Haberler

Haberler

Toplam 240 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Mimaride aklıselimi aramak... (26 Mart 2007)Önce Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) Ankara''nın elit (!) alışveriş merkezi Karum''da "Mimarlıkta İrtica Var mı?" adında bir sergi açıyor. Maksat, son dönemde özellikle yeni yapılan adliye sarayları başta olmak üzere kamusal binalarda kullanılan mimariye dikkat çekmek..
Karanlığa Karşı Sanat (30 Mart 2007)30 Mart 2007 saat 13:00’da Ortaköy Kültür Merkezi Afife Jale Sahnesi’nde, kültür ve sanatı içine alan sivil toplum kuruluşlarından TOBAV (Devlet Tiyatroları Opera ve Balesi Çalışanları Vakfı), DETİS (Devlet Tiyatrosu Sanatçıları Derneği), TOMEB (Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği)...
Ulaşımda Toplu Taşıma ve Erişilebilirlik Odaklı Yaklaşımlar (30 Mart 2007)Arkitera Mimarlık Merkezi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi (İMP)’nin ortaklaşa düzenlediği “İMP Toplantıları” 29 Mart 2007 Perşembe günü gerçekleştirilen "Ulaşım ve Kent" başlıklı panelle sona erdi.
Bilimkurgu ve Kent (30 Mart 2007)Geçen haftalarda, Silver Lake Film Festivali çerçevesinde, BLDGBLOG ve Materials&Applications’ın ortak ekip oluşturarak küratörlüğünü yapacağı mimari film festivali yine BLDGBLOG aracılığı ile duyurulmuştu. 8 Mayıs Salı günü, ekip Pasadena’da yer alan dönüştürülmüş bir rüzgar tünelinde, sinema, bilimkurgu, mekan, peyzaj ve mimarlık hakkındaki konuşmalara ve sunumlara yer verilecek olan geceye ev sahipliği yapacak. Sitede daha önce de çogu kez üzerinde durulduğu gibi, modern mimari, sinema ve bilimkurgularda yer alan görsel ve mekansal malzemelerden çok fazla şey öğrenebilir. Bu etkinlik de bunun için güzel bir fırsat. Mimari ve sinemanın bağları, yalnızca bir yazı ile anlatılmayacak kadar derin. Buna rağmen mimariyi sinemaya dair düşünmeye yöneltecek bir kaç örnek gösterilerek özetlenebilir. Aynı şey sinemada mimari düşünceye yönelmek için de söz konusu.
Kale Grubu “3 Boyutlu Teknolojiyi” Seramikle Buluşturdu (30 Mart 2007)Kale Grubu, 50. yılını kutladığı 2007 yılında, ileri teknoloji ürünü 3 boyutlu Reptile Koleksiyonu ile seramik sektöründe bir yeniliğe daha imza atıyor.
En İyi Mimari (30 Mart 2007)Galler Prensi’nin Londra Ulusal Galerisi’ni, “çok sevilen bir arkadaşın yüzünde gaddarca çıkan çıban”a benzeyen bir eklentiyle mahvetmesinin üzerinden 20 yıldan uzun bir süre geçti. Charles ilk çarpışmayı kazanmıştı –tasarım tamamen bozulmuştu- ama savaşı kaybetti.
“Mimar Sinan Eserleri Trakya Gezi Haritası” Yayımlanıyor (30 Mart 2007)ÇEKÜL Vakfı’nın “Sinan’a Saygı” projesi kapsamında sürdürdüğü “Mimar Sinan Eserleri Gezi Haritaları” serisinin ikincisi olan “Mimar Sinan Eserleri Trakya Gezi Haritası”, Atlas Dergisi’nin nisan sayısıyla birlikte dağıtılıyor. Trakya Gezi Haritası’nda, Mimar Sinan’ın ayakta kalmayı başarmış 21 eseri yer alıyor.
Başkan Kocaoğlu, Türkiye''nin ilk doğaltaş müzesini açtı (30 Mart 2007)13.Marble – Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı”na evsahipliği yaparak adını dünyaya duyuran İzmir, aynı anda ikinci bir gururu yaşıyor.
Sarıyer’de yıkımlar sürüyor (30 Mart 2007)Sarıyer’de 22 yıl önce yapılan ve İmar Yasasındaki değişiklikle ruhsatsız duruma düşen Uyum Villalarının çevresindeki villaların da yıkım işlemi sürüyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Boğaziçi İmar Müdürlüğü ile Zabıta Dairesi Başkanlığı- Zabıta Tedbir ve Zabıta Destek Hizmetleri Müdürlükleri koordinasyonunda, Kilyos yolu üzerindeki villaların yıkımı amacıyla 2 gün önce başlatılan işlemler devam ediyor. İlk gün 57 villanın yıkılmasının ardından yıkım ekipleri, bu villaların çevresindeki Boğaz manzaralı ve boş oldukları belirlenen villaların yıkımına başladı. Çalışmaların dünkü bölümünde, Acarlar’a ait olduğu öne sürülen villaların da aralarında bulunduğu binalar ile Çamtepe Villaları olarak bilinen Fener Yolu Sokaktaki 18 binanın yıkımı gerçekleştiriliyor. 3 günlük çalışma süresi içerisinde 100’e yakın villanın yıkıldığı bildirildi.
