Haberler

Haberler

Toplam 200 haber 10 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Silivri''den Beykoz''a (30 Temmuz 2007)Banliyö dahil, öngörülen 560 kilometrelik raylı sistemin 250 kilometresinin 2012''de tamamlanacağını ifade eden Topbaş, 2012 yılında Silivri''den çıkan bir insanın raylı sistem ile Sarıyer''e, Beykoz''a gidebileceğini söyledi. Başkan, İstanbul''da 126 kavşak ve yol düzenlemesi yapıldığını ve 160 kilometre tünel yol inşa ettiklerini anlattı.
Tarih: 30 Temmuz 2007 Kaynak: Sabah
Sinasos: Mübadeleden Önce Bir Kapadokya Kasabası (7 Ağustos 2007)Kapadokya’da şimdi adı Mustafapaşa olan köyün adı 1924’e kadar Sinasos’tu. 1924’teki mübadele ile Yunanistan’a yerleştirilen Sinasos halkı, ayrılmadan hemen önce, bütün o göç telaşının arasında, köylerindeki bütün yapıları ve günlük yaşama dair pek çok anı fotoğraflarla belgeleyip öyle gittiler.
Seyrantepe İhale süreci 13 Ağustos''ta tekrar başlıyor (9 Ağustos 2007)Gerekli rekabet ortamının oluşmaması nedeniyle 1 Ağustos''ta iptal edilen Seyrantepe İhalesi ilanına 13 Ağustos''ta tekrar çıkılacak. TOKİ''yi ihaleye ilişkin teklifleri 25 Ağustos''ta toplamayı planyıor. Seyrantepe ihalesi, gerekli rekabet ortamının oluşmaması nedeniyle 1 Ağustos''ta iptal edilmişti.
Yeni bir Ağrı Dağı oluşabilir! (6 Ağustos 2007)5 bin 165 metrelik Ağrı Dağı''na her yıl yerli-yabancı 6-7 bin dağcı tırmanıyor. TDF üyelerinin yaptığı hesaba göre, bu dağcılardan sadece 2 bini geride 1 kiloluk çöp bıraksa, Ağrı''da ikinci bir Ağrı dağı oluşabilir! Dağcıların Ağrı Dağı zirvesi yoluna bıraktıkları çöplere karşı internette kampanya başlatıldı.
İstanbul''un göbeğinde havuz manzaralı susuz sokak (6 Ağustos 2007)Dereiçi Sokak, imar planlarında yol olarak görünüyor ve yıkılması planlanıyor. Gecekonduları villalarıdan yüksek bir duvar ayırıyor.
TOKİ''nin sattığı evler kaliteden sınıfta kaldı (8 Ağustos 2007)TOKİ''nin konut sattığı aileler arasında yaptığı memnuniyet araştırmasına göre, ev alanların yüzde 56.3''ü inşaatta kullanılan malzemelerin kalitesizliğinden şikâyetçi.
Getty Müzesi antik eserleri iade ediyor (4 Ağustos 2007)Los Angeles''taki Getty Müzesi, İtalya''dan çalındığı iddia edilen antik eserleri geri vermeyi kabul etti. Müze, 46 eserin kendilerine verilmesini teklif eden İtalya''ya, ilk görüşmelerde sadece 26 parçayı iade etmeyi kabul etmişti. Ancak Roma''nın müzeyi yağmacılıkla suçlaması ve ilişkileri kesme tehditleri sonucunda, aralarında tanrıça Afrodit heykelinin de bulunduğu 40 eser 2010 yılına kadar İtalya''ya iade edilmiş olacak. Afrodit heykelini müze, 20 yıl önce 18 milyon dolara almıştı.
Tarih: 4 Ağustos 2007 Kaynak: Radikal
Zorlu İsrail''de Santral Kuracak (10 Ağustos 2007)Zorlu Grubu’nun, İsrail’de, 2009 ve 2010 yıllarına kadar özel elektrik santralleri inşaatı gerçekleştireceği bildirildi. İtalyan Haber Ajansı ANSAmed’in haberine göre, yaklaşık 51 milyon euro değerindeki proje çerçevesinde, Zorlu grubunun, projeyle ilgili olarak, elektrik türbini siparişi verdiği belirtildi. Yüzde 20 oranındaki hissesiyle İsrail’in enerji şirketi Dorad’ın da ortağı olan Zorlu’nun, İsrail’deki özel enerji sanayine giren ilk yabancı şirketlerden birisi olduğu belirtiliyor.
Tarih: 10 Ağustos 2007 Kaynak: Türkiye
Taşıma suyla ''İstanbul'' dönmez! (7 Ağustos 2007)Küresel ısınmanın nasıl bir tehlike yaratacağını uzun yıllar içinde göreceğiz. Ama bugün kapımızı çalan dönemsel kuraklık. Tıpkı 1989, 1992 hatta 2001''de olduğu gibi.
Kuraklık resmileşti (4 Ağustos 2007)Meteoroloji: Gelecek aylardaki yağışlar, kuraklığın etkisini gideremez. Türkiye, daha uzun süre susuz! Meteoroloji''ye göre, normal yağsa bile sonbahar yağışlarının kuraklığı giderme olasılığı düşük. Türkiye, deprem gibi, kuraklık riskiyle de yaşamasını öğrenmeli...
Gerçek bir entelektüeli yitirdik (5 Ağustos 2007)Türkiye''de sanat dünyasının önemli kişiliklerinden çevirmen, denemeci, fotoğrafçı, mimar Samih Rifat, dün yaşamını yitirdi. 62 yaşında ölen Rifat Rene Char, Prevet ve Kavafis''i Türkçeye çevirmişti.
