Haberler

Haberler

Toplam 159 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. haberden 40. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Vakıflar’dan cinayete davet (25 Mayıs 2007)Hiçbir şeyden ders almıyoruz. Diskoteğin kaçak duvarı çöktü, mışıl mışıl uyuyan çocuk öldü. Cevahir Alışveriş Merkezi’nde korkuluksuz yürüyen merdivenden bir çocuk düşüp öldü, ders alınmadı bir hafta sonra bir çocuk daha düşüp öldü.
Kadıköy Belediyesi''ne başarı ödülü (25 Mayıs 2007)Türkiye Tarihi Kentler Birliği''nin Türkiye genelinde belediyeler arasında yaptığı "Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Projeleri ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması"nda 2006 yılı Başarı Ödülü Kadıköy Belediyesi''ne verildi. 30 projenin değerlendirildiği yarışmada Kadıköy Belediyesi, Tarihi Süreyya Paşa Konser ve Opera Binası Restorasyon Projesi ile ödüle layık görüldü. Uzun yıllar Süreyya Sineması olarak hizmet veren ve Süreyya Operası, ekim ayında kapılarını açacak.
Tarih: 25 Mayıs 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Bayrampaşa Cezaevi, Silivri ilçesine taşınacak (25 Mayıs 2007)Bayrampaşa Cezaevi, Büyükşehir Belediyesi ile Adalet Bakanlığı arasında yapılan protokol çerçevesinde Silivri''ye taşınacak. İlk başlarda cezaevinin ilçelerine taşınmasına karşı çıkan Silivri halkı, cezaevinin ilçeye taşınmasının getireceği sosyoekonomik canlılığı düşünerek cezaevi karşıtlığından vazgeçti. Cezaeviyle birlikte ilçeye yaklaşık 800 hakim, savcı ve avukatın yerleşmesi bekleniyor. İlçede yapımına başlanan hakim, savcı ve diğer adli personel için 250 civarı lojmanın inşası da tamamlandı. Kartal''ın, Anadolu yakasının hukuk merkezi olduğu gibi Silivri''nin de Avrupa yakasının hukuk merkezi haline gelmesi bekleniyor. Silivri halkı, cezaevi yapımının gündeme geldiği 2001 yılında CHP''li ilçe yöneticilerinin de tahrikiyle dönemin Adalet Bakanı H. Sami Türk''e sert tepki göstermişti.
Tarih: 25 Mayıs 2007 Kaynak: Zaman
Habitat, Türkiye''de ilham arayacak (25 Mayıs 2007)Modern ev mobilya ve aksesuvarlarında dünyanın en eski ve önde gelen markalarından Habitat, Türkiye''de ilk mağazasını Şişli''deki Addresİstanbul''da açtı.
İstanbul''daki binaların çatısı yeşil alan olacak (25 Mayıs 2007)İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, şehirdeki yeşil alan miktarını artırmak için binaların çatılarını yeşil alana çevireceklerini söyledi.
Bursa Çelik Palas yeniden satışta (25 Mayıs 2007)Bursa Çelik Palas Oteli, yeniden satışa çıkıyor. Satış için haziran ayında ihaleye çıkılması planlanıyor. Mülkiyet satışı ile özelleştirilecek Çelik Palas Oteli''nin satışıyla, özelleştirme kapsamına alınan Emekli Sandığı''na ait son otel de satılmış olacak. Bursa Çelik Palas Oteli''nin özelleştirilmesi için 22 Haziran 2006 tarihinde ihaleye çıkılmıştı. İhaleye katılan, Toray İnşaat ve Çelikler Taahhüt İnşaat A.Ş, sözlü turda herhangi bir artırım yapmadan çekilmişti. İhale, satış için yeterli teklif olmaması nedeniyle iptal edilmişti. 11 katlı ve 241 odalı Çelik Palas Oteli''nde, zemin altında 4 kat daha bulunuyor. Aynı komplekste bir tarihi yapının da mevcut olduğu otel, sıcak su kaplıcasına da sahip.
