Haberler

Haberler

Toplam 242 haber 13 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
‘Bu aymazlıkla daha çok orman yakarız’ (12 Temmuz 2007)Çevre Mühendisleri Odası, Türkiye’de her orman yangını çıkmasının ardından sorumluların yüzeysel açıklamaları ve aymazlıkları devam ettiği sürece, orman yangınlarının süreceğini bildirdi.
Haydarpaşa için son uyarı (12 Temmuz 2007)TMMOB Mimarlar Odası (MO) İstanbul Büyükkent Şubesi’nde, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ve Birleşik Taşımacılık Sendikası İstanbul 1 No’lu Şubesi, Haydarpaşa Dayanışması adına dün basın toplantısı düzenledi.
Hasankeyf''te tarihi tandır (12 Temmuz 2007)Batman''ın tarihi Hasankeyf ilçesinde 3 bin yıllık ekmek teknesi ve tandır bulunduğu bildirildi. Hasankeyf kazı ekibi Başkanı Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam , kale başına giden vadide yaptıkları çalışmalarda yaklaşık 3 bin yıl önce burada yaşayan insanların faaliyet mekânlarını ortaya çıkardıklarını söyledi. 3 bin yıllık ekmek teknesi ve tandır bulduklarını kaydeden Uluçam, "Bunun su deposu olabileceğini düşündük. Ancak içinin seramik hamuruyla sıvanmış olduğunu görünce tandır olduğunu anladık. İşin başka ilginç boyutu, bunu tamamlayan, hemen yanında ekmek teknesini anımsatan bir oyma. Buğdayın ezilip belki orada hamur haline getirildiği ve yanındaki tandırda pişirildiği kanaatine vardık. Hasankeyf''in en eski kalıntısı diyebileceğimiz tandırla ekmek teknesi kayalara oyulmuş'''' dedi.
Tarih: 12 Temmuz 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Topbaş: Kasım ayına kadar su sıkıntımız yok (12 Temmuz 2007)Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, seçimlerden sonra su kısıtlamasına gidileceği iddialarını esefle karşıladığını söyledi. Gazetecilerin sorularını cevaplandıran Topbaş, su konusunu siyaset malzemesi yapmak isteyenlerin farklı değerlendirmeler yaptıklarını belirterek “Özellikle ‘seçim sürecinde kısıtlama yapılmadığı, daha sonra yapılacağı’ şeklinde halkı tedirgin edici ve yanlış yönlendirici açıklamalar yapıyorlar. Bunu esefle karşılıyorum. Halkımızdan hiçbir şey gizlemiyoruz ve bütün gerçekleri tamamen ortaya koyarak konuşuyoruz. Seçimle ilgili bir su çalışması yapmadık. Seçimi etkiler diye hiç düşünmedik. Üstelik bu bir belediye seçimi değil. Böyle değerlendirmelerde bulunanlar ucuz siyaset yapıyorlar. İstanbul’un şu andaki su rezervi yüzde 33.4. Geçen yıl aynı tarihlerde barajlarımızın doluluk oranı yüzde 80’lerdeydi. Özellikle hep söyledim. Yağmur yağmasa bile İstanbul’da Kasım ayına kadar su problemi yok” dedi.
Tarih: 12 Temmuz 2007 Kaynak: Türkiye Yazan: Sadettin Erkişi
İstanbul''un taşı toprağı alışveriş olacak (12 Temmuz 2007)Türkiye''deki tüm alışveriş merkezlerinin üçte birinin yer aldığı İstanbul''da gelecek üç yıl içinde 28 yeni alışveriş merkezi daha açılacak. 14 tanesinin bu yıl içinde açılması planlanan yeni alışveriş merkezlerinde yer alacak mağazaların toplam sayısı ise 3 bin 974''ü buluyor.
Ormanlarımız (12 Temmuz 2007)Türkiye''de orman yangını istatistiklerinin Orman Kanunu''nun kabul edildiği 1937 yılında başladığını söylüyor Çukurova Üniversitesi''nden Prof. Dr. İbrahim Ortaş ve şöyle diyor...
''Osmanlı Mimarisi''nde devrimci imza (12 Temmuz 2007)"Atatürk ''ün ''Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır'' sözünü, her türlü dogmatik tutumu reddeden bir anlayışın ifadesi olarak görüyorum..."
