Haberler

Haberler

Toplam 234 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 181. haberden 200. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
''Cumhuriyet'' mimarisine asimilasyon girişimleri (25 Ağustos 2008)''Ankara''da uzun süredir Cumhuriyet dönemi yapılarının deforme edilmesi ve yok edilmesine yönelik sistematik yürütülen asimilasyon politikasının son olarak modern mimarlık anlayışının önemli simgelerinden biri olan Cebeci Ortaokulu''nu hedef aldığını'' bildiriyor TMMOB Ankara Mimarlar Odası...
2009 yılında uygulanacak inşaat maliyetleri belirlendi (25 Ağustos 2008)Emlak vergisine esas olmak üzere 2009 yılında uygulanacak ''''bina metre kare normal inşaat maliyet bedelleri'''' belirlendi.
Orijinal Türk tasarımı için yeni bir ödül (25 Ağustos 2008)Başvuruların 1 Eylül’e kadar devam ettiği Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri, Türkiye’de endüstriyel tasarımın değerini yükseltecek yeni bir yarışma. Türkiye’nin tasarım kimliğinin oluşturulmasına katkı sağlaması için organize ediliyor. Ambalaj, aydınlatma, elektronik, mobilya gibi 12 sektörden tasarımcı ve üreticiler yarışmaya katılabilecek.
Tiyatro binası yarışmasında olanlar (24 Ağustos 2008)İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Şehir Tiyatroları’nın Taksim ve çevresinde artık fazla sahnesi kalmadığından olsa gerek, geçen mart ayında Beyoğlu Sahnesi Mimari Proje Yarışması başlatmıştı. Şişhane’de 6 bin 761 metrekarelik bir alan belirlenmiş, yarışmacılardan bu alana uygun bir tiyatro kompleksi planı yapmaları istenmişti. Bu yeni tiyatro binası projesinin, yanıbaşında bulunan Beyoğlu Vergi Dairesi binasıyla da entegre olması gerekiyordu.
35 bin kişi 11 yıldır bekliyor (25 Ağustos 2008)Neredeyse kentin merkezi haline gelen Eryaman’da, değeri 1.5 milyar doları bulan 23 bin dönüm arazinin, 11 yıldır yapılmayan imar planı nedeniyle mağdur olduğu ortaya çıktı. Arazinin 40 kooperatife üye yaklaşık 35 bin kişiye ait olduğu belirtildi. Kooperatifçiler "Kooperatif alanını, rant tarlasına çevirdiler. Sabrımız taştı" diyorlar.
Mersin''de 5 hektar kül oldu (25 Ağustos 2008)Mersin''in Erdemli ilçesi Güneyli köyünde dün çıkan orman yangınında yaklaşık 5 hektarlık alan zarar gördü. Tolaz mevkisindeki sedir ağaçlandırma alanında henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Yol kenarından başlayan yangına köylüler ile birlikte 6 arazöz ve bir helikopter müdahale etti. Kısa sürede kontrol altına alınan yangında 5 hektarlık alanın zarar gördüğü bildirildi. Erdemli Orman İşletme Müdürü Erdoğan Üstüner, rüzgârın şiddetli olmaması nedeniyle yangının kısa sürede söndürüldüğünü belirtti. Üstüner, yangına yol kenarına atılan sigara izmaritlerinin neden olabileceğini söyledi.
Tarih: 25 Ağustos 2008 Kaynak: Sabah
Türk müteahhitler dünyada 6 ayda 20 milyar dolarlık iş aldı (25 Ağustos 2008)Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı (TMB) Erdal Eren, Türk müteahhitlerin yılın ilk yarısında yurtdışından yaklaşık 20 milyar dolarlık iş aldığını belirterek, Rusya-Gürcistan arasındaki gerginliğin de bölgedeki yatırımlarını etkilemediğini söyledi.
''Kağıthane-Piyalepaşa'' aralıkta tamam (25 Ağustos 2008)Kentin trafik sorununun çözümü için başlatılan 8 kilometrelik Kağıthane-Piyalepaşa-Dolmabahçe hattındaki tünelin kazı çalışmaları tamamlandı.
Daniskanın daniskaları... (25 Ağustos 2008)Başbakan, "Çevrecilerin daniskasıyım. Asıl çevreci benim" diyor. Haklı, hem de yerden göğe kadar haklı. Kendileri İstanbul Emniyet Mahallesi’nde yıllarca kaçak bir evde ikamet buyurdular.
