Haberler

Haberler

Toplam 211 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 141. haberden 160. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Arap Baba Mescidi, 731 yıllık çinilerine kavuşuyor (10 Eylül 2007)Arap Baba Mescidi, 731 yıllık çinilerine kavuşuyor 3. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından yaptırılan mescidin tarihî çinileri, 1998''de yurtdışına kaçırılmıştı. Tarihî eser hırsızlarının 1998 yılında yurtdışına çıkardığı Arap Baba Mescidi''nin 731 yıllık çinileri, yerlerine takılıyor. İlgili Haberler ''Mini Süleymaniye''ye Avusturya''da yoğun ilgi 3. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından yaptırılan mescidin tarihî çinileri, 1998''de yurtdışına kaçırılmıştı. Tarihî eser hırsızlarının 1998 yılında yurtdışına çıkardığı Arap Baba Mescidi''nin 731 yıllık çinileri, yerlerine takılıyor.
"Her Ay Bir Park" Projesi (10 Eylül 2007)Antalya’nın Gazipaşa Belediyesi’nin ‘Her ay bir park’ projesiyle başlattığı park ve yeşillendirme projesine Gazi mahallesinden start verildi. Belediye Başkanı Cem Burak Özgenç, “İlçemizde park yeri olarak ayrılmış olan bölgelerde her ay bir park yapacağız. Her ay bir park projesinde bir parkın belediyemize maliyeti 35 bin YTL olacak. İlk park projesini Gazi Mahallesi’ndeki Avukat Kemal Akça İlköğretim Okulu’nun yanındaki park için ayrılmış alana yapıyoruz” dedi. Saha çalışmalarının başladığını ve okullar açıldıktan sonra öğrencilerle birlikte parkın ağaç dikim işini gerçekleştireceklerini belirten Başkan Özgenç, “Böylece okul çevresine güzel bir oyun alanı kazandıracağız. Ayrıca parkın ağaçlarını öğrencilerle birlikte dikeceğimiz için öğrencilerimiz de parklarını koruyacaklar. Yeşil ve çevre bilinci kazanacaklar. Mahallenin sakinleri de şirin ve tertemiz bir alanda dinlenecekler” diye konuştu.
Tarih: 10 Eylül 2007 Kaynak: Akşam Yazan: Cem Şahin
300 Metrelik Kulelerin Önü Açıldı (10 Eylül 2007)İstanbul''da eski İETT arazisinin Şeyh El Maktum''a satışında ihalenin iptaline yönelik Mimarlar Odası ve İnşaat Mühendisleri Odası''nca açılan davalar reddedildi.
Tasarım şaheseri... (10 Eylül 2007)Galata Köprüsü''nde. Yakışır İstanbul''a... Olimpiyatı yok. Olimpiyat Stadı var. 3 kilometreyi 3 saatte gidersin... Formula pisti var.
İstanbul gece siluetinde bir gerdanlık “Bozdoğan Kemeri” (10 Eylül 2007)İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Aydınlatma ve Enerji Müdürlüğü tarafından Bozdoğan Kemeri aydınlatıldı. Şehir Aydınlatma ve Enerji Müdürlüğü konu ile ilgili olarak tasarım teması oluşturmak amacı ile ilk iş olarak eserin tarihi, konumu ve şehir insanına hissettirdikleri üzerine bir araştırma gerçekleştirdi.
Dünya Alışveriş Merkezi açılıyor (10 Eylül 2007)Dünya Ticaret Merkezi (İDTM) bünyesinde bulunan iş kulelerinde 10 Eylül Pazartesi günü, Dünya Alışveriş Merkezi (DÜNYAVM) açılacak. İDTM''den yapılan yazılı açıklamada, DÜNYAVM''de; teknolojiden ev dekorasyonuna, banka şubelerinden oyuncakçılara, kuaförden lostra salonuna, kırtasiyeden restoranlara kadar birçok mağazanın yer alacağı belirtildi. Açıklamada, İDTM''nin 3 iş kulesini birleştiren bir mimari yapıya sahip olan DÜNYAVM''nin, kompleksin tam odak noktasında bulunacağı kaydedildi. İDTM Genel Müdürü Alpaslan Baki Ertekin, DÜNYAVM''nin, İDTM''nin yeni bir hizmet halkası olduğunu belirterek, "DÜNYAVM ile fuar alanları, iş kuleleri, otel ve kongre salonlarından oluşan kompleksimize yeni bir boyut daha kazandırmış oluyoruz. İstanbul''a ve İstanbullu iş adamlarına sunduğumuz hizmet alanlarımızı daha da çeşitlendirmiş olacağız" dedi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinin ortakları arasında bulunduğu İDTM, 1982 yılında kuruldu. İDTM bünyesinde, DÜNYAVM dışında, 11 fuar salonu, 17 katlı 3 iş plazası, bin 280 yatak kapasiteli 2 otel ve 3 bin 500 kişilik bir kongre merkezi bulunuyor.
