Haberler

Haberler

Toplam 152 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Anemon Hotelleri Colormix Line ile Renkleniyor (11 Mayıs 2007)Türkiye''de hızlı bir şekilde gelişme gösteren turizm sektörünün öncü isimlerinden Anemon Hotels Grubu''na bağlı Anemon Fuar İzmir ve henüz hizmete başlayan Anemon Denizli Hotel, Canesol''un beğenilen ürünü Colormix Line ile dış cephelerini renklendirme kararı aldı.
Orka, Banyoda Butik Çalışmayla Başarıyı Yakaladı (10 Mayıs 2007)Orka, banyo mobilyaları sektöründe kalite, standartlaşma, tasarım konularında gerçekleştirdiği çalışmalarla ön plana çıkıyor. Sektörde 15 yılını geride bırakan Orka, butik çalışmaları seri üretime dönüştürerek hem kaliteli hem de özgün çalışmaları müşteri talebine uygun olarak piyasaya sunuyor.
VitrA’nın İstanbul Koleksiyonu “EDIDA” Ödülünü Aldı (11 Mayıs 2007)VitrA’nın, Ross Lovegrove tarafından tasarlanan İstanbul Koleksiyonu, 2006 Elle Decor Uluslararası Tasarım Yarışması’nda (EDIDA) “En İyi Banyo” ödülünün sahibi oldu.
“Karaburun Sahili''ni Kaybedersek Geri Döndüremeyiz” (18 Mayıs 2007)İstanbul‘un kuzeyinde, Karaburun’dan Kilyos’a kadar olan kıyı şeridi, hemen arkasında Belgrat Ormanları’nın yer aldığı doğal plajı ve sığ deniziyle turizm açısından değerli bir sahil. Ancak, kıyı kesiminin hemen gerisinde yapılan kömür, kum ve kil üretimi sırasında ortaya çıkan kum ve toprağın kıyıya yığılmasıyla buradaki doğal kıyı çizgisi bozulmuş. Son yıllarda karada kömür rezervinin azalması ve üretimin denize doğru kayması da bu bozulmayı artırmış. Bu deformasyonların sonucunda Karaburun Plajı düzenlemesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ihale ile Ömer Çavuşoğlu''na ait Çavuşoğlu İnşaat''a verildi. Son bir kaç aydır Karaburun sahilinde yürütülen çalışmalar sonucunda, plaja kısa aralıklarla 9 tane mahmuz inşa edildi.
İstanbul’da binalar artık gelişigüzel yükselemeyecek (18 Mayıs 2007)Büyükşehir Belediyesi yüksek yapılara, plan- proje safhasından itibaren daha etkili müdahaleyi öngören, deprem riskini en aza indirecek ve şehrin estetik görünümünü koruyacak bir yönetmelik hazırlıyor. Büyükşehir Belediyesi, “Yüksek Yapılar Yönetmeliği” hazırlanması için Boğaziçi Üniversitesi ile birlikte bilimsel ve teknik bir iş birliği protokolü imzaladı. Büyükşehir Belediye Meclisi önceki günkü toplantısında söz konusu protokol kapsamında 100 bin YTL’lik bir harcama yapılabilmesi için İmar Müdürlüğü’ne yetki verildi. İmzalanan protokole göre Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü ile Boğaziçi Üniversitesi tarafından hazırlanacak, “Yüksek Yapılar Yönetmeliği”nde yüksek yapının tanımı yapılacak. Dünyaya açılan İstanbul’da her geçen gün artan yüksek binalara plan ve proje safhasında daha etkin bir biçimde müdahale edilebilecek ve depremden zarar görme riski en aza indirilecek. Böylece megakent İstanbul’un daha sağlıklı büyüyerek dünya vitrininde hak ettiği yeri alması yolunda önemli bir adım atılmış olacak. Yönetmelikte yüksek yapıların deprem analizinde kullanılacak yöntemler, deprem yer hareketleri ve uygulanacak performans kriterlerine ilişkin hükümler de yer alacak. Projede Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü mühendisleri ile Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri görev alacak.
