Haberler

Haberler

Toplam 122 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Boğaziçi Köprüsü artık ışıl ışıl (25 Ocak 2007)İstanbul'un gayriresmi simgesi Boğaziçi Köprüsü, yapımının üzerinden 32 yıl geçtikten sonra turistik amaçlı olarak ışıklandırıldı. Aydınlanma sistemi 5 milyon YTL'ye mal edilen köprü, makyajlı haliyle Japonya'daki meşhur asma köprü Akaşi-Kaikyo'yu andırıyor. Işıklandırma için köprüye yerleştirilen ve bilgisayarla idare edilip farklı renk efektleri yapabilen 3 bin led ampulün yıllık elektrik tüketim maliyeti yaklaşık 80 bin YTL olacak. Led ampuller normal ışıklandırma yapanlara oranla yüzde 60 elektrik tasarrufu sağlıyor. 112 projektörle aydınlatılan köprünün yıllık elektrik tüketim maliyeti 160 bin YTL'ydi.
Tarih: 25 Ocak 2007 Kaynak: Radikal
Yeni Merkezler (26 Ocak 2007)Oslo’lu mimarlık ofisi Snøhetta’nın kurucu ortaklarından Craig Dykers ile Dünya Ticaret Merkezi’nin yenilenmesi kapsamındaki yeni projeleri, 11 Eylül üzerine düşünceleri, Oslo kenti, 2008’de tamamlanacak Norveç Ulusal Opera Binası ve Snohetta’nın gelecek 10 yıllık perspektifteki konumları üzerine Thomas Mcquillan’ın gerçekleştirdiği söyleşi.
Geuze, Müze Tasarım Ekibi ile Birlikte (26 Ocak 2007)Rotterdam’lı kentsel tasarımcı ve peyzaj mimarı Adriaan Geuze Louisville’deki Museum Plaza’nın uluslararası tasarım ekibinde. Adriaan Geuze, Lousville’de 22 Ocak 2007 tarihinde halk forumunda Louisville’in limanındaki galeri, stüdyo, ofis ve rezidans kompleksi hakkında bilgi verdi.
Belfast’ın En Yüksek Binası (26 Ocak 2007)Kuzey İrlanda’da inşa edilecek en yüksek binanın planları açıklandı. Belfast’ın Great Victoria Caddesi’nde yer alacak olan 37 katlı Aurora isimli binanın 90 metreden yüksek olması bekleniyor.
Boğaziçi ve Haliç’i Korumak, ama Nasıl? (26 Ocak 2007)Arkitera Mimarlık Merkezi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi (İMP)’nin ortaklaşa düzenlediği “İstanbul Metropoliten Planlama Toplantıları”nın bu haftaki konusu “Boğaziçi ve Haliç’in Korunmasında Temel Yaklaşımlar” dı. Panel, 25 Ocak 2007 tarihinde İMP Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.
Başkan Kocaoğlu'ndan arıtma müjdesi (26 Ocak 2007)İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir metropol alana yeni bağlanan ilçe ve beldeleri içine alacak şekilde arıtma tesisleri yapılacağı ve arıtma probleminin tamamen çözüleceği müjdesi verdi. Çevre ve Orman Bakanlığı da, arıtma çamurlarının bertarafı ve enerji üretimi konularındaki tecrübelerini İzmir Büyükşehir Belediyesi ile paylaşarak “fahri danışmanlık” yapacak.
Beş milyon YTL'ye ışıl ışıl (26 Ocak 2007)Boğaziçi Köprüsü yeni aydınlatma sistemiyle ışılı ışıl. 32 yıl sonra gerçekleştirilen çalışmada farklı renklerde 2 bin projektör kullanıldı. Projektörler Boğaz’da bir renk cümbüşü oluşturdu, Valilik ve belediyenin de katılımıyla oluşturulan Turizm Komisyonu’nun kararıyla yapılan ışıklandırma 5 milyon YTL’ye mal oldu.
Tarih: 26 Ocak 2007 Kaynak: Akşam
Harvard’daki Tanınmış Kadın Profesör İstifasını Geri Aldı (26 Ocak 2007)Harvard Üniversitesi’ni cinsiyet ayrımcılığıyla suçlayan tanınmış tasarım profesörü istifasını geri çekti fakat perşembe günü yaptığı açıklamada kentsel tasarım kürsüsünün 106 yıllık tarihi boyunca cinsiyetçiliğin baskın olduğunu ve bir kadın profesörün kabul görmediğini belirtti.
Güzelim hastane rantçıların hedefi (26 Ocak 2007)Heybeliada’nın en görkemli arazisinde yer alan ve iki sene önce “Verem hastası sayısının azaldığı ve başhekim bulunamadığı” gerekçesiyle kapatılan sanatoryum, hakkında verilecek hükmü bekliyor.
Kyzikos kazılarına 100 bin YTL (26 Ocak 2007)Kyzikos antik kentinde yaz aylarında gerçekleştirilecek kazılar için, 100 bin YTL ödenek ayrıldı.
Köyün evleri mühürlendi (26 Ocak 2007)Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Bozyer köyünde 75 ev kaçak ve ruhsatsız oldukları gerekçesiyle mühürlendi. Eski ve yeni muhtarlar, olay nedeniyle birbirlerini suçlarken, köylüler mühürlü evlerde yaşamlarını sürdürüyor.