Tarih: 10 Eylül 2007 Kaynak: Hürriyet
Hierapolis''ten Pamukkale''ye (10 Eylül 2007)Anadolu''da üç bin antik kentin olduğu biliniyor. Türkiye''de Yunanistan''dan fazla Yunan; İtalya''dan fazla Roma antik kenti bulunuyor; ayrıca Anadolu kökenli özel kentleri de unutmamak gerekiyor.
Hoşap Kalesi''nde ilk defa kazı yapılıyor (10 Eylül 2007)Van''ın Gürpınar ilçesine bağlı Güzelsu köyünde Osmanlı dönemine ait Hoşap Kalesi''nde, Cumhuriyet tarihinin ilk kazı çalışması yapılıyor.
Başkan Topbaş, “İETT arazisi ile ilgili kararı sevinçle karşıladım” (10 Eylül 2007)İETT arazisi hakkında açılan davanın reddedilmesini sevinçle karşıladığını açıklayan Başkan Topbaş, Dubai Holding’in Türkiye’de 30 milyar dolarlık yatırım yapmayı planladığını hatırlattı.
İpek Yolu''nun tarihi camii restore edildi (10 Eylül 2007)Asya''yı Avrupa''ya bağlayan İpek Yolu üzerinde bulunan Çorum''un Kargı ilçesindeki 500 yıllık tarihi cami, aslına uygun olarak restore edilerek yeniden ibadete açıldı.
Efes antik kenti 138 yıldır kazılıyor (10 Eylül 2007)Dünyanın en önemli antik yerleşimleri arasında yer alan Efes antik kenti, 138 yıldır sürdürülen kazı çalışmalarıyla Türkiye''nin en uzun süre devam eden arkeolojik kazısı olarak biliniyor. İzmir''in Selçuk ilçesinde bulunan antik kentte, British Museum adına İngiliz J.T. Wood ''un Artemis Tapınağı''nı bulmak amacıyla 1869 yılında başlayan Efes kazıları, 1895 yılından itibaren de Avusturya Arkeoloji Enstitüsü tarafından sürdürülüyor. Efes antik kentinde 1954''ten bu yana Efes Arkeoloji Müzesi''nin de katıldığı kazılarda bugüne kadar çok önemli yapılar gün ışığına çıkarıldı ve yapılan restorasyon çalışmalarıyla aslına uygun olarak ayağa kaldırıldı. İzmir Efes antik kentinde, 138 yıldır sürdürülen kazı çalışmalarında, şehir yüzeyinin bugüne kadar ancak yüzde 15''inin ele alınabildiği ifade ediliyor.
Tarih: 10 Eylül 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Selçuklu sarayı Kubadabad, kaloriferle ısıtılıyormuş (10 Eylül 2007)Selçuklu döneminden günümüze kalıntıları ulaşan tek eser niteliğindeki Kubadabad Sarayı''nda yapılan kazı çalışmalarında yeni bilgilere ulaşıldı.
Sinan globalleşmiş bir mimardı (10 Eylül 2007)Sanat tarihçisi Gülru Necipoğlu''nun çok ilginç bir tespiti var: "Mimar Sinan bugünkü anlamıyla globalleşmiş bir sanatçıydı.
Maliye istedi, Karayolları satıyor (10 Eylül 2007)Karayolları Genel Müdürlüğü, Maliye Bakanlığı''ndan gelen talep doğrultusunda atıl duran taşınmazları satışa çıkardı. Satış kapsamına alınan gayrimenkuller arasında, lojman sahaları, kum ve teras ocakları, fındık bahçeleri, yol, muayene istasyonu ve çok sayıda çayırlık alan da bulunuyor. Genel müdürlüğe ait yurt genelindeki 17 ayrı bölgede satışa sunulan taşınmazların listesini belirleyen Karayolları Genel Müdürlüğü''nün taşınmaz programı, her bölge için ayrı satış kalemlerini içeriyor. Program kapsamında yer alan illerin başında gelen İstanbul''da ise 1. bölge kapsamına giren çok çeşitli taşınmaz ihale programına alındı. Programa göre Karayolları Genel Müdürlüğü''nce taşınmazlarla ilgili başvurular mahalli milli emlak müdürlüklerine yapılabilecek.
