Haberler

Haberler

Toplam 257 haber 13 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Alışveriş merkezi inşaatı 30 yıllık hastaneyi boşalttı (29 Kasım 2007)İstanbul Bahçelievler''de yapılan alışveriş merkezi inşaatı, İstanbul Fizik Tedavi Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi alışveriş merkezinin inşaat çalışması nedeniyle 2. servis, özel servis, fizik tedavi, yatan hasta bölümü, laboratuvar ve fizik tedavi için kullanılan havuzun yer aldığı A blok ve bahçesinde, hafta sonundan itibaren zeminde ve duvarda çadaklar ve çökmeler meydana geldi.
Nükleer santral için ilk ihale şubatta (29 Kasım 2007)Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye’nin ilk nükleer enerji santralının yapımı için 21 Şubat 2008’de yarışma ilanına çıkılacağını açıklarken, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) da nükleer santrala ilişkin ölçütlerini açıkladı.
Tekstilkent artık ‘outletkent’ olacak (29 Kasım 2007)İstanbul Esenler’de 2002 yılında kapılarını açan Tekstilkent, tekstilcilerin yeni adresi olmakta yetersiz kalınca, umudunu ‘outlet’ rüzgarına bağladı. Sultanhamam ve Osmanbey’deki tekstilcileri şehrin dışında ve modern bir yapıda buluşturma fikriyle 1993 yılında temeli atılan Tekstilkent, artık ‘Outletkent’ olacak.
Üsküdar Belediye Meclisi kaçakları yasal yapıyor (29 Kasım 2007)Üsküdar Belediye Başkanı Mehmet Çakır''ın belediye meclisinden plan tadiliyle geçirdiği kaçak ve usûle aykırı binalar arasında, Çakır''ın kendisine ait binanın bulunduğu da ortaya çıktı.
KOCAV, Süleymaniye ve Turgut Cansever Hoca (29 Kasım 2007)Üniversiteli idealist öğrenciler tarafından 1987 yılında kurulan ve geçen kasım ayının başlarında büyük bir şölenle yirminci yılını kutlayan Kültür Ocağı Vakfı (KOCAV), ismiyle müsemma bir vakıftır; bir üniversite gibi çalışır.
Belediye, Haliç''te sosyal tesis açtı (29 Kasım 2007)İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, belediyenin yaptırdığı Haliç Sosyal Tesisleri''ni hizmete açtı. Balat''ın Haliç kıyısında yapılan tesisin açılışında konuşan Topbaş, 2010 Avrupa kültür başkentliğine hazırlanan İstanbul''da Haliç''in, kültür havzalarının başında geldiğini, bu alanda sosyal ve kültürel tesislerin sayısını artırdıklarını söyledi. "Bugüne kadar ülkemizde sosyal tesis denildiğinde sadece belirli bir zümreye, gruba veya yönetime yönelik bir tesis anlayışı hakimdi." diyen Başkan Topbaş, bu çarpık sosyal tesis anlayışını değiştirerek, tesisleri bütün İstanbulluların hizmetine açtıklarını kaydetti. Başkan Topbaş, 2006 yılında 13 sosyal tesisten 6 milyon kişinin yararlandığını, önümüzdeki yıl sayısı 22''ye çıkacak tesislerden yararlanan insan sayısının 8 milyona ulaşmasını hedeflediklerini kaydetti.
Tarih: 29 Kasım 2007 Kaynak: Zaman
Mermer sektörü Antalya''da buluşuyor (29 Kasım 2007)Anadolu Doğal Taş, Mermer ve Teknolojileri Fuarı bugün Antalya Expo Center''de açılacak. Fuarı düzenleyen Arena Uluslararası Fuarcılık Şirketi ile Antalya İhracatçı Birlikleri Başkanı Mustafa Satıcı birlikte basın toplantısı düzenleyerek, fuar hakkında bilgi verdi.
