Haberler

Haberler

Toplam 216 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. haberden 40. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Gül, 2 kanunu onayladı (24 Ekim 2008)Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Gül''ün onayladığı 5804 sayılı “2009 Yılında İstanbul Şehrinde Yapılacak Beşinci Dünya Su Forumunun Organizasyonu ile...
Kbiyra kazıları havadan görüntülendi (24 Ekim 2008)Burdur''un Gölhisar ilçesi sınırları içinde bulunan 405 hektarlık alanda devam eden kazı çalışmalarının ve Kbiyra Antik Kenti''nin havadan fotoğraf çekimleri yapıldı.Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şükrü Özüdoğru, yapılan çalışmaların daha iyi görülebilmesi için fotoğraf çekimlerinin yapıldığını söyledi. Erhan Küçük yönetimindeki zeplin aracından çekimleri, Şükrü Özüdoğru rehberliğinde Ceyhun Sökün yaptı. Çekimleri zeplin aracı ile yaptıklarını anlatan Özüdoğru, "Bilimsel amaçlı 500 metreye kadar yüksekten yapılan çekimlerle genel durum değerlendirmesi ve Antik Kentin çizimlerini yapacağız. Kazıya başlarken ve kazı sonunda yapılan çekimler Arkeolojik çalışmaların olmazsa olmazlarıdır." dedi. Burdur Müzesi ile Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Bilimsel Danışmanlığı tarafından 3 yıldır devam eden kazıların bu yıl 30 Ekimde sona ereceği belirtildi.
Tarih: 24 Ekim 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Osmanlı’nın en detaylı dünya haritası (24 Ekim 2008)Osmanlı’nın 1628’de hazırlanan en detaylı dünya haritası bulundu. Sıfır meridyeni Kanarya Adaları üzerinden geçen ülkelerin Osmanlıca isimlerinin bulunduğu haritanın Avrupa özellikle de Hollanda ekolünde hazırlandığı, haritada Osmanlı’nın sınırlarına Arap Yarımadası’nın güneyini dahil etmediği görülüyor.
Seyyid Usul Tekkesi yarın hizmete açılıyor (24 Ekim 2008)Bursa''nın en eski tekkelerinden biri olan Seyyid Usul Tekkesi, Osmangazi Belediyesi''nin çabalarıyla restore edildi.
Dikmen''deki yıkıma yargı "dur" dedi (24 Ekim 2008)Dikmen Vadisi''nde uygulanacak kentsel dönüşüm projesi kapsamında Dikmen Vadililere yaz aylarında gönderilen yıkım tebligatlarına karşı açılan davalar sürerken, Ankara 6. İdare Mahkemesi bir yıkım işlemi hakkında iptal kararı verdi.
Hızlı trende ikinci etap başlıyor (24 Ekim 2008)Ankara-İstanbul arasında seyahat süresini 3 saate indirecek hızlı tren projesinin ikinci etabında (Eskişehir-İstanbul) mutlu sona ulaşıldı. Yargı süreci tamamlanan davada, Danıştay TCDD''yi haklı buldu.
Ar­ki­PAR­C’­ın ay­dın­lat­ma­sı Phi­lip­s’­ten (24 Ekim 2008)Gay­ri­men­kul, mi­mar­lık ve in­şa­at sek­tör­le­ri­ni bir ara­ya ge­tir­me­yi he­def­le­yen Ar­ki­PARC 2008 et­kin­li­ğin­de, Phi­lips Ay­dın­lat­ma bö­lü­mü “Şe­hir Ay­dın­lat­ma­sı ve Be­yaz Işı­k” kon­sep­tiy­le yer al­dı. Şe­hir gü­zel­leş­tir­me kap­sa­mın­da pek çok şe­hir ay­dın­lat­ma­sı ça­lış­ma­sı ger­çek­leş­ti­ren Phi­lips, spon­sor ola­rak yer al­dı­ğı et­kin­lik­te sek­tör pro­fes­yo­nel­le­ri ile bir ara­ya gel­di. Ar­ki­te­ra Mi­mar­lık Mer­ke­zi ta­ra­fın­dan Har­bi­ye As­ke­ri Kül­tür Mer­ke­zi­’n­de dü­zen­le­nen Ar­ki­PARC 2008’de Phi­lips özel stand ala­nın­da, şe­hir ay­dın­lat­ma­sın­da kul­la­nı­lan “Be­yaz Işı­k” kon­sep­ti, LED ay­dın­lat­ma ve ener­ji ve­rim­li ay­dın­lat­ma çö­züm­le­ri ile il­gi­li bil­gi ver­di. Phi­lips Tür­ki­ye ve Kaf­kas­lar CE­O’­su An­ton Boo­ij, şe­hir gü­zel­leş­tir­me ay­dın­lat­ma­sın­da ay­dın­la­tı­lan ob­je­yi ve­ya ye­ri ön pla­na çı­ka­ra­rak kim­lik ka­zan­dır­dık­la­rı­nı be­lirt­ti.
Tarih: 24 Ekim 2008 Kaynak: Türkiye
Enerjide dışa bağımlılık riski (24 Ekim 2008)TÜBİTAK-MAM Enerji Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Mustafa Tırıs, yaptığı açıklamada, kalkınmakta olan ülkeler arasında yer alan Türkiye''de artan nüfus, refah düzeyi ve sanayileşme gibi nedenlerle enerji kullanımının da hızla artırdığını belirtti.