Milas Ören''de (10 Ağustos 2007)Ören Gökova Körfezi sahilinde yer alan ve günümüzde Muğla''nın Milas ilçesine bağlı bir beldedir.Yakın zamanlara kadar kullanılan eski ismi Gereme, antik çağdaki ismi Keramos''tur (Nitekim, Gökova Körfezi de, antik çağdaki ismini anımsatacak şekilde, zaman zaman Kerme Körfezi olarak anılmaktadır.)
Vekillerin eski lojmanlarına nostaljik koruma kararı çıktı (6 Ağustos 2007)3. Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi, Mimar Behruz Çinici’nin başvurusu üzerine, toki’nin idare ofisi olarak ayırdığı üç lojmanın korunmasına karar verdi.
Tünel çalışması evleri çatlattı (6 Ağustos 2007)Kâğıthane''de çökme tehlikesi bulunan üç bina mühürlendi. Mahalleli çatlakların, Alibeyköy''le Dolmabahçe arasında yapılması planlanan tüneli inşaatı yüzünden olduğunu öne sürdü. Talatpaşa Mahallesi Keskingil Caddesi Savaş Sokak''ta yer alan ve bir süredir çatlaklar oluşmaya başlayan yaklaşık 10 binada oturan vatandaşlar durumu ilgililere bildirdi. İncelemede, kolonlarıyla duvarlarında ciddi çatlaklar oluştuğu belirlenen ve içinde Talatpaşa Spor Kulübü Lokali de olan beş katlı bir binayla Savaş Sokak''taki beş ve iki katlı evlerede oturanlar tahliye edildi. Çökme riski yüzünden yapılan tahliye sonrasında üç bina mühürlendi. Talatpaşa Spor Kulübü Lokali''nin işletmecisi Ergün Ateş, çatlakların mahallenin altından geçen tünelin inşaatı nedeniyle oluştuğunu öne sürdü. Büyükşehir Belediyesi Basın Danışmanlığı''ysa, tünel yol çalışmasının bu yıl başladığını ve eski evlerin bundan etkilenebildiğini söyledi. Talatpaşa Mahallesi''nde geçen mayıs ayında da bir binada çatlak oluşmuş ve burada yaşayanlar tahliye edilmişti.
Tarih: 6 Ağustos 2007 Kaynak: Radikal
Topbaş geleceğin İstanbul''unu anlattı (6 Ağustos 2007)İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, geleceğin İstanbul''unu tasarladıklarını, kentte bir yandan çağdaş yeni merkezler oluştururken, diğer yandan da kenti yenileme sürecini tamamlayacaklarını dile getirerek, “İstanbul''u daha çok nitelikli iş gücünün bulunduğu, yönetim, finans, fuar ve kongre merkezi haline getirme noktasında adımlar atıyoruz” dedi.
Emlaktaki durgunluk, fuarlarla aşılıyor (9 Ağustos 2007)Son yıllarda hızla büyüyen ve gelişen gayrimenkul sektöründeki arz fazlasına paralel olarak, fuarcılar da inşaatçılarla tedarikçileri bir araya getirmek için peş peşe konuya özel fuarlar düzenlemeye başladı.
Berlin''deki Yahudi Anıtı çatlaklardan dolayı yenilenmek zorunda (7 Ağustos 2007)Almanya''nın başkenti Berlin''de, 2. Dünya Savaşı sırasında öldürülen Yahudi kurbanları anmak amacıyla 2 yıl önce açılan Yahudi Anıtının bazı çatlaklar nedeniyle yenilenmesi gerektiği bildirildi. Avrupa''da Öldürülen Yahudiler Anıtı Vakfı, yaklaşık 28 milyon avroya mal olan ve toplam 2 bin 711 beton blokun bulunduğu anıt alanında yaklaşık 400 beton blokta çatlaklar tespit edildiğini belirtti. Vakıf yöneticisi Uwe Neumaerker, metrelerce uzunluğundaki çatlakların sentetik reçineyle kapatılmasının planlandığını kaydederek, “Mimar Peter Eisenman ile uygun bir çözüm için çaba harcıyoruz” dedi.
Tarih: 7 Ağustos 2007 Kaynak: Hürriyet
İstanbul''a Yeni Merkezler (6 Ağustos 2007)Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’u tek merkezli olmaktan çıkarıp çok merkezli hale getireceklerini açıkladı. Başakşehir Kentsel Tasarım Proje Yarışması’nın ödül törenine katılan Başkan Topbaş, burada yaptığı konuşmada, İstanbul’un yeni yerleşim alanlarını belirlediklerini belirterek, “Şimdilik 12 noktada karar kıldık.
Amerika''da çöken köprü gözleri Galata''ya çevirdi (6 Ağustos 2007)ABD''deki köprü felaketi, beş yıl önce Galata Köprüsü için verilen "çökebilir" raporunu gündeme taşıdı. Rapora göre, köprü açılıp kapanırken titreşimden kaynaklanan gerilim ciddi risk yaratıyor.
Karadeniz''in yeni buluşma noktası: Yeşilyurt Alışveriş ve Yaşam Merkezi (8 Ağustos 2007)Türkiye ve dünyanın en iyi markalarını bir araya getirmeyi amaçlayan, Yeşilyurt Alışveriş ve Yaşam Merkezi hizmete açıldı.
Toplam 200 haber 10 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Ağustos 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.