Haberler

Haberler

Toplam 239 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Asya''dan Balkanlar''a mimarlık (28 Şubat 2008)Balkanlar, Karadeniz, Doğu Akdeniz, Kafkasya, Ortadoğu ve Asya''dan mimarlar İstanbul''daydılar
Yasadışı inşaat sonunda durdu (28 Şubat 2008)Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, Tuzla Ayazma''daki içinde yüzyıllık tescilli çınar ağaçlarının bulunduğu alana yapılan sosyal tesis inşaatını, "ağaçlara zarar verildiği gerekçesiyle" durdurma, yasaya aykırı davrananlar hakkında da yasal işlem yapma kararı aldı. Tuzla Belediyesi alınan karar üzerine inşaatı mühürledi. Sit alanı ve plansız koruma içinde yer alan Tuzla Ayazma''da geçen aylarda "Sosyal Tesis" yapılması amacıyla başlatılan ve çevre halkının yoğun tepkilerine neden olan inşaat ile ilgili çabalar olumlu sonuç verdi. 22/02/2008 tarihinde bölgeyi gezen Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul 5 No''lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, yapılan inceleme sonrasında inşaatı durdunma kararı aldı. Kurul, 10.10.2007 günü 836 sayılı kararında "...parselde yapılacak uygulamanın her aşamasında ağaçlara zarar vermemek koşulu ile yapılan teklif projelerinin 2863 sayılı yasa açısından sakınca bulunmadığı..." denildiğini buna karşın ağaçlara zarar verildiği belirtti. Raporda, kurula bilgi ve belge iletilmeden binaların yerlerinin değiştirildiğinin anlaşıldığı ifade edilerek alandaki inşai faaliyetlerin durdurulmasına; 2863 sayılı yasaya aykırı işlemler hususunda ilgililer hakkında yasal işlem yapılmasına karar verildi.
Tarih: 28 Şubat 2008 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Sibel Bahçetepe
Geçici Bir Mekanın Kalıcılığı (27 Şubat 2008)Her zaman geçiciliği çağrıştıran konteynırlar bir süredir mimarların ve tasarımcıların fazlasıyla hayal güçlerine hitap ediyor. Taşıma ve kurma kolaylığından dolayı gezici ya da geçici sergiler için kullanılan konteynırlara her zaman bir güncel sanat etkinliğinde rastlamak mümkünken son birkaç yılda ise bir yapı elemanına dönüşmüş durumda. New Jersey’den Yeni Zelanda’ya yayılan bir coğrafyada konteynırlardan yapılan binalara rastlamak mümkün. Bir çeşit prefabrik bina olarak da sayılabilen bu binalar ilk akla geldiği gibi afet konutları, şantiye binaları ya da askeri binalardan farklı olarak konuttan, alışveriş merkezine kadar çeşitlilik gösteriyor. Konteynırların geçiciliğinin aksine hepsi kalıcı birer bina olarak inşa ediliyor.
Kartal''a Dev Bir Proje Daha (27 Şubat 2008)Kartal Belediye Başkanı Arif Dağlar’ın KARTALİTE Projesi çerçevesinde sürdürdüğü fiziki yatırımların ardı arkası kesilmiyor.
RIBA Uluslararası Kitap Ödülleri’nde İlk Elemeyi Geçen Eserler Açıklandı (27 Şubat 2008)RIBA (Royal Institute of British Architects) Uluslararası Kitap Ödülleri, her yıl, çeşitli mimarlık, inşaat ve tasarım konularında büyük ilgiyle karşılanan; çağdaş teori ve uygulamalara, güncel araştırmalara ve tarihsel analizlere ya da teknolojik ilerleme ve yeniliklere odaklanan en iyi ve son yazılı eserleri ödüllendiriyor.
Türkiye''de 2008''de 13 OSB tamamlanacak (27 Şubat 2008)Türkiye''de, 2008 yılında 13 organize sanayi bölgesi (OSB) tamamlanacak. Üç bölge de etüt için irdelenecek. Ülke genelinde 2012 yılına kadar 78 tane sanayi bölgesi kurulacak. Bu bölgelerden 5''i besi ve hayvancılık alanında olacak.
Şirince’de tarihi evler yıkılıyor (27 Şubat 2008)İzmir’in tarihi Şirince Köyü, bugünlerde yeni imar planını sıkıntısını yaşıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hazırladığı plana göre, bazı eski evler tamamen yıkılıp, aslına uygun olarak yeniden yapılacak. Bazı köylülerin arazileri de yol için ayrılacak.
Esnaf ve tüccar sıkıntıda (27 Şubat 2008)Eskişehir''de geçen yıl peş peşe açılan büyük alışveriş merkezleri kentte yıllarca ticaret yapan işyerlerinin tasfiyesine neden olurken TOKİ konutları da inşaat sektörüne olumsuz etki yarattı.