Tarih: 10 Eylül 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Sydney: İstanbul, New York, Rio, Paris (10 Eylül 2007)Loş ışıklı, 4 tarafı kapalı bir asansörle 45 saniyede 305 metre yükseklikteki Sydney Kulesi''nin yürüme bölümüne ulaştığınızda, dünyanın neredeyse bütün güzel şehirleriyle karşılaşacaksınız...
İş Kule’den rekoru alacak elektriğini kendi üretecek (10 Eylül 2007)Kazak Landmarkk, Renault’dan aldığı Levent’teki araziye 250 metrelik ikiz kule dikecek. Türkiye’nin en büyük kulesi unvanı el değiştiriyor. İstanbul’un en gözde bölgelerinden Levent’teki Renault Mais Genel Müdürlük binasını satın alan Kazak Landmarkk, dev proje için kolları sıvadı.
İstanbul’un 2. kongre vadisi (10 Eylül 2007)Harbiye, Taksim ve civarını kapsayan ve İstanbul’un Kongre Vadisi olarak adlandırılan bölgenin bir rakibi var. İkitelli, Güneşli, Yenibosna ve Yeşilköy Atatürk Havalimanı’nı içine alan bölge yeni açılan oteller ve hızla yükselen otel inşatları nedeniyle İstanbul’un 2. kongre vadisi olarak adlandırılıyor.
Bir zamanlar göldüler? (10 Eylül 2007)Türkiye haritasında hâlâ göl olarak görülen birçok alanda artık su bulmak hâyâl. Göllerin birer birer kuruduğu Konya Havzası''nın en zengin su kaynakları arasında yer alan Kulu Gölü ve Eşmekaya Sazlığı, bilinçsiz su kullanımı nedeniyle artık uçsuz bucaksız çölleri andırıyor. Türkiye''nin su ihtiyacı en çok, su kaynakları en az olan Konya Havzası''nda doğal harita yavaş yavaş değişiyor. Yanlış tarımsal uygulamalar, hatalı sulama teknikleri ve en iyimser tahminle sayıları 25 bini bulan kaçak kuyular nedeniyle bölgenin doğal su kaynakları birer birer yok oluyor. Konya''daki Kulu Gölü, son aylardaki kuraklığın da etkisiyle adeta çölü andırıyor. Her yıl binlerce flamingo ve su kuşuna ev sahipliği yapan gölde şu anda tek damla su yok. Göl alanında susuzluktan ölen kaplumbağaların kurumuş kabukları ve kara bitkileri yer alıyor. Bu tabloya rağmen bölgedeki çiftçiler hâlâ kaçak kuyularla yeraltı sularını çekmeye devam ediyor.
Tarih: 10 Eylül 2007 Kaynak: Milliyet
Ulu Camii''nin minaresinin çini restorasyonu başladı (10 Eylül 2007)Siirt tarihi Ulu Cami minaresinin çini restorasyon çalışmalarına başlandı. Vakıflar Bitlis Bölge Müdürlüğü''nce başlatılan restorasyon çalışmalarında, tuğla minarenin turkuaz renkli orijinal çinileri monte edilecek. Vakıflar Şube Müdürü Sait Sancar, "Tuğladan yapılan bu minare, şekli ve özellikle turkuaz renkli çinileri ile dikkat çekmekte. Bitlis Vakıflar Bölge Müdürlüğünce başlatılan 324.167 YTL tutarındaki ihale ile zaman içerisinde dökülen çiniler yerlerine monte edilerek minare eski görüntüsüne kavuşturulacak." dedi. 4.5 aylık bir süre zarfında minare restorasyonu bitirilmesi hedefleniyor. Restorasyon çalışmalarında Ulu Cami minaresine şerefiyesinin de eklenerek eski yapısına kavuşacağı belirtildi. Anadolu Selçuklu mimarisinin günümüze kadar yansıyan en önemli eserlerinden biri olduğu bildirilen caminin kesin yapım tarihi bilinmiyor.
Tarih: 10 Eylül 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Ahmet Bedir
Tarihî Öşvank Kilisesi''ni Gürcistan restore ettirecek (10 Eylül 2007)Hristiyan Gürcüler''in her yıl hac amaçlı ziyaret ettiği harabe halindeki Öşvank Kilisesi Gürcistan Devleti tarafından restore ettirilecek. Buna karşılık Türkiye de Gürcistan''da bir camiyi restore ettirecek.
Toplam 211 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 141. haberden 160. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Temmuz 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.