Haberler

Haberler

Toplam 152 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Aeroflot''un merkez binasını Türk şirketi ZAO yapacak (14 Mayıs 2007)Rus Havayolları şirketi Aeroflot''un başkent Moskova''daki merkez binasının inşaatını Türk ZAO MEBE firması yapacak. Moskova''nın uluslararası hava alanı olan Şeremetyevo 2''nin yakınlarında bulunan bir arsaya inşa edilecek Aeroflot binasının temeli cuma günü düzenlenen törenle atıldı.
Turizmde marka olan Martı gayrimenkule de iddialı giriyor (14 Mayıs 2007)Turizm yatırımlarıyla adını duyuran Martı Grubu, gayrimenkule de iddialı giriyor. Çerkezköy''de 5 yılda yaklaşık 3 bin konut yapacak olan grup, yabancılar için de proje geliştirecek.
Depremde hasar gören tarihi cami restore ediliyor (14 Mayıs 2007)Tarihi yarımada içindeki önemli eserlerden biri olan ve 1999 Marmara Depremi''nde hasar gördüğü tespit edilen Yavuz Sultan Selim Camisi restore ediliyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü''nden alınan bilgilere göre, Fatih ilçesi Çarşamba semtinde bulunan ve 1534 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından babası Yavuz Sultan Selim için yaptırılan camide, 1999 depreminden sonra yapılan incelemelerde hasar gördüğü tespit edildi. Rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin hazırlanmasının ardından Kültür ve Tabiat Koruma Kurulu''ndan onay alındı. Camide gerçekleştirilecek restorasyon çalışmaları için 14 Eylül 2006 tarihinde ihale yapıldı ve ardından da caminin iç, dış, kubbe ve minarelerinde restorasyon çalışmalarına başlandı. Restorasyon dolayısıyla ibadete kapatılan camideki çalışmaların bu yıl sonuna kadar tamamlanması öngörülüyor. Osmanlı Devleti''nin dokuzuncu padişahı olan Yavuz Sultan Selim''in adını taşıyan Yavuz Sultan Selim Külliyesi''nde caminin yanı sıra türbeler, mektep, imaret ve hamam bulunuyor.
Tarih: 14 Mayıs 2007 Kaynak: Sabah
''İstanbul''da 63 bin bina acil yıkılmalı'' (12 Mayıs 2007)Bahçelievler''de çöken altı katlı Jale Apartmanı''yla ilgili rapor, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı''na ulaştı. Rapora göre binada C20 (metrekarede 200 kilo basınca dayanıklı beton) yerine C13 (metrekarede 130 kilo basınca dayanıklı) beton kullanıldı, çelik çubukların çekme değerleri minimumun altındaydı. Raporda 6659 parseldeki apartman yapılırken komşu arsaya 50 santimetre tecavüz edildiği, komşu binanın yıkımı sırasında da apartmanın bu parsele sarkan temeline de zarar verildiği vurgulandı.
Akdamar''a AB destekli tekne (13 Mayıs 2007)Restore edilip müze olarak ziyarete açılan Van Gölü''ndeki Akdamar Adası''ndaki Ermeni Kilisesi''ne ulaşım amacıyla Hatay''ın İskenderun ilçesinde 110 kişilik tekne yapıldı. Yerli ve yabancı turistleri adaya çekmek için hazırlanan Doğu Anadolu Kalkınma Projesi, Avrupa Birliği''nden (AB) destek gördü. Akdamar Adası''na gezi amacıyla tekne yapılması da yer alan projeye AB''den 60 bin avro destek geldi. Önümüzdeki günlerde Van Gölü''ne götürülecek tekneyle turistler adaya taşınacak.
Tarih: 13 Mayıs 2007 Kaynak: Radikal
KEY: Konut Edindirme Yağması (14 Mayıs 2007)AKP Hükümeti Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesabında biriken paraları seçim öncesinde ödemeye hazırlanıyor. 2008 için planlanan KEY ödemeleri seçim öncesine çekilmeye çalışılırken, yaklaşık 5-6 milyon işçi ve kamu çalışanını ilgilendiren KEY ödemeleri bir müjde olarak sunuluyor.
Kadir Topbaş C40 yolcusu (13 Mayıs 2007)Mexico City Belediye Başkanı küresel ısınmadan kaynaklanan selleri nasıl engelleyebileceğini, Londra Belediye Başkanı enerji kaybını nasıl engelleyebileceğini, New York Belediye Başkanı sera gazı salınımını nasıl azaltabileceğini öğrenmek istiyor. İklim grubu C40''ı oluşturan dünyanın en büyük 40 şehrinin belediye başkanları New York''ta toplanacak. 14-17 Mayıs''taki zirvede başkanlar iklim değişikliğiyle mücadele yollarını tartışıp bilgi alışverişinde bulunacak. Zirveye İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katılacak. Londra Belediye Başkanı Ken Livingstone''a iklim değişikliği konusunda danışmanlık yapan Mark Watts, "Pek çok farklı konuda rakip olsak da iklim değişikliği mücadelesinde birlikte çalışmaya söz verdik" diyor. New York, Londra, İstanbul, Tokyo gibi metropoller dünyadaki enerji tüketiminin yüzde 75''inden sorumlu ve karbon salınımlarının azaltılması konusunda kritik rol oynuyor.
