Haberler

Haberler

Toplam 234 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Bir şehre sahip olmak ya da ait olmak (29 Ağustos 2008)İnsanın doğduğu ‘memleket’ten bir başka yöreye gitmesi bence çok önemli bir hicret. Bir olgunlaşma serüveni. Gittiği yere kendi iç dünyasını, atalarından miras kolektif bilinçaltını, sosyal ve kültürel değerlerini götürmekle kalmaz, orada kendine yabancı bulduğu başka değerlerle birlikte yaşamaya başlar ve kendi değerlerini dönüştürür.
Alkaş Danışmanlık, Jones Lang LaSalle’in oldu (29 Ağustos 2008)Türkiye’de ve dünyada pek çok şirkete 1997 yılından bu yana planlamadan yatırım yönetimi ve operasyon aşamasına kadar hizmet veren Alkaş Danışmanlık, dünya genelinde gayrimenkul ve finansal yönetim hizmeti sunan Jones Lang LaSalle ile birleşti. Söz konusu birliktelik, iki şirket arasında mart ayında proje geliştirme, kiralama ve Türkiye’nin önde gelen alışveriş merkezlerinin yönetimi ile ilgili gerçekleştirilen işbirliğinin devamı niteliği taşıyor.
Zorlu Center Projesi Emre Arolat - Murat Tabanlıoğlu İmzasını Taşıyacak (29 Ağustos 2008)Tüm Türkiye’nin merakla beklediği, Karayolları arazisi üzerine yapılacak olan Zorlu Center projesi belli oldu. İstanbul III Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, 4 proje arasındaki tercihini Tabanlıoğlu Mimarlık AŞ-Emre Arolat Mimarlık Ltd. Şti. Ortak Girişim Grubu’ndan yana kullandı. Zorlu Gayrimenkul’ün geçen yıl haziran ayında açtığı "Zorlu Center Mimarlık ve Kentsel Tasarım Yarışması"na 117 firma başvurmuştu. Bunların arasından 13 uluslararası mimarlık ofisi seçilerek yarışmaya katılmaya hak kazanmıştı.
Olimpiyat Köyü Metrosu’na bir adım kaldı… (29 Ağustos 2008)Otogar-İkitelli-Başak Konutları-Olimpiyat Köyü Metrosu’nun Başakşehir-İkitelli Güney Sanayi etabındaki kazı çalışması tamamlandı. 21 kilometrelik hattı yılsonunda açacaklarını müjdeleyen Başkan Topbaş, “Metroya bugüne kadar 3 milyar dolar harcadık ve dünyanın en hızlı metro çalışmasını yapıyoruz” dedi.
Üniversite yıkmak, iskele yıkmaya benzemez! (29 Ağustos 2008)Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek uzun süredir kesin kararlı Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin bir kısmını ya yıkacak, ya yıkacak! Yıkamazsa içinden yol geçirerek düzenini bozacak, huzuru kaçıracak...
Doğuş, Sofya metrosuna ek yapacak (29 Ağustos 2008)Türk firması olan Doğuş İnşaat Sofya''da 4 istasyonlu 3,8 kilometrelik metro inşaatı yapacak.
Duran: 50 yıl sonrasının Sakarya''sını inşa ediyoruz (29 Ağustos 2008)Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran, gazetemiz Yeni Şafak''a özel açıklamalarda bulundu: "Biz günlük projeler ile uğraşmıyoruz, geleceğin projeleri hesabımızda var. 50 yıl sonrasının Sakarya''sını inşa ediyoruz" dedi.
Kiler, İstanbul’a yeni lojistik üssünü açtı (29 Ağustos 2008)Kiler grubu, bölgenin en büyük gıda perakendesi lojistik merkezini açtığını bildirdi. Tesis için 75 milyon dolarlık yatırım yapıldı. İstanbul, Esenyurt’ta toplam 100 bin metrekare kullanım alanına sahip olan tesis, Kiler’in Kayseri, Adana ve Ankara’dan sonraki dördüncü lojistik merkezi oldu. Kiler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Kiler, Marmara Bölgesi için inşa edilen bu tesiste 170 kamyon aynı anda yükleme yapabildiğini açıkladı. Kiler Perakende Genel Müdürü Nihat Özdemir de, 800 milyon dolar ciro hedeflediklerini belirtti.
Tarih: 29 Ağustos 2008 Kaynak: Milliyet
Pisidia''da antik su tünelleri bulundu (29 Ağustos 2008)Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi ve kazı ekibi başkan yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Özhanlı, Isparta''nın Yalvaç ilçesindeki kazı çalışmalarında, antik dönemde kente içme suyu taşıyan tüneller bulduklarını söyledi.
”Yer altı kaynaklarının envanteri çıkarıldı” (29 Ağustos 2008)Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, yer altındaki zengin madenleri iyi şekilde değerlendirmek istediklerini belirterek, Türkiye''nin yer altı kaynaklarının envanterinin çıkarıldığını söyledi.
Selçuk’un 25 yılını belediye planladı (29 Ağustos 2008)İzmir’in turistik ilçesi Selçuk’un belediye başkanı Vefa Ülgür, son 7 yılda yaptıkları çalışmalarla gelecek 25 yılı planladıklarını söyledi.  Ülgür, nerede sanayi olacağının, nerede tarım ve turizm yapılacağının belli olduğunu ifade etti. Ülgür, şunları söyledi: “İzmir’de bu planlamayı gerçekleştiren ilk ilçeyiz. Önümüzdeki süreçte turizm daha da ileriye gidecek, Pamucak’taki yatak sayısı 6 bin 500’den 30 bine çıkacak. Yeni tesislerle 7 bin 500 kişiye istihdam sağlanacak. Artan turist sayısı, artan çalışan sayısı Selçuk’taki tüm esnafımızın ekonomik faaliyetini de artıracak. Birçok yatırımcı için ilgi odağıyız. Selçuk’ta esnafın, çiftçinin, turizmcinin, işsiz gençlerimizin yüzü bu projelerimizle gülecek."
