Haberler

Haberler

Toplam 234 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 141. haberden 160. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Çocukken yüzdüğün derelere sahip çık (26 Ağustos 2008)Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Rize ziyareti sırasında bölgede yapılmak istenen hidroelektrik santrallarına (HES) karşı çıkan çevrecilere yönelik açıklamalarına Rizeli çevre derneklerinden tepki geldi.
Topbaş sorumluyu biliyor ama işlem yapmıyor (26 Ağustos 2008)İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, Kâğıthane Deresi’nde önceki gün meydana gelen balık ölümlerine ilişkin yaptığı açıklamada çevredeki fabrikaların maliyetini düşürmek için arıtma tesislerini devre dışı bıraktığını itiraf etti. Topbaş, fabrikalar hakkında herhangi bir işlem yapılıp yapılmayacağı konusunda açıklama yapmaktan kaçındı. Okmeydanı Cemal Kamacı Spor Kompleksi’nde bir törene katılan Topbaş, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kâğıthane Deresi’nde meydana gelen balık ölümlerine ilişkin bir soru üzerine Topbaş, “Maalesef halen gizli olarak arıtmalarını devre dışı bırakarak çalışan fabrikalar var” dedi. “Fabrikalar hakkında herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığının” sorulması üzerine Topbaş, incelemenin sürdüğünü söylemekle yetindi. Kâğıthane Deresi çevresinde yaşayan yurttaşlar da dereye boşaltılan atıklar nedeniyle zaman zaman balık ölümlerinin yaşandığını, yerel yönetimlere haber vermelerine karşın ilgilenilmediğini vurguladılar.
Tarih: 26 Ağustos 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Çevre ihlalleri Boğaz’a köprü olur (26 Ağustos 2008)Erdoğan’ın çevreciliği bu, sıra şimdi daniskasında. Daniskanın ana başlıklarında. Aynı zamanda SİT alanı olan ve dünya koruma alanları arasında yer alan Pina Yarımadasında otel yapımına kim izin veriyor?
‘İzmir’e adil davranın’ (26 Ağustos 2008)İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yeni su kaynaklarının devreye alınması konusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, “İzmir’e daha adil davranma” çağrısı yaptı.
Türkiye, Enerjiyi OECD Ülkeleri Ortalamasına Göre 2 Kat, Japonya’ya Göre 4 Kat Daha Verimsiz Tüketiyor (25 Ağustos 2008)Binalarda tüketilen enerji, toplam enerjinin dörtte birini oluşturuyor ve alınabilecek basit önlemlerle enerjiyi verimli kullanmak mümkün. Enerji tüketiminin bu şekilde devam etmesi durumunda 2020 yılında fosil yakıt rezervlerinin yarısının tükenmiş olacağı tahmin ediliyor.
Düşük Teknolojili "Yeşil" Mimarlık (25 Ağustos 2008)"Yeşil" mimarlığın güneş panelleri ve ileri teknolojili "yeşil" uygulamalarla eşleştirildiği günümüzde, konuya daha geniş bir perspektiften bakmamız gerektiğini söyleyenlerden biri de sürdürülebilir yaklaşımlar üzerinde uzun yıllardır çalışan Rory Williams.
Mimarlar Odası''ndan Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri Hakkında Açıklama (25 Ağustos 2008)TMMOB Mimarlar Odası, Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri programına yönelik tartışmaların, giderek Mimarlar Odası’nı haksız ve mesnetsiz biçimde karalamaya yönelik bir kampanyaya dönüştüğünü belirterek, aşağıdaki açıklamayı yayınladı...
Tarlabaşı’nda ‘dönüşüm’ sıkıntısı (25 Ağustos 2008)Tarlabaşı’nda yürütülen kentsel dönüşüm projesi, mülk sahipleri açısından ‘kentsel geri dönüşüm’ projesine döndü. Proje sit alanı olan bölgede binaların yıkılmasını, binaların yok pahasına sahiplerinden alınmasını içeriyor. Semt sakinleri sorunu konuşacak muhatap arıyor.
Allianoi’yi adım adım gömüyorlar (25 Ağustos 2008)Allianoi, halktan gizlenerek unutturulmaya çalışılıyor. Yetkililer yargı süreci devam ederken, Allianoi’nin kaplıca sularını dereye boşaltmaya başladı.
