Haberler

Haberler

Toplam 138 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
İstanbul'a En İyi Kent Ödülü (12 Ocak 2007)Küresel tasarımda son nokta olan ödüller için seçimleri yapan bu senenin seçkin jürisi şu isimlerden oluşuyor: Tasarımcı Naota Fukasawa, otel sahibi Ian Schrager, tasarımcı Ron Arad, moda tasarımcıları Viktor ve Rolf, oyuncu Jane Birkin ve Charme Grubu’nun sahibi Matteo Montezemolo. 6 yıl önce en ünlü restoranlardan biri olan Changa’nın aynı şekilde yalın bir tasarım olan devamı, Tarık Beyazıt ve Savaş Ertunç adlı girişimciler tarafından MüzedeChanga adı ile Sakıp Sabancı Müzesi’nde açılmış. Mimar Ayşen Savaş’ın icat ettiği “cam küp” de restaurantta yerini almış. 1960’lar ve 1970’lerden ilham alan iç mekanı Autoban tasarım ekibi tarafından tasarlanan restoranda, ahşıbaşı Peter Gordon’un geleneksel Türk yemekleri de modern eğilimlerle sunuluyor.
İnternet Çağı için Kütüphaneler (12 Ocak 2007)Bilgelik merkezleri, kütüphaneler artık yalnızca kitaplar için değil. Kütüphane yapılarının kapsamı gittikçe çeşitleniyor ve sosyal rolleri konusunda tasarımcıların aklı karışıyor.
Viko’nun Thea’sı PAGEV ve ETMK’den İki Yeni Ödül Kazandı (12 Ocak 2007)Viko Elektrik ve Elektronik’in, yeni ürünü Thea, Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK) tarafından ödüllendirildi. Thea, Uluslararası Yapı 2005 Fuarı’nda “Altın Çekül Teşvik Ödülü”nü de kazanmıştı.
Konya’daki Tarihi Eserler Colormix Line ile Işıl Işıl (12 Ocak 2007)Konya Büyükşehir Belediyesi Konya'daki tarihi eserlerin dikkat çekmesi için solar ve Led'li armatür üreten Canesol firmasıyla bir aydınlatma projesine imza attı. Proje çerçevesinde Konya'daki tarihi eserler Canesol'un ışık barı Colormix Line ile rengarenk aydınlatılıyor.
Osmanlı Bankası Müzesi'nde Bizans Dönemi İstanbul'u tartışılıyor (12 Ocak 2007)Osmanlı Bankası Müzesi'ndeki Voyvoda Caddesi Toplantıları kapsamında düzenlenen İstanbul Sohbetleri'nde, 17 Ocak Çarşamba günü saat 18:30'da Prof. Dr. Ayla Ödekan konuk edilecek. Ödekan, "IV. Haçlı Seferi ve Ganimetler Kenti Konstantinopolis" konulu bir söyleşi gerçekleştirecek.
Başıbüyük’te kentsel dönüşüm (12 Ocak 2007)Maltepe’nin gecekonduları ile ünlü Başıbüyük Mahallesi, Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ’nin iş birliğiyle ıslah edilecek ve bölge modern bir görünüm kazanacak. Büyükşehir Belediye Meclisi, dünkü oturumunda Başıbüyük Mahallesi’nde kentsel dönüşüm alanı (gecekondu dönüşüm) olarak belirlenen parsellerin imar planlarını görüşerek kabul etti. Büyükşehir Belediyesi ile TOKİ ve Maltepe Belediyesi arasında daha önce Başıbüyük Mahallesi’nin gecekondu dönüşümü ile ilgili bir protokol imzalanmıştı. Protokol gereği mahallede yaklaşık 90 hektarı kapsayan bir alan kentsel dönüşüm alanı olarak belirlenmişti.
