Haberler

Haberler

Toplam 278 haber 14 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Seçim bitti yıkım başladı (15 Ağustos 2007)Seçimler öncesinde ara verilen gecekondu yıkımları yeniden başladı. Oy almak için yıkım yapmayacağı sözünü veren AKP bir kez daha sözünden döndü.
Su üzerine küresel politikalar (15 Ağustos 2007)Su yönetimi gelişmiş ülkeler ile küresel şirketler için 1990''lı yılların başlıca gündem maddelerinden biri olmuştur. 20. yüzyılın son çeyreği içerisinde gelişen ve suyu metalaştıran yaklaşım sonucunda dünya nüfusunun yaklaşık olarak yüzde 5''inin kullandığı suyun yönetimi artık ulusötesi şirketler tarafından yapılmaktadır.
"Dünya Su Vizyonu ve Eylem Planı" (15 Ağustos 2007)İçme, kullanma ve tarımsal sulama amacıyla kullanılan, insan yaşamının vazgeçilmez unsuru olan tatlı su kaynakları ile ilgili küresel politikalar belirleme çabası 1992 Dublin Su ve Çevre Konferansı ile 1992 Rio Kalkınma ve Çevre Konferansı''na kadar uzanmaktadır.
Çevresel muhalefet artıyor (15 Ağustos 2007)Küresel yatırım ve ticaret, bir yandan su kaynaklarının kirlenmesini hızlandırarak, bir yandan da su kullanımını artırarak, su varlığı üzerinde olumsuz etkiler yapmaktadır.
Ağaç katliamı (15 Ağustos 2007)Yıllar sonra Üsküdar''daki Fethi Paşa Korusu''na gittik. Geçen yıllar içerisinde sosyal tesisler yapıldığı için asfalt yol yapımı nedeniyle pek çok ağacın kesilmiş olduğunu gördük. Ne yazık ki o ağaçlar için yapılacak bir şey yok. Ancak ilginç olan, koru içerisinde de çok sayıda yaşlı ağacın kesilmiş olmasıydı. Bu konuda danıştığım birinden aldığım yanıt, "Gezmeye gelen çiftlerin yapabilecekleri ahlak dışı davranışları önlemek için bu karar alınmış" şeklindeydi. Üstelik ağaç kesimini de, iki gün önce konunun uzmanı kişilerin bulunmadığı bir taşeron firma gerçekleştirmiş. Merakla, koruda bekçi olup olmadığını sorduk. Meğer geniş kadrolu bir güvenlik ekibi mevcutmuş. Neden ağaçlar kesilerek kuytu köşelerin ortadan kaldırılması kararı uygulanmış? Anlayamadık.
Tarih: 15 Ağustos 2007 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Duygu Seda Tomru
Abant ve Gölcük Gölleri, Buz Sporlarının Merkezi Olacak (15 Ağustos 2007)Yılın her döneminde ziyaretçilerin akınına uğrayan Abant ve Gölcük Tabiat Parklarındaki gölleri buz sporlarının merkezi olacak.
Ümraniye''de talan (15 Ağustos 2007)Ümraniye Çakmak Mahallesi''nin en işlek yerinde, araç ve yaya trafiğinin en yoğun olduğu Başak Sokağı''nın hemen başında aylardır süren bir talan yaşanıyor. Ümraniye Belediyesi, Ümraniye Kaymakamlığı, İBB ve İstanbul Valiliği''ne bildirilmesine rağmen anlaşılmaz bir sessizlik ve vurdumduymazlık örneği sergilenmektedir. Yirmi yıldan fazladır pislik içinde bekleyen otel inşaatına 1.5-2 yıl önce devam etme kararı alan inşaat sahipleri, akıl almaz bir şekilde, insan hayatını tehlikeye atan, hiçbir kurala ve yasaya uymayan çalışmalarıyla devam ediyorlar ve bitirmek üzereler. Araç trafiğinin çok yoğun olduğu yolu 6 aydır belediyenin levhalarıyla trafiğe kapatıp özel şantiyeleri gibi kullanıyorlar. İnşaatlarının bitmesinin yakın olduğu bugünlerde 3 şerit olan bu yolu tek şerit yaptılar. Otel önündeki kaldırımı anormal büyütüp özel kullanımlarına açtılar. Asıl önemlisi ve can alıcı nokta ise trafik akışını değiştirip ters yönde trafik akışı yapıyorlar.