Tarih: 25 Mayıs 2007 Kaynak: Milliyet
Mimarların hocasından bir mimarlık başyapıtı (25 Mayıs 2007)Dünyaca ünlü mimarlarımızdan ve mimarlık tarihçilerimizden Prof. Dr. Doğan Kuban’ın beş yıldır üzerinde çalıştığı "Osmanlı Mimarisi" isimli eser yayımlandı. Kitabın yayımıyla eşzamanlı olarak açılan "Osmanlı Mimarisinden Bir Kesit" sergisi ise 25 Mayıs-24 Haziran tarihleri arasında Topkapı Sarayı’nda gezilebilecek. 1000’i aşkın fotoğrafın da yer aldığı 720 sayfalık kitap, sadece mimarlık tarihi açısından değil, Osmanlı mimarisinin yeniden yorumlanıp değerlendirilmesi bakımından da büyük önem taşıyor. Dünya ve Türk mimarlık çevrelerinin büyük bir heyecanla beklediği kitap YEM Yayınları tarafından yayımlandı. Topkapı Sarayı’nda açılan sergi ise bugünden itibaren bir ay boyunca gezilebilecek. "Osmanlı Mimarisinden Bir Kesit" isimli sergide, birbirinden çarpıcı fotoğraflar yer alıyor.
Tarih: 25 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Sefa Kaplan
Kentlerin Gücü (24 Mayıs 2007)3. Uluslararası Rotterdam Mimarlık Bienali 24 Mayıs Perşembe günü Kunsthal’da düzenlenen bir toplantı ile kapılarını ziyaretçilerine açtı. Sınırlı sayıda kişinin katıldığı açılış konuşmasında ilk olarak sözü Rotterdam Mimarlık Bienali Yönetim Kurulu Üyesi Stuiveling aldı.
Uluslararası Design Connect Workshop İstanbul''daydı (24 Mayıs 2007)Alman İç Mimarlar Birliği BDIA (Bund Deutscher Innen Architekt) ve TMMOB İç Mimarlar Odası’nın düzenlediği Design Connect Workshop’un açılışı 30 Nisan’da gerçekleşen açılış konferansı ve kokteyli ile gerçekleştirildi.
Dünyada kirasıyla üzen 13''üncü şehir İstanbul! (24 Mayıs 2007)ECA International''ın hazırladığı dünyanın kira bakımından en pahalı şehirleri sıralamasında İstanbul 13''üncü sırada yer aldı. Ankara ise en hesaplı şehirler sıralamasında 4''üncü basamağa yerleşti...
Tuz Gölü, 30 yıllık kirlilikten kurtulabilir (24 Mayıs 2007)Türkiye''nin ihtiyacı olan tuzun büyük bölümünün karşılayan ve pek çok canlı türüne ev sahipliği yapan Tuz Gölü''ne kanalizasyon atığı bırakılmaması için belediyelerin son dönemdeki gayreti, çevrecileri sevindiriyor.
Ucuz konut şansı % 25 (24 Mayıs 2007)TOKİ’nin 206 YTL’lik taksitlerle satışa sunduğu Halkalı ve Hadımköy’deki konutlara şimdiden 4 katı talep geldi. Sayının 8 kata kadar çıkması bekleniyor.
Kent Kurultayı Bugün Başlıyor: İzmir''in geleceği tartışılıyor (24 Mayıs 2007)İnşaat Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, Peyzaj Mimarları Odası ve Şehir Plancıları Odası İzmir şubeleri tarafından düzenlenen, "İzmir''i Yeniden Düşünmek ve Düşlemek" ana konulu İzmir Kent Kurultayı, 24-25 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek. Kültürpark İsmet İnönü Kültür Merkezi''nde gerçekleşecek kurultayın düzenleyicilerinden olan Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Başkanı Tolga Çilingir, daha önce birçok yerde kent kurultayı düzenlediğini belirterek, kurultayın, farklı uzmanlık alanlarının kentten beklentilerine dönük toplantılardan oluştuğunu ifade etti. Kurultay süresince planlama, kentsel dönüşüm ve yenileme, büyüyen kentte güvenlik ve kentlileşme gibi konular tartışılırken, Zeynep Oral, Gencay Şayian ve Refik Durbaş gibi şair ve yazarlar da İzmirlilerle buluşacak.
