Haberler

Haberler

Toplam 348 haber 18 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 141. haberden 160. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Ünlü yönetmenin gözüyle Sulukule (16 Nisan 2008)''Bir aile masada yemek yiyor. Birden mutfak üstlerine çöküyor...'' Roman filmlerinin ünlü yönetmeni Tony Gatlif, Sulukule''yi gezerken, gözünde hüzünlü sahneler canlandı.
''Santral değil, temiz enerji istiyoruz'' (16 Nisan 2008)Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yılın ilk 3 ayında Türkiye''ye gelen turist sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 oranında arttığını, sayının dünya ortalamasının üzerine çıkmasını beklediklerini açıkladı. Orman alanlarının turizme tahsis edilmesinin "Parayı veren ormanı keser" anlayışıyla yapılmadığını ileri süren Günay, balık çiftlikleri konusunda Mersin''in hassasiyetlerini paylaştığını söylerken bir grup çevreci "Nükleer santral istemiyoruz" diye bağırdı.
12 bin yıllık geçmişe sahip Göbeklitepe''de bu yılın ilk kazı çalışmaları başladı (16 Nisan 2008)Dünyanın ilk yerleşim birimlerinden ve en büyük tapınağının bulunduğu yer olarak bilinen Şanlıurfa''nın Örencik köyündeki Göbeklitepe''de bu yılın ilk kazı çalışmaları başladı.
Tescilli konak tehlike saçıyor (16 Nisan 2008)Yeğenağa Mahallesi''ndeki tarihi 2 katlı eski konak vatandaşların can ve mal güvenliğini tehdit ediyor. Sahibi, semt sakinleri ve mahalle muhtarının yıkılmasını istediği tarihi konak, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu''nca tescillendiği için yıkılamıyor.
Destan yazılan Conkbayırı siperleri onarılıyor (16 Nisan 2008)Çanakkale Savaşları''nda Mehmetçiğin kahramanca çarpıştığı Conkbayırı''ndaki siperlerin onarılması için çalışma başlatıldı.
Kurtuluş Savaşı''nda Mehmetçik''e un üreten fabrika sanatevi oldu (16 Nisan 2008)Denizli''nin sayılı tarihî eserleri arasında yer alan ve Kurtuluş Savaşı''nda un imal edilen Külahçıoğlu Un Fabrikası, 2004''ün Ekim ayında çıkan yangında kül oldu.
“Ekolojik Mimarlıkta Somut Adımlar” Sempozyumuna Dair Kısa Notlar (15 Nisan 2008)Yapı Endüstri Merkezi tarafından düzenlenen “Ekolojik Mimarlıkta Somut Adımlar” Sempozyumu 4 Nisan 2008 Cuma günü Yapı Endüstri Merkezi Binası’nda gerçekleştirildi.
"13.000 Yıllık Geçmişi Olan Bir Ortamda İster İstemez Farklı Bir Tutum Bekleniyor" (15 Nisan 2008)Mimar Sinan''ın ölümünün 420. yıldönümü sebebiyle 09 - 13 Nisan 2008 tarihleri arasında "2008 Mimar Sinan Günleri" etkinliklerine evsahipliği yapan TMMOB Mimarlar Odası Kayseri Şubesi Başkanı Hakan Mahiroğlu ile Sinan’dan Bugüne Kamu Mimarlığı “Devlet ve Uygarlık” Konulu Afiş Yarışması’nın ödül töreninde, Kayseri’nin değerlerini, yapılan faaliyetleri ve yeni projeleri konuştuk.
IPYD Ulusal Proje Yönetim Ödülleri Sahiplerini Buldu (14 Nisan 2008)2008 yılı Ulusal Proje Yönetim Ödülleri, 4 Nisan 2008’de 9. Dinamikler Kongresi bünyesinde düzenlenen ödül töreninde sahiplerini buldu. İnşaat ve Teknoji Dalında 2 kategoriye ayrılan ödüller, İnşaat sektöründe “Portville” projesi ile Turkon Holding İnşaat İşleri Geliştirme ve Uygulama Koordinatörülüğü’ne, Teknoloji Sektöründe ise “İztanbul” projesi ile Tetaş Firması’na verildi.
Doğu Akdeniz Üniversitesi Lefkoşa Suriçi’nde Bütünleşmeye Yönelik Tasarım Atölyesine Ev Sahipliği Yaptı (15 Nisan 2008)DAÜ Kentsel Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nin, DAÜ Mimarlık Fakültesi ve Queen’s Üniversitesi Mimarlık ve Planlama Fakültesi (Belfast, K. İrlanda, UK) yüksek lisans öğrencileri ve öğretim üyeleriyle birlikte düzenlediği bir günlük tasarım atölyesi (Inter-University Design Charrette) 11 Nisan 2008 Cuma günü gerçekleştirildi. Geniş bir katılımcı kitlesini barındıran organizasyon farklı disiplinlerden ve farklı uluslardan uzmanların ve kullanıcıların beyin fırtınası ile gelecekteki mekânsal beklentilere dair önerileri içeriyordu.