Tarih: 12 Ocak 2007 Kaynak: Türkiye Yazan: Sadettin Erkişi
Büyükşehir’den 152 köye park (12 Ocak 2007)Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, beldelerden sonra şimdi de köylere park yapacak. 2005 yılında başlanan “41 Beldeye 41 Park” projesini tamamlayan Büyükşehir Belediyesi, şimdi de köyler için “152 Köye 152 Park” projesine start verdi. Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Bireysel ve toplumsal gelişim sürecine olumlu katkıları olan bu alanların, en önemli özelliklerinden biri vatandaşların ortak ve benzer amaçlar doğrultusunda bir araya gelmesini sağlayarak sosyal ilişkileri geliştirmeleri. Ayrıca bu alanlarda, tabiatla yakınlaşarak gerçekleştirilen rekreasyon faaliyetleri, bireylere ruhsal ve bedensel dinlenme ve yenilenme sağlar. Ruhsal ve bedensel yenilenme sonrasında, bireyler hayata daha sağlıklı ve verimli katılım sağlar” denildi.
Tarih: 12 Ocak 2007 Kaynak: Türkiye Yazan: Sadettin Erkişi
Yeni yıla dair kısa bir bilanço denemesi (12 Ocak 2007)Yeni yılın yaklaştığı günlerde ve sonrasını takip eden kısa zaman diliminde, o yılda geçen önemli olayların muhasebesini çıkarmak, senenin bir muhteviyatını dökmek moda bir uğraşılır.
Büyükşehir gürültüye pabuç bırakmayacak (12 Ocak 2007)Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığı, bu yıl gürültü kirliliğiyle yoğun bir mücadele yapacak ve standartların üzerine çıkan eğlence yerlerine, şantiye ve fabrikalara 12 bin YTL ceza kesecek. Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan geçen yıl denetleme ve cezai işlemler yetkisini devralan Büyükşehir Belediyesi, bu yıl oluşturduğu ekiplerle eğlence yerleri, şantiye, fabrika ve sanayi kuruluşlarını gece ve gündüz denetleyecek. Yaz döneminde gündüzleri 7 ekip, gece ise biri denizden, ikisi karadan olmak üzere 3 ekip denetim yapacak. Kış döneminde ise Anadolu Yakası’nda bir ekip, Avrupa Yakası’nda bir ekip denetimlerini sürdürecek. Denetimlerde gürültü kirliliğine sebep olan şantiye ve fabrikalara 12 bin, sanayi ve küçük ölçekli işletmelere 4 bin, konutlara ise 400 YTL ceza kesilecek. Kurallara uymayanlara ikinci denetimde cezanın bir katı, üçüncü denetimde ise iki katı kesilecek. Büyükşehir Belediye yetkilileri Boğaz çevresindeki eğlence yerlerinin yöneticileriyle, gürültü kirliliğine çözüm bulmak için 2 toplantı yaptı. Eğlence yerlerinin sahiplerinden tedbir almaları, gerekli yalıtımları yapmaları ve belirlenen standartların üzerinde ses çıkarmamaları için tebligat yapıldı. Büyükşehir Belediyesi, geçen yıl aldığı encümen kararı ile çalışma saatleri hafta içi 24.00, hafta sonu 01.00 saatlerinden sonra açık alanda müzik yayınının yapılmasını yasaklamıştı.
Tarih: 12 Ocak 2007 Kaynak: Türkiye Yazan: Sadettin Erkişi
Büyükşehir, deniz kirliliğini önlemek amacıyla denetimlerine aralıksız devam ediyor (12 Ocak 2007)İstanbul Büyükşehir Belediyesi Marmara Denizi, İstanbul Boğazı ve Karadeniz olmak üzere İstanbul il sınırlarındaki deniz ve kara denetimlerine havadan tüm hızıyla aralıksız devam ediyor.
Beyoğlu Tophane'de bulunan dükkanların tahliyesi gerçekleştirildi (12 Ocak 2007)Beyoğlu Tophane'de mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi'ne ait 6 adet dükkanın tahliyesi Büyükşehir Zabıta Daire Başkanlığı'na bağlı Avrupa Yakası Zabıta Müdürlüğü ekiplerince yapıldı.
