Haberler

Haberler

Toplam 257 haber 13 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Hayat havadan sudan geçiyor (28 Kasım 2007)Aral Gölü. Asya’da ve dünyada en büyük göller arasında. Geride kalan elli yılda suyunun yarısını kaybediyor. Göldeki su kaybı, son üç yılda daha da hızlanıyor. Tuzlanma ile birlikte, gölün kıyı şeridi 250 kilometre kısalıyor.
''İnşaat ruhsatı almak zor, aşırı harç isteniyor'' (28 Kasım 2007)Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, belediyelerin tutumunun konut üretimini zorlaştırdığını söyledi. Bayraktar, "Bir İnsanlık Hakkı: Konut-TOKİ''nin Planlı Kentleşme ve Konut Üretim Seferberliği'''' adlı ikinci kitabında, karşılaştıkları bir dizi sorunu şöyle dile getirdi: "Yapı malzemelerinde kalite ve standart sorunu yaşanıyor. Konut üretiminde işbirliği yapmakla birlikte, bürokratik engellerle de sıklıkla karşılaşıyoruz. Ruhsat ve iskân alımında, belediyeler, değişken ve aşırı harçlar talep ediyor. Ruhsat almak zor, denetim ise zayıf. SSK primi yüksek. Damga vergisi ve KDV''de aleyhte uygulamalar var."
Tarih: 28 Kasım 2007 Kaynak: Sabah
Kat Mülkiyeti Kanunu''nda değişikliğe onay (28 Kasım 2007)Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Kat Mülkiyeti Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun'' ile ''Askerlik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun''u bekletmeden onayladı. Gül tarafından onaylanan kanunlar yayımlanmak üzere Başbakanlık''a gönderildi.
İnşaatın dışında da kullanılan kirecin üretimi yaygınlaşıyor (28 Kasım 2007)Kullanım alanı inşaatın dışına çıkan kirecin üretim ve satış oranı hızla artıyor. Daha önce Türkiye''deki kullanım oranının yüzde 50''si inşaata giden kireç, şimdilerde meyve sularının hazırlanmasından askerlerin konserve yiyeceklerini ısıtmasına kadar birçok alanda kullanılıyor.
15 milyar $''lık Expo 2015 savaşı (28 Kasım 2007)Gül’ün Expo 2015 için devrede olduğunu duydu, İtalya Başbakanı Prodi de soluğu Paris’te aldı. Olimpiyatlardan bile daha önemli bir organizasyon olarak görülen Expo 2015’i İzmir’e kazandırmak için yapılan lobi çalışmalarına destek veren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Paris’e geldi.
Ayazağa Kavşağı’nda sona doğru (28 Kasım 2007)İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, Büyükdere Caddesi-Maslak-Sarıyer güzergahında trafiği önemli ölçüde rahatlatacak olan ve bir süre önce kademeli olarak trafiğe açılan Ayazağa Kavşağı’nın son etabının da 10 gün içinde tamamlanmasının planlandığı kaydedildi
Taksim''de cami ısrarı (28 Kasım 2007)Taksim Meydanı''nın yeniden düzenlenmesiyle gerçekleştirilecek Cumhuriyet Müzesi projesinde "Taksim''e Mescit" le, "Taksim''e Cami" projesi hayata geçirilmek isteniyor.
İstanbul trafiğine Meclis araştırması (28 Kasım 2007)CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal ile 24 arkadaşı, İstanbul trafiği için Meclis Araştırması açılmasını istedi. TBMM Başkanlığına sunulan araştırma önergesinde, İstanbul’da trafiği son yıllarda içinden çıkılmaz hal aldığı, 45 dakikalık trafik tıkanıklığının kente maliyetinin yıllık 2 milyar dolar üzerinde olduğu bildirildi. Plansız ve rantçı anlayışların kenti yoğunlaştırdığı ifade edilen önergede, "Kentin olur olmaz her yerine yapılan kavşaklar, trafiği azaltmak yerine sıkışıklık yaratmakta, üstelik kentin siluetini bozmaktadır. Bu kavşaklar için harcanan para, 2.1 katrilyonun üzerindedir. Bu açıkça kaynak israfıdır" denildi.
Tarih: 28 Kasım 2007 Kaynak: Hürriyet
Bitmez bu çile (28 Kasım 2007)İstanbul trafiği, artık neredeyse günün her saati kilit durumda. Her gün 600 yeni aracın çıktığı, mevcut yükü zaten kaldıramayan yollardaki inşaatlar, kazalar ve ihlaller nedeniyle, sürücülerin saatleri trafikte geçiyor.
