Haberler

Haberler

Toplam 162 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Volkanik Patlamayı Kısa Süreliğine Unutun İzlanda Mimarlığı''na Yakından Bakın (22 Nisan 2010)Atlas Okyanusu''nun kuzeyindeki bir ada ülkesi olan İzlanda 2008''deki ekonomik krizden sonra, meydana gelen volkanik patlama yüzünden yeniden gündemde. Volkanik bir ada üzerinde kurulu olan İzlanda''daki 200 senedir suskun olan dağ yeniden patlayınca Avrupa''da havayolu taşımacılığı durma noktasına geldi. Şu günlerde uçak seferleri yeniden başlasa da kül bulutunun etkisinin 6 ay süreceği söyleniyor. 2008 yılında Avrupa''nın kuzeyindeki bu küçük ülkedeki mimarlık ile ilgili bir haber hazırlamıştık. Haberi güncelleyerek yeniden yayınlıyoruz.
Yılmaz: Merkez Bankası Ankara’da kalmalı (4 Ağustos 2008)Merkez Bankası Başkanı Yılmaz’ın, ‘finansal istikrar açısından bankanın karar alıcının bulunduğu yerde olması gerektiğini’ söylediği öğrenildi.
Kavga bitmemiş… (5 Ağustos 2008)Ülkemizde var olan planlama yetkilerinde yaşanan karmaşa ve kurumların sektörel planlama yetkisi arzuları, Kent Yazıları’nda en çok ele alınan konulardan biri olagelmiştir.
Koruma Büyük Ödülü Antep’in Kültür Yolu’na (4 Ağustos 2008)Tarihi kentlerin yerel yönetimlerini bir araya getiren Tarihi Kentler Birliği’nce verilen Prof. Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü, Kültür Yolu uygulama projesiyle Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin oldu.
İzmir’in ulaşım tarihi canlandırılacak (4 Ağustos 2008)İzmir’le ilgili her türlü bilgi, belge ve dökümanın arşivlendiği, dijital ortamda araştırmacıların bilgisine sunulduğu Türkiye’nin ilk çağdaş kent arşivi olan Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi (APİKAM), İzmirlileri yeni bir sergiyle buluşturacak.
Antalya benzeri görülmemiş bir yangınla alev alev (4 Ağustos 2008)Manavgat’ta rüzgârla hızla yayılan yangın, 10 bin hektar kızılçamın yanı sıra birçok köy ve mahallede onlarca evi kül etti. Yangının yüksek gerilim hattının tellerinin birbirine temasıyla çıktığı belirtildi.
Süryanilere TOKİ’den çağrı (4 Ağustos 2008)Dünyanın dört bir yanındaki 15 milyon Süryaniye haber gönderen TOKİ, en az 20''sinden talep alırsa Mardin''de ''köy'' projesine başlayacak.
Su analizleri düzenli olarak açıklanacak (4 Ağustos 2008)İzmir ve Ankara sularındaki ‘arsenik oranı’ tartışması, İçişleri Bakanlığı’nın içme suyu şeffaflık genelgesiyle sonuçlandı. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, tüm illerin valiliklerine bir genelge gönderdi. Atalay genelgede...
Melen’in su seviyesi düşmeye başladı (4 Ağustos 2008)İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan Melen Çayı’nda su seviyesi düştü. Düzce’nin Akçakoca ilçesinde DSİ tesisinden normalde İstanbul’a günde beş pompayla 720 bin metreküp su basılırken, şimdi bu miktar üç pompayla günde 300-350 bin metreküpe kadar düştü.
Nereye gitti Porsuk Çayı? (4 Ağustos 2008)Eskişehir ve Polatlı’da ovalara can veren Porsuk Çayı iki noktada kurudu. Köylüler ‘Sorun kuraklık değil, sulama politikası’ diyor.
Odunpazarı Belediyesi''ne Tarihi Kentler Birliği''nden uygulama ödülü (8 Ağustos 2008)Eskişehir Odunpazarı Belediyesi, Odunpazarı Evleri Koruma ve Yaşatma Projesi 2. Etap çalışmaları kapsamında "Sokak Sağlıklaştırması Projesi" ile Tarihi Kentler Birliği''nden (TKB) Uygulama Ödülü aldı.
İzmir''in göbeğindeki ''utanç çukuru'' için anlaşma sağlandı (8 Ağustos 2008)Temeli 10 yıl önce atılan, açılan davalar nedeniyle yapımı yarım kalan İzmir Basmane Meydanı''ndaki Dünya Ticaret Merkezi (DTM) projesi değiştirildi.
Akıllı binalar Diyarbakır''da (8 Ağustos 2008)Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Genel Başkanı Musa Çeçen, dışarıdan sıfır enerji ile ısınan, soğuyan, aydınlanan binaların artık hayatın içine girmeye başladığını söyledi.
Kale-i Tavas günyüzüne çıkıyor (7 Ağustos 2008)Ege Üniversitesi (EÜ) Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Bozkurt Ersoy başkanlığında sekiz öğretim üyesi, bir konservasyon teknikeri ve 17 öğrenciden oluşan ekibin kazılarına Kültür ve Turizm Bakanlığı, Denizli Valiliği ve Kale Belediyesi de destek veriyor.
Kaçak marina inşaatı durduruldu (7 Ağustos 2008)Pendik Belediyesi’nin üç büyük projesinden biri olarak gösterdiği marina inşaatı, Büyükşehir Belediyesi tarafından kaçak yapılaşma gerekçesiyle durduruldu.
Urartu konutları gün yüzüne çıkarılıyor (7 Ağustos 2008)İstanbul Üniversitesi (İÜ) Avrasya Arkeoloji Enstitüsü tarafından Van''ın Yoncatepe Kalesi''nde yürütülen kazılarda, Urartular dönemine ait bölgenin en eski geleneksel konut mimarisi gün yüzüne çıkarılıyor.
Doğu-batı terminalinin imar planları tamam; şehir içi trafik rahatlayacak (6 Ağustos 2008)Sincan ve Etimesgut''u birbirinden ayıran otobanın Elvan bölgesine Batı Garajı, Mamak''ın da Doğu Kent bölgesinde bulunan transit yola Doğu Garajı kurulması için imar planları tamamlandı.
Konut fiyatını düşük gösteren müteahhidi bankalar ele verecek (6 Ağustos 2008)Tapu ve bankalardaki kayıtlar sayesinde konutta vergi kaybının önüne geçilecek. Konut alışverişlerinde yaşanan yüksek vergi kaybı Maliye Bakanlığı''nı harekete geçirdi.
Boğaz''ın altından araç geçişinde en iyi teklif rakibe 11.5 yıl fark attı (6 Ağustos 2008)6 kez ertelenen Boğaz tüp geçişi ihalesinde en iyi teklifi, 19 yıl sözleşme süresi ile Cengiz İnşaat-Makyol-Doğuş İnşaat ve Fransız Vinci ortak girişimi verdi.
TOKİ, Mardin''i aslına dönüştürecek (6 Ağustos 2008)Mardin Valiliği ve Belediyesi''nin Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile imzaladığı Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında tarihi kentin dokusunu bozan betonarme binalar tek tek yıkılacak.
Toplam 162 haber 9 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.