Haberler

Haberler

Toplam 211 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Bilim adamlarından hızlı trene ''tam'' not (12 Eylül 2007)30 yıldan bu yana beklediğimiz ''hızlı tren'' rüyasının gerçekleşmesine artık sayılı günler kaldı. Hızlı trenin, yeni yılda seferlerine başlamasına kesin gözüyle bakılırken, 23 Nisan 2007''de başlayan test sürüşleri de İtalyan, Alman ve TCDD yetkilileri tarafından titizlikle yürütülüyor.
Hızlı tren deneme seferinde 282 km. ile hedefi aştı (12 Eylül 2007)Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi’nin ilk etabını oluşturan Ankara-Eskişehir hattında deneme seferleri gerçekleştirildi. Seferlerde saatte 275 kilometre olarak hedeflenen test hızı aşıldı. Ankara-Eskişehir hızlı tren hattında, 23 Nisan 2007’de başlayan test sürüşlerine, İtalya’dan kiralanan üç vagon ve iki makineden oluşan setle devam ediliyor. TCDD yetkililerinden edinilen bilgiye göre, saatte 275 kilometre olarak belirlenen test hızı aşıldı ve kısa bir süre için saatte 282 kilometre hıza ulaşıldı. Yetkililer hızlı trenin yaklaşık 20 kilometre boyunca saatte ortalama 275 kilometre hızla gittiğini ifade ettiler.
Tarih: 12 Eylül 2007 Kaynak: Hürriyet
Eski Topraklarda Yeni Evler (12 Eylül 2007)Biil Ryall tarihi kente bitişik geniş, boş arazilerin cazibesine kapıldı. Çocukluğunda burayı ziyaret etmiş olan Richard Gluckman ise Orient Limanı’nda yelkenle gezmeyi sevdiği için geri geldi. Bu mimarlar, son bir kaç yıldır, şarap tadımına izin verilen bağ bozumları ve domates yığılı çiftliklerin bulunduğu Long Island - North Fork’un yakınlarında kendileri için ev tasarlıyor. Long Island koyuna bakan kıyıda buzul biçimindeki dik kayalıklar; alçak sazlıkların körfeze uzandığı South Fork’un ilerisindeki diğer kıyıda ise son on yıldır mimarların göz bebeği haline gelen Hamptons bulunuyor. Bu modern, açısal evler, Orient’ın 1970''li yıllarda kurulmuş olan tarihi bölgesinde, geleneksel ahşap kiremitli evler içinde tezat bir görüntü oluşturuyor. Mimarlar, burada ortaklaşa küçük bir profesyonel kardeşlik kurmuş gibi: kayalıklı plajda ya da köyün tek genel mağazasında birbirleriyle karşılaşıyorlar, akşam yemeği için sık sık bir araya geliyorlar.
Türk Estetiği ile İtalyan Tasarım Anlayışı Birarada (11 Eylül 2007)Defne Koz Design Studio Milano + Chicago’nun kurucusu ve yöneticisi olan Defne Koz, 07 Eylül 2007 tarihinde İstanbul Design Week 2007 kapsamında tasarımlarını ve tasarıma bakış açısını Türk izleyicisi ile paylaştı.
Türkiye’nin Mimarlık Haritası Açıldı (11 Eylül 2007)Arkitera Mimarlık Merkezi''nin, internetin yarattığı yeni teknolojileri kullanarak hazırladığı Türkiye’nin ilk kullanıcı destekli (interaktif) dijital mimarlık haritası 10 Eylül Pazartesi günü kullanıma açıldı. 10 Eylül Pazartesi akşamı Marshall’ın sponsorluğunda İstanbul Modern’de gerçekleşen akşam yemeğinde tanıtımı yapılan ve mimarlık kültürü alanının sınırlarını biraz daha genişletecek Arkitera Mimarlık Haritası www.mimarlikharitasi.com veya http://harita.arkitera.com web adreslerinden kullanılabiliyor.
Yanan Ormanlar (11 Eylül 2007)Yunanistan''daki orman yangınlarının bölgenin iklimi ve doğası üzerinde kalıcı zaraları oldu. Önümüzdeki dönemde bunun bedelini sadece Yunanistan değil tüm dünya ödeycek. Bu yüzden, orman yangınları ve aslında genel olarak küresel iklim değişikliği uluslararası güvenlik kapsamında düşünülmelidir.
İsa döneminden kalma tünel! (11 Eylül 2007)İsrail`de, Hz. İsa döneminde bulunan bir tünel heyecan yarattı. Ülkedeki eski eserler dairesinden yapılan açıklamada, MS 70 yılında Kudüs`ün Romalılar tarafından kuşatılması sırasında...