Isı yalıtımı zorunlu (24 Ekim 2008)Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı Kubilay Ulu, bina yalıtımı konusundaki eksiklikler dolayısıyla her yıl ortalama 7,5 milyar doların ''''havaya savrulduğunu'''', yeniden düzenlenerek 1 Kasımdan itibaren yürürlüğe girecek ''''Isı Yalıtımı Yönetmeliği'''' sayesinde ülke ekonomisine büyük katkı sağlanacağını belirtti.
Altınok''un büyük sevdası (24 Ekim 2008)Keçiören Belediyesi’nin araç parkıydı geçmişte. Dozerlerin, kamyonların iş makinalarının konuşlandığı bu alanda şimdi dev bir tesis yükseldi. Keçiören Kapalı Olimpik Yüzme Havuzu. Hürriyet Ankara, Etlik’deki dev alış veriş merkezinin hemen kıyısındaki bu dev tesisi, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok ile birlikte gezdi.
AVM''lerde erkekler öne geçti (24 Ekim 2008)Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği Başkanı Nuşin Oral, perakende sektörü için 3 bin 685 tüketici ile yaptıkları Shopper Index araştırmasına göre alışveriş merkezleri içinde erkeklerin kadınları yüzde 56 oranında geride bıraktıklarını söyledi.
Sıra, Kent Yenileme Projelerinde (24 Ekim 2008)Yapı Fuarı İzmir 2008 törenle açıldı. Açılışta konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Yusuf Ali Karaman, rahmetli Piriştina döneminin Büyük Kanal Projesi’nin tamamlanıp körfezin temizlenmesi...
Eski bir İstanbul masalında final (24 Ekim 2008)Ayazağa’da temeli 20 sene önce atılan, yedi yıldır devasa bir inşaat halinde bekleyip duran İstanbul’un en büyük Kültür ve Kongre Merkezi için bir umut ışığı yandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ayazağa’yı 49 yıllığına Turkmall’a devrediyor.
Bu kadar çok AVM İstanbul’u öldürür! (24 Ekim 2008)‘Perakende Gezgini’ olarak tanınan Howard Saunders İstanbul’daki alışveriş merkezi enflasyonuna dikkat çekerek,”Şehir merkezleriniz tehlike altında” dedi.
Günde 100 bin kişinin gittiği alışveriş merkezine bir de ben bakayım dedim (24 Ekim 2008)Viaport, mimari bakımdan bir outlete hiç benzemiyor. Outletler genelde ihtiyacı karşılamaya yönelik inşa edilmiş, yalın binalar olur. Bu ise gayet eklektik: Anadolu, Osmanlı ve Akdeniz mimarisinden ilham almış.
2010 için 64 etkinlik yapıldı (24 Ekim 2008)2010’a kim ne proje yapıyor, bu paralar nasıl dağıtılıyor adam kayırılıyor mu diye sormuştum... 2010 Yürütme Kurulu Başkanı Nuri Çolakoğlu’yla konuştum, hem bütçeleri hem de yapılan işleri gönderdi bana...
Kadir Topbaş’a açık mektup (24 Ekim 2008)Erdoğan ailesinin yakını Bekir Uğur, ihale yöntemiyle Roman çiçekçilere, camekanlı dükkanlar kiralayacak. Yani o köşebaşlarında görmeye alıştığımız çiçekçiler yok olacak.
Mimarlar Odası, 100. kuruluş yılını İnce’nin bestesiyle kutladı (24 Ekim 2008)Mimarlar Odası, kuruluşunun 100. yıldönümünü çarşamba akşamı 19.00’da İTÜ Maçka Tesisleri Mustafa Kemal Amfisi’ndeki konserle kutladı.
AKM Yeniden! (23 Ekim 2008)Geçtiğimiz günlerde, onarılmak üzere boşaltılan Atatürk Kültür Merkezi’nin yenileme projesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı arasında bir protokol imzalandı. Anlaşmaya göre İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın yürüteceği yenileme projesinin hazırlanması işi de Murat Tabanlıoğlu’na verildi. Atatürk Kültür Merkezi’nin, 2010 süreci içerisinde yenilenerek kullanıma açılmasını görüşmek üzere projenin paydaşları, kullanıcıları ve yetkililer İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ofisi’nde 22 Ekim 2008 Çarşamba günü bir araya geldiler.
2009 Ocak Sayısı için RAF Ürün Dergisi''nin Kapağını Tasarlamak İster misiniz? (23 Ekim 2008)Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından 2 ayda bir yayınlanan RAF Ürün Dergisi, 2009 yılında 3. yaşını kutlayacak. Yaygın bir dağıtım kapasitesine sahip olan RAF Ürün Dergisi’nin kapak tasarımında genç tasarımcılara yer verilerek isimlerini ve tasarımlarını geniş bir kitleye tanıtabilmelerini sağlamak amacı ile Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından kapak tasarım yarışması düzenleniyor.
Toplam 216 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 21. haberden 40. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Mayıs 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.