kent - Yorum: Rantım gaymak (5 Ocak 2007)Dondurmam Gaymak' filmini büyük olasılıkla izlemişsinizdir. Ben de bu güzel "Ege geyiğini" özel bir gösterimde izleme fırsatı buldum.
Tamince, yeni Rixos’u en lüks adaya kuracak (5 Ocak 2007)Fettah Tamince, Dubai’de 300 yapay adadan oluşan 2 milyar $’lık ‘Dünya’ projesinden ada aldı. Rixos’un patronu, adaya Arap ortağıyla otel yapacak.
Doğayı korumak için proje (5 Ocak 2007)Doğal Hayatı Koruma Vakfı, Doğu Karadeniz havzasındaki doğal kaynakların korunması için gerekli altyapının oluşturulması amacıyla bir proje başlattı. Proje ilk olarak Rize’deki Fırtına Vadisi’nde uygulanacak.
'Antalya'da yeni otel yapmak delilik' (5 Ocak 2007)Antalya'da yeni otel yapmanın delilik olduğunu söyleyen TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, 'Turizmi 12 aya çıkaran çalışmalar yapılmalı' dedi.
Şırnak'ta, yeni kültür varlıkları tespit edildi (5 Ocak 2007)Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Top başkanlığındaki ekip tarafından Hakkâri ve Şırnak'ta devam eden yüzey araştırmaları sırasında, daha önce envanterde yer almayan yeni kültür varlıkları tespit edildi. Top, 2006'nın eylül ayında 4 kişilik ekiple başlatılan ve 20 gün süren yüzey araştırmaları sırasında Hakkâri merkez ve Yüksekova ilçesinde, Şırnak merkez ile Cizre, İdil Silopi ve Güç-lükonak ilçelerinde çalışma yürüttüklerini söyledi. Top, merkeze bağlı Ceylanlı köyünde 'Meryem Ana' ile Geçimli köyünde 'Mar Sava' adlı iki kilise tespit ettiklerini anlattı. Mehmet Top, bu eserlerle Doğu Anadolu Bölgesi'nin saklı kalan tarihinin aydınlatılmaya çalışıldığını söyledi. Şırnak'taki çalışmaların da 2004 yılından itibaren başladığını belirten Top, burada bölgedeki İslam ve Hristiyan kültürlerine ait Ortaçağ sonrası şekillenmeyi ortaya koyabilecek bulgular elde edildiğini anlattı.
Tarih: 5 Ocak 2007 Kaynak: Birgün
5 bin peribacası tehlikede (5 Ocak 2007)Nevşehir’in Göreme Beldesi Belediye Başkanı Fevzi Günal, Kapadokya bölgesinin önemli doğal ve kültürel varlıklarından peri bacalarının çökme tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğunu iddia etti.
Diyarbakır: 180 gecekondu için yıkım kararı (5 Ocak 2007)Diyarbakır'da "Kentsel Dönüşüm Projesi" kapsamında 180 gecekondu yıkılarak yerine toplu konut yapılacak. Büyükşehir Belediye Başkanlığı yetkilileri, "Kentsel Dönüşüm Projesi"ni ilk etapta gecekonduların yoğun olduğu Yenişehir beldesindeki Aziziye Mahallesi'nde uygulayacaklarını belirtti. Yetkililer, "180 gecekondunun yerine toplu konut yapılacak. Vatandaşların mağdur olmaması için yapı bedeli peşin sayılacak. Kalanlar da uzun vadede taksit şeklinde olacak."
Tarih: 5 Ocak 2007 Kaynak: Birgün
Malatya’da peş peşe 7 deprem (5 Ocak 2007)Pütürge’de bir gecede 7 sarsıntı meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü’nden alınan bilgiye göre, merkez üssü Pütürge’nin Tepehan beldesi olan sarsıntıların ilki gece saat 01.17’de meydana geldi. 4.2 büyüklüğündeki bu depremin ardından, 01:22’de 2.9, 01:58’de 2.8, 02:06’da 3.2, 02:24’de 2.9, 02:27’de 3.1 ve 02:53’de 3.7 şiddetinde 6 sarsıntı daha kaydedildi. Güneydoğu Anadolu fay zonunda meydana geldiği belirtilen ve Malatya ve çevresinde hissedilen depremlerde can veya mal kaybı olmadı. Halk arasında kısa süreli panik yaşanırken, Pütürge Kaymakamlığı, depremlerin ardından hasar için başvuran olmadığını duyurdu.
Tarih: 5 Ocak 2007 Kaynak: Türkiye
Heyelanlı mahalle tahliye edilmedi belediyeden altyapı hizmeti aldı (5 Ocak 2007)Adana Büyükşehir Belediyesi 5 yıldır heyelan sebebiyle evlerin sürekli kaydığı mahallede evleri tahliye etme yerine, mahallede yol, su, kanalizasyon hizmeti yaptı.
Kadıköy-Kabataş hızlı motorla 18 dakika (5 Ocak 2007)İDO’nun, Kabataş-Kadıköy arasındaki hızlı motor seferleri dün başladı. 30 dakika arayla gerçekleştirilecek seferler, hafta içi her gün sabah ve akşam saatlerindeki yoğunluk düşünülerek planlandı. Taksim-Kabataş füniküler sistemi ile entegre seferleri kullanan İstanbullular, böylelikle Kadıköy-Taksim arasını 20 dakika gibi kısa bir sürede katedecek. Hafta içi her gün 07.00 - 19.30 saatleri arasında karşılıklı 10 seferin yapılacağı Kabataş-Kadıköy Hattı’nda; jeton ücreti 1.30 YTL, Tam AKBİL 1.25 YTL, indirimli AKBİL 800 YKr. olarak belirlendi. Bu hattı kullanan yolcular füniküler sistemi, Kabataş-Zeytinburnu tramvay hattını ve İETT otobüslerini ücretsiz kullanabilecek.
Tarih: 5 Ocak 2007 Kaynak: Türkiye Yazan: Sadettin Erkişi
Boş kalan âfet dükkânları huzurevi olacak (5 Ocak 2007)Marmara'da 1999 yılında yaşanan deprem felaketinin ardından, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın Dünya Bankası ve gönüllü kuruluşların katkılarıyla deprem bölgelerinde yaptırdığı, ancak talep görmeyen işyerleri ile bazı imar adaları, kentsel yenileme ve dönüşüm kapsamında değerlendirilecek.
Toplam 95 haber 5 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.