Haberler

Haberler

Toplam 257 haber 13 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Nurus’a Avrupa Tasarım Yönetimi Ödülü (29 Kasım 2007)Avrupa çapında 18 ülkeden 230 firmanın aday olduğu Avrupa Tasarım Yönetimi Ödülleri’nde (Design Management Europe Awards) Nurus, kendi kategorisindeki pek çok ülke arasında ödüle layık görülen adaylardan biri oldu. Ödül, tasarım yönetimi stratejileriyle farklılık yaratmayı başarabilen şirketlere verildi.
Foster''ın 40 Yılı (29 Kasım 2007)Foster & Partners için bir mimarlık ofisinden çok küresel bir enstitü diyebiliriz. 40. yıldönümünü kutlarken, 25 ülkede farklı projelerde çalışan 1.000’den fazla personeliyle övünüyor. Dünyanın neresinde olursa olsun Foster adı, sayısız proje, 463 ödül, bir asilzadelik, liyakat madalyası, altın kraliyet madalyası ve Pritzker ödülüyle gelen şöhretini taşıyor. 72 yaşındaki Norman Foster’ın hızına yetişilemiyor. Hemen hemen bütün zamanını dünya çapındaki projeleriyle geçiren ve 350 milyon Sterlin’lik çalışmalarının bir kısmını tarafsız bir gruba satmanın çok iyi bir fikir olmadığına inanan Foster bir yandan da daha iyi tasarımlar yapmak için ne yapması gerektiğini de düşünüyor. Foster, Martin Spring’le gerçekleştirdiği sıradışı söyleşide birçok soruya cevap verdi.
Büyükdere''nin yeni rakibi Merter-Ataköy hattı olacak (29 Kasım 2007)İstanbul''un gözde alışveriş caddesi Büyükdere''nin tahtı, Merter''den Ataköy''e uzanan hatta sıralanacak 5 yeni proje ile sallanacak. Toplam yatırım bedeli 1.2 milyar dolar civarındaki 5''li sırada bekliyor.
''Uzmanlaşamayan alışveriş merkezi başarılı olamayacak'' (29 Kasım 2007)Krea Gayrimenkul''ün patronu Hakan Kodal, alışveriş merkezlerinde uzmanlaşma döneminin başladığını, bunun gerisinde kalanların müşteri çekemeyeceğini ve kapanacağını söyledi.
İstanbul Devlet Demiryolları''na konut ve okul inşaatı için ihale açıldı (29 Kasım 2007)Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, İstanbul Devlet Demiryollarına konut ve okul ile altyapı ve çevre inşaatı işlerini yaptırmak üzere ihale açtı. Buna göre, söz konusu yerde tünel kalıp sistemiyle betonarme karkas 700 adet konut, konvansiyonel kalıp sistemiyle betonarme karkas 1 adet 32 derslikli ilköğretim okulu ve 32 derslikli lise inşaatı ile adaiçi, genel altyapı ve çevre düzenlemesi inşaatları gerçekleştirilecek. İhale, TOKİ''de 7 Ocak 2008 tarihinde saat 14.00''de "açık ihale usulü" ile yapılacak. Yer tesliminden itibaren toplam 450 günlük süreyi kapsayacak olan işin ihalesine tüm istekli firmalar katılabilecek. Ancak, ihalede yerli istekliler lehine yüzde 15 oranında fiyat avantajı uygulanacak. Firmalar ihale dokümanını, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı İhale Dairesi Başkanlığında görebilecekleri gibi aynı yerden bedeli mukabili temin edebilecekler. Şartnameye göre hazırlanacak olan teklif mektupları ise ihale günü ihale saatine kadar anahtar teslimi götürü bedel üzerinden komisyona verilecek. Buna göre ihale sonucu, üzerine ihale yapılan istekliyle anahtar teslimi götürü bedel sözleşme imzalanacak. Tamamı için teklif verilecek olan ihalede firmalar, teklif ettikleri bedelin yüzde 3''ünden az olmamak üzere kendi belirleyecekleri tutarda geçici teminat verecekler.
