Haberler

Haberler

Toplam 269 haber 14 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Kartal ile Pendik''i dikiş izi bırakmadan bağlayacak (15 Kasım 2007)Mimarlığın Nobel''i olarak nitelendirilen Pritzker ödülü sahibi ilk kadın mimar Zaha Hadid, İstanbul Kartal için proje tasarladı. TOKİ ve Urban Land Institute''nin (ULI) katkılarıyla 12-13 Kasım 2007 tarihlerinde İstanbul''da düzenlenen "Kentsel Dönüşüm ve Gayrimenkul Yatırımları" konferansına katılan Hadid projeyle ilgili olarak "Amacım Kartal ve Pendik hattını dikiş izi bırakmadan bağlamak.
“Dünya’nın Her Yerinde Kamu Yapıları Yarışmayla Yapılmalı” (16 Kasım 2007)Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı ve Arkitera Mimarlık Merkezi işbirliği ile düzenlenen Bilgi’de ARKIMEET Konferanslar serisinin dördüncüsü, 15 Kasım 2007 Perşembe günü santralistanbul’da Julia B. Bolles-Wilson ve Peter L. Wilson’ın katılımıyla gerçekleşti. Konferans süresince sırasıyla konuşan Julia B. Bolles-Wilson ve Peter Wilson, projeleri üzerinden mimarlık anlayışlarını dinleyicilerle paylaştılar. Julia B. Bolles Wilson, sunumuna İstanbul’da bulunmaktan dolayı mutlu olduklarını söyleyerek başladı. Mimarlık maceralarını ve ofislerinin kuruluşunu kısaca anlatan mimar, uluslararası çalışmalara imza attıklarını belirtti.
Yeni İtalyan Semtinin Tasarımı için Nouvel Foster Biraraya Geliyor (16 Kasım 2007)Süperstar mimarlar ikinci işbirliklerini uluslararası RIBA konferansında açıkladılar. Jean Nouvel ve Lord Foster, Milano’nun kenar mahallelerinden biri olan Santa Giulia’nın master plan çalışmaları için bir takım oluşturdu.
Duvarın Kendisi Olma Hali (16 Kasım 2007)Nevzat Sayın’ın Türkiye’nin farklı coğrafyalarında farklı işlevli yapılarından seçilen Cemal Emden tarafından fotoğraflanan, gizli küratörlüğünü ve tasarımını Bülent Erkmen yaptığı sergi 15 Kasım – 8 Aralık 2007 tarihleri arasında Milli Reasürans Sanat Galerisi’nde izlenebilir.
Susuzluğa suni yağmur çözümü (16 Kasım 2007)Kentin çektiği su sıkıntısına çözüm havadan gelecek. Büyükşehir Belediyesi, kiraladığı uçakla bulutları tohumlayarak yağmur yağdırmaya çalışacak. ABD’den kiralanan Piper PA31T Cheyenne II model uçak, özel ekipmanları ve bilimsel metotlarla bulut tohumlama işlemini gerçekleştirecek. Kabininde özel radar sistemi bulunan uçak, yağmur niteliklerine sahip bulutların içinde uçacak. Kanatlarının altında monte edilen iki adet tüpte bulunan gümüş iyodür püskürtülerek bulut içindeki su buharının yoğunlaşmasının ardından da yağmur yağmasını sağlayacak. Tohumlama işlemi için, 2 pilot ve 2 operatör bilim adamının bir senelik operasyon için 2,5 milyon dolara kiralandığı öğrenildi.
Tarih: 16 Kasım 2007 Kaynak: Türkiye
OSB’nin arazi isteği Çağlayan’dan döndü (16 Kasım 2007)Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, CHP Milletvekili Hüsnü Çöllü’nün Antalya Organize Sanayi Bölgesi’ne yeni alanların kazandırılmasına ilişkin soru önergesini yanıtladı.
Sembol Binalara ''Diyabet Mavisi'' (16 Kasım 2007)Birleşmiş Milletler önderliğinde Boğaziçi Köprüsü ve Kız Kulesi’nin de aralarında bulunduğu dünyaca ünlü sembol binalar mavi ışıklarla aydınlatıldı. 240 milyon insanın diyabetle yaşadığını dile getiren Türk Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, “New York’taki Emripe State, Londra’daki Big Ben, Fransa’daki Eyfel gibi binalar üç gün diyabetin rengi olan maviyle aydınlatılarak hastalığa dikkat çekilecek” dedi.
Tarih: 16 Kasım 2007 Kaynak: Akşam Yazan: Türkan Yılmazer
Havuz başına cami-kondu (16 Kasım 2007)Halkalı Soyak Olympiakent Sitesi’nde projede alışveriş merkezi olarak görünen ve yüzme havuzunun tam karşısındaki alanda başlatılan cami inşaatı tepkilere neden oldu. İnşaatın durması için mahkemeye başvuran site sakinleri, “Zaten 500 metre arayla iki camimiz var.
Çamlık için ortak tepki (16 Kasım 2007)Adana Büyükşehir Belediyesi’nin, Beyazevler Mahallesi’nde bulunan çamlık alanın otel yapılması yönünde aldığı karara, aralarında EMEP, ÖDP, Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Hukukçular Derneği, Çevre Gönüllüleri Derneği, Cumhuriyet Kadınlar Derneği...