''Boluk Çizgileri'' sergisi... (12 Temmuz 2007)Mimar, sanatçı, yazar Mustafa İzberk ''in 62 yıllık çizgi yaşamından son 18 yılın ürünlerini kapsayan " İstanbul Not Talanapolis " adı altındaki " Boluk Çizgileri " sergisi Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi''nde sanatseverleri bekliyor. Adını 50''li yılların ünlü siyahi şarkıcısı Eartha Kitt ''in seslendirdiği şarkıdan alan sergi; anlatım, biçem, yorum gibi birçok açıdan türünün ilk örneği olma özelliğini taşıyor. 1996 yılında İstanbul''da gerçekleştirilen " habitART " etkinlikleri arasında da yer alan sergi, sürekli yeni üretimlerle gelişiyor. Sergide, "Boluk Düşünçizisi" kavramı aracılığıyla günümüzde yaşamakta olan uygarlık bunalımını gözler önüne seren yapıtlarıyla bugüne kadar birçok ödüle değer görülen, karikatürleri " Müdafaa-i Hukuk " dergisiyle " Türksolu " gazetesinde sürekli yayımlanmakta olan Mustafa İzberk''in 40 yapıtına yer veriliyor.
Tarih: 12 Temmuz 2007 Kaynak: Cumhuriyet
"Bir şef ve çaycıyla yapılan konutla rekabet edemeyiz" (12 Temmuz 2007)Tekfen CEO''su Öner, "Taşeronları 30 kişilik ekiple denetliyoruz ama onlar bir şantiye şefi, ambar şefi, muhasebeci ve çaycı koyuyorlar. Bu şartlarda rekabet edemem" dedi.
Kredihan’ın satışı 16 Temmuz’da yapılacak (12 Temmuz 2007)İstanbul Sirkeci’de Büyük Postane’nin karşısında yer alan asırlık Kredihan’ın ihalesi Pamukbank’ın Memur ve Müstahdemleri Emekli ve Yardım Sandığı Vakfı tarafından 16 Temmuz’da gerçekleştirilecek. Kapalı zarf ile teklif alındıktan sonra açık artırmaya gidilecek ihale için muammel bedel 12 milyon YTL olarak belirlendi. Vakıftan elde edilebilen şartnameler ise 250 YTL olarak ücretlendiriliyor. Mimar Edhem ile Nouridjan tarafından yapılan handa brüt 2 bin 830 metrekarelik alan bulunurken, tarihi han bodrum, zemin, dört normal kat ve bir çekme kat olmak üzere toplam 7 kattan oluşuyor. Şube lokali olan ve banka şubesi olarak kullanılması düşünülen bina 439 metrekare taban oturumunda bulunuyor. Kınacıyan han olarak da tanınan hanı 1992 yılında Pamukbank’ın Memur ve Müstahdemleri Emekli ve Yardım Sandığı Vakfı satın aldı. Son yıllarda Pamukbank Şubesi olarak kullanılan han Pamukbank’ın devrinin ardından Halkbank’a kiralandı. İkinci dereceden tarihi eser olan hanın girişinde 1300 metrekarelik mağaza, zemin ve asma kattan oluşan mağaza ve 190 metrekarelik alanda açık ve kapalı ofisler bulunuyor. Hanın diğer katları 430 metrekareden oluşuyor.
Tarih: 12 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Meltem Kara
İstanbul''da yer, gök otel (12 Temmuz 2007)Ağustos açılması beklenen İstanbul Marriot Hotel Asia, 20 Temmuz''da hizmete girecek olan By O Tell gibi 5 yıldızlı projeler dikkatleri Anadolu yakasına yöneltti.
ABD''nin ''en pahalı ev''ine alıcı çıkacak mı? (12 Temmuz 2007)ABD''nin en pahalı evi Beverly Hills''de 165 milyon dolara (215 milyon YTL) satışa çıkarıldı. Efsanevi gazete patronu William Randolph Hearst''le Marion Davies''in H şeklindeki pembe duvarlı eski evinde 29 oda, üç yüzme havuzu, tenis kortları, sinema salonu ve gece kulübü bulunuyor. 1927''de inşa edilen evin 1976''dan beri sahibi olan Leonard Ross adlı avukat, evi ''hayat tarzını değiştirmek'' istediği için satışa çıkardığını açıkladı. Geçmiş örneklere bakılırsa satış kolay olmayacak. Son iki yılda altı malikâne 100 milyon doları aşkın fiyatlarla satışa çıktı, ancak satılamadı.
Tarih: 12 Temmuz 2007 Kaynak: Radikal
Ofislere seçim piyangosu çıktı (12 Temmuz 2007)Onbir partinin 921 adayla yarıştığı İstanbul’da, seçim süresince tutulan ofis ve işyerlerinin günlük kira bedelleri, 100 YTL’den başlayıp, 1000 YTL’ye kadar ulaşıyor. Bunda oluşturulan büronun bulunduğu bölge, semt ve konum önemli rol oynuyor.
