Haberler

Haberler

Toplam 152 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. haberden 40. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Sokakta araba, halı yıkayana 118 YTL ceza (18 Mayıs 2007)İstanbul''da yaşanan kuraklık ve barajlardaki su seviyesinin yüzde 46''lara düşmesi ile belediyeler yeni önlemler aldı. Belediyeler vatandaşların bilinçsiz su tüketimine yönelik şikâyetlerinin artması ile birlikte, sokakta halı ve otomobil yıkamanın önüne geçmek için denetimlerini sıklaştırdı. Halı ve otomobil yıkama konusunda denetimlerini artıran ilçe belediyeleri, 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu''nun 32/1 maddesi uyarınca, halı ve otomobil yıkayanlara 118 YTL ceza kesmeye başladı. İlk uygulamayı yapan Zeytinburnu Belediyesi, son 10 gün içinde sokakta halı yıkayan beş kişiye Kabahatler Kanunu uyarınca 118''er YTL ceza kesti. Bağcılar''da ise son bir haftada sokakta halı yıkayan 13 kişi tespit edildi ve uyarıldı. Bağcılar Belediyesi, su tüketimi konusunda halkın bilinçli davranması için bez afişler hazırladı. Fatih''te de oto yıkamacılarının kuyu suyu kullanıp kullanmadığı denetlendi.
Tarih: 18 Mayıs 2007 Kaynak: Zaman
Taşocakları "su"yu tehdit ediyor (18 Mayıs 2007)Küresel ısınma dolayısıyla kurak geçen kışın ardından su kıtlığı yaşayan ülkemizde 20 bin yeni taşocağı açılması için ruhsat başvurusu yapılması çevrecileri harekete geçirdi. Çevreciler tabiatın dengesini bozduğu gerekçesiyle taş ocaklarına tepki gösteriyor.
TBMM Komisyonu: Nükleer faydalı (18 Mayıs 2007)TBMM Küresel Isınma Komisyonu, nükleer enerjinin, küresel ısınmaya yol açıp iklim değişikliğine neden olan karbondioksit salımının azaltılmasına katkıda bulunacağını kaydetti.
Mostar Havaalanı''nın tadilatını Türkiye yapacak (18 Mayıs 2007)Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Türk havayolu şirketlerinin Mostar Havaalanı''na sefer düzenlemesini kolaylaştırmak için geçen hafta Bosna Hersek''e gitti.
Kuraklık ciddi, tasarrufu ihmal etmeyin (18 Mayıs 2007)Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, mayısta ölçülen hava sıcaklığı ve yağış miktarının Türkiye''nin ciddi bir kuraklık tehdidi ile karşı karşıya olduğunu gösterdiğini belirterek, vatandaşları suyu tasarruflu kullanmaları yönünde uyardı. Çevre Bakanı Osman Pepe, kuraklıktan en çok büyük şehirlerin etkileneceğini söyledi.
“Bu yaz ciddi kuraklık tehlikesi var” (18 Mayıs 2007)Çevre Bakanı Osman Pepe ''''Türkiye bu yaz çok ciddi bir kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya'''' dedi. Bakanlık kuraklığa karşı yeni önlem paketini açıklamaya hazırlanıyor.
Yer Altında Berlin Tarih Turu (17 Mayıs 2007)Mark Bradenburg adında küçük bir kasabadan doğup, bugün Almanya’nın en büyük metropolü haline gelen Berlin, yer altındaki önemli yapı ve sistemleriyle de tarihin önemli izlerini taşıyor. 1997 yılında, yaşamı boyunca yer altının farklı özellikleri ile ilgilenmiş kişiler tarafından, Berlin’in tarihi gelişimini ve ilgili belgeleri incelemek amacıyla kurulan Berlin Underworlds (Berliner Unterwelten) bünyesinde akademisyenlerin (mimar, tarihçi, avukat, sanat tarhçisi, ekonomist, şehir ve bölge planlamacısı, öğrenci) yanı sıra organizasyonlara farklı yönlerden katkıda bulunan esnaf, adli görevli, öğretmen, polis ve küçük öğrencilerin bulunduğu bir sivil toplum örgütü.
Türk Tasarımcı Mevlana’nın Dervişleri ile Amerika’da Yarı Finalde (17 Mayıs 2007)“2007 UNESCO Mevlana Yılı” nda Mevlana’nın dervişleri, Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümü son sınıf öğrencisi Behiç Alp Aytekin’in tasarımı ile Amerika’da gerçekleştirilen Adobe Design Achievement Awards (ADAA) yarışmasında yarı finalde.
