Haberler

Haberler

Toplam 199 haber 10 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Professional Lighting Design Türkiye’nin Yeni Sayısında Tema: “Atmosfer ve LED’ler” (29 Mayıs 2007)Her sayı bir tema çerçevesinde ışığı masaya yatıran PLD’nin Nisan - Mayıs sayısı zengin bir içerikle okurlarının karşısında. Aydınlatma, algı ile oynama sanatı. Bir mekanı, binayı, meydanı veya -bütün olarak bakıldığında- bir şehri karanlık çöktüğünde nasıl görmek istiyorsanız, o şekilde insanlara gösterilebilir… Bu atmosferi yaratmak için ihtiyaç olan tek şey ise doğru eller tarafından “tasarlanmış” bir aydınlatma…
Başlangıcından Bugüne AKM Tartışması (1 Haziran 2007)

Atatürk Kültür Merkezi’nin yıkılması tartışmaları, başlangıçtaki yoğunluğunu yitirmiş olsa da hala gündemde önemli bir yer işgal ediyor. AKM yıkılacak mı, yıkılmayacak mı, yerine otel mi, yoksa yıllardır bahsi geçen cami mi yapılacak soruları ağızdan ağıza dolaşırken 10 Mayıs’ta Vatan Gazetesi’nin verdiği haberle söylentiler yasal bir boyut kazanmış oldu. Ardından 1 Haziran’da Sabah Gazetesi’nde yayınlanan Erhan Öztürk’e ait yazı yıkım için gerekli vizenin verilmediğini bildiriyordu. Bu olumlu gelişme ile birlikte, AKM tartışmasının daha uzun süre gündemde kalacağı kesinleşti.