Tarih: 30 Mart 2007 Kaynak: Türkiye
Çevre dostu araç köprüden ucuz geçecek (30 Mart 2007)Ulaştırma Bakanlığı küresel ısınmaya karşı trafikte köklü değişikliklere gidiyor. Çevreye daha az zarar veren araçlar köprü ve otoyol geçişlerinde daha az ücret verecek. Buna göre; öncelikle 35-40 yaşın üzerindeki araçlar, piyasadaki fiyatları karşılığında sahiplerinden satın alınacak. Bunlardan ilki 20 yaşın üzerindeki yaklaşık 250 bin araçın trafikten toplanması olacak... Yetkililer, bu araçları satın almak için gerekli kaynağın ayrıldığını, konuyla ilgili hazırladıkları taslak tebliğe araç sahipleri ve otomobil üreticilerden farklı tepkiler geldiği için biraz daha bekleneceğini belirtiyorlar. Bir diğer çalışma ise emisyon oranları düşük çevre dostu araçlar için yapılıyor. Bu araçlara yeni teşvikler getiren düzenlemeye göre, köprü ve otoyol geçişlerinde çevreye duyarlı üretilmiş araçlardan daha az ücret alınacak. Özellikle şehir içi trafiğinde tehlike oluşturan benzin ve gaz tankerleri gibi tehlikeli madde taşıyan araçlara da sınırlama getiriliyor. Yayımlanacak yönetmelik uyarınca, patlayıcı, anti oksidan, zehirli, parlayıcı ve radyoaktif madde içeren araçlara teknik standartlar konulacak. Karşılamayanlar trafiğe çıkamayacak.
Tarih: 30 Mart 2007 Kaynak: Türkiye
Belediye gökyüzünde! (30 Mart 2007)Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, çeşitli alanlarda İstanbul’u havadan da kontrol edip tedbirler almak ve bazı hizmetlerde bulunmak için harekete geçti.
Cumhuriyet tarihinin en pahalı evi (30 Mart 2007)Yeniköy''teki tarihi Erbilgin Yalısı satılıyor. Biçilen fiyat inanılmaz bir rekor: Tam 100 milyon dolar! 3 yabancı firma ve 1 Arap şeyhinin talip olduğu yalı bu fiyata satılırsa, en pahalı gayrimenkul olacak.
Has Oda onarılıyor (30 Mart 2007)Yavuz Sultan Selim’in 1517’de Mısır’ı fethinin ardından İstanbul’a getirilen ve Topkapı Sarayı’nda korunan Kutsal Emanetler, sergilendikleri bölümlerde yapılacak yeni düzenlemelerden sonra daha modern şartlarda ziyarete açılacak.
Ömerli Havzası yapılardan arındırılıyor (30 Mart 2007)İstanbul Büyükşehir Belediyesi bağlı kuruluşarından İSKİ, “Mutlak Koruma Alanlarında Sıfır Yapılaşma Projesi” kapsamında bir adım daha attı ve Kurtdoğmuş Köyü’ndeki 15 binanın daha yıkımını gerçekleştirdi. Yıkımlar devam ediyor.
Dubai Towers’ı füze ile vuracaklar (30 Mart 2007)Şeyh Maktum’un Levent İETT garajı arazisinde yapacağı Dubai Towers projesinin iptali için Şehir Plancıları’nın açtığı dava reddedildi. Ancak 15. Füze Üs Komutanlığı’ndan izin alınmadığı gerekçesiyle yeni bir dava açıldı.
"Yeni Mimarlık Politikası Hayata Geçiyor" (30 Mart 2007)Mimarlar Odası Ankara Şubesi''nin, Nevşehir''in Ürgüp ilçesinde düzenlediği ve "Yeni Mimarlık Politikası Hayata Geçiyor" kampanyasını başlattığı Danışma Kurulu Toplantısı''nın atölye çalışmalarının sonuç bildirgesi açıklandı.
İstanbul’un şehir içindeki tek limanı olan Zeyport 30 milyon YTL’ye satılık (30 Mart 2007)TCDD, Zeyport’u kiracısı ile birlikte 30 milyon YTL’ye satışa çıkardı. Aynı anda 10 geminin yanaşabildiği limanın açık artırması 12 Nisan’da yapılacak.
Taşeron Hintli mimarlar (30 Mart 2007)Şöyle zor bir cümle: "Artık, bir mimarın, yanında çalıştırdıkları ile hiçbir zaman tanışmayabileceği düşünülemez olmaktan çıkmıştır."
Yine işe yaramayan yağışlar (30 Mart 2007)Martın da sona ermesiyle birçok kişinin ümitleri iyice kırılmaya başladı. Kardan bahsediyorum, maalesef yok.
TOKİ otel de yapacak (30 Mart 2007)Daha önce konutun yanı sıra hastane, okul, çocuk yuvası, helikopter pisti yapan TOKİ, şimdi de otel yapacak. İlk aşamada, Sinop, Samsun ve Ordu illerinde otel yapılması için ihale gerçekleştirilecek.
Toplam 240 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.