Tarih: 29 Ağustos 2008 Kaynak: Milliyet
Karya kenti Alinda''da yüzey araştırması (29 Ağustos 2008)Aydın''ın Karpuzlu ilçesine gelen Avusturya Bilimler Akademisi''nden Dr. Peter Ruggendorfer ve ekibi, Alinda Antik Kenti''nde yaklaşık bir ay sürecek yüzey araştırmasının bu yılki bölümüne başladı.
Köstebek sonunda ışığı gördü (29 Ağustos 2008)Başkan Kadir Topbaş, yapımı hızla devam eden hatta, tünel kazan köstebeğin (TBM) İkitelli’deki Sanayi İstasyonu’nda dün yeryüzüne çıkmasını izledi. Başkan Topbaş, “Müteahhit firma ayda 50 milyon dolarlık iş yapıyor. Burada ekim ayından itibaren deneme sürüşlerine başlanacak. Yıl sonunda da hat hizmete girecek” şeklinde konuştu. Göreve geldiklerinde 44 kilometre raylı sistem bulunduğunu, bunun üzerine 22 kilometre ilave ettiklerini bildiren Başkan Topbaş, “İstanbul genelinde şu anda 60 kilometre metro çalışmamız var. İstasyonlar dahil devam eden metro yatırımlarının maliyeti 3 milyar dolar olacak” dedi.
Tarih: 29 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye
Kozan Kalesi restore ediliyor (29 Ağustos 2008)Adana’nın Kozan ilçesinde, şehir merkezinde kalan Kozan Kalesi, restore edilerek turizmin hizmetine kazandırılacak. Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan, Asur, Med, Pers, Roma ve Bizans imparatorlukları ile Emevi, Abbasi, Selçuklu ve Osmanlı hakimiyetinin yaşandığı, 1923-1926 yıllarında vilayet statüsüne kavuşan, sonrasında da Adana’ya bağlı ilçe haline gelen Kozan’ın, tarihi eserler, kültürel varlıklar, doğal güzellikler bakımından oldukça zengin bir bölgede bulunduğuna dikkati çekti.
Tarih: 29 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye
Taşköprü ışıl ışıl (29 Ağustos 2008)Taşköprü ilçesinde bulunan ve ilçeye adını veren tarihi köprü ışıklandırıldı. Taşköprü, 1366 yılında Yağmur Bey’in oğlu Ali Bey tarafından Kastamonu Emiri Adil Bey’in oğlu Celaleddin Beyazıt (Kötürüm Beyazıt) adına yaptırılmıştı. Orijinali 7 gözlü olan köprünün, aradan geçen yıllarda 1 gözünün toprak altında kalmasıyla köprü 6 gözlü olarak günümüzde de hizmet vermektedir. Taşköprü ilçesinin tek giriş-çıkışını sağlayan köprünün geceleri de bütün ihtişamıyla fark edilebilmesi için ışıklandırma yapan belediye, köprünün kemerlerine 250 vatlık projektörler ve köprünün gözlerini çevreleyen ışıklandırma sistemi kurdu.
Tarih: 29 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Akif Doğan
Alanya Yat Limanı''nın yıllık gelir hedefi 4 milyon dolar (29 Ağustos 2008)Antalya''nın Alanya ilçesinde yapımı devam eden yat limanından yılda 4 milyon dolar gelir hedefleniyor. Yetkililer, liman tamamlandığında diğer bölgelerde bulunan yat limanı turizminin Alanya''ya kayacağına inanıyor.
Pisa Kulesi’ne Hollanda’dan rakip çıktı (29 Ağustos 2008)Pisa gibi ünlü olmayan Hollanda’nın Bedum kasabasındaki 12. yüzyıldan kalma 36 metrelik kilise kulesinde yapılan ölçümler, kulenin Pisa’dan artık daha fazla eğilmekte olduğunu gösterdi.
Antik kente fabrika kurulmasına tepki (29 Ağustos 2008)Osmaniye''deki "Akdeniz''in Efes''i" Kastabala Antik Kenti ve Kırmıtlı Kuş Cenneti''nin ortasına çimento fabrikası kurulması çalışmalarıyla ilgili tartışmalar sürüyor.
EXPO bitti, Sağlık Müzesi sahipsiz kaldı (29 Ağustos 2008)İzmir''in, "Herkes için sağlık" temasıyla aday olduğu EXPO 2015 için Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi''nde kurulan "Sağlık Müzesi", EXPO kaybedilince sahipsiz kaldı. İçinde, Eczacıbaşı Grubu''nun kurucusu Süleyman Ferit Eczacıbaşı''nın ilk faaliyete başladığı Şifa Eczanesi''nin de bire bir kopyası bulunan "Sağlık Müzesi" kaldırılıyor.
Cebeci Ortaokulu’nda mimari yapı değiştiriliyor (29 Ağustos 2008)Cumhuriyet ile özdeşleşen başkentin tarihi yapıları gün geçtikçe kimliklerini yitiriyor. Tarihi yapılardaki Cumhuriyet dönemi izlerini silme politikaları, son olarak Cebeci Ortaokulu’nda uygulanıyor.
Toplam 234 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.