Haberler

Haberler

Toplam 257 haber 13 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. haberden 40. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Ümraniye''de olaylı ''kompleks'' yıkımı (30 Kasım 2007)Ümraniye''de bazı katları fazladan yapılan inşaat halindeki 17 katlı bir kompleksteki yıkım sırasında zabıta görevlileri ile kompleksteki daire sahipleri arasında kavga çıktı. Olaylı yıkım İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Yenidoğan Belde Belediyesi''ni de karşı karşıya getirdi.
Çarpık yapılaşma affetmiyor! (30 Kasım 2007)İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu''nun "imar affı" önerisi, bazı metropol belediye başkanları ve meslek örgütü temsilcilerinden destek bulmadı.
ArcelorMittal: Türkiye’yi üs yapmak istiyoruz (30 Kasım 2007)ArcelorMittal Yönetim Kurulu Üyesi Urquijo, Rozak ile çevre ülkelere açılarak Türkiye’yi üs yapmak istediklerini belirtti. Urquijo, “Fırsatlara bakıyoruz, başka yatırımlar da yapacağız” dedi.
Cunda evlerine nüfus kağıdı (30 Kasım 2007)Cunda adasının tarihi yapıları belgelendi. Yıldız Teknik Üniversitesi’nden öğretim üyeleri ve öğrencilerinin katıldığı çalışmada, 551 yapının ‘nüfus kağıdı’ hazırlandı.
Daireye otomobille girmeye hazırlanın (30 Kasım 2007)Amerika ve Avrupa’da yaygın olarak uygulanan araç asansörleri artık, İstanbul başta olmak üzere Türkiye’de de kullanılmaya başlıyor.
Döviz kuru kıskacındaki mermerciler Antalya fuarında çıkış yolu arıyor (30 Kasım 2007)Anadolu Doğal Taşlar Mermer ve Teknolojileri Fuarı (Anatolia Stone Fair) Antalya Expo Center''da başladı. Arena Fuarcılık tarafından organize edilen fuara, 57''si yabancı, 287''si yerli olmak üzere toplam 344 firma katılıyor.
Manhattan Planı''na onay (30 Kasım 2007)Kamuoyunda "Manhattan Planı" olarak bilinen ve Alsancak Limanı''nın arkasından Turan''a kadar uzanan alanı "gökdelen bölgesi" yapacak Yeni Kent Merkezi planları 7 yıl aradan sonra uygulama aşamasına geldi.
"Nükleer ihtiras pahalıya patlayacak" (30 Kasım 2007)Greenpeace Akdeniz Ofisi Genel Müdürü Ahmet Bektaş, önceki gün Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) tarafından düzenlenen nükleer ölçütleri belirleme toplantısına davet edilmelerini " göstermelik" bir davranış olarak gördükleri için geri çevirdiklerini belirtti.
Kış ortasında sokakta kaldılar (30 Kasım 2007)Küçükçekmece Ayazma mahallesinde "kentsel dönüşüm projesi" kapsamında kaçak gecekondular yıkılmış, içindeki vatandaşlar Halkalı''daki TOKİ konutlarına yerleştirilmişti. Yıkım işleminin ardından bölgede kiracı olarak oturan Ayazma mahallesi sakinleri ise sokakta kalmış, kendilerine yeni çadır, baraka ve ahşap evler yapmışlardı. Önceki gece 04.00''de mahalleye gelen yıkım ekipleri barakaları da yıktı. Başlarını soktukları evleri yeniden yıkılan çoluk çocuklu aileler kış ortasında sokak ortasında kaldı. Soğuk havada sokakta yaktıkları sobalarla ısınmaya çalışan aileler belediyeden yardım istiyor.
Tarih: 30 Kasım 2007 Kaynak: Sabah
Block ile Türk mermeri dünya vitrinine çıktı (30 Kasım 2007)Block ile Türk mermeri dünya vitrinine çıktı İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) sponsorluğunda düzenlenen ve dünyaca ünlü 12 yabancı, 6 yerli sanatçı ve tasarımcının Türk mermerini kullanarak yarattıkları tasarımların sergilendiği "Block Sergisi"ni 15 günde 2 bin ziyaretçi gezdi.
Hareket eden kanepeler (30 Kasım 2007)Statü Mobilya’nın Arketipo, Rolf Benz, Swan gibi dev markaların tasarım imzalarını taşıyan kanepe koleksiyonu, üzerinden kalkmak istemeyeceğiniz konfora ve kişisel ihtiyacınıza göre ayarlayabileceğiniz fonksiyonlara sahip.
