Haberler

Haberler

Toplam 340 haber 17 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Maldivler’e balayına gitti, resort otel yapmak için ada kiraladı (19 Haziran 2008)Maldiv adalarına balayına giden Ahmet Aydeniz İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Aydeniz, burada resort otel yatırımı için ada kiraladı.
''Otel odaları'' kent müzesi oluyor (19 Haziran 2008)Necip Fazıl Kısakürek''in otel odaları şiirinden ilham aldığı Ödemiş''te aralarında merhum başbakanlardan Adnan Menderes ve Safiye Ayla gibi ünlüleri ağırlayan 81 yıllık otel ile 200 yıllık han restore edilerek kent müzesine dönüştürülüyor.
Sualtındaki Şehirde Kilise Bulundu (19 Haziran 2008)Erozyonla yerinden koparak denize yuvarlanan bir Ortaçağ kilisesi sualtı arkeologları tarafından bulundu. Bulunan kalıntıların, Dunwich şehrindeki en büyük kilise olan ve Suffolk sahillerinde kaybolan St. John Kilisesi’ne ait olduğu tahmin ediliyor. Dunwich, 1400’lü yıllarda, yani Kuzey Denizi tarafından yutulmadan önce oldukça büyük bir yerleşimdi. Suffolk Sualtı Araştırmaları yöneticisi Stuart Bacon bu kalıntıları 35 yıldır aradığını belirtti. Kazıları Bacon ile birlikte sürdüren, Southampton Üniversitesi arkeoloji profesörü David Sear 13. yüzyılda yapılan St. John Kilisesi’nin 1540 yılında, kopan yamaç parçası ile birlikte denize yuvarlandığını söyledi. “Yerini kabaca tahmin ediyorduk. Şimdiye dek yüzlerce defa dalış yapıldı, bugüne kadar bulamamıştık” dedi. Kilise kalıntılarının bugüne dek bulunamamasının sebebi ise geçen 500 yıl boyunca üstünü tamamen örten tortu.
Tarih: 19 Haziran 2008 Kaynak: BBC
TOKİ artık kirletmeyecek (19 Haziran 2008)Van''ın Edremit İlçesi''nde TOKİ tarafından yaptırılan konutlara ait arıtma tesisi ve kanalizasyon sistemiyle ilgili Ankara''da yapılan görüşmelerin ardından arıtma tesisi ve kanalizasyon sisteminin, kapasitesinin artırılması kararlaştırıldı.
Perre Antik Kenti''ne Koruma Projesi (19 Haziran 2008)Kommagene Uygarlığı''nın beş büyük kentinden birisi Perre Antik Kent''in nekropol ve mozaikli villa bölümlerinin korunması için proje keşfi yapıldı.
Bisiklet yolu yapan ilk 3 belediyeye ödül var (19 Haziran 2008)Çevre Bakanı, küresel ısınmaya karşı alınabilecek önlemlerden en önemlisinin bisiklet kullanımının teşviki olduğunu söyledi, bisiklet yolu yapan ilk 3 belediyeye maddi destek vereceklerini açıkladı.
GAP 5 yıl içinde tamamlanıyor (19 Haziran 2008)Başbakan Tayyip Erdoğan, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), Doğu Anadolu Projesi (DAP) ve Konya Ovası Projesi (KOP) başta olmak üzere öncelikli bölgesel ekonomik kalkınma ve sosyal gelişme projelerinin hızlandırılması için bir genelge yayımladı. Resmi Gazete''de yayınlanan genelgede başta GAP, DAP ve Konya Ovası Projeleri olmak üzere önümüzdeki dönemde öncelikli projelerin hayata geçirilmesinin önem arzettiği vurgulanarak, uygulamanın etkinliğinin sağlanması ve hedefe ulaşılması için gereken esas ve usuller sıralandı. Buna göre projelerin uygulanmasında ilgili tüm taraflar arasında etkin bir eşgüdüm sağlanacak. Genelgede hükümetin hazırladığı eylem planı çerçevesinde GAP''ın 5 yıl içinde tamamlanacağı da vurgulandı.
Tarih: 19 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Demek ki kaçak var! (19 Haziran 2008)Gecekondulaşmayı engelleyen yasayı delen bir teklif veren AK Parti “Halk mağdur olmayacak, başkanlarımız ceza derdinden kurtulacak” diyor; şehir plancıları ise “Demek ki kaçak var” diye karşı çıkıyor. Taraflar, NTV Yakın Plan’da konuyu tartıştı.
Türkiye''nin Turizme Açılan İlk Mağarası İnsuyu Tahrip Ediliyor (19 Haziran 2008)Türkiye''nin turizme açılan ilk mağarası olan İnsuyu, sorumsuz kişiler tarafından tahrip ediliyor.
