Haberler

Haberler

Toplam 211 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Sanatın başkenti İstanbul (11 Eylül 2007)İstanbul''da hepsi de aynı anda olan uluslararası nitelikli sanat etkinliklerine bir bakın: Bienal başladı, tam o sırada İstanbul''un yeni modern sanat müzesi Santral İstanbul Paris''ten konuk sergisiyle açıldı. İstanbul Modern''de Bienalle eşzamanlı sergiler açıldı.
Eserlerimizi geri verin kampanyası (11 Eylül 2007)Aydın’daki antik Tralles kentinden götürülüp, Fransa’daki ünlü Louvre Müzesi’ne satılan üç kadın başı heykelinin Türkiye’ye getirilmesi amacıyla girişim başlatıldı.
Romalılardan kaçmak için bu tünel kullanılıyordu (11 Eylül 2007)İsrail''DE arkeologlar Hz. İsa dönemine ait 70 metrelik bir tünel buldu. MS 70 yılında Kudüs''ün Romalılar tarafından kuşatılması sırasında halkın kentten kaçmak için kullandığı sanılan tünelin antik dönemde su biriktirmek amacıyla yapıldığı kaydedildi. Kazı çalışmalarında da paralar ve Roma dönemine ait vazo parçaları bulundu.
Tarih: 11 Eylül 2007 Kaynak: Milliyet
Mahmut Anlar: ''Projelerimin kahramanları var'' (11 Eylül 2007)Buz Safran, Laila, Havana, Vogue, Anjelique, Mikla, Hillside City Club... Hepsi Mahmut Anlar imzasını taşıyor. İş yoğunluğunun arasında buluşmakta güçlük çeksek de, yaratıcı bir beynin hiçbir fazlalığı olmayan, sade ofisinde bir araya geliyoruz. Hayalgücünü mantıkla karıştırıp ruhunu da ekleyerek tasarımlarını yaratan Anlar, konuya göre tasarım yapıyor.
Geleceğin tekstili tarihi Galata Köprüsü’nde (11 Eylül 2007)Hafta sonu Bienal, İstanbul Tasarım Haftası’nın yapıldığı eski Galata Köprüsü ve Santralİstanbul üçgeninde geçti. Dün sona eren İstanbul Tasarım Haftası’nı kaçıranlara yazık. Haliç üzerindeki nostaljik Galata Köprüsü’nde bu yıl 3’üncüsü yapılan İstanbul Tasarım Haftası’nın 5 günde yaklaşık 50 bin kişi ziyaret etmiş.
Demiryolu ve istasyonlar için SİT alanı başvurusu (11 Eylül 2007)Yapımı hızla devam eden Marmaray projesi kapsamında İstanbul''da bulunan demiryolu ve tarihi istasyon binalarının yok edileceği kuşkusu Mimarlar Odası, Sendika ve ICOMOS''u (Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi Türkiye Ulusal Konseyi) harekete geçirdi.
Tarihî Mudurnu evleri, restore edilerek turizme kazandırılıyor (11 Eylül 2007)Restorasyon çalışmasının ilk etabında 1 meydan, 4 sokak ve toplam 16 ev aslına uygun onarıldı. Mudurnu Belediye Başkanı Metin Soygür, "Burada dizi, belgesel çekimleri yapılıyor. Yatak sayısının artması ile birlikte ilçemize daha fazla turist gelecek." dedi.
Mimarlar tasarlar, mühendisler hesaplar, yazarlar da hata yapar (11 Eylül 2007)Geçen hafta (7 Eylül) bir yazımda şöyle bir benzetme yapmıştım: Nasıl statik hesabını doğru yapmayan mimarın inşa ettiği ev çökebilirse veya bistürisini yanlış kullanan cerrahın hastası ölürse, siyasetçi hata yaptığı zaman da ülke ve toplum büyük zararlar görür.
Kent antik, çevresi çöplük (11 Eylül 2007)Demre’nin Karabucak Mahallesi’nde, eski Kaş yolundaki Likya mezarının etrafının molozlarla dolmasına vatandaşlar tepki gösterdi. Geceleri kamyonlarla mezarın etrafına moloz döküldüğünü belirten vatandaşlar, buranın temizlenmesini istedi. Demre Belediyesi İmar Müdürlüğü yetkilileri, mezarın çevresinin daha önce de kirletildiğini ve bu bölümün yeniden düzenlendiği hatırlattılar. Yetkililer, mezarın çevresinin yine molozlarla dolduğunu, kısa sürede bu kötü görüntü ortadan kaldırılacağını ifade ettiler.
Tarih: 11 Eylül 2007 Kaynak: Hürriyet
Santralİstanbul''da "çarpılıyorsunuz", derhal gidip görün (11 Eylül 2007)Cumartesi akşamı Levent''ten taksiye tereddüt içinde bindik; Silahtarağa''daki Santralİstanbul''un açılışına gideceğiz, ama yolu nasıl tarif etsek?
İstanbul trafiği için bir çözüm önerisi (11 Eylül 2007)İstanbul''da trafik gün geçtikçe daha büyük azap haline geliyor. Her geçen yıl işimize zamanında gidebilmek için 10 dakika erken çıkıyoruz ve işten de eve 10 dakika geç varıyoruz.