Tarih: 24 Mayıs 2007 Kaynak: Birgün
Tüketici Örgütleri Uyarıyor: Mortgage''a geçmeyi önermiyoruz (24 Mayıs 2007)Tüketici örgütleri, Mortgage yasasının altının henüz doldurulmadığını, tüketici hakları konusunda belirsizliğini koruduğunu ifade ederek, konut kredilerinde Mortgage sistemine geçilmesini önermediklerini bildirdi.
Metro ve Raylı Sisteme destek (24 Mayıs 2007)Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, metro ve raylı sistem yatırımının 1 milyar YTL olduğunu, bu paranın özkaynaklarla karşılandığını söyledi.
Bakû''yu da İstanbul''a benzetiyoruz! (24 Mayıs 2007)"İki devlet, bir milletiz... ". Bu söz, Azerbaycan ile hemen tüm resmi ya da özel buluşmalarımızın " açılış " sözüdür. Türkçenin ve Azericenin birbirine karıştığı konuşmalar bu duyguyla sürer.
Polatlı asfaltlanıyor (24 Mayıs 2007)Polatlı Belediye Başkanı Yakup Çelik, asfaltlama sezonunu törenle başlatırken, "altyapıyı baştan aşağı deştiriyoruz. Kenti AB standartlarında çağdaş bir şehir yapacağız" dedi.
Kuzey Ankara projesinin son etapları başlıyor (24 Mayıs 2007)Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Kuzey Ankara kent girişi projesinin 4, 5, 6 ve 7''nci etaplarına start veriyor. İhalesi 3 Temmuz''da yapılacak olan 4 ve 5''inci etapta toplam 1378 konut 2 adet ticaret merkezi, 32 derslikli ilköğretim okulu yer alacak. İhalesi 4 Temmuz yapılacak olan 6 ve 7''nci etapta ise toplam 909 adet konut, iki ticaret merkezi, 32 derslikli ilköğretim okulu inşa edilecek. Etapların yer tesliminden sonra 500 gün içinde tamamlanması planlanıyor.
Tarih: 24 Mayıs 2007 Kaynak: Milliyet
TEMA: Meralarda seçim öncesi imar affı yapılıyor (24 Mayıs 2007)Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA), Meclis Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu''nda kabul edilen ilk teklif ile Mera Kanunu''nunda yapılan değişiklikle daha önce mera olduğu yargı kararıyla kesinleşen alanların bedeli ödenmek kaydıyla özel kişiliklere devrinin önü açıldığına dikkat çekerek, "Seçim öncesinde mera ve yaylaklarımızın talanına yasal kılıf hazırlanıyor" uyarısında bulundu. TEMA''dan yapılan açıklamada, Meclis Komisyonu''ndan geçen kanun teklifiyle ev ve benzeri inşaatların yapılmasının önünün açıldığı kaydedildi. Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce gerçekleşen işgallere karşı dava açılamayacağının hükme bağlandığına dikkat çekilen açıklamada, "Bu hüküm yaylak ve kışlak işgallerine açıkça af getirmektedir. Üstelik bu af ile kesinleşmiş yargı kararları da etkisiz ve geçersiz kılınmaktadır" denildi.
Tarih: 24 Mayıs 2007 Kaynak: Milliyet
İstanbul’da nasıl yaşanmalı (24 Mayıs 2007)İstanbul’da Yaşam Kültürü sempozyumu bugün saat 10.00’da Nişantası Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Lisesi’nde başlıyor.
Toplam 159 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. haberden 40. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.