Tarih: 13 Mayıs 2007 Kaynak: Radikal
Marmara fayı fethedilecek! (14 Mayıs 2007)Marmara fayının sırlarını çözecek ''L''Atalante araştırma gemisi bugün açılıyor. Gemideki mini denizaltı Nautile, iki pilot ve bir araştırmacıyla faya inecek. Denizaltı 6 bin metreye kadar inebiliyor.
''Halı yıkamayın, silin'' (14 Mayıs 2007)"Diş fırçalarken musluk açık bırakılmazsa, beyler tıraş olurken hassasiyet gösterirlerse, iki parça çamaşır için makineyi çalıştırılmazsa su kesintilerine gitmeyiz."
Doğu Karadeniz''de mimariden yola çıkarak! (14 Mayıs 2007)Ne zaman Karadeniz konusu olsa nedense yeşil anımsanır. Yeşil, doğanın rengi ve bir coğrafya ile buluşmasının rengi, ahengi olarak anımsanır.
Madrid''i yaşatan mekan parçaları (14 Mayıs 2007)Ankara''da son yıllardaki kentsel planlama ürünlerinin tersine, Madrid, kent kültürünün gelişimine ve toplumsal ilişkilere imkan veren ve insanı yaşatan mekanlar sunmaktadır.
Malzemesi soğuk tasarımları sıcak (14 Mayıs 2007)Sevgi Karay bir heykeltraş. Malzemesi demir. Demirden heykeller, dekoratif objeler tasarlıyor. Demir parmaklıklar, kapılar üreterek ev ve işyerlerinin dekorasyonuna katkı sağlıyor.
Evlerde engelsiz alanlar yaratılıyor (14 Mayıs 2007)Çocuk ve genç odaları tasarlayan Odda firması, yaklaşık altı aydır, engelli gençler ve çocuklar için de ürün tasarlıyor. Mobilyaların boyları, engellilerin rahat kullanımı için daha alçak üretiliyor ve pratik çözümler sunuluyor. Tasarımlara engellilerle konuşularak karar verilmiş.
Gökdelen arazisi bitince yabancılar konuta yöneldi (14 Mayıs 2007)Türkiye''de otel, alışveriş merkezi ve rezidans gibi projeler geliştiren yabancı yatırımcılar konut sektörüne de el attı. Ülkede konut açığının fazla olmasını değerlendiren Ortadoğu ve Avrupalı girişimciler, gayrimenkul üreticilerine ortaklık teklif ediyor.
Çırağan 6.5 milyon dolara yenilendi (14 Mayıs 2007)Çırağan Palace Kempinski’nin davetler için kullanılan bölümü, otelin açılışından 15 yıl sonra yenilendi. Salonlar, halısından zemin döşemesine, perdesinden mobilyasına kadar farklı görünüme büründü. Tablolar bile değişiklikten nasibini aldı.
Transfer merkezlerine dava yağacak (14 Mayıs 2007)Yeşil alan, çocuk oyun alanı, sağlık ocağı bahçesi, sit alanı dinlemeden transfer merkezleri adı altında İstanbul''un yaklaşık 50 noktasına kuleler dikilmesinin yolunu açan Büyükşehir Belediyesi''nin kararlarına tepki büyüyor.
Doğalgaz çalışmaları sırasında antik mezarlar bulundu (14 Mayıs 2007)Gaziantep Müze Müdürlüğü, Roma ve Tunç Çağı''na ait olan mezarlarda inceleme başlattı. Sam Köyü''nden geçen doğalgaz ana borularının toprak altına alınması için yapılan kazı çalışmaları sırasında antik mezarlara rastlandı.
Çocuklar hayal etti üniversiteliler yaptı (14 Mayıs 2007)Yaşları 5-6 civarında. İç dünyalarında yaşadıkları ve hayalini kurdukları herşeyi İTÜ’lü mimarlık ve tasarım öğrencilerine anlattılar, onlarla birlikte hayallerini kağıda döküp, maketini hazırladılar.
Medrese aslına uygun restore edilmeli (14 Mayıs 2007)Mardin''de Akkoyunlar döneminden günümüze kadar dimdik duran 940 yıllık tarihi Kasım Paşa Medresesi''ndeki bakım onarım çalışmaları sürürken, şehit kanının savrulduğu eyvan kısmındaki duvara dikkat edilmesi istendi.
Bilirkişi: Şirinevler''deki bina kötü malzemeden yıkılmış (14 Mayıs 2007)Bahçelievler''de 26 Nisan 2007 tarihinde çöken 6 katlı binanın yıkılma sebebine ilişkin bilirkişi raporu Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı''na ulaştırıldı. Raporu hazırlayan yapı denetçisi inşaat mühendisi Bülent Gönen, binanın yıkılma sebebinin inşaatında kullanılan kötü malzeme olduğunu belirtti.
Toplam 152 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.