İstanbul için alarm vakti (12 Temmuz 2007)İstanbul''da geçen yıl yüzde 81 seviyesinde olan barajlardaki doluluk oranı dün yüzde 33''e düştü. Kentin 113 günlük suyu kaldı. 10 ana su kaynağından dördünün dibi göründü.
Kâr marjı hâlâ çok yüksek (12 Temmuz 2007)İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin şirketlerinden Kiptaş''ın Genel Müdürü İsmet Yıldırım , Ümraniye''de yapımını tamamladıkları 600 lüks konutluk Yeşil Vadi Projesi''nin bölge için referans proje olduğunu belirterek "Ümraniye''yi Anadolu Yakası''nın Etiler''i yaptı" dedi.
Red Dot Tasarım Ödülü Duravit''in (12 Temmuz 2007)Duravit, dünyanın en saygın tasarım enstitülerinden Designzentrum Nordrhein-Westfalen''ın düzenlediği tasarım yarışması Red Dot Award''da ''Sundeck'' küvet konseptiyle Red Dot Tasarım Ödülü''nü aldı. ''Best of the best/En İyinin En İyisi'' ödülüne layık görülen Sundeck küvet, EOOS tasarım grubu tarafından Duravit için tasarlandı. Sundeck, iki geniş yastık oluşturacak şekilde açılıyor. Pratik kullanıma sahip free-standing küvet özelliği ortaya çıkıyor.
Tarih: 12 Temmuz 2007 Kaynak: Cumhuriyet
"Santralistanbul şehre yakışacak" (12 Temmuz 2007)Başbakan Erdoğan Santralistanbul''un ön açılış sergileri için yapılan törende "Silahtarağa tarihin kültür ve sanatla buluştuğu istisnai bir mekan haline geliyor" diye konuştu.
Antalya ile Sabiha Gökçen’i kıyaslamak elma ile armudu kıyaslamak gibi olur (12 Temmuz 2007)Antalya Havalimanı ihalesini Alman Fraport ile alan IC Holding Başkanı İbrahim Çeçen, "Antalya ile Sabiha Gökçen’i kıyaslamak, elma ile armudu karşılaştırmaya benzer. Aldığımız ihale Antalya terminal binasının işletmesi. Sabiha Gökçen ise benzin istasyonu da olan komple bir havaalanı işletmesi" dedi.
Maketten daire aldık, kandırıldık (12 Temmuz 2007)TOKİ’nin Halkalı’da Soyak İnşaat’a yaptırdığı Olympiakent’teki 3600 daireyi satın alan site sakinlerinden bir kısmı mahkemeye ayıplı mal davası açıp "Satış elemanları maket üzerinden daireleri bize çok iyi pazarladı. Rayicin çok üzerinde fiyatla satın aldığımız site içindeki yeşil alanların, yüzme havuzunun bize ait olmadığını öğrendik. Resmen kandırıldık" dediler. Olympiakent’in sakinleri dün sabah 4’üncü Levent’teki İstanbul Ticaret Mahkemesi’ne ayıplı mal davası açtı. Adliye önünde 80’e yakın davacı toplandı. Davacılar adına yapılan açıklamada şu iddialara yer verildi: "Maket üzerinden satış elemanları bize siteyi ve dairleri gösterince düşünmeden aldık. Satış elemanları 14 bin metrekare yeşil alan olacağını üstüne basa basa anlattı. Bu alanın içinde koşu parkuru, yüzme havuzu, güvenlik, spor kompleksi, 50 bin ağaç, 3 giriş kapısı, güvenlik duvarı gibi birçok özellik sıraladı. Artı bunlar satış sözleşmelerimizde de mevcut. Biz de Halkalı’da 120 metrekare olan 3 oda bir salon daireleleri emsalleri 150 bin YTL civarındayken 243 bin YTL’ye satın aldık. Kısa süre önce bu yerlerin yeşil alan olduğu ve bizlere ait olmadığını öğrendik. Hatta Halkalı’da yeni yapılan konutları bizden çok ucuza satın alanlara bu yerlerden yararlanabileceklerini söyleyip daire satışlarını katlıyorlarmış. Biz bu kadar farkı yeşil alan ve içindeki aktiviteler için ödedik. Resmen kandırıldık" dediler.
Tarih: 12 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Eray Erollu
Santralİstanbul (12 Temmuz 2007)Önceki gece Haliç''in kıyısındaki eski enerji santralında hummalı bir çalışma vardı. Bir yandan işçiler Haliç kıyısında yükselmeye başlayan yeni binaya son şeklini vermeye çalışırken, sanatçılar eserlerine son rötuşları yapıyor, gençler oradan oraya koşturuyordu.
Toplam 242 haber 13 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.