Kent - kimlik (11 Eylül 2007)Aydın Belediyesi’nin çağrılısı olarak geçen hafta başında oradaydım. Prof. Dr. Ruşen Keleş ile birlikte… Kent-kimlik konulu toplu görüşme (panel) düzenlenmişti. Orada konuşacaktım…
Metrobüs pazartesi günü seferde (11 Eylül 2007)Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, anaokulu ile ilköğretim birinci sınıf öğrencilerinin başladığı okulun ilk günü olan 10 Eylül 2007 Pazartesi, Eyüp Alibeyköy’deki Cumhuriyet İlköğretim Okulu’nda 2007-2008 eğitim-öğretim yılı için eğitim seti dağıtımı gerçekleştirdi. Dağıtım töreninin ardından metrobüs çalışmaları hakkında bilgi veren Topbaş, metrobüs seferlerinin pazartesi günü başlatılmasını hedeflediklerini söyledi. Küçükçekmece-Avcılar arasını sonradan ilave ettikleri için burada bir gecikme yaşanabileceğini dile getiren Topbaş, “Topkapı-Küçükçekmece arasını bitirmek üzereyiz. Önümüzdeki pazartesi günü itibarıyla devreye girecek. Metrobüs denilen otobüslerin sadece 2 tanesini devreye sokabileceğiz. Ötekileri önümüzdeki aylar içinde alacağız. Otobüsler alınana kadar buradaki sistemi diğer otobüslerle sürdüreceğiz” diye konuştu. Su borcu bulunan okulların suyunun kesilip kesilmeyeceği sorusuna da Topbaş, “Okulların su kullanımını ücretsiz hale getirebilirdik, ama ücretsiz olduğu takdirde su israfı olur. Az da olsa bir bedel tahsil edilmeli ki, israf olmasın. Bu bedellerin tahsilatı yapılacaktır, gerekirse taksitlendirme de olacaktır” diye konuştu.
Tarih: 11 Eylül 2007 Kaynak: Türkiye Yazan: Hakan Danişment
"Hasankeyf sular altında kalmayacak" (11 Eylül 2007)Ilısu Barajı altında kalacak olan tarihi kent Hasankeyf’e sahip çıkacaklarını belirten Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, önümüzdeki günlerde baraja karşı bir dizi etkinlik yapacaklarını söyledi.
Atatürk''ün ilk gözağrısı Eleni''nin evi onarılıyor (11 Eylül 2007)Mustafa Kemal Atatürk''ün askeri okulda okuduğu yıllarda âşık olduğu Rum kızı Eleni''nin evi AB tarafından sağlanan fonla Makedonya hükümeti ve Beykoz Belediyesi tarafından restore edilerek kültürel ve tarihsel faaliyetlere açılacak.
Turizm betonlaşma kurbanı (11 Eylül 2007)Ekonomiye katkısı nedeniyle "bacasız fabrika" olarak adlandırılan turizm, doğal güzellikleriyle ün kazanan merkezlerdeki çarpık yapılaşma nedeniyle tehdit altında.
Kimse küresel ısınmanın kötü etkilerinden muaf değil (11 Eylül 2007)İngiltere''nin York kentinde düzenlenen I Bilim Festivali''ne katılan bir grup bilim insanı, dünyanın hiçbir köşesinin, küresel ısınma gibi büyük ölçekli felaketlerin etkilerinden muaf olmadığını vurguladı. Okyanuslarının esrarlı derinliklerinde, güneşin erişebilediği yerlerin oldukça uzağında, çok sayıda egzotik canlı bulunuyor. Bu canlılar; deniz yatağındaki yanardağlardan fışkıran kimyasal maddelere karşın hayatta kalıyor. Bilim insanları daha önce okyanus yatağı çevresindeki canlıların, herhangi bir felakete dayanıp, ömürlerini sürdürebileceğine inanıyordu. Fakat son araştırma, küresel felaketlerin, en ücra köşelerde bile yaşama son verebileceğini gösteriyor. Ancak eğer yüzeyde artan hava sıcaklığı bitkileri etkilerse, okyanus dibinde de yaşamın sona ereceğine dikkat çekildi.
Tarih: 11 Eylül 2007 Kaynak: Birgün
Orada bir yerde deniz olacaktı! (11 Eylül 2007)Antalya, Cumhuriyet''in kuruluşunda çoğu ahşap evlerden oluşan 12 bin nüfuslu bir kentti. Özellikle 1985''te yürürlüğe giren ve yerel yönetimlere yetki veren imar yasasının ardından betonlaşma ivme kazandı.
