Haberler

Haberler

Toplam 234 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Divan, Bodrum’da 12 ay açık kalacak, şehir otelleriyle büyüyecek (27 Ağustos 2008)Divan, Ankara’da 19 odalı, küçük lüks butik otel kategorisinde bir otel açacak. Ekim 2009’da açılması planlanan otel, Ankara Çukurhan’da yapılacak.
Kastabala’ya sanatçılardan destek (27 Ağustos 2008)Osmaniye’de üzerine çimento fabrikası kurulacak Kastabala Antik Kenti’nin kurtarılması için demokratik kitle örgütleri ile aralarında Yaşar Kemal, Rutkay Aziz, Tarık Akan, Nur Süer’in de bulunduğu sanatçılar harekete geçti. Tarihi mirasın korunması için büyük bir imza kampanyası başlatılırken arkeolog Prof. Dr. Halet Çambel’e en büyük desteği Osmaniye Kastabala Platformu verdi. 23 çevre örgütünden oluşan Doğu Akdeniz Çevrecileri, kentteki 8 sivil toplum örgütü ve CHP’liler tarafından oluşturulan platformun başlattığı imza kampanyasına ilk imzayı Çukurova için “benim ülkem” diyen yazar Yaşar Kemal attı. Mimarlar Odası, Peyzaj Mimarlar Odası, Çekül Vakfı, Arkeologlar Derneği, Doğayı Koruma Derneği, Tema Vakfı, Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği (ÇASOD), Sinema Sevenler Derneği (SSD), Sinema Oyuncuları Derneği (SODER), Nâzım Hikmet Kültür Vakfı, Film Yönetmenleri Derneği (FİLM-YÖN), Türkiye Biyologlar Derneği ve İstanbul Osmaniyeliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yöneticileri de Kastabala Platformu’nu arayarak destek açıklamalarında bulundu.
Tarih: 27 Ağustos 2008 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Ali Tıraş
Göstermelik düzenleme (27 Ağustos 2008)Türkiye’nin 8 bin 333 kilometrelik kıyı bandının turizme ayrılan alanlarında konuşlandırılan balık çiftliklerinin geri çekilmesi için verilen çabalara, AKP hükümeti sessiz kalıyor.
Marcus Aurelius’un dev heykeli bulundu (27 Ağustos 2008)Burdur’un Ağlasun ilçesi yakınlarındaki Sagalassos antik kentindeki kazılarda bulunan Roma imparatoru Marcus Aurelius’un dev heykeli arkeoloji dünyasını heyecanlandırdı. Milattan sonra 161-180 yılları arasında Roma’yı yöneten Marcus Aurelius’un heykeline ait parçalar, yüzyıllar önce depremde hasar gören Roma hamamının en büyük odasındaki kazılarda çıkarıldı. Heykelin 80 santimlik baş kısmı ile, ayağı, eli ve 1.5 metrelik kolu da bulundu. Marcus Aurelius, Romayı yöneten "Beş İyi İmparator"dan sonuncusu sayılıyor. İmparator’un son günleri, başrolünü Russel Crowe’un üstlendiği Oscar ödüllü "Gladyatör" filmine konu olmuştu.
Tarih: 27 Ağustos 2008 Kaynak: Hürriyet
Tarihi binalara doğal renkte ışık (27 Ağustos 2008)İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Aydınlatma ve Enerji Müdürlüğü, başta Tarihi Yarımada olmak üzere, kent genelindeki tarihi eserlerin orijinal renklerini verecek tonlarda aydınlatılması için planlama yaptı. Kenti ışık kirliliğinden kurtaracak planla, Kızkulesi, Sultanahmet Camii, Ayasofya Müzesi ve Topkapı Sarayı gibi tarihi eserler orijinal renklerini verecek tonda aydınlatılacak. Kullanılacak doğa dostu lambalar sayesinde ışık kirliliği son bulacak ve elektrik tasarrufu sağlanacak. Bu kapsamda belediye, dünyada uygulanan örnekleri incelemek amacıyla Uluslararası Kent Aydınlatma Derneği’ne (LUCI-Lighting Urban Community International) üye oldu. İstanbul’a model olabilecek doğru aydınlatılmış metropoller incelendi.
Tarih: 27 Ağustos 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Şenol Coşkuner
"Melen’deki sıkıntıyı zaten biliyorduk" (27 Ağustos 2008)İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’un su sorununa çözüm olacağı iddiasıyla ekim ayında hizmete sokulan ve geçen hafta su seviyesi düştüğü için İstanbul’a su akışı kesilen Melen Çayı ilgili “Melen’de su sıkıntısı var ama biz bunu zaten biliyorduk” açıklamasında bulundu.
Aspendos’un çığlığı 3 yılda duyuldu (27 Ağustos 2008)2 bin yıllık antik tiyatro Aspendos’un bu sezon bakıma alınması üzerine, CHP Antalya Milletvekili Tayfur Süner, yazılı önergeyle, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a, acil bakım kararında gösterilerin etkisini sordu.