Park çalışmasında mozaik bulundu (26 Ocak 2007)Şanlıurfa Belediyesi tarafından yapılan Haleplibahçe parkının kazı çalışmalarında, üzerinde keklik figürü ve geometrik şekillerin olduğu bir mozaik bulundu. Bir süredir devam eden kazı çalışmaları sırasında toprağın 1.5 metre altında bulunan mozaiğin M.Ö. 126 ile 246 yılları arasındaki döneme ait olduğu tahmin ediliyor. Bir kilisenin tabanına ait olduğu sanılan mozaiğin üzerinde keklik figürü ve geometrik şekiller bulunuyor. Mozaiğin bulunması üzerine, 180 bin metrekarelik alanda yapılması planlanan parkla ilgili çalışmalar durduruldu. Mozaiğin tamamının gün ışığına çıkarılması için arkeolojik kazı yapılacak.
Tarih: 26 Ocak 2007 Kaynak: Zaman
Kahramanmaraş’a yakışan dev eser (26 Ocak 2007)Kahramanmaraş’ta temeli 1993 yılında atılan ve 15 bin kişilik kapasitesiyle Türkiye’nin üçüncü büyük camisi olma özelliğini taşıyan Abdulhamithan Camii’nin, 2009 yılında tamamlanacağı bildirildi. Abdulhamithan Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ömer Faruk Şirikçi, düzenlediği basın toplantısında cami inşaatı hakkında bilgi verdi. Görsel güzelliğinin yanında, inananlara huzurlu bir namaz kılma ortamı sağlamak amacıyla tasarlanan Abdulhamithan Camii’ni 2009 yılında tamamlamak üzere program yaptıklarını belirten Şirikçi, “Burada namaz ibadetinin yanında çocuklara yönelik bilgisayar destekli eğitim salonları , açık oyun alanları, kütüphane, aşevi ve taziye mekanları gibi sosyal üniteler yer alacak. Ayrıca şadırvan, morg, gasilhane ve 300 araçlık otoparkıyla da komplike bir tesis olacak” diye konuştu.
Tarih: 26 Ocak 2007 Kaynak: Türkiye
50 okula spor salonu (26 Ocak 2007)Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul genelinde okul bahçelerine yaptırılan 50 spor salonu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı bir törenle yarın hizmete açılacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş göreve geldiği günden bu yana özellikle okul bahçelerine spor salonu yapma projelerine ağırlık verdi.
Bence çözüm: 3. yol 3. köprü ve tüp geçiş (26 Ocak 2007)Önemli trafik projelerini hayata geçiren Dalan, görev süresi bittiği için uygulayamadığı "iç ring" projesinin hâlâ işe yarayacağı iddiasında. Dalan'a göre İstanbul'a 3'üncü köprü ve 3'üncü çevre yolu şart.
İstanbul'a 'kültür garajı' (26 Ocak 2007)Bağımsız sanat gruplarının buluşacağı tiyatro, müzik, dans, edebiyat okumaları ve atölye çalışmaları gibi geniş yelpazedeki eserlerin yer alacağı "garajistanbul" dün akşam 1000 kişinin katıldığı bir törenle açıldı.
Esenler'de iki bina boşaltıldı (26 Ocak 2007)Esenler'de, metro inşaatı nedeniyle çökme olasılığı oluşan 2 bina, tahliye edildi. Alınan bilgiye göre, halen süren Esenler-Bağcılar metro inşaatının etkisiyle Menderes Mahallesi İnönü Caddesi'ndeki 6 katlı binanın 2 kirişi kırıldı.
Balık çiftlikleri 18 ay içinde taşınacak (26 Ocak 2007)Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, balık çiftliklerinin bundan sonra kapalı ve hassas koylarda üretim yapamayacağını söyledi.
Oslo’nun Politik Ağı (25 Ocak 2007)Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki patlama, hiç şüphesiz mimarideki pek çok durumu etkiliyor. Bununla birlikte, bölgesel gelişim ve kentsel pratiklerin biçimlendirilmesine etkisi çok daha güçlü. Geleneksel olarak kentlerin kimliği, daha çok belli belirsiz, değişime açık ve dinamik kentsel formlar tarafından belirleniyor. Kentleşme, gelişim modellerinin ve hayallerin meselesi olmaktan çıkıp işbirliği ve karşılıklı iletişimin sağlanmasını gerektiren politik bir meseleye dönüşüyor. Bu geçiş döneminin bir sonucu olarak, bağlamın kavramı genişletildi. Mekanın ve boşluğun fiziksel kalitesine ek olarak, sosyal modellerin de altının çizilmesi ile bağlam, planlama hareketleri, politik programlar ve yatırım stratejileri ile kademelendirildi.
Çuhadaroğlu'nun Siegenia Aubi ile Ortaklığı Büyütüyor (25 Ocak 2007)Çuhadaroğlu, açkı mekanizmaları konusunda Avrupa’nın önde gelenlerinden Siegenia Aubi ile 15 yıldır sürdürdüğü ortaklığını büyütüyor. Alüminyum pencere sistemlerini Siegeina Aubi pencere açkı mekanizmalarıyla birleştirerek yüksek konfor sunuyor.
Toplam 122 haber 7 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.