Haberler

Haberler

Toplam 152 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Koç: AKM daha ihtişamlı olacak (15 Mayıs 2007)Atatürk Kültür Merkezi’nin yıkılması kararını savunan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, asıl niyetin “bir kültür merkezini yok etmek değil, daha ihtişamlı bir projeyi ülkeye kazandırmak” olduğunu söyledi.
Türkiye''nin konut enerji haritası (15 Mayıs 2007)Dar gelirli kesim için yapılan toplu konutlarda, ısıtmanın doğalgazla yani yenilenmeyen fosil kaynaklarıyla sağlanması ve arıtılmış su kullanımı, ne yazık ki enerji kulanımını azaltmak için yeterli değil.
Doğa alarm veriyor (15 Mayıs 2007)Küresel ısınmanın ve kuraklığın ilk etkileri ormanlar üzerinde görünmeye başladı. Kar yağışının azlığı ve ılıman geçen kışın ardından ağaçlara zarar veren böceklerde ciddi oranlarda artışlar gözleniyor. İlkbaharla birlikte her zamankinden erken ve çok üreyen böcekler genç çam ağaçları ile meşelerde tahribata yol açıyor. Özellikle Eskişehir''in Sarıcakaya bölgesindeki 20 yaşındaki çam ağaçlarında görülen ve ibrelerini yiyerek ağaçların kurumasına neden olan Yaprak Arısı ( Neo diprion sertifer ) isimli böcek ile kimyasal mücadele başladı. Böceklerin yaptığı zararı yerinde görmek ve yapılan mücadele çalışmalarını izlemek üzere Orman Genel Müdürlüğü''nden gelen şube müdürü ve konunun uzmanı Mehmet Yamantaş , yaptığı açıklamada, Türkiye''de ağaçlara zarar veren böceklerin sayısında ciddi bir artış olduğuna belirterek şu bilgileri verdi: "Yangının verdiği zararın birkaç katını bu böcekler veriyor. Kış aylarının yeteri kadar soğuk geçmemesi nedeniyle böcekler ölmedi. Bu yıl daha erken mevsimde çıktılar. Bunlarla mücadele etmenin 3 yolu var. Birincisi biyolojik mücadele yani bu böcekleri yiyen kuşları ve karıncaları ormanda çoğaltmak, ikincisi mekanik mücadeleyle hastalıklı ağaçları ve dalları keserek yok etmek, üçüncüsü ise ilaçlamak. Biz ilaçlama seçeneğini pek kullanmak istemiyorduk ama bu yıl mecbur kaldık."
Tarih: 15 Mayıs 2007 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Can Hacıoğlu
Binaları koruma(ma) kriteri arsa değeri mi? (15 Mayıs 2007)Antalya''da okulları ve Doğumevi''ni yok ederek, yerin altına yapılacak dört katlı ticari bir bina mı bölgenin kültürel merkez olmasına katkı yapacak?
İKÜ''den birincilik (15 Mayıs 2007)İstanbul Kültür Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencileri, Boğaziçi Üniversitesi''nin düzenlediği " Üniversitelerarası Design & Construct 2007 Öğrenci Çelik Köprü Yarışması "nda birinci oldular. Yarışmanın ikinciliğini Kocaeli Üniversitesi, üçüncülüğünü ise Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri kazandılar. Öğrencilerin ekip olarak çalışarak tasarım, üretim, işçilik, planlama, organizasyon gibi alanlarda kendilerini geliştirmelerine fırsat tanınmasını hedefleyen Design&Construct 2007 Çelik Köprü Yarışması''nda, üniversitelerin inşaat mühendisliği bölümü öğrencileri sadece yapısal çelikten oluşan bir köprüyü tasarladılar, projelendirdiler, ürettiler ve yarışma sırasında kurdular. Köprüler, kurulum hızı, hafiflik, rijitlik, yapım maliyeti, yapısal verimlilik ve estetik alanlarında değerlendirildi.