İlim Yayma, yeşil alana imar istedi (30 Kasım 2007)Bazı AKP''lilerin de yönetiminde bulunduğu İlim Yayma Cemiyeti, Üsküdar Kısıklı''da kullanım hakkına sahip olduğu 11 dönüm arazinin "kentsel park" olarak görünen imar planlarını değiştirmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi''ne başvurdu.
AKP''li belediyelerin rant savaşı! (30 Kasım 2007)Ümraniye Yenidoğan''da yıkımı haftalardır kriz olan 17 katlı lüks site inşaatında, belde belediyesinin idare mahkemesinin imar planlarını durdurma kararını dinlemediği ve beldedeki yüzlerce inşaata ruhsat verdiği ortaya çıktı.
Geçmişin izlerini taşıyan tasarımlar (30 Kasım 2007)İstanbullu sanatçı Günay İnan, Ayşe Arat ile Elvan Baransel’in sahibi olduğu Nar Koleksiyon’da, "Yansımalar" isimli bir tasarım sergisi açtı. 3 Aralık tarihine kadar izlenebilecek sergide, geçmişin izlerini taşıyan fakat modern çizgilerle de desteklenen tasarımlar yer alıyor. İnan’ın gümüş, bakır ve altını hammadde alarak kullandığı tasarımları, günlük yaşamda rahatlıkla kullanılabilir olan ev aksesuarlarından oluşuyor. Tamamı el yapımı olan bu tasarımlar Ankara’da sadece Nar Koleksiyon’da satışa sunulacak.
Tarih: 30 Kasım 2007 Kaynak: Hürriyet
Çöplükten 20 bin konut aydınlanıyor (30 Kasım 2007)Mamak Çöplüğü’nden elde edilen elektrik enerjisi, 20 bin konutun aydınlatılmasında kullanılıyor.
İnşaat sektöründe sahte belgenin önüne geçeceğiz (30 Kasım 2007)Ankara Vergi Dairesi Başkanı Şinasi Candan, inşaat sektörüne yönelik denetimlerde etkinliği artırarak, sahte belge kullanımının önüne geçeceklerini söyledi. Candan, Vergi Dairelerinde Performans Esaslı Yönetim Uygulaması’nın pilot olarak başlatıldığını belirten Candan, "Çalışanlara, mükelleflere Vergi Dairelerinin daha iyi hizmet vermesi açısında yaptıkları işlemler noktasında performansını ölçen kriterler belirledik. Bu kriterlere göre Dairelerin zayıf ve iyi yönlerini ortaya çıkararak bir puanlamaya tabi tutuyoruz ve uygulamayı Dairelerimize kendi durumlarını düzeltmeleri açısından ikaz edici olarak görüyoruz" dedi.
Tarih: 30 Kasım 2007 Kaynak: Hürriyet
Mimar Serter Karataban ile Söyleşi (29 Kasım 2007)Geçtiğimiz hafta Taşkışla’da İTÜ Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık Bölümü söyleşi etkinliklerinin ilki mimar Serter Karataban ile gerçekleştirildi. Organizasyonu düzenleyen öğrenciler adına Hüma Bakır açılış konuşması sırasında katılımlarından dolayı izleyicilere ve mimar Serter Karataban’a teşekkür etti.
Suyun Üzerinde Bir Kentsel Mahalle (29 Kasım 2007)Jeffrey Inaba - mimar, yazar ve kent teoristi - şekilde görülen projeyi “ekolojik sürdürülebilirlik adı altında oluşturulan gerileyici kentsel çevrelere karşı bir tepki” olarak tanımlıyor.
MAXimedia 2007 (29 Kasım 2007)Sayısal Grafik ve Autodesk’in, 22 - 23 Kasım 2007 tarihlerinde, Rahmi M. Koç Müzesi’nde gerçekleştirdiği, bilgisayar destekli görselleştirme, canlandırma ve endüstriyel ürün tasarımı çözümlerinin sunulduğu MAXimedia 2007 toplantısı, Arda Serim (Sayısal Grafik) ve François Millet’in (Autodesk) "Autodesk Medya ve Eğlence Çözümleri" başlıklı sunumlarıyla başladı.
Üç Büyükler ve Mimarlık (29 Kasım 2007)Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray, Türkiye’nin olgunluk çağını çoktan geçmiş, klasik çağlarını yaşayan efsane olmuş, kurumlaşmış ve “üç büyük” diye nitelendirilen spor kulüplerimiz. Geniş bir sosyal kapsama alanına sahip kulüplerimizin ardında bir büyük ekonomik güç ve giderek artan politik bir baskı gücü bulunuyor. Elbette bu güç yapısı, yaşadığımız mekana da doğrudan ve büyük ölçüde yansımakta.
Toplam 257 haber 13 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. haberden 40. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.