Türkiye''nin en büyük outlet merkezi İzmir''e yapılıyor (25 Ağustos 2008)Outlet alışveriş merkezi Optimum Kasım ayında İstanbul''da, 2009 yılında ise İzmir''de merkez açmayı planlıyor.
İzmirli yatçıların tersane projesi yüksek kiraya takıldı (25 Ağustos 2008)İzmir''de denizden uzakta tekne ve yat imalatı yapan firmaları Aliağa Çatlıdere''de bir araya toplayacak tersane projesi Maliye Bakanlığı''nın istediği kira bedelinin yüksek bulunması nedeniyle rafta bekliyor.
Hoks Keşmir''de 4 bin rakımda konut yaptı (25 Ağustos 2008)17 Ağustos depreminden sonra prefabrik konutlar üretmek amacıyla kurulan Hoks Group en önemli projesini Keşmir''de gerçekleştirdi. Grup, deprem bölgesi olan Pakistan''ın özerk bölgesi Keşmir''de 4 bin rakım yükseklikte her türlü iklim şartına dayanıklı ve depreme karşı özel ürettikleri hafif çelik iskeletli konutlar yaptı.
Tarih: 25 Ağustos 2008 Kaynak: Referans
Mimarlık Öğrencileri Televizyon Programı’nın Yıldızı Oldu (25 Ağustos 2008)Mimarlık ile film profesyonellerini bir araya getirmek uzun süredir yapımcı-yönetmen Michael Selditch ile senaryo yazarı Stan Bertheaud’ın hayaliydi. Mimar olarak eğitim alan ikili, 20 sene önce Kaliforniya’da Woodbury Üniversitesi’nde bir stüdyoda ders verirlerken tanışmışlardı. Yıllarca süren tartışmanın ardından, vizyonlarını ekran önünde bir araya getirmeye karar verdiler.
Hayalet Kent Hikayeleri (22 Ağustos 2008)Genellikle tükenen ekonomik kaynaklar veya savaş gibi insan kaynaklı yıkımlar nedeniyle terkedilmiş yerleşkeler “hayalet kent” benzetmesiyle tanımlanıyor. Her ne kadar nüfus yoğunluğu geçmiş yıllara göre önemli ölçüde azalan veya içinde artık insanların yaşamadığı bazı bölgelerde bulunan kentler de bu kavramla nitelenebilse de, tamamen terkedilmiş bazı dünya kentleri gerek sosyal ve tarihi, gerekse de mimari ve kültürel anlamda oldukça dikkat çekici özelliklere sahip.
Kanada’nın En Büyük Camisi Tamamlandı (22 Ağustos 2008)Kanada, Calgary’de açılan ülkenin en büyük camisini kutluyor. Artık Kanada’nın Calgary şehri, Başbakan Stephen Harper’ın “mimarlık hazinesi” olarak tanımladığı, Kuzey Amerika’nın en büyük camisine ev sahipliği yapıyor.
İklim Konferansı başladı (22 Ağustos 2008)Küresel ısınmayla mücadele konusunda yeni bir anlaşma sağlanması için çalışmaların yapılacağı BM iklim konferansı, Afrika ülkesi Gana''da başladı.
Hoffmann, Ramada İstanbul Maslak''ı yapacak (22 Ağustos 2008)Alman firması Hoffmann İnşaat''ın, Ramada Istanbul Maslak projesini gerçekleştireceği bildirildi.
Köprü ve otoyollar halka arz edilmeli (22 Ağustos 2008)Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun (ÖYK) 19 Nisan 2007 tarihinde aldığı karara göre, iki Boğaz Köprüsü ve dokuz otoyolun özelleştirilmesi bu yılın sonunda tamamlanacaktı. Ama Danıştay Nöbetçi Dairesi ÖYK kararının yürütmesini durdurdu.
‘UÜ’de inşaat bölümü açılsın’ (22 Ağustos 2008)İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Yönetimi, Uludağ Üniversitesi’nde halen bulunmayan inşaat mühendisliği bölümünün açılması için yeni Rektör Prof. Dr. Mete Cengiz’i ziyaret etti.
Yabancıların 65 bin mülkü var (22 Ağustos 2008)Türkiye’de, bugüne kadar yabancı uyruklu 75.492 kişiye yaklaşık 64 bin taşınmaz satıldı. Yabancılar mülk alımında en çok Antalya, Muğla, İstanbul ve Aydın’ı tercih etti.
Toplam 234 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 181. haberden 200. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.