İstanbul''a 2 dev kongre merkezi yolda, yerleri sır gibi saklanıyor (27 Şubat 2008)İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul''a yapmayı planladıkları 15-20 bin kişilik kapasiteli 2 yeni kongre merkezinin yerlerini ''Arsa fiyatlarında spekülasyon olur'' diye söylemedi.
CNR yeni arazisinde temel atıyor, ilk fuar yıl sonunda (27 Şubat 2008)CNR Holding, iki yıl önce İstanbul Atatürk Havalimanı Serbest Bölgesi''nde (İAHL) metrekaresini 5 dolardan kiraladığı 80 dönüm arazisinde temel atma işlemini mart ayında yapmayı planlıyor.
Türkiye''nin İkinci Ulusal Emisyon Envanteri Yayımlandı (27 Şubat 2008)Türkiye’nin karbondioksit ve diğer sera gazı emisyonları ile ilgili rakamları içeren 1990 - 2005 Ulusal Envanter Raporu, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından epey gecikmeyle yayımlandı ve hiç de parlak sonuçlar ifade etmiyor.
Türkiye''nin en büyük bilim merkezi Seka Park''a kurulacak (27 Şubat 2008)Koceli Büyükşehir Belediyesi''ne devredildikten sonra park haline getirilen Seka''nın arazisinde Türkiye''nin en büyük bilim merkezi inşa ediliyor.
Belkahve Türkiye''ye Örnek Olacak (27 Şubat 2008)İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Belkahve’deki maden ocakları bölgesini rehabilite ederek oluşturacağı “yeşil vadi” projesi, arazinin olumsuz koşulları nedeniyle “Türkiye’de bir ilk” olacak.
Yalıtımlı bina yüzde 50 tasarruf sağlıyor (27 Şubat 2008)Türkiye''nin uygulamayla ısıda yılda 7 milyar dolar kara geçebileceğini belirten Ürkmez, su yalıtımının da zorunlu hale getirilmesi gerektiğini söyledi.
Philips, Türkiye''de büyüyecek (27 Şubat 2008)Merkezi Hollanda''da bulunan ve Türkiye dahil 60''dan fazla ülkede faaliyette bulunan Philips, Türkiye''de satınalmalarla büyümeyi hedefliyor.
Larapark''a tahsis kapısını açan tasarı Bakanlar Kurulu''na gitti (27 Şubat 2008)Turizm Bakanı Günay, Anayasa Mahkemesi tarafından durdurulan tahsislere yönelik yeni bir düzenleme yapıldığını bildirerek, "Tasarı Bakanlar Kurulu''nda imzaya açıldı" dedi.
Yeşil alanlara kanalizasyon suyu (27 Şubat 2008)Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Ankara''nın atık suyunu arıttıktan sonra sulamada kullanacağız. Biz bu suyu yeni yapacağımız alt yapı ile yeşil alanları sulamada kullanacağız" dedi. Kızılırmak suyunun Ankara''da getirilmesi işini daha önce açıkladıkları zamanda bitiremediklerini, 2 ay bir gecikmenin olduğunu kaydeden Gökçek, "Ama şunu da ifade edeyim, 10 yılda yapılacak bir projeyi biz 10 ayda tamamladık. Üç ayrı hatta, her biri 125 kilometre olmak üzere 375 kilometre boru hattı döşedik. 10 depo, 5 tane pompa istasyonu yapıldı. 230 kilometrelik elektrik hattı döşendi. Bizim getirdiğimiz suyun içilemez olduğunu söyleyenler, bakalım, Avrupalının içtiği su konusunda ne diyecekler?" diye konuştu.
Tarih: 27 Şubat 2008 Kaynak: Birgün Yazan: Zehra Şahindokuyucu
İstanbul''da kira fiyatları (27 Şubat 2008)Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı''nın (TOKİ) ülke genelinde yaptığı binlerce konut nedeniyle kira fiyatları durgunlaştı.
Tarım arazisine kaçak santral (27 Şubat 2008)Antalya’da doğalgazdan elektrik santralı kurmak için uzun bir arayıştan sonra Kovanlık Köyü ile Selimiye Köyü arasında 80 dönüm nar bahçesi ile 50 dönüm kadar ekin tarlası satın alan Aksa Enerji, inşaata başlamak için ilgili kurumlara müracaat etti.
Kent Yazıları (27 Şubat 2008)TMMOB ve bağlı meslek odalarında yaşanan gelişmeler, odalarımızın gerçekleştirdiği mücadele, yaşadıkları zorluklar, meslek alanlarındaki gelişmeler, geçmişten bugüne Kent Yazıları’nın sürekli gündeminde olmuştur.
Toplam 239 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 81. haberden 100. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.