Tarih: 15 Ağustos 2007 Kaynak: Cumhuriyet
İkinci büyük baraj inşaatı başlıyor (15 Ağustos 2007)GAP''ta yer alan Ilısu Barajı''nın yapımı için 1.2 milyar avroluk kredi anlaşması imzalandı. Kredinin 25 milyonu Hasankeyf''e harcanacak. Güler, ''Hasankeyf''i turizm merkezi yapacağız'' dedi.
Susuzluk ve Su Sağlama Çalışmaları... (15 Ağustos 2007)Dünya''da olduğu gibi, ülkemizde de tatlı su kaynakları oldukça sınırlıdır. Bu olgu, bu kaynaklarımızın rasyonel bir şekilde kullanılmasının gerekli olduğuna işaret etmektedir.
Dolmabahçe Sarayı''nın Çatısı 7 Yıl Sonra Yenilendi (15 Ağustos 2007)Dolmabahçe Sarayı''nın 14 bin 559 metrekare izdüşüm alanına sahip kurşun kaplı çatısı 7 yıl süren çalışmalar sonrasında yenilendi. Milli Saraylar Dairesi Başkanlığı''na bağlı Dolmabahçe Sarayı Müzesi Kurşun Atölyesi''nde, Dolmabahçe Sarayı''nın çatısından söktükleri 750 ton ağırlığındaki kurşun levhaları atölyede eriterek yeniden plaka haline getiren 20 kişilik ekip, bu plakaları yine kendi imkanlarıyla levha çatıya monte etti.
Tarih: 15 Ağustos 2007 Kaynak: Yeni Şafak
Suudi Krallığı Cennet Bahçesi''yle çevreciliği öğretecek (15 Ağustos 2007)Suudi Arabistan Krallığı, ''Cennet Bahçesi''ni çölün ortasına taşıyacak. Riyad yönetimi, dünyanın en büyük kapalı botanik bahçesini inşa etmek için kolları sıvadı.
Hakkâri''nin 20 bin yıllık buzulları eriyor (15 Ağustos 2007)Hakkari''nin 4 bin 135 rakımlı Cilo Sat Dağları''nda bulunan ve yaklaşık 20 bin yıllık olduğu tahmin edilen buzullar da erimeye başladı. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Top''un 20 bin yıllık olduğunu tespit ettiği ve yer yer kalındığı 30 metreyi bulan buzulların da küresel ısınmadan payını aldığı belirtildi. Hakkâri Meslek Yüksekokulu Müdürü ve Cilo Doğa Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tahir Yaşar, buzulların bu yıl birkaç metre eridiğine dikkat çekerek küresel ısınmaya ilişkin ciddi tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladı.
Tarih: 15 Ağustos 2007 Kaynak: Sabah
Melen su koyuverdi bile! (15 Ağustos 2007)İstanbul''a yılda 1.1 milyar metreküp su sağlaması hedeflenen Melen Çayı''ndaki balık ölümleri ilk tespitlere göre ''oksijen yetersizliği''nden kaynaklanıyor. Çayın Düzce Cumayeri ilçesi geçişinde, geçen hafta balık ölümleri başlamış, "Bu su yakında İstanbul''un içme suyu olacak" diyen Düzce Valiliği derhal önlem alınmasını istemişti. Valilikten dün yapılan açıklamada "İlk belirlemelere göre ölümlerin aşırı su kullanımı sonucu, sudaki oksijen seviyesinin düşmesinden kaynaklandığı tahmin edilmektedir. Kesin sonuç laboratuvar sonuçları alınınca açıklanacak" denildi.
Tarih: 15 Ağustos 2007 Kaynak: Radikal
Kültürel Yozlaşma Dörtnala... (15 Ağustos 2007)Amaç, umutsuzluğun kapılarını aralamak değil. Umut, bireyin ve her toplumun vazgeçilmezi. Bir kır çiçeğinin uyanır uyanmaz güneşi beklemesi gibi.
İki büyük çevre sorununa iki somut hamle (15 Ağustos 2007)Türkiye''nin en büyük tatlı su gölü Beyşehir için sonunda adım atılıyor. Konya İl Genel Meclisi, su seviyesi azalan ve kirlenen göl için 16 maddelik bir metni kabul etti.
