Haberler

Haberler

Toplam 239 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Fatih''in Görünümü Değişiyor (28 Şubat 2008)Fatih''te yeni binaların cephelerinde yapılan Kentsel Tasarım Uygulamaları ile Vatan Caddesi''nde belediyeye ait üç yeni inşaatın dış cepheleri, Fatih''in görünümünü güzelleştiriyor.
ULI Tarafından Düzenlenen Toplantıda “Kentsel Dönüşüm Projeleri” Masaya Yatırıldı (28 Şubat 2008)Urban Land Institute (ULI) tarafından düzenlenen “Dünden Yarına Gayrimenkul Söyleşileri” toplantılarının üçüncüsü, 27 Şubat 2008 tarihinde İstanbul Swissotel’de “Kentsel Dönüşümün Başarılı Örnekleri” başlığıyla gerçekleştirildi.
Meksika’daki “Non-Standard Geometry” Konferansı''na Türkiye’den Emre Arolat da Davet Edildi (28 Şubat 2008)Matematik ve mimarlık, geçmişten bugüne hep yakın bir ilişki içinde oldu. Çok yönlü bu bağlantı, sadece mimarlığın matematikle ölçülendirilmesiyle sınırlı değil; bu iki disiplin aynı zamanda düzen ve estetik arayışını da özgün bakış açılarıyla paylaşıyor. Matematik doğada, mimarlık ise mekanda düzen ve estetiği hedefliyor.
Geçici Mimarlığın Üretkenliği (28 Şubat 2008)Geçici mimarlık, birçok başka şeyin yanında, hareketli, hafif ve düşük fiyatlı olarak algılanır. Mimarlık dendiğinde genel olarak anlaşılanın aksine, kalıcı olması beklenmez. Bu özelliği ile geçici mimarlık heyecan verici ifadeler kazanabilir. İngiltere’nin önde gelen popüler sanat merkezlerinden Serpentine Gallery, 2000 yılında ortaya çıkan Mimarlık Projesi ile mimarlara, bu potansiyeli yapı yaparak etüd etme imkanı tanıyor.
Gelibolu Yarımadası maketi (28 Şubat 2008)Çanakkale''nin Eceabat ilçesindeki ''''Tarihe Saygı Parkı'''' içinde yer alacak 1/1000 ölçekli Gelibolu Yarımadası maketi, ziyaretçilere bölgeyi bütünsel olarak görme ve inceleme olanağı sağlayacak.
İlk otoyol projesi araç garantisi onayı bekliyor (28 Şubat 2008)Ulaştırma Bakanlığının hazırladığı 6 yeni otoyol projesinden ilki olan ve Körfez''e bir köprü yapımını da kapsayan Gebze-İzmir güzergahında yapılacak otoyol projesi, yıllık araç geçişi konusunda Bakanlar Kurulu''ndan alınacak onayı bekliyor.
Altın biter, üzüm bitmez (28 Şubat 2008)Buruk ayrılıyoruz Efemçukuru''ndan. Bu cennet cehenneme dönüşmemeli...
Yeşil alan kaybına soruşturma! (28 Şubat 2008)Günün birinde ''kentin yeşil alanını azalttıkları'' gerekçesiyle kimi yerel yöneticiler hakkında soruşturma açılabileceğini söyleselerdi, bilmem siz inanır mıydınız ama, şahsen ben inanmakta güçlük çekerdim.
Büyükşehir''den Turizme "Can Suyu" (28 Şubat 2008)İzmir Büyükşehir Belediyesi, yeni sezon öncesinde, turistik ilçe ve beldelerde 3 koldan seferberlik başlattı. Sahilleri temiz tutabilmek için arıtmalar ve kanal bağlantıları yapan, denize kirlilik taşıyan dereleri temizleyen ve yeni şebekelerle su sorununu büyük ölçüde çözümleyen Büyükşehir, kentin turizm hamlesinde önemli bir rol oynayacak.