Malabadi Köprüsü ilgi bekliyor (15 Nisan 2008)Silvanlılar, köprüye sahip çıkılmasını istediler.150 metre uzunluğu ve 7 metre genişliği ile mimari yapısıyla birçok tarihçi tarafından hayranlıkla karşılanan Malabadi Köprüsü her yıl binlerce turistlerin uğradığı bir yer. Milli Eğitim Bakanlığı''nın ders kitaplarına konu olan tarihi köprü ilgi bekliyor. Bakımsızlıktan zaman zaman köprüden taşların düştüğünü belirten Silvanlılar, köprünün biran önce restore edilip, turistik hale getirilmesini istiyor. Silvan Kaymakamı Veysel Beyru, "Şarkılara ve Türkülere konu olan tarihi Malabadi Köprüsü için ek bir ödeneğin çıkarılması gerekir. Köprünün hem restoresi hem de etrafında ışıklandırma yapılması gerekmektedir" dedi.
Tarih: 15 Nisan 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Ferhat Parlak
Kocaeli''nin çehresi değişti (15 Nisan 2008)Kocaeli Büyükşehir belediyesi yaptığı çalışmalarla kentin çehresini tamamen değişirken, mezbelelik görüntülerin yerini, insanın gözüne hoş gelen, oturup dinlenebileceği yeşil mekânlar aldı.
Samsun''a otel ve alışveriş merkezi (15 Nisan 2008)Alışveriş merkezi proje geliştiricisi Acteeum Group''un İstanbul, Adana, Şanlıurfa, Tokat, Kahramanmaraş ve Samsun''da kurmayı düşündüğü otel projesinin ilkinin temelini 13 Nisan''da Samsun''da attı. Mavi Akım Petrol Boru Hattı''nın getirilmesinden sonra stratejik önemi artan Karadeniz''in merkezi Samsun, yatırımcıların ilgi odağı haline geldi.
"Kredi ''yol''a çıktı" (15 Nisan 2008)Osmangazi Belediye Başkanı Altepe, 30 metrelik yolun ilk etabı için İller Bankası ile anlaşmaya vardıklarını kaydetti.
BJK İnönü Stadı Erken Yıkılabilir (15 Nisan 2008)Yeni stadın yapımı için yıkımı 19 Mayıs''ta plananan İnönü Stadı''nda çalışmaların taraftarın protestosunu engellemek için daha erken bir tarihe alınabileceği öğrenildi.
Uzay yaşamı (15 Nisan 2008)Güney Amerika kıtasının ünlü lifestyle dergilerinden ''Le Fourquet'' son sayısında İstanbul Levent''te inşaatı hızla yükselen İstanbul Sapphire projesini ''Uzaydaki yaşamın dünyadaki temsilcisi'' olarak tanıttı. Gelecek birkaç yılda teknoloji, otomobil, yemek, ev, otel ve moda dünyasının geçireceği evrimi gösteren ''Le Fourquet'', ''Gelecek, artık bugünde'' diyerek İstanbul Sapphire hakkında okuyucularına çarpıcı bilgiler verdi. Uzayda tatile gitmek isteyen meraklılar için projeleri tanıtan Le Fourquet, bu bütçeye sahip olmayanlara İstanbul Sapphire''yi gösterdi.
Tarih: 15 Nisan 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Kapatma davası Uşak Seramik''e yatırım erteletti (15 Nisan 2008)Tek parti iktidarıyla ekonomide sağlanan istikrar ve güvenin bozulmasından büyük endişe duyulurken, bu endişeyi bire bir yaşayanlar ise iş adamları oldu.
Kaz Dağları için Yunanlılar da endişeli (15 Nisan 2008)Kaz Dağları''nda altın arama çalışmaları, komşu Midilli Adası''ndaki Yunanlıları da tedirgin etti. Su kaynakları ve havalarının kirleneceğini düşünen adalılar, bazı Türk yerel yöneticileri bilgi almak amacıyla Midilli''ye çağırdı.
Kapadokya için fon önerisi (15 Nisan 2008)Kapadokya yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Göreme Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Durmaz, Kapadokya''nın korunması için bölgedeki turizmcilerin de katkı sağlayabileceği bir fon oluşturulmasını önerdi. Son 20 yılda Kapadokya''da ciddi bir yıkım tehlikesinin yaşandığına dikkat çeken Durmaz, "Bu temel değerlerin bugünkü durumlarını ifade etmek için, Göreme''yi görmemek için adeta çırpınanlara ''Gör emi'' demekten başka bir çaremiz kalmadı" dedi. Durmaz, bölgede bilimsel bir inceleme yapılması gerektiğini ifade etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın gerekli incelemeler için bir fon oluşturması gerektiğini vurgulayan Durmaz, katkı için yeraltı kenti, kilise, kent ve ilçe müzeleri ile açık hava müzelerine bağış kutuları konulmasını önerdi.
Tarih: 15 Nisan 2008 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Selahattin Şahin
Büyükşehir’den 125 bin YTL’ye beyaz eşyalı lüks konut!... (15 Nisan 2008)İstanbul’da gerçekleştirdiği 45 bin konut projeleriyle tüm gelir gruplarına hitap eden Büyükşehir Belediyesi KİPTAŞ, Eylül 2007’de temelini attığı Maltepe Konutlarının 1276 dairelik 2. etabını satışa sundu.
Toplam 348 haber 18 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 141. haberden 160. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.