Şangay 2010 World Expo İngiliz Pavyonu Yarışması Finalistleri Açıklandı (1 Haziran 2007)Birleşik Krallık Yabancı ve Milletler Topluluğu Ofisi 2010 yılında Şangay`da düzenlenecek olan World Expo İngiliz Pavyonu Yarışması finalistlerini belirledi. Yetkililer 47 katılımcı arasından 6 ekibi seçti. Kazanan ekip Eylül`de açıklanacak.
TCDD Taşınmazlarına Ne Olacak? (1 Haziran 2007)5335 Sayılı Kanunu’nun 32. Maddesine göre TC Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü, mülkiyetindeki işletmecilik fazlası taşınmazları yeni demiryolu inşaatı ve mevcut demiryollarının bakım ve onarımı ile iyileştirilmesinde kullanılmak koşuluyla satmak ya da devretmekle yetkilendirilmesi üzerine TMMOB Mimarlar Odası Genel Merkezi bir basın açıklaması yayınladı. Basın açıklaması şu şekilde:
İzmirli muhtarlara su brifingi (1 Haziran 2007)İzmir Büyükşehir Belediyesi, su tasarrufu kampanyası kapsamında, Konak ilçesindeki 170 muhtarı bilgilendirdi.
İstanbul’un Central Park’ı Caddebostan Dalyan (1 Haziran 2007)Bağdat Caddesi’nden sahile doğru yürüyorsunuz. Apartmanların arasından ansızın deniz görünüyor. Kıyıda öbeklenmiş birkaç alışveriş merkezini aştıktan sonra, başka bir ülkeye ışınlanmış gibi hissediyorsunuz kendinizi. Sanki New York’un Central Park’ındasınız.
Müzik sustu, perde kapanıyor İMÇ açılmayacak (1 Haziran 2007)İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Manifaturacılar Çarşısı''nı (İMÇ) yıkmaya hazırlanıyor. Kiptaş''ın hazırladığı projeye göre İMÇ''nin yerine Osmanlı mimarisiyle 50 villa yapılacak.
Çocuklar tasarladıkları parklarda oynayacak (1 Haziran 2007)Yurtiçi Kargo, TOÇEV ile birlikte gerçekleştirdiği "Haydi, Parkımızda Oynayalım" resim yarışmasıyla çocukların hayallerini gerçekleştiriyor.
Kütahya''da tarih yeniden canlanıyor (1 Haziran 2007)Yaklaşık 7 bin yıllık tarihe sahip Kütahya''da belediye, tarihe yeniden sahip çıkıyor. Özellikle Selçuklu ve Osmanlı mimari örneklerinin sıkça rastlandığı Kütahya''da, tarih ve kültür turizmini geliştirmek için yapılan çalışmalar takdir topluyor.
5 yılda 100 tarihi eser restore edildi (1 Haziran 2007)Mardin''de inanç ve kültür turizmi kapsamında tarihi eserlere yönelik restorasyon çalışmaları devam ediyor. Vali Mehmet Kılıçlar, 2002 yılında başlatılan çalışmalar kapsamında bugüne 100 tarihi eseri restore ettiklerini söyledi.
KİPTAŞ, Yalova''ya da konut yapacak (1 Haziran 2007)İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden KİPTAŞ''ın "Arnavutköy ve Esenyurt 4. Etap Konutları" projeleri kapsamında yapacağı bin 199 konutun satış kampanyası Başkan Kadir Topbaş tarafından başlatıldı.
Google harita hizmetini sokağa kadar indirdi (1 Haziran 2007)Dünyanın en büyük arama motoru Google, harita servisine panoramik görüntü eklediğini açıkladı. San Jose''de gerçekleştirilen ''2.0 Konferansı''nda, Google Earth&Maps Bölüm Müdürü John Hanke''nin açıkladığı yeni özellik, harita arama sonuçlarına yeni bir perspektif getiriyor.
Nuh''un Gemisi''ne görkemli açılış (1 Haziran 2007)Greenpeace''in küresel ısınmaya dikkat çekmek ve dünya liderlerine çağrıda bulunmak amacıyla Ağrı Dağı''nda yaptırdığı, Nuh Peygamber''in tufandan kurtulduğu geminin benzerinin açılışı yapıldı.
İstanbul’un küçük ayrıntılara değil bütünsel restorasyona ihtiyacı var (1 Haziran 2007)Havana’da geliştirdiği yerel koruma modeliyle, Küba’nın en başarılı mimarları arasına girmeyi başaran 65 yaşındaki Kent Tarihçisi Dr. Eusebio Leal Spengler, İstanbul’u ’Ulaşılamaz bir şehir’ olarak tanımlıyor.
Rusya, dünyayı küresel ısınmadan kurtaracak! (1 Haziran 2007)Rus bilim adamları küresel ısınmadan dünyayı kurtaracak yöntemleri bulduklarını açıkladı. Rusya Bilimler Akademisi Küresel İklim ve Ekoloji Enstitüsü Direktörü Yury İzrail, yeryüzünden 10-14 km yukarıda troposfer tabakasından sonra başlayan ve 50 km yüksekliğe kadar çıkan stratosfer tabakasının içine sülfür karışımlı bir gaz püskürtülmesi gerektiğini söyledi.
300 bin dolarlık kral başı! (1 Haziran 2007)İstanbul''da, Roma İmparatoru Septimius Severus''un bronzdan heykel başının da aralarında bulunduğu 17 parça tarihi eser ele geçti.
Rixos, yurtdışına Amsterdam''da ''sanal yaşam oteli''yle açılıyor (1 Haziran 2007)Rixos Grubu, Alman, ABD''li, Fransız ve Hollandalıların gözdesi 6.7 milyon üyeli dijital yaşam platformu ''second life''ta otel açıyor. Otel 200 odalı olacak.
Zehirli variller imha edildi (1 Haziran 2007)Çevre ve Orman Bakanlığı, Samsun ve Sinop''taki depolardan sevk edilen zehirli varillerin 8 Mayıs''ta Almanya''da imha edildiğini bildirdi. 367 adet atık içeren varil, ilk kez 1988''de Karadeniz sahillerinde bulunmuştu. Varillerden yaklaşık 360''ı Samsun''un Alaçam ilçesi ile Sinop Soğuksu yöresinde korunmuştu.
Tarih: 1 Haziran 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Nuh''un Gemisi''nden dünyaya ''acil çağrı'' (1 Haziran 2007)Büyük Tufan''ın ardından Ağrı Dağı''nda oturduğu rivayet edilen Nuh''un Gemisi, Greenpeace tarafından "umudun ve uyarının" sembolü olarak yeniden aynı yerde inşa edildi. Geminin açılışında sanatçı Okan Bayülgen tarafından okunan "Ağrı Dağı Bildirgesi"nde dünya liderlerine, iklimi kurtarmak üzere acil ve geniş çaplı eylem çağrısı yapıldı. Bildirgede, küresel ısınmanın, Nuh''un Gemisi efsanesinden bu yana görülmemiş kuraklığa, kıtlığa, toplu göçe, deniz seviyesinde yükselmeye ve sellere neden olacağına dikkat çekilerek devlet liderlerine sorumluluk çağrısı yapıldı. Bildirgenin okunmasının ardından her biri bir ulusu temsil eden 208 güvercin gökyüzüne bırakıldı. Greenpeace''in internet sitesine binlerce insanın sevdiklerini kurtarmak üzere gönderdiği fotoğraflar da geminin iç kısmına asıldı.
Tarih: 1 Haziran 2007 Kaynak: Cumhuriyet
AKM''ye yıkım vizesi çıkmadı (1 Haziran 2007)Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç''un, "Yıkıp yeniden yapacağız" dediği Atatürk Kültür Merkezi (AKM) için toplanan 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, Taksim''deki binanın yıkılmasına vize vermedi.
Toplam 199 haber 10 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.