Haberler

Haberler

Toplam 154 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Havalimanlarının Modern Yüzünü Çuhadaroğlu Şekillendiriyor (30 Ocak 2007)Alüminyum dış cephe giydirme sektörünün öncü firmalarından Çuhadaroğlu’nun dış cephe kaplamaları ve kapı - pencere sistemleri ülkemizin dünyaya açılan kapıları olan havalimanlarında da kendini gösteriyor. Son olarak Dalaman Havalimanı Dış Hatlar Terminal Binası’nda yapılan dış cephe kaplamaları ve ışıklıklar, yolculara Türkiye’nin modern yüzünü yansıtıyor.
Mimarlığın Kutsal Kitabı Hala Kullanılıyor mu? (2 Şubat 2007)Almanya’da 1936’daki ilk basımından bu yana 35 baskısı ve pek çok dile çevirisi yapılan, belirli aralıklar ile de yenilenen Neufert Yapı Tasarımı Kitabı, günümüzde de birçok mimarın başucu kaynağı olma özelliği gösteriyor. Kitabın Beta Yayınları tarafından basılmış olan Türkçe versiyonu piyasada bulunabiliyor. Peki mimarların bu kadar yoğun bir şekilde başvurdukları bu kaynak kitap, 20. yy’ın başlarında belirlenmiş fonksiyon şemaları, değer ve ölçüleri ile günümüzde hala geçerliliğini ve yeterliliğini koruyor mu?
"Konut ve Kent" Gündeminde İkilem: Çok Düşünmenin Kıskacında Kalmak ya da Düşünmeden Yapmak (2 Şubat 2007)Arkitera Mimarlık Merkezi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi (İMP)’nin ortaklaşa düzenlediği “İstanbul Metropoliten Planlama Toplantıları”nın 10.’su, 1 Şubat 2007 tarihinde, İMP Konferans Salonu’nda, “Konut ve Kent” konulu panelle gerçekleştirildi.
“Kamusal İstanbul” Konferansı’ndan Notlar (2 Şubat 2007)19-20 Ocak, 2007 tarihinde Bauhaus Üniversitesi-Weimar’da gerçekleşen “Kamusal İstanbul: Kentin Mekanları ve Alanları” konferansına Türkiye’den, Almanya’dan, Kuzey Amerika’dan ve diğer ülkelerden birçok araştırmacı, mimar, plancı, sosyal bilimci ve tarihçi katıldı.
Tartışmalı geçen dev Hazine arazisi satışında Fenerbahçe çekildi, ihale iptal (2 Şubat 2007)İstanbul Defterdarlığı'nın Atatürk Hava Limanı karşısında bulunan kırk dönümlük hazine arazisi ihalesi büyük tartışmalara sahne oldu. Fenerbahçe Kulübü adına ihaleye katılan üç ayrı kuruluşla İstanbul Cup arasında tartışma çıkınca ihale iptal edildi.
Küresel ısınma havaları bozdu (2 Şubat 2007)Sağlık Bakanlığı ile Türkiye İstatistik Kurumu'nca yapılan ölçümlere göre kükürtdioksit ve duman oranında yüksek oranda artış görülüyor. Artış değerleri, bazı illerde yüzde 400'ün üzerine çıkıyor.
Tarihî camiye restorasyonda son cemaat yeri ilave edilmiş (2 Şubat 2007)Restorasyon çalışmaları geçen yıl yapılan Sivas Ulucamii'ndeki onarım projesinin hatalı olduğu belirlendi. Sivas Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından yapılan incelemede, camiye, aslında olmadığı halde son cemaat mahalli eklendiği tespit edildi.
Adnan Saygun, İzmir'in En Sağlam Binalarından Biri Olacak (2 Şubat 2007)İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin eski troleybüs atölyesinin yerinde kuracağı Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde inşaat çalışmaları büyük bir hızla devam ediyor. 40 günde çakılan 1177 adet kazık üzerine kurulacak bina gelecek yıl hizmete girecek.
Topkapı Sarayı'nın onarımı için uygun proje bulunamıyor (2 Şubat 2007)Topkapı Sarayı ve Dünya Mirası Listesi'ndeki Divriği Ulucamii'nin restore edilmesi için uygun proje bulunamıyor. Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, restorasyon için 3-4 kere ihaleye çıkıldığını; ancak sonuç alınamadığını kaydetti.
Çevre Bakanlığı, şehircilikte kontrolü ele aldı (2 Şubat 2007)Çevre ve Orman Bakanlığı, 1960'dan beri yüzde 5'i bitirilen Çevre Düzeni Planları'nın büyük bölümünü tamamladı.
Ayasofya’da restorasyon zamanı (2 Şubat 2007)Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Ayasofya Müzesi bahçesinde bulunan türbelerin restorasyon çalışmalarını başlattı. Müze bahçesinde düzenlenen törende konuşan Bakan Koç, başbakanlığın özel desteğiyle büyük projeleri hayata geçirdiklerini söyledi.
