Haberler

Haberler

Toplam 348 haber 18 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
İzmir''in tarihi çarşısı yeniden canlanacak (17 Nisan 2008)İzmir Konak Belediyesi''nin, Kavaflar Çarşısı Projesi İzmir I Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylandı. Kavaflar Çarşısı projesi İl Özel İdaresine aktarılan fonlardan yararlanılarak restore edilecek.
Allianoi’de haber amaçlı fotoğraf çekmek yasak! (17 Nisan 2008)Bergama’daki Allianoi antik kenti, adeta sessizlik içinde baraj suları altına gömülmek isteniyor. Baraj inşaatıyla birlikte bölgenin kontrolü, Kültür Bakanlığı’ndan Devlet Su İşleri Müdürlüğü’ne geçti.
Arkeologlardan "Türkiye" kitabı (17 Nisan 2008)Truva Antik Kenti''nde arkeolog olarak görev yapan Rüstem Aslan, Frank Schweizer ve Stephan W.E. Blum''un, Türkiye''nin 7 bölgesini tarih, coğrafya, ekonomi ve arkeolojisiyle ele aldıkları Almanca yayımlanan ''''Türkei'''' adlı kitap, Avrupa''daki kitapçıların raflarında yerini aldı.
''Allianoi için haykırmaya devam'' (17 Nisan 2008)Allianoi Girişim Grubu, yapımı tamamlanan Yortanh Barajı nedeniyle sular altında kalacak antik kent Allianoi''ye gezi düzenledi. Geziye İzmir ve çevre ilçelerden çok sayıda çevreci katıldı.
FSM Köprüsü''ndeki gişeler kalkıyor (17 Nisan 2008)Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 26 Nisan''dan itibaren 2''nci köprüde tamamen, gişelerde ise büyük oranda paralı geçişin kalkacağını belirterek, İstanbulluların otomatik geçişlerini ihmal etmemelerini istedi.
Doğal Yaşam Parkı bu yıl tamamlanacak (17 Nisan 2008)Kültürpark''taki hayvanat bahçesinin yeni mekanı Gediz Nehri ile Tuzla Caddesi arasındaki 425 bin metrekare alana kurulacak.
Sessiz törensiz açılan projeler (17 Nisan 2008)Geçenlerde gazetelerde Osmangazi Belediyesi’nin 4 yılda tam bin proje üzerinde çalıştığı duyuruluyordu. Bu rakam, Büyükşehir statüsündeki bir kentte, ilçe belediyesinin gücünü çoktan aşan bir rakamdı.
Tarihi Urartu tapınağı ilgisizlik kurbanı (17 Nisan 2008)Van’da bulunan Urartular dönemine ait tarihi ‘Meher Kapı’, ilgisizlik ve bilinçsizlikten dolayı yok olmayla karşı karşıya. Urartuların ilk ulusal tanrısı olan ‘Haldi’ adına inşa edilen tapınağın duvarlarındaki yazılar ve etrafındaki çöpler bakımsızlığın ve ilgisizliğin kanıtı.
Raylı sistem tercihi neye göre yapılmalı? (17 Nisan 2008)Son üç gündür ev ile gazete arasındaki ulaşımı Bursaray''la yapıyoruz. Yolculuk kalitesi olarak en mükemmel ulaşım aracının Bursaray olduğu bir gerçek. Hat üzerindeki Gökdere Viyadüğü estetiğiyle, yakında Bursa fotoğraflarında yerini alır. Yolcular da memnun. Arabayatağı İstasyonu''nun günlük 30 bin yolcu girişine ulaştığını öğrendik. Şehreküstü İstasyonu''ndaki rakamın 120 bin olduğu göz önüne alınırsa, Bursaray''ın yeni güzergahının hedefine ulaştığı görülüyor. Bununla birlikte... Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin önceki akşam AS TV''de, Merinos-Stadyum-Altıparmak-Heykel hattının da Bursaray kapsamına alınmasını incelediklerini söyledi. Belediyecilik hayalle başlar. Bunu kabul ediyoruz. Ancak, kent içinde raylı sistem için daha gerçekçi tercihler yapmak gerektiğini düşünüyoruz. Söz konusu hattın Altıparmak-Heykel arası sanıldığı kadar kolay olmaz. Maliyetinin de altından kalkılmaz. 2004 yerel seçimleri öncesi Adalet ve Kalkınma Partisi''nin aday adaylarından Erdoğan Çakır bu güzergahı, beton ayaklar üzerinde havaray ile geçme projesini açıkladığında da tartışmış ve eleştiri getirmiştik. Yapılaşmanın yoğun, mesafenin dar olduğu bölgede yeraltına inmek cazip görünse bile, çok kolay olmaz. O bakımdan... Bursaray''ı Merinos''tan Heykel''e çıkarmak yerine, aynı güzergaha tramvay hattının daha doğu olabileceğini düşünüyoruz. Bu hatta Cumhuriyet Caddesi ve Çekirge bile eklenebilir.