Köprüler sağlam, binalar çürük yapılıyor (29 Kasım 2007)Türkiye Köprü ve İnşaat Cemiyeti Başkanı ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Alp Caner, Türkiye''de köprülerin sağlam, binaların ise dayanaksız olduğunu söyledi. 1999 Marmara depremi dâhil, depremler gözden geçirildiğinde köprülerin fazla hasar görmediğini belirten Caner, yaptıkları araştırmaya göre Türkiye''deki köprülerin bakım yapılmadan 90 yıl ayakta kalabildiğini kaydetti. Türkiye Köprü ve İnşaatları Cemiyeti, ODTÜ, Yıldız Teknik Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Karayolları Genel Müdürlüğü, TÜBİTAK gibi kuruluşların önderliğinde 29-30 Kasım''da Antalya''da, 1. Köprü ve Viyadükler Sempozyumu yapılacak.
Tarih: 29 Kasım 2007 Kaynak: Zaman
Boğaziçi''nin "yasası" da korunmalı (29 Kasım 2007)Cumhurbaşkanı Gül ''ün Kral Abdullah ''ı otelde ziyaret etmesine " normal " diyen Suudi Büyükelçisi şunları söylemiş: "Arkadaş, kardeş gibiler; birbirlerine karşı jestleri oluyor... "
Kepez Limanı''nda faaliyet durdu (29 Kasım 2007)Kolin İnşaat Tarafından yap-işlet-devret modeliyle tamamlanan, 17 Mart 2006''da hizmete açılan Çanakkale''nin Kepez beldesindeki Kepez Limanı, şirket kararıyla faaliyetlerini durdurdu. Edinilen bilgiye göre, limanın yapımını üstlenen Kolin İnşaat, 14 milyon dolarlık yatırımla, yap-işlet-devret modeliyle tamamladığı tesisi, 29 yıl 10 ay sekiz gün işletme hakkını elde etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın 17 Mart 2006''da açılışını yaptığı liman, şirket kararıyla faaliyetlerini durdurdu. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Tamer Balçık, Kolin İnşaat''ın kesin gerekçeyi belirtmediğini söyledi.
Tarih: 29 Kasım 2007 Kaynak: Radikal
GRI: Mortgage krizi Türkiye’ye yarayacak (29 Kasım 2007)Dünya çapında gayrimenkul yatırımcılarını bir araya getiren GRI Dünya Başkanı Alster, piyasalarda yaşanan mortgage krizi nedeniyle yatırımların Türkiye ve Rusya’ya kaydığını kaydetti.
İlk adım 21 Şubat''ta (29 Kasım 2007)Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler , nükleer santral kurulması için 21 Şubat''ta ilana çıkılacağını açıkladı.
"İvriz Köy Enstitüsü de müze olsun" (29 Kasım 2007)Yaptığı başvurularla yurt genelindeki 21 Köy Enstitüsü binasının koruma altına alınmasına katkı sağlayan girişimcilerden biri olan İvriz Köy Enstitüsü mezunu Hasan Can , şimdi de İvriz Köy Enstitüsü''nün kızlar yatakhanesi olarak kullanılan bölümünü müze haline getirmek için mücadele veriyor.
Hasanoğlan yeniden tasarlandı (29 Kasım 2007)TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ile İnşaat Mühendisleri Odası''nın ortaklaşa düzenlediği "Kent Düşleri -2 Hasanoğlan Köy Enstitüsü ve Yüksek Köy Enstitüsü Yerleşkesi Proje Fikir Yarışması'''' nı kazananlar belli oldu.
Umudumuzu Asla Yitirmeyelim! (29 Kasım 2007)Şair İlhan Berk, geçen yıl İstanbul Atatürk Kültür Merkezi galerisinde resim sergisi açmıştı. Resimlerden birinde aklımdan hiç çıkmayan " Tunç çağında memurları şiir bilgilerine göre seçerlerdi" sözü yazılıydı.