Tarih: 18 Mayıs 2007 Kaynak: Türkiye Yazan: Sadettin Erkişi
Bu işin şakası yok! (18 Mayıs 2007)Küresel ısınmaya bağlı olarak ortaya çıkan iklim değişiklikleri dünya için ciddi tehlike arz ediyor. Durumun farkında olan bilim adamları, kötü gidaşatı durdurabilmek için harekete geçti.
"Projem İstanbul"a, üniversitelerden 237 başvuru yapıldı (18 Mayıs 2007)İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından kentin yaşam kalitesinin yükseltilmesi amacıyla uygulamaya konulan "Projem İstanbul"a, üniversitelerden 237 başvuru yapıldığı bildirildi.
Projem İstanbul (18 Mayıs 2007)İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’ın Haziran 2006’da İstanbul’daki Rektör ve Rektör Yardımcılarıyla kamuoyuna tanıtarak başlattığı proje ile üniversitelerin Belediye’nin yetki ve sorumluluk alanına giren konulardaki akademik araştırmaları destekleniyor.
Topbaş; “Yeni projelerle iklim değişikliğiyle mücadele ediyoruz…” (18 Mayıs 2007)New York’ta başlayan “C40 Büyük Kentler İklim Zirvesi”nde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, iklim değişikliğiyle mücadele için başlatılan yeni projeleri anlattı.
İstanbul''da tarihi binalar bir bir yıkılıyor (18 Mayıs 2007)İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Tarihi Papazoğlu Medresesi''ni bünyesinde barındıran ve geçtiğimiz ay Malatyalı işadamı Mehmet Çeker tarafından 24 milyon YTL''ye satın alınan Gedikpaşa İlköğretim Olculu binasının, hiçbir komisyon kararı olmaksızın yıkımına başladı. Koruma Kurulu tarafından, 2003 yılında korunması gereken tarihi eserlerin başında gösterilen ve yıllardır kullanılmayan bina, ''bünyesindeki tarihi eserlerin ihyası koşuluyla'' kararına rağmen, tamamen yıkılmaya başlandı. 2,5 dönüm arazisi de bulunan ve metruk halde olmasına rağmen, Anıdar Kurulu''nun büyük hassasiyet gösterdiği binanın satışının durdurulmasına yönelik, birçok sivil toplum örgütü tarafından dava açılmış, ancak söz konusu davalar usûl yönünden bozulmuştu.
Tarih: 18 Mayıs 2007 Kaynak: Birgün
İstanbul’da yüksek yapılara standart geliyor (18 Mayıs 2007)İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Boğaziçi Üniversitesi ile birlikte yüksek yapılara plan proje safhasından itibaren daha etkin müdahale edecek, deprem riskini en aza indirecek ve şehrin estetik görünümünü koruyacak bir yönetmelik hazırlıyor.
Sanayi sitesi kapma yarışı (18 Mayıs 2007)Başta 4’üncü Levent ve Maslak olmak üzere, Kayışdağı, Merter, Fikirtepe, Kuştepe, Dolapdere gibi İstanbul’da gökdelenlerin arasında sıkışıp kalan sanayi siteleri, gayrimenkul şirketlerinin yeni gözdesi oldu.
"Rüzgâr türbini yetiştiremiyoruz" (18 Mayıs 2007)Geç oldu, güç oldu ama Türkiye rüzgâr enerjisini keşfetti. Lisans dosyaları birikti, firmalar parasını peşin yatırdıkları türbin için iki yıl kuyrukta beklemek zorunda!
