Haberler

Haberler

Toplam 244 haber 13 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Mimarlar Odası Antalya Şubesi’ne “Koruma Alanına Gönüllü Katkı” Ödülü (5 Aralık 2007)TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca bu yıl ikincisi düzenlenen Ulusal Mimarlık Koruma Ödülleri sahiplerini buldu. Antalya, İbradı / Ormana Belediyesi Konukevi için Mimarlar Odası Antalya Şubesi’nce hazırlanan proje, koruma alanına gönüllü katkısı nedeniyle teşvik plaketi ile ödüllendirildi. Antalya Şubesi adına, Şube Başkanı Osman Aydın’a ödülü 4 Aralık 2007 tarihinde Milli Kütüphane Konferans Salonu’nda TC Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay adına Genel Müdür Orhan Düzgün tarafından verildi. Ulusal Mimarlık Koruma Ödülleri ile ulusal ölçekte koruma alanında gerçekleştirilen çalışmaların ödüllendirilmesi geleneğinin başlatılarak teşvik ve takdir etme misyonunun kurumsallaştırılması, kamuoyunun da dikkatini çekerek, ülkemizdeki başarılı koruma örneklerine saygınlık kazandırılması hedefleniyor.
Tarih: 5 Aralık 2007 Kaynak: Mimarlar Odası Genel Merkezi
Duvar Kağıdında Yeni Renkler (7 Aralık 2007)Yurt dışından ithal ettiği duvar kağıtlarını stoklarında bulunduran Yütaş, yeni katalogları bünyesine kattı. Surrender; mekanlarını country tarzı döşemek için isteyenlere, Extravaganza; barok ve neo - klasik duvar kağıtları arayanlar için uygun.
Aydınlatmadan Önce Aydınlanın (7 Aralık 2007)PLD Türkiye (Professional Lighting Design Türkiye) ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Aydınlatma ve Enerji Müdürlüğü tarafından, aydınlatma tasarımı ile ilgili bilincin artırılması adına 5 Aralık 2007 tarihinde “Aydınlatmadan Önce Aydınlanın” teması ile bir seminer düzenlendi.
“Kadıköy Belediyesi’ne Cevabım Olsun” (7 Aralık 2007)Göztepe Meteoroloji Bölge Müdürlüğü Arsası için Taşyapı tarafından hazırlanan 49 katlı 4 bloktan oluşan rezidans projesinin inşaat çalışmaları geçtiğimiz haftalarda başladı. Maksimum 10 – 12 katlı konut bölgesinin ortasında yükselecek projenin oturma alanı hesabı olması gerektiği gibi net 19.338 metrekarelik inşaat alanı üzerinden yapılırken, toplam inşaat alanı hesabı arsanın net inşaat alanı yerine, 44.738 metrekarelik brüt alanıyla 2,07’lik emsal değeri çarpılarak ölçüldüğü için; ortaya 49 katlı, bodrum katlarıyla birlikte yaklaşık 156 m yüksekliğe ulaşan gökdelenler çıkıyor.
Mostar Köprüsü çatladı (7 Aralık 2007)Bosna''daki iç savaş sırasında 1993''te Hırvat güçler tarafından topa tutularak tahrip edildikten sonra bir Türk firması tarafından 2004''te aslına uygun olarak restore edilen tarihi Mostar Köprüsü''nün kemerinde yer alan 10 kireç taşı blokta çatlaklar oluştuğu belirtildi.
Çatıda kiremit yerini sosyal alana bırakıyor (7 Aralık 2007)Son 50 yılda nüfusu göçlerle artan, plansız yapılaşmayla hızla betonlaşan İstanbul, gökyüzünden bakıldığında tam bir görüntü kirliliği yaratıyor.
Çatı – Cephe Firmaları “Aynı Çatı Altında” Toplanıyor (7 Aralık 2007)Arkitera Mimarlık Merkezi, inşaat sektörünün temel taşları olan sektörleri, “Sektörel Portallar” adında altında, özgün bir platformda biraraya getirmeye devam ediyor.
Boğaz manzaralı gecekondulara "yasal tırpan" (7 Aralık 2007)Hükümet, İstanbul Boğazı manzaralı gecekondular ve villaların yıkılarak, ormanlık alanlar yaratılmasının amaçlandığını öne sürerek bir düzenlemeye hazırlanırken, bu düzenlemenin amacının tam aksine ruhsatsız yapılara af getireceği de iddia ediliyor.
