Haberler

Haberler

Toplam 248 haber 13 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
“Kahramanmaraş Kültür Parkı Ulusal Mimari Proje Yarışması” Hakkında TSMD’nin Yaptığı Açıklama (26 Eylül 2007)Türk Serbest Mimarlar Derneği geçtiğimiz günlerde açılan “Kahramanmaraş Kültür Parkı Ulusal Mimari Proje Yarışması” hakkındaki görüşlerini ve uyarılarını bir yazı ile kamuoyuna duyurdu. Türk Serbest Mimarlar Derneği, bünyesinde oluşturulmuş olan Yarışma İzleme Komitesi’nin inceleyerek belirlediği yarışma şartnamesindeki eksikliklerin ve düzeltilmesi gereken konuların da ayrı ayrı belirtildiği yazının “Kamu İhale Kurumu Yarışma Yönetmeliği” ışığında hazırlandığı da vurgulanıyor. Dernek bu eleştirilerine rağmen “Kahramanmaraş Kültür Parkı Ulusal Mimari Proje Yarışması”nı mimarlık mesleğinin gelişmesine katkı olarak değerlendirdiğini de önemle belirtiyor. Türk Serbest Mimarlar Derneği yarışma şartnamesi ve jüri oluşumundaki eksiklikleri duyuruda şu şekilde belirtiyor:
Yan Bakalım (28 Eylül 2007)Bozcaada Mimarlık Buluşması ‘07, 1 - 2 Eylül tarihlerine rastlayan hafta sonunda adanın çayıra bakan Amerikan Çeşme mevkiinde bir bağ evinde gerçekleştirildi.
Salı Pazarı''na Kurul Üyelerinin Değişmesiyle Gelen Onay (28 Eylül 2007)İstanbul''un ünlü semt pazarlarından Salı Pazarı''nın yerine yapılacak, ihalesini Taş Yapı ve Emrullah Turanlı''nın kurduğu Salı Pazarı isimli şirketin kazandığı, tasarımını Hakan Kıran''ın hazırladığı proje, Kongre Vadisi Projesi''nde olduğu gibi, 18 Temmuz 2007 Çarşamba günü Koruma Kurulu''ndan geçerek onaylandı. 1/5000''lik, 1/1000''lik planların ve projelerin bir arada sunulup onaylandığı kurul kararı hakkında Mimarlar Odası Anadolu Yakası Şube Başkanı Arif Atılgan''la görüştük. Proje hakkındaki düşüncelerini sorduğumuz Arif Atılgan, her şeyden önce projeyi, dolayısıyla mimarı ya da mimariyi eleştirmediğini söyledi ve ekledi: "Mimarı, projeyi veya müteahhidi eleştirecek olursak, oraya öyle bir projenin yapılmasını kabul etmiş ve yapılacak projenin nasıl olabileceğini tartışmaya başlamış oluruz. Oysa biz oraya o tür bir proje yapılmaması gerektiğini savunuyoruz."
Batıkent Ali Dinçer Parkı Cumartesi Günü Açılıyor (28 Eylül 2007)Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Batıkent Metro son durak arkasına yaptırdığı ve vefat eden eski Ankara Belediye Başkanlarından Ali Dinçer’in adını verdiği park, 29 Eylül Cumartesi günü açılacak.
Kutsal topraklarda ‘kullanım haklı’ gayrimenkul (28 Eylül 2007)Kabe’ye 100 metre mesafede bulunan ve direk görüş imkanı sağlayan ZemZem Tower projesi, kutsal topraklarda “kullanım haklı” gayrimenkul satın alma imkanı sunuyor.
Laka Deresi Havzası Yeniden Doğacak (28 Eylül 2007)İZSU Genel Müdürlüğü, Bornova Laka Deresi Havzası’nda sel ve erozyonu kontrol etmek harekete geçti. Çalışmaların ardından, 110 hektarlık havza ağaçlandırılacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Bornova Laka Deresi Havzası’nda sel ve erozyon kontrol tedbirleri kapsamında taş kordon ve seki teras imalatları yapmaya başladı. Havzaya ulaşımın sağlanması için de 4 metre genişliğinde, 6.5 km uzunluğunda orman içi servis yolu imal edildi. Taş kordon ve seki teras imalatlarının Kasım ayı sonunda tamamlanmasından sonra 110 hektarlık sözkosunu alan İZSU Genel Müdürlüğü tarafından ağaçlandırılacak. Böylece, hem erozyon kontrol tedbirleri alınmış olacak, hem de Çevre Yolu tünel girişinin yamaç tarafları yeşil bir örtü ile kaplanmış olacak.
Tarih: 28 Eylül 2007 Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi
Tarihi eserler cep telefonları ile tanıtılacak (28 Eylül 2007)Kültür ve Turizm Bakanlığı cep telefonları üzerinden Türkiye''nin tanıtılmasını sağlayacak projeyi başlatıyor.
