Haberler

Haberler

Toplam 216 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 141. haberden 160. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Yeni kaldırımların kırılmasına halk izin vermedi (20 Ekim 2008)İzmir’in Bornova ilçesine bağlı Evka-4 semtinde Türkiye’de bir ilk yaşandı. Halk, belediyenin 20 santimlik kaldırımları kırmasına izin vermedi.
Kleopatra’nın kayıp yazıtını Egeliler buldu (20 Ekim 2008)Dokuz Eylül Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ergün Laflı’nın kazı heyeti başkanlığını yaptığı Karabük Eskipazar’daki Hadrianoupolis Ören Yeri’nde önemli bir buluşa imza atıldı. 1800’lü yıllarda Fransız gezgin G. Mendel tarafından gün yüzüne çıkarılan, ancak 110 yıl önce kaybolan Kleopatra yazıtı yeniden bulundu. Doç. Laflı, “Bilim dünyası için heyecan verici bir olay” diye konuştu.
Tarih: 20 Ekim 2008 Kaynak: Milliyet
Metrobus Ulaşım Sistemi masaya yatırıldı... (20 Ekim 2008)İstanbullular’ın hayatına kısa süre önce giren metrobus sistemi masaya yatırıldı. İETT’nin ‘Kent içi ulaşımda alternatif çözümler: Metrobus sistemleri’ başlığıyla düzenlediği panele çok sayıda dinleyici katıldı.
13 milyar dolarlık gökdelenler, teröre ''beton çekirdek''le meydan okuyacak (20 Ekim 2008)New York''taki Dünya Ticaret Merkezi kulelerinin yerine yapılan gökdelenlerde teröre betonla meydan okunacak. Yeni gökdelenlere 13 milyar dolar harcanacağını söyleyen proje teknik yüklenicisi Tishman''ın Başkan Yardımcısı James Durkin, "Komple beton çekirdek yapıyoruz. Beton, saldırıda çeliğe göre daha dayanıklı" dedi.
Sekiz asırlık taş medrese restore ediliyor (20 Ekim 2008)Konya''nın Akşehir ilçesinde bulunan 8 asırlık Taş Medrese, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyon projesi kapsamına dahil edildi.
Tarihî Hıdırağa Camii restorasyona alındı (20 Ekim 2008)Edirne il merkezindeki tarihi Hıdırağa Camii restore edilmeye başlandı. 16. yüzyılın ortalarında inşa edildiği bilinen cami, önceki yıllarda da restorasyon geçirmişti.
Bir kentin her yapısı döneminin özel örneği (20 Ekim 2008)Yarım asırdır mimarlık mesleğinin içinde olan Yurdanur Sepkin ile mimarlık eğitimi alan 10 öğrenci buluştu. Sepkin, mesleğiyle ilgili olarak öğrencilik dönemindeki hayallerinin büyük bir kısmını hayata geçirdiğini ifade ederken, öğrenciler de hayallerindeki yapıları anlattı.
Tasarımda yeni ''derin''likler (20 Ekim 2008)1971 yılında Aziz Sarıyer tarafından kurulan Derin, 37 yıllık tecrübesi ve birikimi ile günümüz hızlı ve modern şehir yaşamına estetik çözümler sunuyor.
Nükleer santral ihalesine neden tek bir firma katıldı? (20 Ekim 2008)Mersin-Akkuyu''da yapımı planlanan nükleer santral ile ilgili teklif verme süreci sonlandığında, Atomstroyexport-Inter Rao-Park Teknik (Rusya-Türkiye) ortaklığı dışında, şartname alan diğer firmaların teklif vermedikleri anlaşıldı.
''Belediyeler'' 30 Ekim''de esastan görüşülecek (20 Ekim 2008)Anayasa Mahkemesi, ''bazı belediyelerin kaldırılmasına ilişkin yasanın'' bazı hükümlerinin iptali istemini esastan görüşecek.