Zeugma için ortak çalışma grubu (19 Haziran 2008)Zeugma Kazı Başkanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan projenin AB''ye sunulduğu bildirildi. Proje kapsamında, AB''den 1 milyon euro''luk hibe fon sağlanacağı bildirildi.
"Deliklitaş" Yeniden Yapılacak (19 Haziran 2008)Bitlis Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör, ilin sembolü olan ''Deliklitaş''ın yeniden yapılıcağını belirtti.
Sarıkaya Sarayı''na örtü sistemi geliyor (19 Haziran 2008)Aksaray merkeze bağlı Yeşilova beldesi içinde yer alan Acemhöyük ören yerinde bulunan yaklaşık 3 bin 800 yıllık Sarıkaya Sarayı''nın çevre ve doğal etkilerden korunmasını sağlamak için üzerine örtü sistemi yapılması planlanıyor.
20 YTL ile tarihe yolculuk başlıyor (19 Haziran 2008)Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Müzekart tanıtım toplantısının ardından 20 YTL ücret ödeyerek Müzekart sahibi oldu ve ilk kartlı girişini de TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ile yaptı.
Gecekonduya seçim rüşveti mi? (19 Haziran 2008)AKP kaçak yapı ve gecekondulara hizmet götürülmesini önlemeye yönelik sert düzenlemelerden tam yerel seçimler öncesi çark sinyali verdi.
Metro parası doları yere serdi (19 Haziran 2008)İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin metro inşaatı için aldığı 1.5 milyar Euro (2.3 milyar $) bankaların kasasına girince bankaların döviz ihtiyacı azaldı, dolar 1.26 YTL''den 1.22 YTL''ye kadar geriledi.
Fransa Türkiye Büyükelçiliği (19 Haziran 2008)Fransa Devleti, Kültür ve dil işbirliği merkezi, işbirliği ve kültür etkinlikleri servisi, eğitim ve dil işbirliği misyonu ile muhasebe servisini barındırmak için Ankara''nın Yıldız semtinde bir bina satın almıştır. Fransa''nın Türkiye Büyükelçiliği, bu binanın düzenlenmesinde çalışacak mimarlık hizmetleri ekibini seçmek için rekabete açık kamu ihale ilanı vermektedir. Detaylı bilgi için www.ambafrance-tr.org adresini ziyaret edebilirsiniz.
Tarih: 19 Haziran 2008 Kaynak: Türk Serbest Mimarlar Derneği
Batık kent Kekova''nın gözyaşları (19 Haziran 2008)2. yüzyılda yaşanan deprem sonucu su altında kalan Likya''nın ticaret merkezlerinden Kekova''da su altında yapılan çekimler acı gerçeği ortaya çıkardı: Yapıların büyük bölümü tamamen yıkılmış, yüzlerce amfora define avcıları tarafından kırılmış, çöp dağları oluşmuş.
Müteahhitler çözüm bekliyor (19 Haziran 2008)Tellioğlu, sektör temsilcileriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, federasyona bağlı 8 il bünyesindeki yaklaşık 30 bine yakın sektör aktörleriyle 1-15 Haziran 2008 tarihleri arasında inşaatlarda iş bırakma kararını gerçekleştirdiklerini hatırlattı.
Ormanlar ve tarlalar alev alev yandı (19 Haziran 2008)Batı ve güney bölgelerinde etkili olan aşırı sıcaklar, farklı noktalarda orman yangınlarını da beraberinde getirdi. Sıcaklıkların 35 dereceye ulaştığı Antalya''da, Göynük Kanyonu''nda, iki ayrı noktada çıkan yangına, 5 arazöz ve 3 su tankeri ve bölgeye giden 70 kişilik ekibin yanı sıra özel yangın söndürme helikopterleri müdahale etti. Yangın kontrol altına alındı. Serik ilçesinde 5 hektarlık alan yandı. Burdur Bucak''ta 100 dekar hububat ekili tarla yandı. Muğla''nın Milas ilçesinde çıkan yangında da ilk belirlemelere göre 100 dönümlük tarım alanı yandı. İtfaiye ekiplerine, vatandaşlar ve tarım işçileri de yardım etti. Öte yandan Çanakkale''nin Eceabat ilçesine bağlı Yalova köyü yakınlarında orman yangını çıktı. 20 hektarlık alanı tahrip eden yangın kısmen kontrol altına alındı. Bu arada, önceki gün İzmir''in Menemen ilçesinde çıkan yangının 200 hektarlık alana zarar verdiği öğrenildi. Yangınla ilgili gözaltına alınan Cavit Alper tutuklandı.
Tarih: 19 Haziran 2008 Kaynak: Sabah
Rüzgar santrali çağrısı (19 Haziran 2008)EN-ÇEV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Suat Yetişen, "Türkiye’deki enerji üretimi sıkıntısı rüzgar santralleriyle çözülmeli" dedi.
Toplam 340 haber 17 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.