lll. Mustafa ve III. Selim türbeleri onarılacak (12 Ocak 2007)İl Özel İdaresi, şehrin tarihî kültür mirasını korumak için başlattığı çalışmaları sürdürüyor. Bu çerçevede III. Mustafa tarafından 1759-1763 yılları arasında inşa ettirilen Laleli Cami Külliyesi içerisinde yer alan, III. Mustafa ve III. Selim Türbeleri’nde onarım çalışmaları başlıyor. Önümüzdeki hafta başlayacak onarım çalışmaları sırasında, öncelikle türbelerin dış etkenlerden korunmasına yönelik çatı ve cephe işleri ele alınarak; iç mekanlarının döşemesi, duvar ve doğrama işleri, kalemişi ve varak yüzeylerinin onarımına yönelik çalışmalar yapılacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ait tarihi yapıların restorasyon çalışmaları hakkında bilgi veren İstanbul İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sabri Kaya, “İstanbul’da 15 binden fazla tarihi eser var. Bu yapıların büyük bir çoğunluğu da onarılmayı bekliyor. İdare olarak amacımız tarihi eserlerimize sahip çıkarak, tarihi eserlerimizi bir bir ayağa kaldırmaktır. Projesi Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca onaylanan türbelerin onarım çalışmaları bir yıl sürecek ve yaklaşık 357 bin 500 YTL’ye mal olacak” dedi.
Tarih: 12 Ocak 2007 Kaynak: Türkiye
İstanbul’da gürültü kirliliğine son veriliyor… (12 Ocak 2007)İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bu yaz standartların üzerinde gürültü yapan eğlence yerlerine sıkı denetim uygulayacak. Gürültü kirliliğine neden olan işletmelere 12 bin YTL ceza verilecek.
Başıbüyük’deki çirkin yapılaşmaya kentsel dönüşüm… (12 Ocak 2007)Maltepe’nin Başıbüyük Mahallesi’ndeki müzminleşmiş gecekondu görüntüleri Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ işbirliğiyle tarih oluyor. Büyükşehir Belediye Meclisi, Başıbüyük Mahallesi’nin kentsel dönüşüm ile yenilenmesini öngören uygulama planını onayladı.
'Dünya mirası'na turizm tehdidi (12 Ocak 2007)Rize'nin Çamhhemşin ilçesinde bulunan Fırtına Vadisi'nde turizm bahanesiyle sürdürülebilir olmayan uygulamaların sürmesinin doğal ve kültürel değerlerin bozulmasında veya azalmasında önemli bir etken olduğunu belirten Karadeniz Çevre Derneği (KAÇED) Başkanı Yaşar Yeğen, "Fırtına Vadisi ve Kaçkar Dağları'nda doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımını sağlayacak doğru, uygulanabilir planlamaya ihtiyaç var" dedi.
AOÇ Beş Yılda Tamamlanacak... (12 Ocak 2007)Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Atatürk Orman Çiftliği projesi’nin 5 yılda tamamlanacağını söyledi. Gökçek, AOÇ’nin bir kısmını 2008 yılında açabileceklerini ifade etti.
Bunlar dört günde mi bitti? (12 Ocak 2007)Yıkım için geriye sayımın başladığı Acaristanbul’da yürütmeyi durdurma kararına rağmen, 4 aylık gecikmeli tebliğ sürecinde 139 villanın su basman seviyesindeyken yükselip bitirildiği ortaya çıktı.
Çokdilli, çokkültürlü belediyecilik isteyen başkan 'simge sokak' buldu (12 Ocak 2007)Siz Diyarbakır'a bakınca sadece göç yorgunu evler, çamurlu sokaklarda yoksulluğun ezdiği yüzler görüyor olabilirsiniz. Diyarbakır'ın tartışılan Sur Belediyesi dilleri, dinleri, kültürleri diz dize oturtan bir uygarlık görüyor.
Karara karşın açıldı (12 Ocak 2007)Manavgat-Side yöresinde 350 yıllık doğal Sorgun Ormanları'na yapılmak istenen golf sahası ve turistik tesislerle ilgili alınan yürütmeyi durdurma kararı da ormanları kurtaramadı.
Ataköy Konakları'nda okul yerine işyeri (12 Ocak 2007)Ataköy'de inşaatı devam eden Ataköy Konakları'nda okul yeri Milli Eğitim müfettişlerinin " bölgenin okula ihtiyacı var" raporuna rağmen işyerine dönüştürüldü.
Toplam 138 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.