Kocaeli atıklardan enerji üretecek (20 Ekim 2008)Biyogaz üretim tesisinde, Büyükşehir Belediyesi ile TÜBİTAK-MAM tarafından hazırlanan program faliyete geçirilecek.
‘Petrol zengini yatırımı kesti, Rusya çimento, Dubai çelik almayı azalttı’ (20 Ekim 2008)Global kriz yüzünden petrol zengini ülkelerinde frene bastığını ve eskisi kadar yatırım yapma iştahı kalmadığını söyleyen Oyak Genel Müdürü Ulusoy, ‘Rusya çimento, Dubai çelik alımını kesti’ dedi.
Almanlar, Çanakkale Anıtı tasarlamış (20 Ekim 2008)Alman mimar Wilhelm Löffler''in 1915 yılında, Çanakkale Savaşı''nda ölen Türk ve Alman askerleri için bir anıt tasarladığı ortaya çıktı.
‘Gladyatör’ün mezarı bulundu (20 Ekim 2008)İtalyan arkeologlar, bir Romalı generalin mezarını buldu. Marcus Nonius Macrinus isimli genaralin Gladyatör filmindeki General Maximus karakterinin esinlenildiği Romalı savaşçı olduğuna inanılıyor.
Çatısı hindistan cevizinden yalıtımı ikinci el jean’den (20 Ekim 2008)San Francisco’daki Golden Gate Parkı’nda, 27 Eylül’de açılan çevreci müzenin 8 bin metrekarelik çatısı, hindistan cevizinden üretildi. Yalıtımı ise kullanılmış jeanlerle yapıldı. Müze, çatıdaki kanallar sayesinde elektrik kullanılmadan havalandırılıyor.
Tarihin tanıkları arasında şehir turu (20 Ekim 2008)İçi dışı bir olmayan büyük şehir Cali, ‘El patron’ diye anılan Pablo Escobar’dan ‘El Turco’lara giden ‘dumanlı’ yol, korsan şehri Cartagena’nın âşık eden havası...
İstanbul''da 3. köprüye protesto (20 Ekim 2008)İstanbul boğazına yapılması planlanan 3. köprü Sarıyer''de gerçekleştirilen yürüyüşle protesto edildi. Hacıosman Bayırı''nda toplanan grup, ''''Köprü kirlilik, gürültü, yıkım demektir'''', ''''Köprü altında yaşamak istemiyoruz'''', ''''Egzoz gazında yaşamak istemiyoruz'''' yazılı pankartlar taşıyarak, ''''Köprü değil, insanca yaşam'''', ''''Ormanına, suyuna, mahallene sahip çık'''', ''''Köprü değil, barınma hakkı'''' şeklinde sloganlar atarak yürüyüşe geçti.
Hitit soylularına cam fanusla kaplı mezar (20 Ekim 2008)Alacahöyük Kazı Başkanı Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu, Çorum''un Alaca ilçesinde, Alacahöyük ören yerindeki Hititlere ait prens ve prenses mezarlarının eski görünümüne kavuşması için başlatılan projenin önemli ölçüde tamamlandığını, mezarların gelecek yıl ziyarete açılacağını bildirdi.
"Makiler çalı çırpı değildir" (20 Ekim 2008)Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) Kurucu Başkanı Hayrettin Karaca, Akdeniz ikliminin bitki örtüsü olan makiliklerin, uzaktan göründüğü gibi çalı çırpı toplulukları olmadığını, birçok bitki ve hayvan türünün ancak makilerin yetiştiği alanlarda gelişip üreyebildiklerini söyledi.
İstanbul’a nefes aldıran mekanlar: Korular (20 Ekim 2008)İstanbul’daki korular, doğal su kaynakları, sosyal etkinlik alanları ve farklı bitki örtüleri ile kentin yoğunluğundan uzaklaşmak isteyenlere doğayla iç içe vakit geçirme imkanı sağlıyor.
Toplam 216 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 141. haberden 160. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Temmuz 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.