5 bin yıllık antik kente komşu termik santral kurulacak (28 Şubat 2008)Enerji Bakanlığı, Muğla''nın Yatağan ilçesinde yer alan 5 bin yıllık Lagina antik kentinin yakınındaki arkeolojik SİT alanına termik santral kurulması için Kültür ve Turizm Bakanı''ndan görüş istedi.
43 yeni ilçe ekonomik nedenlerle kurulacak (28 Şubat 2008)Türkiye genelinde 43 yeni ilçe kurulması ve 860 belediyenin kapatılmasını içeren yasa tasarısı tamamlandı. Tasarıya göre, tarihi Eminönü ilçesi tarihe karışırken, CHP kalesi olarak bilinen Kadıköy de bölünüyor.
Ayazağa''da ikinci teklifler cuma günü (28 Şubat 2008)Toplu Konut İdaresi (TOKİ) iştiraki Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ''nin Şişli Ayazağa''da bulunan turizm ve ticaret imarlı arsa için yaptığı ihalede verilen tekliflerle ilgili dosya incelemeleri sürüyor. Emlak Konut GYO''nun Ataşehir''deki merkezinde 14 Şubat 2008''de gerçekleştirilen ihalede, 9 teklif alınmıştı. En yüksek teklifi 450 milyon YTL ile Dubai Emiri Şeyh Muhammed Bin Raşid El Maktum''un şirketi Limitless ve Alke İnşaat''tan oluşan ortak girişim grubu vermişti. İhalede 29 Şubat Cuma günü ikinci teklifler alınacak.
Tarih: 28 Şubat 2008 Kaynak: Referans
Su sarnıçları amacına uygun kullanılıyor (28 Şubat 2008)Mersin’in dağ köylerinde bazı vatandaşlar, Roma döneminden kalan su sarnıçlarını temizleyip onarımını yaparak bahçelerini sulama amaçlı kullanıyorlar.
GAP eylem planı haftaya hazır (28 Şubat 2008)Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, GAP kalkınma ve rekabet stratejisinde ilk taslak metnin haftaya oluşacağını söyledi.
Cihangir hükümet konağı değil hastane istiyor (28 Şubat 2008)Avcılar Cihangir’de 1996 yılında inşaatına başlanan hastane bir türlü bitirilmedi. Şimde de hastanenin hükümet konağı yapılması planlanıyor
Hekimler, nükleer santral istemiyor (28 Şubat 2008)Türk Tabipleri Birliği ve çeşitli il tabip odalarının katılımıyla gerçekleştirilen basın açıklamasında, hekimler nükleer santrallere karşı çıktı. Türk Tabipleri Birliği ve çeşitli il tabip odalarının katılımıyla gerçekleştirilen basın açıklamasında, hekimler nükleer santrallere karşı çıktı. Dün İstanbul Tabip Odasında yapılan basın açıklamasına katılan hekimler Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombalarının toplamının 200 katı radyasyonun atmosfere dağıldığının ve kaza sonrasında enkazın kapatılmasında çalışan on binlerce kişinin öldüğünün unutulmadığını söylediler. Çernobil’den yayılan radyasyona bağlı olarak 30 ile 60 bin kişinin kanserden öleceğinin hesaplandığını, Türk Tabipleri Birliği''nin geçen yıl yaptığı bir araştırmaya göre bu nükleer kazadan en ağır biçimde etkilenen Karadeniz Bölgesi''nde bulunan Hopa''da ölümlerin yüzde 47,9''unun kansere bağlı olduğunu bildiklerini kaydeden TTB Merkez Konsey üyesi Erkan Kapaklı; “AKP hükümeti tekrar Mersin-Akkuyu ve Sinop’u adres göstererek nükleer santral ihalesi açmaktadır. Yetmiş milyonun sağlığını hiçe sayarak, ülkemizi uluslar arası şirketlerin arka bahçesine çeviren, IMF/Dünya Bankası politikalarını bir bir yaşama geçiren AKP iktidarı böylece sağlıklı yaşama hakkımıza karşı ciddi bir tehdit oluşturan yeni bir karara daha imza atmaktadır” şeklinde konuştu. Kapaklı, ihale iptal edilene kadar başta Mersin ve Sinop olmak üzere, ülkemizde nükleer santral planları ortadan kaldırılıncaya dek, mücadele etmeyi sürdüreceklerini söyledi.
