Haberler

Haberler

Toplam 216 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Kocaeli''nde depreme yakınlık ölçümü yapıldı (23 Ekim 2008)Kocaeli Büyükşehir Belediyesi''nin Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi (MAM) ile birlikte yürüttüğü, Kocaeli için Zemin Sınıflandırması ve Sismik Değerlendirme Projesi tamamlandı.
Yerel yönetimlerde reformlar tartışılacak (23 Ekim 2008)Birinci Ulusal Yerel Yönetimler Sempozyumu bugün Sakarya Üniversitesi''nin (SAÜ) ev sahipliğinde başlıyor.
Daha önce burnu havada olan alışveriş merkezleri şimdi kiracıyı kapıda karşılıyor (23 Ekim 2008)Bugüne kadar alışveriş merkezleriyle (AVM) ilgili yapılan tartışmaların başında yabancı markaların kayırılması ve yerlilerin daha verimsiz noktalarda yer almaları ile daha yüksek kira ödemeleri geliyordu.
Su Eserleri Müzesi için ilk adım atıldı (23 Ekim 2008)Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Akyürek, Meram’da su eserleri müzesi kurmak istediklerini söyledi. Müze içinde akvaryumlar ve Altınapa Barajı’nın suları altında kalan eski bir hanın maketi de bulunacak.
Katedrali Böyle Taşıdılar (23 Ekim 2008)Çin’in Fujian eyaletinde bulunan Fuzhou kentindeki 75 yıllık St. Dominic Katedrali’nin bin 500 tonluk ek binası, yeni açılacak karayolunun üzerinden ‘kenara kaldırıldı’. Mühendisler, katedraldeki rahiplerin kaldığı ek binanın yıkılmaması için yapılan başvurunun kabulünün ardından, binayı karayolunun geçeceği yerden taşımaya karar verdi. Ağustos ayında binanın ön tarafına taşıyıcı rayları döşemeye başlayan uzmanlar, daha sonra binayı temellerine yerleştirilen dev tekerlekler üzerinde yavaş yavaş ileri doğru götürmeye başladı. Yarı yola gelindiğinde yine raylar aracılığıyla binayı çeviren mühendisler, kalan yolu da tamamladıktan sonra temellerini sabitledi. Uzmanlar, ek binanın toplam 75 metrelik bir yol katettiğini söyledi.
Tarih: 23 Ekim 2008 Kaynak: Birgün
Mardin Kale yıkılır (23 Ekim 2008)Tarihî Mardin evlerinin tepesindeki Mardin kalesi yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. İki yıl önce kaleden düşen kayaların 700 yıllık Zinciriye medresesine zarar verdiğini ve bir evin üzerine düştüğünü hatırlatan halk acil önlem alınmasını istiyor.
Kaynaklar''da farklı bir mekan yaratılıyor (23 Ekim 2008)230 dönüm alan üzerine inşa edilen konutlar doğal yapı bozulmadan ağaçlarla donatıldı. Sem Mühendislik firması tarafından geçtiğimiz yıl temeli atılan Kaynaklar Konakları''nın inşaatı sürüyor.
İnşaat sektörü canlanmayı bekliyor (23 Ekim 2008)Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Adnan İğnebekçili, krizde artması beklenen işsizliğin azalması inşaat sektörüne ivme kazandıracak politikaların hayata geçirilmesine bağlı olduğunu kaydetti. Elektrikte yapılan fiyat artışlarının, petrol fiyatlarındaki düşüş trendine paralel olarak geriye çekilmesi gerektiğini kaydeden Adnan İğnebekçili, global krizin etkisinin asgariye indirilmesi amacıyla sektörde yeniden büyümenin başlatılmasının önemli olduğuna değindi. Enerjideki fiyat artışlarının, çimento gibi enerji yoğun tüm sektörlerin rekabet gücünü etkilediğine dikkat çeken İğnebekçili, “Daralan pazar, artan maliyetler ve düşen fiyatlar karşısında bazı kuruluşlarımız, uzun süreli mecburi duruşlara geçti” dedi. Kamunun altyapı yatırımlarına ağırlık vermesi ve beton yollar yapımı önerilerini dikkate almalarını isteyen İğnebekçili, inşaat sektörünün bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 3.1 büyüdüğünü, ikinci çeyrekte bu oranın yüzde 1.9 seviyesinde kaldığını belirtti.