Tarih: 15 Mayıs 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Kremna Antik Kenti bakımsızlık nedeniyle yıkılıyor (15 Mayıs 2007)Burdur''un Bucak ilçesine bağlı Çamlık beldesinde bulunan Lidyalılar dönemine ait Kremna Antik Kenti''ndeki işlemeli taşların bakımsızlık nedeniyle kırıldığı, tiyatro kısmının da yıkılmaya başladığı bildirildi.
Büyükşehir bir adliye, bir cezaevi sahibi oldu (15 Mayıs 2007)Adalet Bakanlığı, Bayrampaşa Cezaevi ile Sultanahmet Adliyesi binalarının İstanbul Büyükşehir Belediyesi''ne devir protokolüne onay verdi.
''Su sorunu olmayacak'' (15 Mayıs 2007)Topbaş, su sıkıntısı yaşanmaması için tasarruf yapılması gerektiğini söylerken Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, İstanbul''un su havzalarında yoğun bir azalma olduğuna dikkat çekerek "İstanbul tarihinin en büyük su sıkıntısı ile karşı karşıya" dedi.
Taksim Meydanı araç trafiğine kapatılıyor (15 Mayıs 2007)İstanbul''un ve Türkiye''nin en gözde kültür, eğlence ve alışveriş merkezi olan Taksim, yeni bir hüviyete kavuşuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Taksim Meydanı''nı, Gezi Parkı ile birleştirmek için proje hazırlıyor. Hazırlıkları halen devam eden yayalaştırma çalışmalarında son aşamaya gelindi.
Küresel ısınmaya 1 milyar insan göçü (15 Mayıs 2007)İngiliz insani yardım kuruluşu Christian Aid, 2050 yılına kadar en az 1 milyar insanın küresel ısınmanın sonuçları yüzünden göç edeceği uyarısında bulundu.
Kurnadan sonra sarnıç önerdi (15 Mayıs 2007)İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, deniz suyunu arıtmaya bile gerek duymadan İstanbulluları susuz bırakmayacaklarını ve bu konuda hiçbir sorun yaşanmayacağını söyledi. İstanbullulara "Tasarrufa devam" diyen Topbaş, kurnadan sonra şimdi de bahçesi olan İstanbullular’a bahçe sulaması için yağmur sularını doldurmak amacıyla sarnıç önerdi, "Kendi bahçemde sulamayı yıllardır öyle yapıyorum" dedi. Yapılan çağrılar sonrasında, günde 200 bin metreküp su tasarrufu sağlandığını belirten Topbaş, bunun 1.5 Sazlıdere Barajı anlamına geldiğini anlattı. Günlük 2 milyon 100 bin ton su kullanımından yapılacak yüzde 25 tasarrufun günlük 525 bin metreküp olduğunu belirten Topbaş, "İstanbullular bunu başarır. Tasarruf yapmayanları uyarmak zorundayız" dedi.
Tarih: 15 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Muharrem Aydın
Türkiye''nin en hızlı rant sağlayan arsası Siirt''te! (15 Mayıs 2007)Hazine''den 22 bin YTL''ye alınan arazi beş kez el değiştirdi. Arazinin son sahibi olan belediye buraya 2.1 milyon YTL ödedi. Bütün bunlar emlak piyasasının kalbinin attığı büyük şehirlerde değil, Siirt''te oldu.
Sultanahmet Adliyesi müze ya da otel olacak (15 Mayıs 2007)İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Adalet Bakanlığı ile yapılan protokolle belediyeye devredilen Bayrampaşa Cezaevi ile Sultanahmet Adliyesi ile ilgili özel projeler hazırladıklarını söyledi. Topbaş, Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge’nin, Bayrampaşa Cezaevi’nin bulunduğu 110 bin metrekarelik alanın, kentsel dönüşüm alanı olarak kullanılmasını istediğini belirtti. Kadir Topbaş, "Benim çok daha farklı bir projem var. Çevreyi uçuracak şeyler bunlar. Çok etkileyeceği için açıklamıyorum. Bayrampaşa Cezaevi Silivri’ye taşınınca uygulama yapacağız" dedi. Topbaş, Sultanahmet Adliyesi’nin de turizm amaçlı müze ya da otel olarak kullanılmasını planladıklarını söyledi. Topbaş, Büyükşehir Belediyesi’ne gelir elde etmek amacıyla İETT arazisi değerinde olmasa bile satmayı planladıkları diğer gayrimenkullerle ilgili çalışmaların sürdüğünü de sözlerine ekledi.