Kaz Dağı''nda maden aramaya ''dur'' kararı (29 Kasım 2007)Çanakkale İl Genel Meclisi''nin AKP''li üyesi Ali Rıza Albayrak, kasım ayı 5''inci dönem toplantısında Meclis Başkanlığı''na verdiği önergeyle Kaz Dağı''nda yapılan maden arama çalışmalarına son verilmesini istedi. Albayrak, Çanakkale gündeminden düşmeyen Kaz Dağı''nda maden arama çalışmaları yapılması için verilen işletme ruhsatlarının büyük çevre felaketinin başlamasına sebep olacağını belirtti. Albayrak, "Bundan dolayı maden ruhsatlarının ivedilikle iptal edilerek çevre felaketine son verilmesi için mecliste, talep ve tavsiye kararının alınmasının insani bir duruş olacağı kanaatindeyim" dedi. Yapılan oylamada kabul edilen önergenin Bakanlar Kurulu''na gönderileceği belirtildi.
Tarih: 29 Kasım 2007 Kaynak: Milliyet
CHP''den yapı denetimi sorusu (29 Kasım 2007)CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, Milliyet''in gündeme taşıdığı yapı denetim firmalarının eksikliklerini Meclis''e taşıdı. Topuz, Başbakan Erdoğan''ın yanıtlaması isteğiyle verdiği soru önergesinde şu sorulara yanıt istedi: "Yasanın yürürlüğe girmesinin üzerinde neredeyse 7 yıl geçmiş olmasına ve gerek kanunun içeriğindeki, gerek uygulanmasındaki pek çok eksiklik ve sorun bilinmesine rağmen neden halen gerekli adımlar atılmamakta ve Yapı Denetim Yasası''nda değişiklik yapılmamaktadır? Yasanın bugünkü haliyle yürütülmek istenmesiyle, iddia edildiği üzere birtakım güç ve para çevrelerinin, müteahhitlerin ve yatırımcıların denetimden kaçmalarına olanak mı sağlanmaktadır?"
Tarih: 29 Kasım 2007 Kaynak: Milliyet
AKP döneminde yabancılara rekor satış (29 Kasım 2007)AKP hükümeti döneminde, yabancı uyruklu gerçek kişilere taşınmaz mal satımında cumhuriyet tarihinin rekorları kırıldı.
Will Alsop: “Sıkıcı Bina Yapmak Cinayettir” (28 Kasım 2007)Arkitera Mimarlık Merkezi’nin düzenlediği ARKIMEET Konferansları’nın 20.’si 27 Kasım Salı akşamı Stirling Ödülü dahil 22 mimarlık ödülü sahibi, sıra dışı mimar William Alsop’un katılımıyla gerçekleşti. Siemens Ev Aletleri''nin sponsorluğunda gerçekleşen konferans’ta Alsop, görseller ve videolar ile projelerinden örnekler verirken, mimarlık anlayışını da ortaya koydu. 20’li yaşlarında felsefe, 30’lu yaşlarında teoriler, 40’lı yaşlarında kavramlar üzerine kafa yorduğunu belirten mimar, 50’li yaşlarında kavramlara güldüğünü, 60’lı yaşlarda tüm bu düşüncelerinden geriye yalnızca “çeyrek fikir” kaldığını, 70 yaşında hepsinden kurtulup gerçekten özgürleşeceğini ve artık yalnızca kendisinden sorumlu olacağını söyleyerek konuşmasına başladı. Mimarlık yapanları “şanslı” olarak nitelendiren Alsop, mimarlığı sevdiği için yaptığını ve işini sevmeden yapanların projelerinden bunu kolayca anlayabileceğimizi söyledi. Mimari eskizlerini oldukça büyük kağıtlarda farklı tekniklerle yapan mimar, böylece belirli bir ölçek ve kağıt boyutuna ya da bilgisayar ortamına bağımlı kalmadan tasarlayabildiğini, tasarıma kendisinin hakim olduğunu anlattı.
Tatlarin yeraltı kenti turizme kazandırılacak (28 Kasım 2007)Nevşehir''in Acıgöl ilçesine bağlı Tatlarin beldesinde bulunan yeraltı kentinin, halen turizme açık olan ilk 2 katı dışında kalan katlarının da turistlerin ziyaretine açılabilmesi için çalışmalar başlatıldı.
Toplam 257 haber 13 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.