Tarih: 23 Ekim 2008 Kaynak: Taraf
İki Kıtanın Şehri İstanbul, okurla buluştu (23 Ekim 2008)Bizans’tan bugüne, İstanbul’daki mimari yapıların tasvir edildiği kitap, Türkiye’yi tanımak isteyen yabancılara hitap ediyor. Mimari fotoğraflarıyla tanınan John Cleave’in “İki Kıtanın Şehri İstanbul” isimli kitabı, okurla buluştu. Yapılan açıklamada, piyasaya sunulan İngilizce eserin, Türkiye’yi tanımak isteyen yabancılara ve İstanbul tutkunlarına hitap ettiği belirtildi. Açıklamada, kitapta Bizans’tan bugüne İstanbul’daki mimari yapıların tasvir edildiği belirtilerek, kitaptaki çizimlerin John Freely’nin hazırladığı giriş metniyle okuyuculara tanıtıldığı vurgulandı.
Tarih: 23 Ekim 2008 Kaynak: NTVMSNBC
‘Dünya krizini beton yolla aşalım’ (23 Ekim 2008)İnşaat, ilk alarm veren sektörlerden. 2005-2006 ve 2007’nin ilk çeyreğinde konut odaklı inşaat sektöründeki büyüme, ekonominin de hızlı büyümesine katkı sağladı. Ne de olsa inşaat, toplam yatırımların yüzde 40’ını oluşturuyor.
Perre''de 2008 yılı kazıları başladı (23 Ekim 2008)Kommagene Krallığı''nın beş büyük kentinden biri olarak bilinen Adıyaman''daki Perre Antik Kenti''nde 2008 yılı kazı çalışmaları başladı.
‘Bana evini göster sana kim olduğunu söyleyeyim’ (23 Ekim 2008)Amsterdam’da açılan ‘Come To My Place’ sergisi, sekiz farklı kentten yola çıkarak insanların evlerini nasıl dekore ettiği ve evlerin kişiliklerimizi nasıl yansıttığı üzerinde duruyor.
Büyükşehir''den Nilüfer''in Yıldırım Caddesi''ne makyaj (23 Ekim 2008)Büyükşehir Belediyesi, Nilüfer İlçesi’nin en işlek caddelerinden Yıldırım’da yıllardır eksikliği çekilen sıkıntıyı çözüme kavuşturuyor.
Tüzmen: Tasarımla krizi fırsata dönüştürelim (23 Ekim 2008)Turquality’nin ‘Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri’nde dört endüstriyel tasarım ‘Turquality Tasarım Ödülü’nü aldı. Yarışmayla tasarımın öneminin artırılması hedefleniyor.
Sümerpark 5 Kasım’da satışa başlıyor (23 Ekim 2008)Pera Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (Pera GYO) Genel Müdür Yardımcısı Kamil Özörnek, Denizli’de eski Sümerbank fabrikası yerine yapılacak Sümerpark projesindeki 316 konutun 5 Kasım’da satışa sunulacağını açıkladı.
Gökçeada-Bozcaada denizden bağlanıyor (23 Ekim 2008)Gökçeada ile Bozcaada, yaklaşık 38 yıl sonra yeniden birbirine bağlanıyor. GESTAŞ Deniz Ulaşım A.Ş. iki ada adasında sefer yapmak üzere bir deniz otobüsü aldı. Güney Kore’den 4 milyon YTL’ye satın alınan deniz otobüsü, kasım sonunda Çanakkale’ye gelecek ve yılbaşında Çanakkale-Bozcaada-Gökçeada ring seferlerine başlayacak. İki katlı, 300 yolcu kapasiteli deniz otobüsü, Çanakkale’den Bozcaada’ya 50 dakika, Gökçeada’ya bir saatte varacak. GESTAŞ Genel Müdürü Hasan Yürükçü, “Dileyen herkes gün içinde hem Bozcaada hem Gökçeada’ya Çanakkale’den direk ulaşabilecek. Ulaşım sorununun çözümüyle adalar önemli turizm merkezi haline gelecek” dedi. 1995 yapımı deniz otobüsüne Conkbayırı adı verilecek. Çanakkale-Bozcaada-Gökçeada hattında son olarak 1970’li yıllarda ring seferi yapılmıştı.