Tarih: 15 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Hasan Ay
Arkitera Forum Yenilendi (14 Mayıs 2007)2000 yılından beri yayında olan ve Arkitera Mimarlık Merkezi’nin standartları belirleyen projelerinden Arkitera Forum 2 ayı aşkın bir süredir devam eden yenileme çalışmalarının ardından yeni yüzüyle açıldı. Arkitera Forum’un tasarımının yenilenmesi kapsamında sitenin renkleri değişti, site internet tarayıcılarının pencerelerinde sola hizalanırken sağ tarafa da büyük bir banner alanı yerleştirildi. Tasarım yenileme çalışmaları kapsamında en kısa zamanda http://forum.arkitera.com/ adresi de değişerek çok daha farklı bir görüntüye kavuşacak.
Sanatçıların Gözüyle Rotterdam Mimarisi (14 Mayıs 2007)2007 Rotterdam Mimarlık Kenti programının bir parçası olan “Kent Deneyimleri”nde görsel sanatçılar, mimarlar, tiyatro yapımcıları ve ışık tasarımcıları kente ve kentin tarihine farklı bir perspektiften bakıyor. Yaratıcı insanların farklı bakış açılarıyla, kamusal alanlar ve yapılar baştan aşağıya birer deneyime dönüşüyor.
Yapı Fuarı’nda İnterax Farkı (14 Mayıs 2007)Yapıların dış cephe kaplamaları ve iç donanımlarında geliştirdiği alüminyum sistemleriyle dünya markası olan Çuhadaroğlu Metal Sanayi ve Pazarlama AŞ, 52 yıllık tecrübesini Uluslararası Yapı 2007 İstanbul Fuarı’nda da ispatladı. Beylikdüzü TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde, 2. holde yer alan 2300 nolu standıyla dikkat çeken Çuhadaroğlu, Dorma ile yollarını ayırdıktan sonra pazara sunduğu İnterax markalı ürünleriyle büyük ilgi gördü.
Hammam Design Radiator ISH Frankfurt Fuarı’ndaydı (14 Mayıs 2007)Hammam Design Radiator, ısıtma sektörünün en büyük ve kapsamlı fuarı olan ISH Frankfurt Fuarı’nda yeni piyasaya çıkardığı çelik ve paslanmaz çelik dekoratif radyatörleri ile büyük ilgi gördü.
Enerji Kazanımı + Enerji Tasarrufu = Enerji² (14 Mayıs 2007)Schüco, çevreye duyarlı olan kimsenin duyarsız kalamayacağı enerji kazanımı ve enerji tasarrufu konularında her gün daha da geliştirdiği ürünlerini İstanbul Yapı Fuarı’nda sergiledi. 2000’i aşkın kişinin ziyaret ettiği standı ile Schüco, gerek farkını ortaya koyan kalitesi gerekse geniş ürün yelpazesi ile yine Yapı Fuarı’nın en ilgi çekici markalarından olmayı başardı.
Başkan Kadir Topbaş; “Yüzde 25 tasarruf 45 gün daha su demek!...” (14 Mayıs 2007)Su kaynaklarının bu yazı çıkartacağını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbulluların yüzde 25 tasarruf etmesi durumunda su rezervinin 45 gün daha fazla yeteceğini açıkladı.
İtalyan mimarlık ve sanat dergisi Abitare''den İstanbul özel sayısı (14 Mayıs 2007)İtalya''nın önemli mimarlık ve sanat dergisi Abitare, mayıs sayısını İstanbul''a ayırdı. Dergide, kent, Mimar Sinan''dan çağdaş Türk mimarisinin önde gelen ismi Sedat Hakkı Eldem''e, “yazarların İstanbul”undan “bugünkü Türk sineması”na kadar değişik yönlerden ele alındı.
Toplam 152 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.