Haberler

Haberler

Toplam 216 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 121. haberden 140. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Yeni paraları ben tasarlayacak olsam... (20 Ekim 2008)Ocak itibarıyla kullanıma girecek banknotlara basılmasına karar verilen isimlere dair tartışma bitmiyor. Konuşulmayan alternatiflerin peşine düştük, karar veren siz olsaydınız kimleri seçerdiniz diye sorduk, tasarımcılar bizim için gıcır gıcır paralar çizdi.
Bizans kalıntılarında bir otel daha yükseliyor (20 Ekim 2008)Sultanahmet’te Bizans kalıntıları üzerinde yükselen Four Seasons Otel ek bina inşaatının bir kilometre uzağında, tarihi Bizans Sarayı’nın kalıntıları üzerinde bir otel inşa ediliyor.
Tüp geçitin güzergâhı 4 asır önce gösterilmiş (20 Ekim 2008)Türkiye''nin en önemli projelerinden biri olan Marmaray''da 1.400 metrelik güzergâha 11 tüp tünelin tamamı indirildi. Sultan Abdülmecid''in 148 yıl önce yapmayı düşündüğü ve Tünel-i Bahri''nin üzerinden geçen hat dört asırdır ''Hüdayi Yolu'' olarak anılıyor.
Forum alışveriş merkezi açıldı (20 Ekim 2008)Forum Ankara Alışveriş Merkezi kapılarını başkentlilere açtı. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, "Açılan bu alışveriş merkezi, ''Küresel mali kriz Türkiye''yi nasıl etkiler?'' sorularına verilen en güzel cevaptır.'''' dedi.
TOKİ, protokol yolundaki 560 konutu satışa çıkarıyor (20 Ekim 2008)Toplu Konut İdaresi (TOKİ), protokol yolunda yaptırdığı 560 sosyal konutu, kura yöntemi ile gelecek ay satışa çıkarıyor. TOKİ''den yapılan duyuruya göre, Karacaören mevkiinde bulunan konutlar için başvurular 3 Kasım''da başlayacak.
İkinci tüpün imar planları da tamam (20 Ekim 2008)İstanbul''da trafik sorununu azaltması için taşıtların yararlanacağı ''İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi Projesi'' ile ilgili imar planı Büyükşehir Belediye Meclisi''nin önceki gün yapılan toplantısında kabul edildi. İki katlı tüp geçiş Avrupa yakasında Kazlıçeşme''den başlayacak Anadolu Yakası''nda Göztepe''te sona erecek. Zeytinburnu, Fatih, Eminönü, Üsküdar ve Kadıköy ilçeleri projenin yürütüleceği güzergâhlar arasında kalıyor. Boğazın altından sadece hafif otomobillerin geçişi için hazırlanan tüp geçiş projesinin iki katlı olması, üst tarafın gelişe alt tarafın da gidişe ayrılması öngörülüyor. ''Projenin ekonomiye yılda 125 milyon dolarlık katkı sağlaması hedefleniyor.
Tarih: 20 Ekim 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Gökhan Yılmaz
Meclis''in küresel ısınma senaryosu: İstanbul sular altında kalabilir (20 Ekim 2008)Dünyanın her yöresinde etkisini hissettirmeye başlayan küresel ısınma Türkiye''nin geleceği için de büyük risk oluşturuyor. Meclis, küresel ısınmanın muhtemel etkilerine yönelik önemli bir rapor hazırladı.
Marmaray projesi tarihe ışık tutacak (20 Ekim 2008)İstanbul''un 10 bin yıllık tarihine ışık tutacak Marmaray Projesi''nin Üsküdar, Sirkeci ve Yenikapı''daki kazı çalışmaları sürüyor. Bölgede, İstanbul''un ulaşımını şahlandırmak isteyen mühendislerle, tarihçilerin ''balçık- kepçe'' polemiği yaşanıyor.
Adliyeler, en büyük ''saray'' olma yarışında (20 Ekim 2008)''En büyük adliye sarayı'' yarışı Bakırköy adliye binasıyla başladı. Ama Bakırköy''ün üstünlüğü çok kısa sürdü. Mecidiyeköy''deki bina, ''Avrupa''nın, Kartal''daki ise ''dünyanın'' en büyüğü olduğu iddiasında.
Kayseri kalesi kültür merkezi olacak (20 Ekim 2008)Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Roma ve Bizans döneminde yapılan 1700 yıllık Kayseri kalesini kültür merkezi yapmak için çalışmalara başladı. Kültür ve Turizm İl Müdürü İsmet Taymuş, proje tamamlandığında Kayseri''ye sanat ve kültür yönünden canlılık getireceğini söyledi.
Selçuklu köşkü yeniden yapılacak (20 Ekim 2008)Konya Büyükşehir Belediyesi, Selçuklu sultanı 2. Kılıçarslan döneminde yaptırılan, Alaaddin veya Kılıçarslan köşkü olarak bilinen yapının yeniden inşası için proje hazırlıyor.