Bursa''ya yeni kültür merkezi (28 Kasım 2007)Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin öncülüğünde ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) işbirliğiyle gerçekleşen Merinos Kentsel Dönüşüm Projesi, tüm hızıyla devam ediyor. Proje kapsamında yapılan "Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi" bünyesinde 1800 ve 800 kişilik iki salon ile sinemalar ve sergi alanları da yer alacak. Projede, "Merinos Kültürparkı" olarak değerlendirilen 197 bin 630 metrekare açık alandaki mevcut bitki örtüsü korunarak yapılacak peyzaj çalışmaları da "Yeşil Bursa" imajına yakışacak şekilde sürüyor. Merinos Parkı içine 2 bin 500 adet yeni ağacın dikim çalışmaları devam ederken, gençlik merkezi olarak düşünülen 14 bin metrekarelik alanda oluşturulacak ''spor ve aktivite'' bölümünde ise bisiklet ve yaya yolları, basketbol, voleybol, tenis kortları, kay-kay pisti ve amfi yer alacak. Ayrıca ''şenlik platosu'' olarak yapılandırılan bu bölüm Bursa Afet Yönetim Planı kapsamında Acil Kurtarma Merkezi olarak da hizmet verecek. Kültür merkezinin, 2008 yılının ortalarında bitirilmesi planlanıyor.
Tarih: 28 Kasım 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Ordu Giresun arasına havaalanı 2008’de (28 Kasım 2007)Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ordu ile Giresun arasında havaalanı yapılmasına ilişkin projenin 2008’de ele alınacağını söyledi.
Mavi bayraklı plaj ve marinalar (28 Kasım 2007)Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Yönetim Kurulu üyesi Şerefnur Kayhan, mavi bayrak için başvuran aday adayı plaj ve marinaların temsilcilerini bilgilendirmek amacıyla düzenlenen toplantıda, mavi bayrağın dünyada en yaygın ekolojik etiket olduğunu belirtti.
Kentsel rantlar vergilenecek (28 Kasım 2007)Maliye Bakanlığı, kentlerde imar planları ve altyapı yatırımlarıyla kıymetlenen yerlere yönelik, "değer artış kazançlarının vergilendirilmesi" için düğmeye bastı.
İşçiler beğenmeyince, "anıtmezar" rafa kalktı (28 Kasım 2007)Uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden sendikacı Kemal Türkler''in anısına anıtmezar yarışması düzenlendi. Ancak Türkler''in ailesi işçilerden gelen bazı eleştiriler üzerine projeyi rafa kaldırdı.
4 Türk firması Avrupa''da tasarım ödülü kazandı (28 Kasım 2007)Avrupa''daki çeşitli ülkelerin organizasyonlarının ortak olarak yürüttüğü proje kapsamında düzenlenen yarışmada, 4 Türk firmasına tasarım yönetimi ödülü verildi.
Çevrecilerden 2B eylemi (28 Kasım 2007)Türkiye Çevre Platformu tarafından (TÜRÇEP) "Sürdürülebilir Bir Yaşam İçin" sloganıyla, 7 ilden aynı anda başlatılan yürüyüş dün Ankara''da tamamlandı. Artvin, Düzce-Akçakoca, Çanakkale, Çorlu, Hatay, Mersin-Silifke ve Konya''dan gelen gruptakiler, dün Çevre ve Orman Bakanlığı''na yürüdü. "Bu vatan bizim, bu orman bizim, sattırmayız" sloganını atan gruptakiler, ellerinde "Maden Yasası mı, sömürge yasası mı?", "Kaz Dağı yok olmasın", "2B''ler satılmasın" yazılı dövizler taşıdı. TÜRÇEP heyeti, hazırladığı raporu Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu''na iletti.
Tarih: 28 Kasım 2007 Kaynak: Milliyet
Türk Yapısal Çelik Üreticileri Dünya İnşaat Sektörüne Damgasını Vuruyor (27 Kasım 2007)Türk Yapısal Çelik Derneği (TUCSA) tarafından düzenlenen 8. Yapısal Çelik Günü’nde, Türk Yapısal Çelik Derneği üyesi kuruluşlar tarafından Türkiye''de ve Dünya’da gerçekleştirilmiş özel çelik yapı projeleri tanıtıldı.
Bir Proje Atölyesinin Ardından (28 Kasım 2007)Anadolu Üniversitesi, Mühendislik Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü 2006 - 2007 Bahar Dönemi’nde 3. sınıf, 2. sömestr Mimari Proje IV dersi kapsamında gerçekleştirilen stüdyo deneyimlerinin küçük bir bölümü bu metinde görsel imajlarla desteklenerek anlatılıyor.
Prof.Dr. Gündüz Özdeş Ansına (27 Kasım 2007)23 Kasım 2006’da kaybettiğimiz İTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanları''ndan, Mimarlar Odası İlk Genel Başkanı Prof. Gündüz Özdeş’in vefatının birinci yılı nedeniyle, İstanbul Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlaması Bölümü, 26 Kasım Pazartesi günü bir "Anma Toplantısı" düzenledi.
Talu, Cimbom''un stadını ABD''li ortakla yapacak (27 Kasım 2007)Seyrantepe ihalesinin galibi Talu, finansmanda zorlanınca ABD''nin en büyük gayrimenkul şirketlerinden Crescent Heights ile ortaklık için TOKİ''ye başvurdu.
Toplam 257 haber 13 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.