Deprem bölgesi ama zemin etüdü bile yok (27 Ağustos 2008)Jeoloji mühendisleri, yaklaşık 260 bin konut ve turistik tesisin bulunduğu Bodrum’da, 1999 yılından önce yapılan binaların büyük bir bölümünün zemin etüt projesinin bulunmadığını açıkladı.
İzmirlilere musluk suyu kullanmayın uyarısı (27 Ağustos 2008)Tahtalı Barajı’nın dibe vurmasıyla su kesintilerinin artması üzerine, haziran ayında arsenik oranı yüksekliği nedeniyle kapatılan Göksu ve Sarıkız kuyuları İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından devreye alındı.
Frame Türkiye''nin Temmuz - Ağustos Sayısı Çıktı (26 Ağustos 2008)Ağırlıklı olarak iç mekân projeleri ve endüstriyel ürün tasarımlarına yer verilen ve bir süre önce Türkçe olarak yayınlanmaya başlayan Frame''in Temmuz - Ağustos sayısı çıktı.
Volkanik Patlamayı Kısa Süreliğine Unutun İzlanda Mimarlığı''na Yakından Bakın (22 Nisan 2010)Atlas Okyanusu''nun kuzeyindeki bir ada ülkesi olan İzlanda 2008''deki ekonomik krizden sonra, meydana gelen volkanik patlama yüzünden yeniden gündemde. Volkanik bir ada üzerinde kurulu olan İzlanda''daki 200 senedir suskun olan dağ yeniden patlayınca Avrupa''da havayolu taşımacılığı durma noktasına geldi. Şu günlerde uçak seferleri yeniden başlasa da kül bulutunun etkisinin 6 ay süreceği söyleniyor. 2008 yılında Avrupa''nın kuzeyindeki bu küçük ülkedeki mimarlık ile ilgili bir haber hazırlamıştık. Haberi güncelleyerek yeniden yayınlıyoruz.
Sagrada Familia’nın Restorasyonunda Gaudi’nin Vizyonu Dikkate Alınmıyor mu? (26 Ağustos 2008)Antonio Gaudi 1926 yılında öldüğünde, başyapıtlarından biri olan Sagrada Familia Kilisesi’ne ilişkin hayallerini de beraberinde götürdü. O günden beri, Barselona’nın simgesi haline gelen yapıyı tamamlamak, tüm zorluklarına rağmen Gaudi’nin izinden giden mimarların başlıca ilgi alanlarından biri oldu.
Barometre gibiyiz, konut kredisinde indirim yarışını yine biz başlatacağız (26 Ağustos 2008)Küresel dalgalanma ve siyasi belirsizlik sebebiyle yükselen konut faizleri tekrar inişe geçiyor. Bankalar siyasi risklerin ortadan kalkmasıyla birlikte konut faizlerini düşürmek için harekete geçti.
''İstanbul''un su sorunu, çevre planlarına girmeli'' (26 Ağustos 2008)İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe, İstanbul''un geçmişten bugüne su sorunu yaşayan bir şehir olduğu bilinmesine rağmen, bu konuda kalıcı çözümler hayata geçirilemediğini söyledi.
Ters görünümlü ev görenlerin ilgisini çekiyor (26 Ağustos 2008)Çatısı yerde, temel direkleri yukarıda olan, tuvaleti ve banyosu ters konulan eve ilgi çok fazla. Ters evin, normal eve göre iki katına mal olduğu ifade edildi.
Tuvaletlerin İstanbul buluşması (26 Ağustos 2008)Türkiye, 2009’da önemli bir zirveye ev sahipliği yapacak: Dünya Tuvaletler Zirvesi. Toplantı, Türk tuvalet kültürünü de etkileyecek.
Haydarpaşa nasıl kurtulur? (26 Ağustos 2008)Anadolu’nun İstanbul’la tanıştığı yer; paha biçilemez değerdeki Haydarpaşa Garı’nın, Dünya Ticaret Merkezi yapılmak üzere devre dışı bırakılmak istenmesini engellemeye çalışan Haydarpaşa Dayanışması’na göre “Marmaray projesi göstermelik.”
Tarihi Taşhan kazandıracak (26 Ağustos 2008)Amasya Valisi Celalettin Lekesiz, "Tarihi Taşhan 2010 yılı içerisinde tamamen inşaatı bitmiş, Amasya''nın yüzünü ağartan çok güzel bir eser olacak" dedi.
Tarihi medreseye onarım (26 Ağustos 2008)Vakıflar Genel Müdürlüğü yetkilileri, Erzurum merkezde bulunan ve 13. yüzyılda yapılan Çifte Minareli Medrese''nin restorasyonu için çalışmaların başladığını bildirdi.
İzmir’de yatırımcıya verecek arsa kalmadı (26 Ağustos 2008)İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, 1/25.000 ölçekli Nazım İmar Planı’nda, yeni sanayi bölgelerine ihtiyaç duyulmadığı anlayışıyla genişleme alanı gösterilmediğini, aradan 1 yıl geçmeden kentte sanayi arsası bulunamaz duruma gelindiğini öne sürdü.
Toplam 234 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.