Haberler

Haberler

Toplam 159 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 121. haberden 140. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Özcan: Mersin''in su sorunu yok (21 Mayıs 2007)Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, bu yıl yağışların az olması sebebiyle başta İstanbul ve Ankara gibi illerde su sıkıntısı sorunu yaşanacağını, ancak Mersin için böyle bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.
Mera ve yayla affı (21 Mayıs 2007)Meclis’te bu hafta görüşülmesi beklenen yasa teklifiyle mera ve yaylalarda yapılan kaçak konutlara af geliyor. Konut sahipleri rayiç bedellerinin toplamının yarısını ödeyerek, tapu çıkartabilecekler.
Isparta''da küresel ısınmadan kaynaklanan su problemi yok (21 Mayıs 2007)Devlet Su İşleri (DSİ) 18. Bölge Müdürü İsmail Hakkı Ertekin, içme ve sulama suyunu Eğirdir Gölü''nden kullanan Isparta''nın sıkıntı yaşamayacağını açıkladı.
Alman dergi, Sivas ve Kayseri''yi kapak yaptı (21 Mayıs 2007)Almanya''da yayınlanan ve Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası''nın yayın organı Oda Dergisi, Kayseri ile Sivas''ta yaşanan ekonomik gelişmeleri kapak yaptı.
Ardeşen''de kentsel dönüşüm çalışmaları Çarşı Projesi ile başladı (21 Mayıs 2007)Rize''nin Ardeşen İlçesi''nde yapımına bir süre önce başlanan ''Kentsel Dönüşüm Projesi'' kapsamında yapılan Çarşı Projesi''nin temeli düzenlenen törenle atıldı.
İngiliz emlak devleri Türkiye''ye geliyor (21 Mayıs 2007)İngiltere inşaat sektörünün devlerinden olan Redrow''un kurucusu Steve Morgan, Türkiye''de 1.5 milyar dolarlık bir yatırıma hazırlanıyor.
Ankara''da su yasakları bugün devrede (21 Mayıs 2007)Ankara''da su sıkıntısına karşı Belediye Meclisi''nin aldığı kararlar kesinleşti. Artık park ve bahçeler kuyu suyuyla sulanacak, hortumla araç yıkamak yasak. Yasaklar, bugünden itibaren uygulanacak.
Derince Limanı ihalesi haziranda yapılacak (21 Mayıs 2007)İzmir Limanı''nın ardından sıra Derince Limanı''nın özelleştirilmesine geldi. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı yetkilileri, Derince Limanı''nın özelleştirilme çalışmalarını sürdürüyorlar. Derince Limanı''nın ihalesine haziran ayı içinde çıkılması planlanıyor. İşletme hakkı devri yöntemiyle gerçekleştirilecek ihalede, şartname üzerinde çalışılıyor. Mersin ve İzmir Limanları''nın ardından görücüye çıkacak Derince Limanı, sanayi merkezleri açısından son derece stratejik bir konuma sahip. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü''ne ait liman, İzmit Körfezi''nin kuzeyinde yer alıyor. Körfezdeki otomotiv (araba, traktör vb.) sanayi ve karışık eşya yüklerine hizmet veren liman, demiryolu ve karayolu şebekesiyle bağlantılı bulunuyor. İzmir Limanı''nın 49 yıl süreyle işletme hakkının verilmesi yöntemiyle özelleştirilmesi için 3 Mayıs 2007 tarihinde çıkılan ihalede en yüksek teklifi, 1 milyar 275 milyon dolar ile Global-Hotchison-EİB O.G.G vermişti. İzmir Limanı özelleştirilmesiyle ilgili Rekabet Kurulu''nun görüşü bekleniyor.
Tarih: 21 Mayıs 2007 Kaynak: Milliyet
Gemi şeklindeki Queen Elizabeth Oteli açıldı (21 Mayıs 2007)Antalya''nın Kemer ilçesi Göynük beldesinde, Queen Elizabeth 2 gemisi biçiminde tasarlanan Queen Elizabeth Oteli törenle hizmete girdi. Adalet Bakanı Fahri Kasırga''nın da katıldığı açılışta konuşan Otel Genel Müdürü İzzettin Yurtsever, otelde, konukların 14 gün boyunca karada, ''gemi otel''i terk etmeden dünya turu yapacaklarını söyledi. Queen Elizabeth Oteli''nde değişik ülkelerin giysi ve müziklerinin yansıtılacağı geceler düzenleneceğini kaydeden Yurtsever, konuklara ayrılırken dünya turu sertifikası verileceğini bildirdi. Mimarlığını Hızır Çelikkanlı ve Birgül Zekiye Güngör''ün yaptığı otelin, 50 milyon dolara mal olduğu bildirildi. 325 oda ve 1250 yatak kapasiteli otelde, su parkı, buz pisti ve lunapark da bulunuyor.
Tarih: 21 Mayıs 2007 Kaynak: Milliyet
AKM, 50 yılın 50 eseri arasında! (21 Mayıs 2007)İnşaat Mühendisleri Odası, 50. kuruluş yıldönümünde Türk inşaat mühendisliğinin tarihsel gelişimine tanıklık edecek bir kitap hazırlanmasına karar verdi.
Mortgage''ta bankaların gözü yabancılarda (21 Mayıs 2007)Hollanda, İngiltere ve İskandinav ülkelerinden gelen talepleri dikkate alan Garanti Bankası, İş Bankası, Akbank ve Finansbank yabancılara konut kredisi satmak için özel ürün çıkarıyor.