Evi yıkılana yardım sözü (15 Ağustos 2007)Sarıyer Belediye Başkanı Yusuf Tülün, İl Özel İdaresi''ne ait araziye kaçak olarak yapıldığı gerekçesiyle yıkılan gecekondu sahiplerine yardımda bulunma sözü verdi. Cumhuriyet Mahallesi''nde bulunan 23 gecekondu önceki gün yıkılmıştı. Sarıyer Belediyesi''nin dün yaptığı yazılı açıklamaya göre Belediye Başkanı Tülün kendisini ziyaret eden gecekondu sahiplerine şöyle konuştu: "Sizler için çözüm arıyorum. Kira, eğitim, kömür ve gıda yardımı gibi desteklerle biraz da olsa sizlere yardımcı olacağız."
Tarih: 15 Ağustos 2007 Kaynak: Radikal
İzmir’in 2050’ye kadar su sorunu olmayacak (15 Ağustos 2007)İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, belediyenin Çamlı ve Gördes barajlarına ilişkin projelerde olumlu gelişmeler olduğunu, hayata geçirilmesine yönelik geçen hafta Ankara’da yaptığı temaslarının olumlu geçtiğini söyledi.
"Nehir özelleştirilmesi"ne tepki (15 Ağustos 2007)Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA), ''''nehirlerin özelleştirilmesinin Anayasa''ya aykırı olduğu''''nu savundu.
Çin''de köprü inşaatı çöktü: 29 ölü, 22 yaralı (15 Ağustos 2007)Çin''de turistik amaçlı bir köprü inşaatının çökmesiyle 29 kişi öldü. Kurtarılan 86 kişiden 22''si yaralı, beşinin durumu ağır. Ülkenin Hunan eyaletinde Tuo Nehri üzerine kurulu köprünün üstünde yıkıldığı sırada 123 işçi bulunduğu sanılıyor. Yapımı için 1.6 milyon dolar (2.1 milyon YTL) ayrılan 268 metrelik köprünün çökme nedeni araştırılıyor. 1999 yılında da Qi Nehri üstündeki üç yıllık köprü yıkılmış, 40 kişi ölmüştü. Geçen yıl yayımlanan bir rapora göre, ülkedeki 6 bin 300 köprü, temel parçalarında görülen ciddi hasarlardan dolayı ''tehlikeli'' kategorisinde yer alıyor.
Tarih: 15 Ağustos 2007 Kaynak: Radikal
Aile başına 39 bin litre su tasarruf eden klozet yaptık (15 Ağustos 2007)Küresel ısınmaya paralel kendisini iyice hissettiren susuzluk, üreticileri de su tasarrufuna yönelik ürünlere yöneltti. Vitrifiye seramik sektöründe faaliyet gösteren Çorumlu Ece Banyo, 4.5 litre su tüketerek tam temizlik sağlayabilen yeni klozetiyle bir ailenin yıllık su tüketiminde 7 ile 39 bin litre arasında varan su tasarrufu sağlanacak. Ece Banyo Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz, "Özellikle son aylarda yaşanan su sıkıntısını gözönüne alarak 7-8 aylık bir çalışma sonucu 6 litre yerine 4.5 litre suyla normal temizlenebilen bir klozet ürettik. Bu klozetler diğerleriyle aynı fiyattan satılacak. Şu anda üretimimizin yüzde 60’ını su tasarruflu klozetlerden oluşuyor" dedi. Çenesiz, su tasarruflu yeni nesil klozetlerin, çift kademeli rezervuar iç takımı ile kullanılması durumunda da 2.5 litre ile yarım fonksiyon yaptığını belirtti. Türkiye’de klozet temizliğinde kullanılan su miktarının TSE standartlarında fonksiyon sınırının 9 litre olduğunu belirten Çenesiz, "Bu rakam Avrupa ülkelerinde 6 litre. Şu anda Türkiye’de genel olarak 6 litre ile 9 litre arasında değişen miktarda su ile tam fonksiyon yapan klozetler üretiliyor. Türkiye zaten Avrupa standardı olan 6 litreye inmişti. Artık hedefimiz 4 litre su tüketen klozet" diye konuştu.
Tarih: 15 Ağustos 2007 Kaynak: Hürriyet
Toplam 278 haber 14 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.