Tarih: 17 Nisan 2008 Kaynak: Olay Yazan: Ahmet Emin Yılmaz
Muğla''nın 100 yıllık ahşap evi yandı (17 Nisan 2008)Muğla'' da ıoo yıllık olduğu bildirilen ahşap ev, çıkan yangında kullanılamaz hale geldi. Şeyh Mahallesi Dibektaşı Sokak''ta yaklaşık ıoo yıllık olduğu belirtilen evde henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Muğla Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu''ndan tescilli olduğu öğrenilen tarihi ahşap ev itfaiye ekiplerinin yoğun çabasına rağmen tamamen yandı. Mahalle sakinleri, "Bu yangınların nedenleri ortaya çıkarılmalı" dedi.
Tarih: 17 Nisan 2008 Kaynak: Evrensel
2007-08 Uluslararası Beton Tasarım Yarışması’nın Son Teslim Tarihi Uzatıldı... (17 Nisan 2008)Türkiye organizasyonu Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) tarafından gerçekleştirilen 2007-08 Uluslararası Beton Tasarım Yarışması için son teslim tarihi 20 Mayıs 2008 olarak belirlendi. İlk üç dereceyi paylaşacak öğrenciler toplam 4.000 Euro değerindeki ödül dışında Belçika’da Anwerp’de gerçekleşecek olan Master Class programında ülkemizi temsil edecek.
Forum Çamlık, Denizli''de Açılıyor (17 Nisan 2008)Yarın hizmete girecek alışveriş merkezinde 125 mağaza, 7 sinema salonu, restoranlar ve eğlence alanları var. Multi Turkmall, Forum Bornova-İzmir ve Forum Mersin''den sonra şimdi de Forum Çamlık''ı yarın Denizlililerle buluşturuyor.
Ağın evleri (17 Nisan 2008)Ağın yöresinde geleneksel evler yıllardır zamana meydan okuyor. İki katlı olup daha çok taş malzeme kullanılarak inşa edilen Ağın evlerinin yapımında malzeme olarak taşın yanında kerpiç de kullanılmış. Alt katta üzeri dam olan bir avlu, bir merek, bir ahır ve ahırdan bir iki basamak yüksek ahırla arası bölmesiz, “ahır sekisi” denilen ocaklı, kışın oturulan bir oda bulunmaktadır. Üst kat ise ahırın üzerine, “güz odası” denilen ve kiler görevi de yapan bir oda, “kış odası” ile mereğin üzerine bir ayvan ile bir de oda yapılırdı. Bu tip evler geçimini topraktan sağlayan tüm yöre halkının ortak modeli idi.
Tarih: 17 Nisan 2008 Kaynak: Evrensel
Harput tarihi kimliğine kavuşmak istiyor (17 Nisan 2008)19’uncu yüzyılın önemli yerleşim alanlarından biri olan tarihi Harput kenti son yıllarda tekrar gündemde. Gündeme gelişinin nedeni ise koruma amaçlı imar planı ile kentin, eski günlerinden kalan yapılarına sahip çıkma çabaları.
KONE, 200.000 MonoSpace satışını kutluyor (17 Nisan 2008)Asansör ve yürüyen merdiven üretimi ve tasarımı konusunda dünya liderlerinden biri olan KONE, MonoSpace adıyla bilinen makine dairesiz asansör satışlarında 200.000 rakamına ulaştı.
Kemalpaşa, Seferihisar ve Bayındır''a Mutlu Haber (17 Nisan 2008)Kamu İhale Kurumu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ihalesini yaptığı ancak bir firmanın itirazı nedeniyle inşaatlarına bir türlü başlayamadığı Kemalpaşa, Bayındır ve Seferihisar arıtmaları için onay verdi.
Kemeraltı Manisa’ya ‘model’ oldu (17 Nisan 2008)Manisa''da Dr. Sadık Ahmet Caddesi’ndeki işyeri olarak kullanılan tarihi binaların ön cepheleri, İzmir’in Kemeraltı Çarşısı örnek alınarak restore edilecek. Toplantıyla esnafa da duyurulan proje için gerekli ödenek, valilik ve belediye tarafından sağlanacak. Harcanacak paranın yüzde 40’lık bölümü mülk sahiplerinden 24 ay taksitle alınacak.
Tarih: 17 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Ertan Korkmaz
EXPO ofisi kapanmıyor İzmir''i tanıtmaya devam (17 Nisan 2008)EXPO 2015''i kazanamasalar da bu amaçla kurdukları ofisi kapatmayacaklarını belirten İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, uluslararası ilişkiler bürosu adını taşıyacak ofis ile İzmir''i dünyaya tanıtmaya devam edeceklerini söyledi.
Yüksek katlı binalar için “yangın” önlemi (17 Nisan 2008)Sayıları hızla artan çok katlı yapılarda çıkabilecek yangınlara karşı harekete geçildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 4’ü 37 metrelik, 4’ü 42 metrelik merdivenlere sahip 8 söndürme ve kurtarma aracıyla robotik arazöz alıyor.
Ceyhan''a ''rafineri kuşu'' kondu, 3 milyona para demiyorlar (17 Nisan 2008)Bakü-Ceyhan-Tiflis petrol boru hattının işlerlik kazanmasıyla birlikte bölgede doğan rafineri ihtiyacı köylülere talih kuşu gibi kondu.
Toplam 348 haber 18 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 61. haberden 80. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.