İç-dış uyuşumu (25 Ağustos 2008)Sorumlu bir okuyucumun bundan önceki “TOKİ” başlıklı yazımla ilgili bir sorusu üzerine yazıyorum bu yazımı. Uğraş alanım olan mimarlığın bir konusunu işleyeceğim.
Demiryollarını nasıl ihmal ettik? (25 Ağustos 2008)Bu köşede, Türkiye''nin altyapı eksikliği üzerinde sık sık duruyorum. Genelde ulaştırma, özelde de demiryolları bu eksikliğin en göze çarptığı sahalardır.
Emlak vergisinde maliyet bedelleri belirlendi (25 Ağustos 2008)Maliye Bakanlığı ile Bayındırlık ve İskan Bakanlığının 53 seri numaralı Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği, Resmi Gazete''nin bugünkü sayısında emlak vergisine esas olmak üzere 2009 yılında uygulanacak "bina metre kare normal inşaat maliyet bedelleri" belirlendi.
Hükümet, TOKİ''ye padişah yetkisi verdi (25 Ağustos 2008)TOKİ, bu yasadan aldığı güçle gözüne kestirdiği yere istediği binayı dikecek, istediği projeyi yapacak. Belediye, TOKİ''nin yaptığı uygulama planlarını seve seve onaylayacak.
ArkiPARC 2008’in Katılımcılarından Hollandalı Mimar Kees Christiaanse ile İsviçre Kent Planlaması Üzerine (25 Ağustos 2008)15 – 17 Ekim 2008 tarihleri arasında Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi’nde düzenlenecek olan ArkiPARC 2008’in konuşmacılarından ve Roterdam Mimarlık Bienali’nin Küratörü Hollanda’lı mimar Kees Christiaanse, son üç yıldır Zürih’te yaşıyor. Swiss Federal Institute of Technology Zurich (ETHZ)’te mimarlık ve kentsel tasarım profesörü olan mimar, Rotterdam’daki ofisi KCAP ile de çalışmalarını sürdürüyor. Christiaanse’nin Zürih’teki yerine bağlı olduğunu düşünmek yanlış olur. Seyahat etmek genlerinde var. Onun için her hafta Zürih’le, Rotterdam’daki ofisi arasında gidip gelmek, diğer Avrupa başkentlerine seyahatleri kadar normal. ETHZ’de iki ders veriyor, aynı zamanda ETHZ’nin Hönggerberg Kampüsü’ndeki “Science City”nin asıl planını ve projenin yürütücülüğünü yapıyor.
Çökme tehlikesi bulunan sekiz asırlık binanın temeline çimento enjekte edildi (25 Ağustos 2008)Yeraltı suları nedeniyle çökme tehlikesi yaşayan 8 asırlık Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi restore ediliyor. Dünyanın ilk hastanesi ve tıp fakültesi olan tarihi müzeyi ayakta tutmak için temeline tam 575 ton çimento enjekte edildi.
Kiracıya indirim yapmıyoruz pazarlama desteği veriyoruz (25 Ağustos 2008)Forum alışveriş merkezleri, kiraların yüksekliğinden yakınan mağaza sahiplerine müşteri bulmada yardımcı oluyor. Merkez, cirosu düşük kalan mağazaların önünde etkinlikler düzenliyor.
Çukurova, bu projeyi bekliyor (25 Ağustos 2008)Çukurova''ya ''''can suyu'''' olacak 500 milyon dolarlık ''''Kazanlı-Tarsus Sahil Projesi''''nin turizmcilere tahsis edilmesinin yörede merakla beklendiği bildirildi.
Anadolu medeniyetleri üç boyutlu olarak internette (25 Ağustos 2008)Microsoft Türkiye ile Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın uluslararası portalı goturkey.com, eski Anadolu medeniyetlerinden günümüze kalan antik mekanları 3 boyutlu olarak internete aktardı.
Anadolu''da şehir planı 5 bin yıl önce yapılmış (25 Ağustos 2008)Avrupa ve ABD''deki şehir planlama şeklinin, Anadolu''da 5 bin yıl önce kurulan Laodikya antik şehrinde kullanıldığı ortaya çıktı.
Açgözlülük Sorunu (2) (25 Ağustos 2008)Açgözlülüğün tırmandırdığı imar yolsuzluklarının büyük ölçüde etkilediğine inandığım susuzluk sorununu, bugün biraz eski gözlemlerden, biraz da resmi bilgilerden yararlanarak irdelemeye çalışacağım.
Toplam 234 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 141. haberden 160. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Temmuz 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.