Bursa''daki tarihi çarşılara 3,5 trilyonluk prestij makyaj (16 Kasım 2007)Sosyal ve ekonomik açıdan Bursa''nın kalbi olmasına rağmen yıllardır bakımsızlık çeken hanlar bölgesi, Osmangazi Belediyesi''nin çabalarıyla kentin prestij mekanları haline geliyor. Mayıs 2008''de tamamlanacak proje yaklaşık 3. 5 trilyon liraya mal olacak.
Nekropolis''ten Metropolise (16 Kasım 2007)''Kent'' ve ''kültür'' belki de birbirini en yoğun biçimde çağrıştıran iki kavram. ''Kent''in insan dünyasında önemli bir yer tuttuğu bilgisinden hareketle; kültürün üretildiği, yaratıldığı ortamın sınırları nasıl çizilebilir sorusu, günümüzün kültür teorisyenleri ve yaratıcılarının temel sorunsalı haline gelmiştir.
Otoparklarda deprem riski (16 Kasım 2007)İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlğı''nın, Zeytinburnu ve Güngören''de inşa ettiği ve önceki gün basına tanıtımını gerçekleştirdiği yeraltı otoparklarının, deprem konusunda büyük risk taşıdığı vurgulandı.
Evin rengi 195 bin YTL''ye ''Mor'' oluyor (16 Kasım 2007)İstanbul ve Ankara’da gerçekleştirdiği projelerle adından söz ettiren Yapı Kredi Koray, Esenyurt’ta ’Mor Ada’ isimli yepyeni bir projeye başlıyor.
İlginç bir ''imar'' oyunu (16 Kasım 2007)İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Sarıyer Belediyesi''nin, Sarıyer ilçesinin iç sınırlarını yeniden belirlenmesi amacıyla başlattığı çalışma, bölge halkının sert tepkisine yol açtı.
Hakkâri Yüksekova''ya havaalanı yapılacak (16 Kasım 2007)Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Hakkâri''nin Yüksekova ilçesine havaalanı yapılacağını, bu konudaki çalışmalara 2008 yılı içinde başlayacaklarını belirterek, bunu hem güvenlik hem de ihtiyaç bakımından önemsediklerini bildirdi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda bakanlığının bütçesi üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Yıldırım, Hakkâri''nin Yüksekova ilçesinde havaalanı ihtiyacı olduğu kanaatinin kendilerinde de hasıl olduğunu belirten Yıldırım, "2008 içerisinde bu konuda çalışmalara başlayacağız. Projemiz de hazır. Hem güvenlik hem de ihtiyaç bakımından bunu önemsiyoruz" dedi.
Tarih: 16 Kasım 2007 Kaynak: Birgün
Bilgi’de ARKIMEET konferansı (15 Kasım 2007)İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı ile ortaklaşa düzenlenen "Bilgi’de ARKIMEET" konferans serisinin dördüncüsü, Alman mimarlık ofislerinden Bolles+Wilson’u konuk ediyor. Mimari proje yarışmalarında başarı kazanan ve Almanya, Hollanda başta olmak üzere birçok ülkede projelere imza atan Bolles+Wilson’un çalışmalarının dinlenebileceği konferans, Santralistanbul E3-101 no’lu salonda, bugün, 19:00’da düzenlenecek. Hengelo’daki Brink Centre, Rotterdam’daki Köprü Kontrol Kulesi, Münster’deki WLV Ofis Binası, Kent Kütüphanesi ve Teknoloji Araştırma Merkezi, Frankfurt’daki Griesheim Anaokulu ve Tokyo’daki Suzuki Evi gibi önemli projelere imza atan Bolles+Wilson’un en tanınmış projesi ise Rotterdam’da bulunan Yeni Luxor Tiyatrosu.
Tarih: 15 Kasım 2007 Kaynak: Hürriyet
Zehir soluyacağız!.. (16 Kasım 2007)Bu kışın en büyük meselesi yine hava kirliliği olacak. Sinyalleri daha kara kış bastırmadan gelmeye başladı. Şimdiden akşam saatlerinde sokağa çıkmak yaşamsal risk almakla eş oldu bile.
Kentleşememenin Bedeli (16 Kasım 2007)İstanbul ve bütün büyük şehirler Türkiye ekonomisinin kara delikleridir. Yasadışı parking bir para kaynağı olunca Süleymaniye''de park mafyası bir eski eseri yakıp arsasını otopark olarak kullanır.
Soğuk ve sıcak 400 milyon YTL’lik camla dengeleniyor (16 Kasım 2007)Yeni konut projeleri sayesinde yıllık yüzde 10 büyümeyi yakalayan düz cam üreticileri, geliştirdikleri ısı ve güneş kontrolünü sağlayan yeni nesil camlarla kışın yakıt yazın klima masrafını azaltıyor.
Beylikdüzü’nün silüetini değiştirecek rezidans (16 Kasım 2007)Beylikdüzü’nde Gül Yapı’nın inşaasına başladığı 35 milyon dolara mal olacak ’Skyport Residence’ projesi 34 kat, 108 metre yüksekliği ve farklı mimarisiyle bölgenin silüetini değiştirecek.
Toplam 269 haber 14 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.