Atatürk Orman Çiftliği ve Anayasal Koruma (18 Mayıs 2007)2006 yılında çıkarılan 5524 sayılı yasa ile Atatürk Orman Çiftliği''nin (AOÇ) imara açılması kanunlaştı ve bu konuda Ankara Büyükşehir Belediyesi''ne geniş yetkiler verildi. Var olmayan gerçek dışı gerekçelere dayanılarak çıkarılan bu yasanın amacı, AOÇ''nin mal varlığının belediyenin kontrolüne bırakılmasıdır.
''Kyoto beklesin nükleer gelsin'' (18 Mayıs 2007)Küresel ısınmanın Türkiye''deki etkilerini araştırmak üzere kurulan TBMM Araştırma Komisyonu''ndan çıka çıka nükleer santrallara yeşil ışık kararı çıktı.
Tamince''den Dubai için dev işbirliği (18 Mayıs 2007)Ünlü turizmci Fettah Tamince''nin şirketi Sembol İnşaat ile Dubai''nin dev yatırım şirketi Zabeel Yatırım stratejik bir ortaklığa imza attı.
Beyoğlu''nun çökmek üzere olan eşsiz binaları (18 Mayıs 2007)Gençlik anılarımıza ev sahipliği yapmış olan Beyoğlu, yeniden canlanıyor. Ama tarihe tanıklık etmiş binaları hâlâ hak ettiği ilgiyi göremiyor.
Toskana yeniden doğacak (18 Mayıs 2007)İtalya''nın Toskana Eyaleti''nde 11 kilometrekarelik Castelfalfi arazisini satın alan Avrupa''nın turizm devi TUI Group, tarihi bölgeyi kültürel dokusunu koruyarak yeniden inşa edecek. Bölgede, zeytin ve üzüm ekimi dahil tarımsal özelliklerin muhafaza edilmesi de hedef1eniyor. TUI Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Michael Frenzel, şirketin Almanya''nın Hannover kentindeki olağan büyük kurultayında yaptığı konuşmada, projeyi şirket tarihinin en büyük projesi olarak niteledi. TUI, bölgedeki kilise ve kaleyi yeniden düzenleyip turizm amaçlı eklemelerle hizmete açacak. Bu doğrultuda, yeni lokantalar, butikler ve bir wellness merkezi kurulacak. Yerel yönetimin izniyle, üç ayrı konseptte oteller inşa edilecek. Villalar ve konutların yanı sıra mevcut golf alanının büyütülüp genişletilmesi de planlanıyor. Yatırımın mali boyutu konusunda üç haneli milyon Avro rakamları telaffuz ediliyor. Projeyle, yenilenebilen enerji kullanımı ile kendi kendine yeterlilik hedefleniyor. TUI Group, 11 adet Boeing 787 Dreamliner ve 50 adet Yeni-Nesil Boeing 737 siparişi de verdi. Yaklaşık 4.7 milyar dolar tutarındaki anlaşma kapsamında alınan uçaklar, TUI Group''a bağlı Hollandalı Arkefly, Belçikalı Jetairfly, İngiliz Thomsonfly, Alman TUIfly ve İskandinav Nordic TUIfly şirketlerinde kullanılacak.
Tarih: 18 Mayıs 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Hortumtepe’de ihale zamanı (18 Mayıs 2007)Toplu Konut İdaresi Başkanı, Seyrantepe’de yapılacak ve Galatasaray’a devredilecek stadyum için ay sonunda ihaleye çıkılabileceğini söylüyor.
İshakpaşa Sarayı lamina cam ile korunacak (18 Mayıs 2007)Dünyanın ilk merkezi ısıtmalı sarayı olarak bilinen tarihî İshakpaşa Sarayı lamina cam örtüsü ile korunacak. Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğretim üyelerinin aralarında bulunduğu 20 kişilik bilim kurulu, binlerce turistin ziyaret ettiği sarayda yanlış yapılan restorasyon çalışmalarının tarihi yapıya büyük zarar verdiğini kayda geçirmişti.
Toplam 152 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.