Tarih: 23 Ekim 2008 Kaynak: Radikal
Tekel’in kulelerinde devlet 74 milyon YTL ‘çarpılmış’ (23 Ekim 2008)Başkentteki ikiz kulelerin yapımında ‘usulsüzlük’ nedeniyle fazladan 74 milyon YTL ödendiği saptandı. Devlet şimdi giden parasını geri almaya çalışacak.
Mer­mer­ci­nin st­ra­te­ji­si (23 Ekim 2008)Gloval kriz ilk mer­mer sek­tö­rünü vurdu. Glo­bal kriz ilk on­la­rı vur­du. 600 mil­yon do­lar­lık ABD pa­za­rı da­ral­dı, hem ne da­ral­ma? Yüz­de 60! Ama on­lar yıl­ma­dı... Çin, Hin­dis­tan, Or­ta Do­ğu pa­zar­la­rı­na yö­nel­di­ler ve te­la­fi et­ti­ler bu kay­bı.
Toros’un tepesine mahalle-kondu (23 Ekim 2008)Torosun zirvesinde devlet ormanı olarak görülen bölgede kurulan mahalleye köy muhtarının ismi verildi. Erdemli İlçesi’ne bağlı Toros dağlarında bin 355 rakımda kurulu, Güzeloluk Köyü’nde ormanın yağmalandığı iddia edildi.
Bi­na­la­ra ısı ya­lı­tımı ­mec­bu­ri­ye­ti ge­li­yor (23 Ekim 2008)Isı Ya­lı­tı­mı Sa­na­yi­ci­le­ri Der­ne­ği Baş­ka­nı Ku­bi­lay Ulu, bi­na ya­lı­tı­mı ko­nu­sun­da­ki ek­sik­lik­ler do­la­yı­sıy­la her yıl or­ta­la­ma 7.5 mil­yar do­la­rın “ha­va­ya sav­rul­du­ğu­nu­” söy­le­di. Ye­ni­den dü­zen­le­ne­rek 1 Ka­sım­dan iti­ba­ren yü­rür­lü­ğe gi­re­cek “I­sı Ya­lı­tı­mı Yö­net­me­li­ği­” sa­ye­sin­de ül­ke eko­no­mi­si­ne bü­yük kat­kı sağ­la­na­ca­ğı­nı be­lir­ten Ulu, yö­net­me­lik­le ye­ni bi­na­la­rın ısı ya­lı­tı­mı pro­je­le­ri­nin, mev­cut­lar­da­ki ta­di­lat ve ila­ve kı­sım­la­rın TS 825 stan­dar­dı­na gö­re ya­pıl­ma­sı­nın, böy­le­lik­le ener­ji­nin ve­rim­li ola­rak kul­la­nı­mı­nın sağ­la­na­ca­ğı­nı kay­det­ti. Ye­ni stan­dart­la, mer­ke­zi ısıt­ma sis­te­mi dı­şın­da­ki, kat ka­lo­ri­fe­ri ile lo­kal ısı­tı­lan ya­pı­lar­da ara kat dö­şe­me­le­ri ve du­var böl­me­le­ri­nin de ya­lı­tıl­ma­sı ge­rek­ti­ği­ni ifa­de eden Ulu, ay­rı­ca ya­lı­tım­lı cam­la­rın kul­la­nı­mı­nın da zo­run­lu ha­le gel­di­ği­ni bil­dir­di. Ra­kam­lar, ül­ke­miz­de bu­lu­nan yak­la­şık 17 mil­yon ko­nu­tun yüz­de 90’ı­nın hâ­lâ ya­lı­tım­sız ol­du­ğu­nu, yıl­da 7.5 mil­yar do­la­rın ha­va­ya sav­rul­du­ğu­nu gös­te­ri­yor.
Tarih: 23 Ekim 2008 Kaynak: Türkiye
Toplam 216 haber 11 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.