Tarih: 28 Şubat 2008 Kaynak: Evrensel
Şişli Ayazağa için son gün yarın (28 Şubat 2008)Toplu Konut İdaresi (TOKİ) iştiraki Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş''nin Şişli Ayazağa''da bulunan turizm ve ticaret imarlı arsa için yaptığı ihalede verilen tekliflerle ilgili dosya incelemeleri sürüyor. Emlak Konut GYO''nun Ataşehir''deki merkezinde 14 Şubat 2008''de gerçekleştirilen ihalede, 9 teklif alınmıştı. En yüksek teklifi 450 milyon YTL ile Dubai Emiri Şeyh Muhammed Bin Raşid El Maktum''un şirketi Limitless ve Alke İnşaat''tan oluşan ortak girişim grubu vermişti. Limitless-Alke İnşaat Ortak Girişiminin Emlak Konuta önerdiği gelir 90 milyon YTL olurken, ihalede 276 milyon YTL teklif veren Ağaoğlu Şirketler Grubu''na bağlı Akdeniz İnşaat ise 104 milyon 880 bin YTL ile Emlak Konuta en yüksek şirket payı gelirini sunmuştu. Emlak Konuta önerilen en yüksek oran da yüzde 40 ile Torun Yapı-Torun Pazarlama Ortak Girişiminden gelmişti.
Tarih: 28 Şubat 2008 Kaynak: Yeni Şafak
"Optimist olmak bir sorumluluktur" (28 Şubat 2008)Mimarlığın siberâlemdeki gelişiminin öncüsü olarak kabul edilen mimar, kuramcı Marcos Novak, Garanti Galeri ile Platform''un düzenlediği yıl boyunca sürecek ''Disiplinlerötesi'' konferans dizisinin ilk konuğuydu.
Bodrum’da iskele yıkımları başladı (28 Şubat 2008)Plajların tamamen halka açılacağını söyleyen belediye Başkanı Ağan, “Artık şezlonglardan da ücret alınmayacak” dedi. Bodrum''da, turizm sezonu öncesi turistik tesislerin sahillere yaptıkları kaçak iskeleler ve beton dolgular yıkılmaya başlandı. Paşatarlası ve Kumbahçe plajında yeni düzenlemelerin yapılacağını belirten Belediye Başkanı CHP’li Mazlum Ağan “Sezon öncesinde gemi yanaşma iskelesinin de bulunduğu bölgede daha önceki yıllarda yapılan kaçak iskele ve beton dolguları kaldırarak plajları halka açıyoruz. Turistik tesisler sahilleri rant amaçlı kullanamayacağı gibi şezlonglardan da ücret alınmayacak. 1.5 kilometre uzunluğundaki sahil düzenlemesini bir ayda tamamlayacağız” dedi. Ağan, yaklaşık 500 bin YTL’ye malolacak ve bir ayda tamamlanacak projenin ardından yapımı süren uluslararası yolcu gemisi iskelesinin mart ayının ortalarına doğru faaliyete geçeceği açıkladı.
Tarih: 28 Şubat 2008 Kaynak: Vatan
Sinan’ın değerini hiç bilmiyoruz (28 Şubat 2008)Binbir Gece’nin Sinan’ı değil efendim konumuz. Mimar Sinan’dan bahsediyorum. Mimarbaşı Koca Sinan’dan. Geçen hafta tv8 ekranındaki son Yaşamdan Dakikalar’da Hıncal Uluç açtı konuyu.
Toplam 239 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 41. haberden 60. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.