Memlekete bir de tabiat parkından bakın! (20 Ekim 2008)Sonbaharın en güzel demlerini yaşadığımız şu günlerde yaprak hışırtıları ve kuş cıvıltıları bir başka gelir kulağımıza.
Tarihi mezarlık tahrip oluyor (20 Ekim 2008)Bitlis''in Ahlat ilçesinde bulunan ve dünyanın en büyük İslam Mezarlığı olarak bilinen Selçuklu Mezarlığı yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Son tespitlere göre 1 ve 12. yüzyıllara ait 8 binin üzerinde mezar taşının bulunduğu Selçuklu Mezarlığı''nda taşlar birer birer yok oluyor. Bitlis''in Ahlat ilçesi Tarihi Kültürel Değerleri ve Tarihi Eserleri Koruma ve Tanıtma Derneği (AHTEK) Başkanı Muzaffer Pirhasanoğlu, müdahale edilmezse Selçuklu Mezarlığı''nın kaybolacağını belirtti. Pirhasanoğlu, “Burada bulunan mezar taşları Orhun Abideleri''nin İslamlaştırılmış şeklidir ve bu yüzden önemlidir” dedi.
Tarih: 20 Ekim 2008 Kaynak: Yeni Şafak
ArkiPARC’08 yeni rolleri belirledi (20 Ekim 2008)Kentleşmenin üç önemli aktörü olan gayrimenkul, mimarlık ve inşaat sektörleri, ArkiPARC’08 (Property - ARchitecture - Construction) buluşması gerçekleşti. Katılımcıların yeni rollerini ve muhtemel iş birliklerini keşfetme fırsatı sunduğu buluşmada, inşaat sektöründeki yenilikler, dünyada ve Türkiye’de güncel kentsel ve yapı ölçeğindeki problemler masaya yatırıldı. “Kentsel Kalite için Diyalog” teması ile gerçekleşen ARKİPARC 2008’in sponsorlarından birisi de tasarımıyla tüm dünyada büyük beğeni kazanan anahtar markası Thea oldu.
Tarih: 20 Ekim 2008 Kaynak: Türkiye
‘Çevre eleştirisinin çoğu ideolojik’ (20 Ekim 2008)Limak-Bilgin ortaklığının hidroelektrik santralını açan Başbakan, bölge halkına, “Özümüzde, yaratılanı yaradandan dolayı sevmek var” diye seslendi.
TOKİ, İstanbul’u şantiyeye çevirdi (20 Ekim 2008)5 milyar YTL’lik yatırım gerçekleştiren TOKİ, İstanbul genelinde altyapı, sosyal tesisi ve çevre düzenlemeleriyle birlikte toplam 117 şantiyede 66.016 konut yapıyor.
Avrupalı başkanlar Beyoğlu’nda buluştu (20 Ekim 2008)Avrupa Birliği (AB)’nin alt organlarından olan Eurocities, bu yılın üçüncü toplantısını Beyoğlu’nda düzenlendi. Beyoğlu, Avrupa’nın 14 ülkesinden 120 belediye başkanı ve kentin temsilcilerini ağırladı.
Validen fırça: Restorasyon değil sıva yapmışsınız (20 Ekim 2008)Manisa Valisi Celalettin Güvenç, il koordinasyon kurulu toplantısında Vakıflar Genel Müdürlüğü Ege Bölge Müdürü Muzaffer Atasever''e restorasyon konusunda sitem etti. Güvenç, "Vakıflar Bölge Müdürlüğü''nün yaptığı restorasyonları gözardı etmek mümkün değil. Ciddi kaynakları var ama tarihi eseri restore ediyorum derken sıva yapmışsınız. Bunun için yıkıcı olmaya gerek yok. Müteahhitlerinizi uyarın" dedi. Mimar Sinan''ın eserlerinden Muradiye Camisi''nin bir süre önce tamamlanan restorasyon çalışmaları sonrasında bazı yerlerin rastgele sıvanarak aslının bozulması Vali Celalettin Güvenç''in tepkisini çekmişti.
Tarih: 20 Ekim 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Ertan Korkmaz
Antakya Müzesi… (20 Ekim 2008)Antakya’daydım… Bir önceki cuma… İlk işim erkenden Mozaik Müzesi’ne gitmek oldu. Yıllar önce de bu müze için gitmiştim. Başka yerlere göre Antakya’ya daha sık gidişim de bundandı.
Hasankeyf''de TOKİ''nin yerleşim projesi tanıtıldı (20 Ekim 2008)Ilıca barajının suları altında kalacak, Batman''ın Hasankeyf ilçesinde yapılması planlanan yeni yerleşim konutları törenle halka tanıtıldı. Hasankeyfliler ise tepkili. Kimi taşınmaya yanaşmıyor, kimi istimlak bedeli konusunda şikayetçi...
Toplam 216 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 121. haberden 140. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.