Müzeler Gecesinde Bilet Ücretsiz (17 Mayıs 2007)18 Mayıs, dünyada ''Müzeler Günü'' olarak kutlanıyor. Ülkemizde ise 18-24 Mayıs tarihleri arasında ''Müzeler Haftası'' düzenleniyor. Haftanın ilk günü olan 18 Mayıs''ta Türkiye''deki bütün müzeler yerli turistlerce ücretsiz gezilebilecek. Bunun yanı sıra dünya genelinde 2 bin müze 19 Mayıs''ta 19.00-23.00 saatlerinde yerli ve yabancı turistlere ücretsiz olacak. Bu etkinliğe Türkiye''den Mevlânâ, Efes ve Ayasofya''nın aralarında bulunduğu bazı müzeler katılacak. İstanbul Modern Sanat Müzesi de ziyaretçilerine kapılarını 19 Mayıs Cumartesi günü gece saat 23.00''e dek ücretsiz olarak açacak.
Tarih: 17 Mayıs 2007 Kaynak: Zaman
Cagliari Çağdaş Sanatlar Merkezi (17 Mayıs 2007)Projenin amacı, kültürel değişimler için bir nokta yaratırken aynı zamanda Cagliari’ye denizden ulaşımda bir anıt olarak da hizmet edecek ve proje programında geçen beş zorlayıcı unsura yanıt oluşturacak bir çözüm üretmekti.
Kentsel dönüşümde sona gelindi (17 Mayıs 2007)Büyükşehir Belediyesi ile Toplu Konut İdaresi Başkanlığının (TOKİ) ortaklaşa yürüttüğü Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi’nin alt yapı çalışmalarının tamamlanma aşamasına geldiği bildirildi.
Maltepe Pazarı yeniden doğuyor (17 Mayıs 2007)Yıkılması büyük tartışma yaratan, şehir plancıları ve mimarların tepkisini çeken Havagazı Fabrikası’nın yerinde yine başka bir tartışmalı yıkımın mağdurları yerlerini alıyor. Maltepe Pazarı’nın esnafı Havagazı Fabrikası alanına yerleşiyor, yanan Modern Çarşı esnafının bir bölümü de bu yerleştirmeden faydalanacak.
AKP ''Hâkimiyet'' sembolünü abartmış (17 Mayıs 2007)AKP''nin inşaatı devam eden yeni genel merkezinin girişine yerleştirilen, iç içe geçmiş iki kareden oluşan ''sekiz kollu yıldız'' dikkat çekiyor. ''Masonik sembol'' olduğu öne sürülen yıldız aslında Selçuklularda ''hâkimiyet ve mükemmellik'' anlamına geliyor.
Kartal''da kentsel dönüşümle 250 bin kişiye iş imkanı (17 Mayıs 2007)Sanayinin ağırlıkta olduğu Kartal-Pendik 5.5 milyar dolarlık yatırımla ticaret ve yaşam merkezi haline dönüştürülecek. 100''e yakın fabrikanın taşınacağı bölge dev şirketlerin yapacağı yatırımlara gözde bir iş ve yaşam merkezi haline getirilecek.
Havana’yı Gerçek Kimliğine Kavuşturan Ünlü Kent Tarihçisi “Eusebio Leal Spengler” Türkiye’ye Geliyor (17 Mayıs 2007)Geliştirdiği ve uygulamaya geçirdiği yerel koruma modeliyle, Havana kentinin gelmiş geçmiş en başarılı mimarı kabul edilen ünlü Kent Tarihçisi Eusebio Leal Spengler, ÇEKÜL Vakfı’nın davetlisi olarak ilk kez Türkiye’ye geliyor.
Kuruluşunun 50. Yıldönümü Dolayısı ile Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Uluslararası Bir Sempozyum Düzenliyor (17 Mayıs 2007)Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) 21 - 23 Mayıs 2007 tarihleri arasında kuruluşunun 50. Yıldönümü dolayısı ile bir sempozyum düzenliyor.
2A yönetmeliğine iptal başvurusu (17 Mayıs 2007)Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Mart ayında yürürlüğe giren Orman Yasası’nın 2-A maddesi uyarınca orman sınırları dışına çıkarılacak yerler hakkında yönetmeliğin iptali ve yürürlüğünün durdurulması için Danıştay’a başvurdu.
İstanbul''un 6 aylık suyu kaldı (17 Mayıs 2007)İstanbul''da kurak geçen kışın ardından barajlardaki doluluk oranı yüzde 46''lara kadar geriledi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tüketim hızının bu şekilde sürmesi durumunda tedbir alınacağını duyurdu.
''Yapmayanlar ancak yıkarlar'' (17 Mayıs 2007)İhalesi geçtiğimiz aylarda, tek kişilik katılım ve ihaleye katılan kişinin Kadir Topbaş''ın yakın arkadaşı olduğu gerekçesiyle iptal edilen ''Kongre vadisi'' projesi yenilenirken yeni projede de İstanbul''un en önemli tiyaro sahnelerinen biri olan Muhsin Ertuğrul Sahnesi''nin yıkılacak binalar içinde yer aldığı belirtildi.
El Kaide''nin arsası satılıyor (17 Mayıs 2007)Emlak Konut GYO, 2005''de icradan aldığı El Kaide’nin destekçisi Nasco Nasreddin Holding’in Zeytinburnu’ndaki arsasını satıyor.
Toplam 152 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. haberden 40. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.