Maltepe Camii'nin altından tünel geçecek (2 Şubat 2007)İller Bankası tarafından eski Maltepe pazarının bulunduğu alanda yapımına başlanan yer altı çarşısı ve otoparkın, GMK Bulvarı'na bağlanması için Maltepe Camii altından tünel geçirilmek isteniyor.
Başkan Topbaş canlı yayında vatandaşlarla İstanbul’u konuştu (2 Şubat 2007)İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kanal D Televizyonu’nda canlı olarak yayınlanan ‘Genç Bakış’ programında vatandaşlarla İstanbul’u konuştu. Kadir Topbaş, ulaşımdan planlamaya, göçten deprem sorununa, çevreden kültür ve sanata kadar pek çok konudaki soruları cevaplandırdı ve yatırımları anlattı.
Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde yangın çıktı (2 Şubat 2007)İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nin çatısında, izolasyon çalışmaları esnasında yangın çıktı. Beyoğlu itfaiyesinin yakın oluşu ve kurum personelinin duyarlı tutumu sayesinde kısa zamanda söndürülen yangında can kaybı olmadı.
Shamri: İslam dünyası için İstanbul gurur kaynağı (2 Şubat 2007) Suudi Arabistan - Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Fahd Bin Jaber Al Shamri beraberindeki heyetle birlikte dün Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı ziyaret ederek bir süre görüştü.
Daimi bir yeniden gösterim Konut Sorunu (2 Şubat 2007)Genelde günlük bir gazete yazısında akademik dille yapılan çözümlemeler, incelemeler zor okunur ve hatta sıkıcı bulunur. Esasen ben de bu kanıda düşünenler arasındayım. Ancak Habitat H'nin onuncu yıldönümünün yaşandığı şu günlerde (ki kimsenin hatırında bile olduğunu zannetmiyorum), "konut sorunu" kavramını yeniden esaslı bir şekilde tartışmaya açmak oldukça önemli.
Tünel ihalelerine teklif yağdı (2 Şubat 2007)Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul’un ulaşım problemini çözmek için şehrin 5 ayrı noktasında yapacağı tünel yol ihaleleri büyük ilgi gördü. Dün yapılan ihaleye toplam 118 teklif verildi. Ön yeterlilik değerlendirmesine katılabilmek için firmalar; Levazım-Akatlar Karayolu Tüneli-Levazım Kavşağı ve Bağlantı Yolları-Akatlar Kavşağı ve Bağlantı Yolları İnşaatı için 23, Fulya-Levazım arası Karayolu Tüneli İnşaatı için 23 ve Eyüp Silahtarağa-Gaziosmanpaşa Cd. Arası tünel ve üstgeçit inşaatı için de 26 teklif verildi. İhalede Sarıyer-Çayırbaşı Karayolu Tüneli-Çayırbaşı Kavşağı ve Bağlantı Yolları-Kestanelik Kavşağı İnşaatı için 23, Dolmabahçe-Fulya Arası Karayolu Tüneli-Dolmabahçe Kavşağı ve Fulya Kavşak ve İnşaatı içinde 23 teklif verildi. İhalelerin sonuçları önümüzdeki günlerde açıklanacak.
Tarih: 2 Şubat 2007 Kaynak: Türkiye
İstanbul'un Sulukule halleri! (2 Şubat 2007)Son zamanlarda üzerine sıkça yazılar yazılan, emlak sayfalarında yatırımcılarının iştahını kabartan bir yer Sulukule; bugün mevcut siyasal iktidarın İstanbul'u pazarlayarak dönüştürme politikalarına "güvercin tedirginliği"nde karşı durmaya çalışıyor.
Ikea, vazolarını geri çağırıyor (2 Şubat 2007)Ikea dün gazetelere ilan vererek ve basın açıklaması yaparak 'Parodi' vazolarını 'tüketici çıkarlarını göz önünde bulundurarak' geri çağırdığını açıkladı. Açıklamada vazolar yerlerinden kaldırıldığında somut bir neden olmaksızın tabanlarının kırılması sonucu yaralanmalar meydana geldiği belirtildi.
Ayasofya'da iskele baki... (2 Şubat 2007)Ayasofya Müzesi'nin bahçesindeki türbelerin restorasyonu Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un katıldığı törenle başladı. Koç, "Milyonlarca kişi Ayasofya Müzesi'ni gezmiş ama hiçbiri dönüp bu türbelere bakmamıştır" dedi. Aralarında 'Deli' İbrahim'in diye anılan 1. İbrahim'in türbesinin de bulunduğu türbeler, 2 milyon YTL'lik projeyle restore edilecek, çalışmalar nisanda bitecek. Bakan Koç, törende 13 yıldır Ayasofya'nın ortasında yükselen iskelenin artık yapının bir parçası mı olduğu yolundaki imalı soruyuysa "Evet öyle" diye yanıtladı: "Dünyadaki bütün bu büyük mabetlerde, müzelerde bu iskeleler hiç kalkmaz, çünkü restorasyon çalışmaları devamlıdır. Küçük olur, büyük olur ama hep devam eder."
Tarih: 2 Şubat 2007 Kaynak: Radikal
Toplam 154 haber 8 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.