İş Görüşmesine Gidecek Adaylara Tavsiyeler (10 Eylül 2007)20 Ağustos 2007 Pazartesi günü yayınladığımız “Mimari İş Görüşmeleri: İşverenlerden Öneri ve İpuçları” başlıklı çeviri haberde, Archinect’in, sitesinde ilan yayınlayan bazı firmalarla yaptıkları kısa söyleşiler yer alıyordu. Firmaların, görüşmeye gelen adaylardan beklentilerinin araştırıldığı haberden yola çıkarak, biz de Arkitera Mimarlık Merkezi olarak, aynı soruları Arkitera Kariyer’e ilan veren mimarlık ofislerine yönelttik. Yalın Tan & Jeyan Ülkü İç Mimarlık, Boyut Mimarlık, MuuM Mimarlık, Tabanlıoğlu ve Autoban’dan gelen yanıtlarda firmaların ortak beklentisi; iş görüşmesine gelen adayların kendilerini geliştirmeye açık olmaları, görüşmeye kararlı ve ne istediklerini bilerek gelmeleri.
Modern Mimarlıkta Bu Kadar Kötü Olan Şey Ne? (11 Eylül 2007)1845’de Henry Thoreau, Massachusetts’deki Walden Gölü’nün yanına küçük bir kabin inşa etti, burada 2 yıl yaşadı ve bu deneyimle dair bir kitap yayınladı. Kitabında “çoğu insan, bir evin ne olduğunu hiç düşünmemiş gibi görünür ve aslında komşusundaki gördüklerine kendisinin de sahip olması gerektiğini düşündüğü için hayatının eksik olduğuna inanır” diye yazmıştı.
Zd+a Mimarlık Ofisi’nden Mexico City’de Köprü Ev (11 Eylül 2007)Mexico City’nin yerleşim bölgesinde bulunan bu evin ana şeması aslında çok basit, ev birbirine paralel iki taş bloğun üzerine oturan açık bir beton kutudan ibaret. Yatay hacimli beton kutu bir köprü gibi işliyor ve taş bloklarla ortadan birleşiyor.
Kilise Mimarisinde Yeşil Tutkusu (11 Eylül 2007)Sürdürülebilir tasarım ilkeleri dramatik ve kutsal bir ibadet alanı yaratıyor. Toronto’daki St.Gabriel Kilisesi’ne baktığımızda, sürdürülebilirliğe mi yoksa spritüelliğe mi öncelik tanındığını anlamak zor. Bu mekânda bu iki kavram da birbirinin içine geçiyor.
Dünya tarihinin ilkleri Aşıklı Höyük’te (10 Eylül 2007)Gülağaç ilçesinde bulunan Aşıklı Höyük’ün, İç Anadolu’nun bilinen en eski yerleşim birimi, ilk köyü, tarım, madencilik ve cerrahi müdahalenin yapıldığı ilk höyük olduğu tespit edildi. Aşıklı Höyük İkinci Dönem Kazı Ekibi Başkanı, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Prehistorya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mihriban Özbaşaran, İç Anadolu Bölgesi’nin en eski yerleşim biriminin MÖ 8200 tarihli Aşıklı Höyük olduğunu söyledi. Kapadokya’nın turizme açılacak ilk höyüğünün Aşıklı Höyük olduğunu ifade eden Özbaşaran, şunları kaydetti: “Aşıklı Höyük, ilklerin höyüğüdür. İç Anadolu’nun bilinen en eski yerleşim birimi ve ilk köyü olan Aşıklı Höyük, aynı zamanda tarım, madencilik ve cerrahi müdahalenin ilk yapıldığı höyüktür. Dünya tarihinin de birçok ilklerinin bulunduğu Aşıklı Höyük, maalesef yeterince tanınmıyor. İç Anadolu Bölgesi’nde en eski yerleşik hayat izine Aşıklı Höyük’te rastladığımız halde, burayı bin yıl geriden takip eden Çatalhöyük kadar bilinmiyor.”
Tarih: 10 Eylül 2007 Kaynak: Türkiye
Osmanlı kalesinde ilk kazı (10 Eylül 2007)Gürpınar ilçesine bağlı Güzelsu köyünde Osmanlı dönemine ait Hoşap Kalesi’nde, Cumhuriyet tarihinin ilk kazı çalışması yapılıyor. Van-Hakkari kara yolu üzerinde bulunan ve Osmanlı zamanında Mahmudi Beyliği tarafından kullanılan tarihi yapı, Van Gölü Havzası’nda, sağlam kalabilen ender kalelerden biri. Harem, selam, mescit, saray, mahzen gibi birimlerin bulunduğu kalede Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Top başkanlığında 15 kişilik ekip kazı çalışmalarına başladı.
Tarih: 10 Eylül 2007 Kaynak: Türkiye
İnşaat sektörü yeni hükümetten umutlu (10 Eylül 2007)"Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, inşaat sektörünün yeni hükümetten umutlu olduğunu bildirdi."
Türkiye''de mimar var mı? (10 Eylül 2007)Yok! ''Orda kimse var mı?'' da olabilir soru. Hani Almanya''daki büyükelçiliğimizin Türk Mimarlar''a teslim edilmesi ya da edilmemesi 1 Memleket Sorunsalı''na dönüşmüştü ya.
Teknik Yapı yılda 5 bin konuta panel üretecek (10 Eylül 2007)İnşaat sektöründe ürettiği konutlarla yer alan Teknik Yapı, farklı alanlara da yönelecek. Şirket, yılda 5 bin konutun ihtiyacını karşılayabilecek bir duvar paneli fabrikası açıyor...
Toplam 211 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Temmuz 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.