Tarih: 29 Kasım 2007 Kaynak: Hürriyet
Hızlı tren, test sürüşlerine başlıyor (29 Kasım 2007)Türkiye''nin İspanya''dan satın aldığı ilk hızlı tren, gelecek hafta statik testlere alınacak. TCDD''nin Behiçbey tesislerine çekilen trenin, statik testlerin tamamlanmasının ardından 10 Aralık''a kadar deneme sürüşlerine başlanılması planlanıyor.
''Üçüncü köprü yeşil alanı bitirir'' iddiası (29 Kasım 2007)Boğaz Köprüsü ve FSM Köprüsü''nün yapımı sırasında toplam 345 hektarlık yeşil alanın yok edildiğini belirten uzmanlar, 3. köprü için kaybın yaklaşık 300 hektar olacağını öne sürdü...
Dünyayı ağaçlar kurtaracak (29 Kasım 2007)Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), küresel iklim değişikliklerini yavaşlatmak amacıyla 2007 yılında 1 milyar ağaç dikilmesi kampanyasının hedefini aştığını açıkladı.
EXPO, mahalle baskısı ve linç hakkında… (29 Kasım 2007)İzmir’in aday olduğu ve Milano kenti ile yarıştığı, EXPO-2015’in hangi kentte düzenleneceğine ilişkin kararın alınmasına birkaç ay kala yaşanan gerilim, EXPO konusunu son ayların moda deyimiyle “mahalle baskısına” dönüştürdü.
Kamu binalarının kalitesi... (29 Kasım 2007)Osmanlı döneminin kamu binaları bir mimari zevkin ürünüydü. Genç Cumhuriyet, zorlu bir savaşın ardından yola çıktığında estetiğe yeterli kaynak ayıramadı.
Tarihi kent projesinde iki plana iptal davası (29 Kasım 2007)Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi, Büyükşehir Belediye Meclisince onaylanan, Ulus Tarihi Kent Projesine ilişkin iki planın iptali için dava açtı. Dava dilekçesinde, "Plan, Cumhuriyet tarihinin en pahalı ve en büyük yıkım operasyonuna yol açacaktır" denildi.
Hayalindeki müze AKM’ye yapılacak (29 Kasım 2007)Ulus’un tarihi yapısını ortaya çıkarmak için çalışmalara başlayan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ankara’ya büyük bir müze yapılacağını açıkladı. "Büyük Türkiye Müzesi" adını taşıyacak olan yapının yeri olarak ise Atatürk Kültür Merkezi (AKM) alanı düşünülüyor. Küçük küçük müzeler yerine, bölge müzeleri fikrini desteklediğini belirten Bakan Günay, yeni projenin Anadolu uygarlıklarını kapsayan, Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin 5-10 katı büyüklüğünde olacağını vurguladı. Türkiye’de böyle bir müzenin hep eksikliğini hissettiğini ve hayalini kurduğunu ifade eden Günay, "Neden böyle bir müzemiz yok? Belki dünyadan birileri sadece bu müzeyi gezmek için gelecek. Böyle bir şey yapmamız gerekir" dedi. "Sınırlı tarihi olan ülkeler bunu yaparken, on binlerce yıl tarihi olan Türkiye de bunu yapmalıdır. Bunun yeri de Ankara olmalıdır" diyen Günay, çalışmalar için de düğmeye başladı. Bakanlık, "Büyük Türkiye Müzesi" firkirinin hayata geçirilmesi için üç kişi Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nden, üç kişi de Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü’nden olmak üzere altı uzman görevlendirdi.
Tarih: 29 Kasım 2007 Kaynak: Hürriyet Ankara Yazan: Umut Erdem
4.2 milyar dolarlık hüsran! (29 Kasım 2007)Karadeniz sahili boyunca deniz doldurularak yapılan otoyol 4.2 milyar dolar harcanarak tam 20 yılda bitti ancak...