Yerel satış (7 Aralık 2007)Dünyanın başka yerlerinde buna benzer şeyler oluyor mu, tam bilmiyorum ama, ülkemiz garip bir ülke ve burada her şey olabiliyor.
OPET’ten Eceabat’a Açıkhava Müzesi (7 Aralık 2007)OPET, Gelibolu Yarımadası’nı çağdaş bir görünüme kavuşturmak amacıyla 2006''da başlattığı Tarihe Saygı Projesi’nin son ayağını, Eceabat’ta yapacağı Tarihe Saygı Parkı ile hayata geçiriyor.
Tarihi pompa istasyonu “İstanbul Su Medeniyetleri Müzesi”ne dönüşüyor (7 Aralık 2007)Büyükşehir Belediyesi İSKİ, İstanbul’un su tarihine ışık tutacak tarihi Cendere Hamidiye Pompa İstasyonu’nu müzeye dönüştürüyor.
Tarihe direnen "kışla" (7 Aralık 2007)Tunceli''de Almanlar tarafından 1937 yılında inşa edilen kışla binası, kentin ilk yapılarından biri. 1938''de Tunceli''de binlerce insanın yaşamını yitirdiği seferin hazırlığını yapan askerlerin barınağı olan kışla binası, bugün yoksullara kucak açmış bir halde tarihe direniyor.
POAŞ’tan tartışmalı istasyon (7 Aralık 2007)Hilton Oteli arazisine rezidans ve otel yapmak için bekleyen Aydın Doğan’ın, Boğaz manzaralı İstinye’deki akaryakıt istasyonu imar plan değişikliği, yapılan itirazlara karşı ilçe ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nden geçiyor.
Otomobil Parkı Olmadan Bina Yapmak Bu Çağda Bir Belediye Suçudur (7 Aralık 2007)Sadece sürünmekle, terlemekle, stres altında yaşamakla kalmıyorsunuz. Toplumun kendi kendini idare etme aczinin ifadesi olan davranışlara dolanmış insanlar çaresizlikten, kızgınlıktan, üzüntüden, tıkanmışlıktan ve kendileri gibi insanların hoyratlığından ne yapacaklarını şaşırmış bir halde boyuna yakınıyorlar.
Küçükçekmece’de KİPTAŞ kalitesiyle 55 bin YTL’ye konut… (7 Aralık 2007)İstanbul Büyükşehir Belediyesi KİPTAŞ’ın, Küçükçekmece Kayabaşı’nda yapacağı 75 ve 115 metrekarelik 1140 sosyal konut 55 bin – 115 bin YTL arasında değişen fiyatlarla satışa sunuldu.
Kentsel dönüşüm değil, "kentsel çöplük" (7 Aralık 2007)İskitler''deki demir ve oto sanayinin "Kentsel Dönüşüm Projesi" kapsamında 3 yıl önce Anakent Belediyesi tarafından yıkılması bölgeyi adeta bir "mezbeleliğe dönüştürdü."
Doğal arıtma yaygınlaşıyor (7 Aralık 2007)İzmir Büyükşehir Belediyesi''nin, kendisine yeni bağlanan beldelere ilişkin altyapı çalışmaları sürüyor. Özellikle Gediz, Nif, Menderes ve Çeşme Yarımadası''ndaki beldelerde arıtma tesislerine öncelik veriliyor.
KİPTAŞ''tan 55 bin YTL''ye lüks konut (7 Aralık 2007)İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin Küçükçekmece''de alt gelir gruplarına yönelik yaptırdığı bin 160 dairelik ''Kayabaşı Evleri'' projesi, 55 bin YTL''den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.
Katliamın Adı Gençleştirme (7 Aralık 2007)Buca Kaynaklar''a bağlı Kırıklar Köyü''ndeki orman alanı, "sistemli" biçimde yok ediliyor. Köylüler, çam ağaçlarının bulunduğu bölgedeki kesimlerden tedirgin olurken, İzmir Orman Bölge Müdürü İsmail Üzmez, kesimin 10 yıllık plan dahilinde "gençleştirme" adı altında yapıldığını söylüyor.
Barışın demir, al güvercini (7 Aralık 2007)Sibel Horada, 20 Kasım 2003 terör olaylarında hayatını kaybedenlerin anısını, HSBC binası önüne kondurduğu demir Barış Güvercini ile yaşatıyor. Soyut heykelin verdiği kanatlı barış mesajını anlayabilmek, ona doğru noktadan bakmakla mümkün.
Toplam 244 haber 13 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.