Dünya Alışveriş Merkezi açıldı (11 Eylül 2007)İstanbul Yeşilköy''deki Dünya Ticaret Merkezi (İDTM) içinde yer alan kısa adı ''Dünyavm'' olan ''Dünya Alışveriş Merkezi dün düzenlenen törenle açıldı. İstanbul Yeşilköy''deki Dünya Ticaret Merkezi (İDTM) içinde yer alan Dünya Alışveriş Merkezi (Dünyaavm) dün açıldı. Törene, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen, TİM Başkanı Oğuz Satıcı, MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat''ın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. Eğlence ve cazibe merkezi olarak tasarlanan Dünyavm, 3 plazayı birleştiren mimari yapısı ile ilgi çekti. merkezde teknoloji ve ev dekorasyon merkezleri, banka şubeleri, eczane, kuaför, kırtasiye, çiçekçi, oyuncakçı, lostra salonu ve yiyecek bölümleri bulunuyor.
Tarih: 11 Eylül 2007 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Gökhan Yılmaz
Bir yaşam biçimi... (11 Eylül 2007)Kültür ve sanatı yaşam biçimi olarak özümsemiş toplumlarda sanatsal anlamda sınırlar aşılıyor, duvarlar yıkılıyor. Tutucu yapılanmalara verilecek ödünler ise kültür ve sanatı dar alanlar içine hapsedecektir.
Antik Kudüs''ün sakinleri refah içinde yaşamış (11 Eylül 2007)İsrail''de Hz. İsa dönemine ait 70 metrelik bir kanalizasyon tüneli bulundu. Arkeologlar, antik dönemde su biriktirme amacıyla kazılan tünelin, MS 70''te, Kudüs''ün Romalılar tarafından kuşatılması sırasında, Yahudi halkın kentten kaçmak için kullandığını düşünüyor.
Kadıkalesi kazılarında sezon bitti (11 Eylül 2007)Kültür Bakanlığı, Ege Üniversitesi ve Kuşadası Belediyesi arasında 2001 yılında yapılan protokolle Kuşadası’na bağlı Kadıkalesi Mahallesi’nde başlayan kazı çalışmalarının bu yılki bölümü sona erdi. Yedinci yılını tamamlayan kazılarda 40 kişilik kazı ekibi iki ay boyunca Kadıkalesi’nde çalıştı. “Anaia Kazısı” adı verilen çalışmanın amacı, kalenin ortaya çıkarılıp onarılması ve 5 bin yıllık kültür varlığının hakettiği ilgiye kavuşmasını sağlamak. Bugüne kadar yapılan kazı çalışmaları sonucunda höyük ve üzerindeki kale büyük oranda günışığına kavuştu.
Tarih: 11 Eylül 2007 Kaynak: Akşam
Finans Merkezi Ataşehir''e kuruluyor (11 Eylül 2007)İstanbul Finans Merkezi''nin yeni adresi belli oldu: Ataşehir. Proje, Başbakan Erdoğan''ın isteğiyle Anadolu yakasında, Emlak GYO''nun 130 bin metrekarelik arazisine inşa edilecek.
Santrala karşı kampanya (11 Eylül 2007)Yurttaşlar, Aliağa''da kurulması öngörülen termik santrala karşı imza kampanyası başlattılar. Enerji Piyasası Denetleme Kurulu''na (EPDK) gönderilmek üzere hazırlanan dilekçede, bölgenin sanayi tesislerinin yarattığı kirliliğinin olumsuz etkilerini yaşarken, yeni bir tehditle karşı karşıya olduğuna dikkat çektiler. 18 yıl önce de gündeme gelen ancak çevre mücadelesi sonucu engellenen termik santralın, Kuzey Ege kıyıları için risk oluşturduğunun belirtildiği dilekçede, şöyle denildi: "Bölgede 18 yıl önce Japon ithal kömürüne dayalı olarak yapılmak istenen termik santral girişimi, İzmir''den Aliağa''ya insan zinciri oluşturulması biçimindeki demokratik halk tepkisi ve alınan yargı kararlarıyla önlenmişti. Aynı tesisisin yeniden gündeme getirilmesi, binlerce insanın sağlıklı çevrede yaşama iradesinin ve yargı kararlarının arkasına dolanılması ve yok sayılması anlamına gelmektedir."
Tarih: 11 Eylül 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Toplam 211 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Temmuz 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.