Hızlı trenin test sürüşleri başlıyor (29 Kasım 2007)Türkiye''nin İspanya''dan satın aldığı ilk hızlı tren, gelecek hafta statik testlere alınacak. TCDD''nin Behiçbey tesislerine çekilen trenin, statik testlerin tamamlanmasının ardından 10 Aralık''a kadar deneme sürüşlerine başlanılması planlanıyor. İspanya''dan geçen hafta Türkiye''ye gelen ve vagonları ayrılarak Boğaz''dan Haydarpaşa Garı''na geçirilen hızlı tren, burada tekrar birleştirildi. Demiryoluyla Ankara''ya getirilen hızlı tren, TCDD''nin Behiçbey tesislerine götürüldü. Hızlı tren uzmanları, bu hafta tren setinin mekanik bağlantılarını tamamlayacak. Tren setinin üretimini yapan İspanyol CAF firmasından uzmanların da bulunduğu teknik ekip, gelecek hafta başından itibaren trenin statik testlerini yapacak. Bu testlerde hızlı trenin bilgisayar sistemlerinin yanısıra diğer donanımlarının sorunsuz çalışıp çalışmadığı kontrol edilecek.
Tarih: 29 Kasım 2007 Kaynak: Yeni Şafak
Deprem en erken 2015''te (29 Kasım 2007)Türkiye Jeofizik Kurumu Onursal Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, “Marmara''da depremin yaklaştığı, depremin çok büyük olacağı, tsunami boyunun 5,5 metreyi geçebileceği gibi asılsız, bilimsel temelden yoksun açıklamalar yapıla gelmektedir. Marmara''da öncü depremi gösterecek bir gerginlik yoktur” dedi. Jeofizik veriler ve Marmara''daki enerji birikimi dikkate alındığında beklenen depremin 2015 yılından önce olma olasılığının az olduğunu ifade eden Ercan, “Önemli olan ''deprem geliyor'' diye abartılı açıklama yapıp basını işgal etmek değil, 5 gün önce çıkan Kat Mülkiyeti Yasası''nı kullanarak, yapı dönüşümünü bir an önce bitirmektir”dedi. Ercan, İstanbul''da en az 200 bin yapının güçlendirilmesi değil, yenilenmesi yoluna gidilmesi gerektiğini de kaydetti.
Tarih: 29 Kasım 2007 Kaynak: Yeni Şafak
Budama sezonu başladı (29 Kasım 2007)İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Geliştirme Dairesi Başkanlığı Park ve Bahçeler Müdürlüğü, 2007-2008 yılı budama ve rehabilitasyon çalışmalarına başladı.
Evrensel müsadere ve metropol (29 Kasım 2007)1998''de, New York Belediye Başkanı Rudy Giuliani, tam da Noel zamanı, New York borsasının önde gelenlerine 900 milyon dolarlık bir para yardımı hediye etti.
Büyükşehir’den Haliç’e muhteşem bir sosyal tesis daha… (29 Kasım 2007)Geleneksel Türk mimarisiyle ve Koruma Kurulu onayıyla inşa edilen Balat’taki Haliç Sosyal Tesisi’ni açan Başkan Topbaş, sosyal tesisleri halka açarak bir anlayışı değiştirdiklerini söyledi.
2007''de"Dünyayı Kurtarmak" İçin: 1 milyardan fazla ağaç dikildi (29 Kasım 2007)Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), küresel iklim değişikliklerini yavaşlatmak amacıyla 2007 yılında 1 milyar ağaç dikilmesi kampanyasının hedefini aştığını açıkladı.
Tarihi mimarisini koruyan Beypazarı’na turist yağdı (29 Kasım 2007)Ankara Beypazarı halkı 8 yıldır bilinçle ilçelerinin tarihi dokusunu koruyarak turizmde önemli bir başarıya imza attı. Beypazarı İlçesi, 2007 yılında 250 bin turistten 20 milyon YTL kazandı.
Toplam 257 haber 13 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.