Tarihî İnebey Medresesi''nin restorasyon ihalesi yapıldı (28 Eylül 2007)Bursa''da Osmanlı döneminden kalma tarihi İnebey Medresesi''nde yapılacak restorasyon için düzenlenen ihale sonuçlandı.
Efes Antik Kenti''ne metro (28 Eylül 2007)İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Türkiye''nin en çok turist çeken merkezlerinden Efes Antik Kenti''ne, TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından metro standardında elektrikli banliyö sisteminin götürülmesinin hedeflendiğini açıkladı. Kocaoğlu, metronun ana omurgasının Efes Antik Kenti ve havalimanı olduğunu söyledi. Efes''e metro standardında elektrikli banliyö sisteminin götürülmesi konusunda Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile sözlü mutabakata vardıklarını belirten Kocaoğlu, "Ankara''dan hükümet temsilcilerimiz gelsin, binelim arabaya. Ondan sonra ne yapacağımıza karar verelim" dedi. Kocaoğlu, mevcut metro inşaatları için gerekli taşıt filosunun alınması konusundakredi için bir bankayla görüştüklerini sözlerine ekledi.
Tarih: 28 Eylül 2007 Kaynak: Yeni Şafak
Heykel`deki yeni saat kulesi... (28 Eylül 2007)Bursa, bir mücevher kutusu... Bursa`da zaman aktıkça, yüzyılların muhteşem mirasını saklayan bu kutuya, imitasyon, taklit, çirkin ve pespaye takılar sızdı...
Çorlu’nun ilk zincir oteli 110 odalı Divan olacak (28 Eylül 2007)Koç Holding Turizm Grubu şirketlerinden Divan, Türkiye’nin en hızlı gelişme gösteren bölgelerinden biri olarak kabul edilen Çorlu’da 5’inci otelini açıyor.
Hilton bahçesine yeni yapı Ata''ya saygısızlık (28 Eylül 2007)Mimarlar Odası eski Genel Başkanı Ekinci, Atatürk''ün plancısı Prost''un, ruhsat vermediği bahçeye yeni tesis yapmaya kalkışmanın, Atatürk''e saygısızlık olacağını söyledi.
Şehit aileleri rahatsız, OYAK sessiz (28 Eylül 2007)Çorlu''da, şehitlik yapılmak üzere Milli Savunma Bakanlığı''na tahsis edilen araziye OYAK tarafından alışveriş merkezi yapılması, şehit ailelerini rahatsız etti.
Kazısı asırlar sürecek (28 Eylül 2007)İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan, kazı çalışmalarına 138 yıl önce başlanan Efes Antik Kenti’nin, bugüne kadar yalnızca yüzde 10-15’i gün ışığına çıkarılabildi. Çalışmanın daha yüzyıllarca sürebileceği bildirildi.
Narlıdere İzmir’e soluk aldıracak (28 Eylül 2007)Narlıdere Belediyesi, "Beyaz Vadi" projesiyle İzmir’e yeni bir turistik alan kazandıracak. Pamukkale travertenlerinin benzeri oluşturulacak. Proje 2 milyon YTL’ye mal olacak.
İstanbul''un 68 günlük suyu kaldı (28 Eylül 2007)Kentin su ihtiyacının yüzde 40''ını karşılayacak Melen Çayı Projesi''nin tamamlanmasına 23 gün kalırken, barajlarda 68 günlük su bulunduğu öğrenildi.
Kayak merkezine 5 yıldızlı otel yapılıyor (28 Eylül 2007)Isparta’da Davraz Kayak Merkezi, yeni yatırımlarla, kış turizminin cazibe merkezlerinden biri olma yolunda ilerliyor. Davraz’da 610 yataklı yeni bir 5 yıldızlı otel inşaatına başlandı.
İnşaat sektörü olmadan kalkışa zor geçeriz (28 Eylül 2007)Ekonomik büyüme sadece Türkiye''nin değil dünyanın da gündeminde ilk sırada . Özellikle ABD ekonomisinde durgunluğun dünyanın diğer noktalarına etkisi hemen hemen her gün farklı bir yabancı basın organında ele alınıyor.
İstanbul için 40 proje var işe Gülhane''den başlıyoruz (28 Eylül 2007)Bakan Günay, İstanbul projelerini açıkladı: Gülhane temizlenecek, Rami Kışlası kültür merkezi olacak.
"Sörflü Noel Baba" tartışması alevlendi (28 Eylül 2007)AGC Başkanı Mevlüt Yeni’nin sörf yapan Noel Baba’lı tanıtım önerisine bir tepki de Muammer Karabulut’tan geldi.
Toplam 248 haber 13 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.