“Karaburun Sahili''ni Kaybedersek Geri Döndüremeyiz” (18 Mayıs 2007)İstanbul‘un kuzeyinde, Karaburun’dan Kilyos’a kadar olan kıyı şeridi, hemen arkasında Belgrat Ormanları’nın yer aldığı doğal plajı ve sığ deniziyle turizm açısından değerli bir sahil. Ancak, kıyı kesiminin hemen gerisinde yapılan kömür, kum ve kil üretimi sırasında ortaya çıkan kum ve toprağın kıyıya yığılmasıyla buradaki doğal kıyı çizgisi bozulmuş. Son yıllarda karada kömür rezervinin azalması ve üretimin denize doğru kayması da bu bozulmayı artırmış. Bu deformasyonların sonucunda Karaburun Plajı düzenlemesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ihale ile Ömer Çavuşoğlu''na ait Çavuşoğlu İnşaat''a verildi. Son bir kaç aydır Karaburun sahilinde yürütülen çalışmalar sonucunda, plaja kısa aralıklarla 9 tane mahmuz inşa edildi.
İstanbul’da binalar artık gelişigüzel yükselemeyecek (18 Mayıs 2007)Büyükşehir Belediyesi yüksek yapılara, plan- proje safhasından itibaren daha etkili müdahaleyi öngören, deprem riskini en aza indirecek ve şehrin estetik görünümünü koruyacak bir yönetmelik hazırlıyor. Büyükşehir Belediyesi, “Yüksek Yapılar Yönetmeliği” hazırlanması için Boğaziçi Üniversitesi ile birlikte bilimsel ve teknik bir iş birliği protokolü imzaladı. Büyükşehir Belediye Meclisi önceki günkü toplantısında söz konusu protokol kapsamında 100 bin YTL’lik bir harcama yapılabilmesi için İmar Müdürlüğü’ne yetki verildi. İmzalanan protokole göre Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü ile Boğaziçi Üniversitesi tarafından hazırlanacak, “Yüksek Yapılar Yönetmeliği”nde yüksek yapının tanımı yapılacak. Dünyaya açılan İstanbul’da her geçen gün artan yüksek binalara plan ve proje safhasında daha etkin bir biçimde müdahale edilebilecek ve depremden zarar görme riski en aza indirilecek. Böylece megakent İstanbul’un daha sağlıklı büyüyerek dünya vitrininde hak ettiği yeri alması yolunda önemli bir adım atılmış olacak. Yönetmelikte yüksek yapıların deprem analizinde kullanılacak yöntemler, deprem yer hareketleri ve uygulanacak performans kriterlerine ilişkin hükümler de yer alacak. Projede Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü mühendisleri ile Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri görev alacak.
Tarih: 18 Mayıs 2007 Kaynak: Türkiye Yazan: Sadettin Erkişi
Bu işin şakası yok! (18 Mayıs 2007)Küresel ısınmaya bağlı olarak ortaya çıkan iklim değişiklikleri dünya için ciddi tehlike arz ediyor. Durumun farkında olan bilim adamları, kötü gidaşatı durdurabilmek için harekete geçti.
"Projem İstanbul"a, üniversitelerden 237 başvuru yapıldı (18 Mayıs 2007)İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından kentin yaşam kalitesinin yükseltilmesi amacıyla uygulamaya konulan "Projem İstanbul"a, üniversitelerden 237 başvuru yapıldığı bildirildi.
Projem İstanbul (18 Mayıs 2007)İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’ın Haziran 2006’da İstanbul’daki Rektör ve Rektör Yardımcılarıyla kamuoyuna tanıtarak başlattığı proje ile üniversitelerin Belediye’nin yetki ve sorumluluk alanına giren konulardaki akademik araştırmaları destekleniyor.
Topbaş; “Yeni projelerle iklim değişikliğiyle mücadele ediyoruz…” (18 Mayıs 2007)New York’ta başlayan “C40 Büyük Kentler İklim Zirvesi”nde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, iklim değişikliğiyle mücadele için başlatılan yeni projeleri anlattı.
İstanbul''da tarihi binalar bir bir yıkılıyor (18 Mayıs 2007)İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Tarihi Papazoğlu Medresesi''ni bünyesinde barındıran ve geçtiğimiz ay Malatyalı işadamı Mehmet Çeker tarafından 24 milyon YTL''ye satın alınan Gedikpaşa İlköğretim Olculu binasının, hiçbir komisyon kararı olmaksızın yıkımına başladı. Koruma Kurulu tarafından, 2003 yılında korunması gereken tarihi eserlerin başında gösterilen ve yıllardır kullanılmayan bina, ''bünyesindeki tarihi eserlerin ihyası koşuluyla'' kararına rağmen, tamamen yıkılmaya başlandı. 2,5 dönüm arazisi de bulunan ve metruk halde olmasına rağmen, Anıdar Kurulu''nun büyük hassasiyet gösterdiği binanın satışının durdurulmasına yönelik, birçok sivil toplum örgütü tarafından dava açılmış, ancak söz konusu davalar usûl yönünden bozulmuştu.
Tarih: 18 Mayıs 2007 Kaynak: Birgün
İstanbul’da yüksek yapılara standart geliyor (18 Mayıs 2007)İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Boğaziçi Üniversitesi ile birlikte yüksek yapılara plan proje safhasından itibaren daha etkin müdahale edecek, deprem riskini en aza indirecek ve şehrin estetik görünümünü koruyacak bir yönetmelik hazırlıyor.
Sanayi sitesi kapma yarışı (18 Mayıs 2007)Başta 4’üncü Levent ve Maslak olmak üzere, Kayışdağı, Merter, Fikirtepe, Kuştepe, Dolapdere gibi İstanbul’da gökdelenlerin arasında sıkışıp kalan sanayi siteleri, gayrimenkul şirketlerinin yeni gözdesi oldu.
Toplam 159 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 121. haberden 140. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.