Haberler

Haberler

Toplam 239 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Otobüsçüler arazi mağduru oldu (27 Şubat 2008)Cevizlibağ''da İETT ve halk otobüslerinin toplanma merkezi arazisinin KİPTAŞ''a verilmesi otobüs şoförlerini mağdur etti. Özel Halk Otobüsü şirketlerinden Özulaş''ın başkanı Göksel Ovacık, bir aydır mağdur olduklarına dikkat çekerek "Durağımız KİPTAŞ''a verilince duraksız kaldık" dedi.
Tarih: 27 Şubat 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Çağdaş Çetindemir
Amerika kıtasının en eski mimari yapısı (27 Şubat 2008)Peru''da yapılan kazılarda 5 bin 500 yıl önce inşa edilen bir meydan bulundu. Başkent Lima''nın 370 km. kuzeyindeki Sechin Bajo harabelerinde çalışan Perulu ve Alman arkeologların, başka bir yapının kalıntıları altında buldukları meydan, Amerika kıtasında şimdiye kadar keşfedilen en eski mimari yapı. Kazı ekibinin başında bulunan Peru Ulusal Kültür Enstitüsü''nden Cesar Perez, "Bu çok etkileyici bir keşif ve ülke tarihinin yeniden yazılmasına yol açabilir" diye konuştu. Son keşiften önce, Peru''daki yaklaşık 5 bin yıllık antik Caral Kalesi, batı yarımküredeki en eski arkeolojik yapı kabul ediliyordu. Sechin Bajo''dan birkaç saat uzaklıktaki Caral Kalesi, Mezopotamya, Mısır, Çin, Hindistan ve Meksika''yla birlikte insanların yaklaşık 5 bin yıl önce yaşamaya başladığı dünyadaki altı yerden biri sayılıyor.
Tarih: 27 Şubat 2008 Kaynak: Radikal
Ören''de hayalet liman (27 Şubat 2008)Burhaniye ilçesinin Ören sahilinde deniz suyu 10 metre kadar çekilince 2 bin 500 yıllık ''Adramytteion Antik Limanı''nın kalıntıları gün ışığına çıktı. Çekilen sular nedeniyle sahilin ilerisinde adacıklar da oluşunca meraklılar sahile akın etti. 48 yaşındaki emekli Faruk Genç "Sahilde tarihi izlemenin keyfini yaşıyorum. Ören''in her yanı tarih dolu" dedi.
Tarih: 27 Şubat 2008 Kaynak: Radikal
Gerze''de buruk sevinç (27 Şubat 2008)Danıştay''ın Karadeniz Sahil Yolu Güzelçay - Sinop projesiyle ilgili kararı Gerze''de sevinç yarattı. Ancak doğa dostu Belediye Başkanı Recai Kuruoğlu kararı göremedi
Indesit’ten yatırıma devam (27 Şubat 2008)Indesit Company Yönetim Kurulu, 2007 yılının dördüncü çeyrek rakamlarını açıkladı. Indesit Company CEO’su Marco Milani, 2007’de şirketin satışlarda yüzde 5.8’lik bir artış sağladığını, net kârın da 105 milyon euro olduğunu ifade etti.
3. köprü projesi martta DPT''de (27 Şubat 2008)İstanbul Boğazı''na yeni bir köprü yapımını da içeren otoyol projesinin fizibilitesi, gelecek ay Devlet Planlama Teşkilatı''na (DPT) gönderilecek. Ulaştırma Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, projenin özellikle Boğaz''a yapılacak 3. köprü ayağı büyük önem taşıyor. Ulaştırma Bakanlığı, güzergâhı buna göre hayata geçirecek. Güzergâh, Anadolu yakasında Akyazı ile Avrupa yakasında Kınalı kavşağı hattında olacak. Güzergâhın İzmit sınırları içindeki bölümü ile İstanbul''un batı yakasında Hadımköy ile Kınalı arasındaki bölümü netleştirildi ancak Çatalca ile Gebze arasındaki kesimindeki güzergâha, 3. köprünün noktasal olarak yerinin belirlenmesiyle son şekli verilecek. Bakanlık, projeyi bu yıl ihaleye çıkarmayı hedefliyor.
Tarih: 27 Şubat 2008 Kaynak: Milliyet
300 okulda ’engelsiz eğitim’ için proje (27 Şubat 2008)Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği, Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte, engellilerin okullarda yaşadıkları problemleri ortadan kaldırabilmek için "Engelsiz Eğitim" adıyla bir proje başlattı.
Piri Reis, Körfez’de 1668 depreminin izini sürüyor (27 Şubat 2008)TÜBİTAK’ın İzmir fayının fotoğrafını çekmek için 2004 yılında karadan yürütülen çalışmalar 20 Şubat 2008’den itibaren Koca Piri Reis Gemisi kanalıyla denizden yürütülüyor.
Samsun''un kalbine darbe (27 Şubat 2008)Tarihi Sigara Fabrikası ile Cumhuriyet Meydanı''na, kentin belleğini yok edecek rant binaları tasarlandı
Tel Aviv - “Beyaz Kent” (26 Şubat 2008)Tel Aviv’e neden “Beyaz Kent” dendiğini anlayabilmek için kentin mimarlık tarihine göz atmak gerekli. 19. yy boyunca antik kent Yafa’ya süren Yahudi göçünün aşırı nüfus artışına neden olması sonucu doğan yeni yerleşke ihtiyacı, bölge halen Osmanlı İmparatorluğu’nun hakimiyetindeyken 1909 yılında Tel Aviv’in kurulmasıyla sonuçlandı...
Marmaray İnşaatındaydık (26 Şubat 2008)23 Şubat 2008 Cumartesi sabahı Arkitera Mimarlık Merkezi olarak 6 kişilik bir ekip halinde inşaat sürecini yerinde inceleyebilmek için, Marmaray projesinin Salacak, Üsküdar Meydan ve Ayrılık Çeşmesi şantiyelerini ziyaret ettik. İlk durağımız olan Salacak sahilindeki Marmaray tüp tünel şantiyesinde, daha önceden görüştüğümüz, bize şantiye alanlarını ve tüp tünelleri gezdirecek olan DLH İnşaat Teknikeri Zekeriya Kapancı ve İş Güvenliği Mühendisi Kadir Er ile buluştuk. Tüplerin içine girmeden önce inşaatın hangi aşamada olduğunu sorduğumuz Er, şu ana kadar 5 tüpün batırıldığını ve geriye 6 tüp kaldığını açıkladı...
Beldeleri kapatma kriteri sorun olabilir (26 Şubat 2008)Büyükşehir sınırlarındaki beldelerin tümü ve il genelinde nüfusu 2 binin altına düşen beldelerin kapatılmasına yol açacak yasal düzenlemeye tepkiler sürüyor.
Köylünün çöplük isyanı (26 Şubat 2008)"İnegöl Belediyesi''nin kurmayı planladığı Katı Atık Depolama Alanı''na karşı çıkan Yeniyörük, Kozcula ve Osmaniye Köyü sakinleri, ''Davayı kazandık, belediye hala neyin peşinde'' diye tepki gösterdiler."
İstanbul’da tüm projeler özürlülerin onayından geçecek… (26 Şubat 2008)Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da yapılacak tüm projelerin özürlülere yönelik sivil toplum kuruluşları ile mimarlar ve Meclis üyelerinden oluşan bir komisyonun onayından geçeceğini açıkladı.
İstanbul’da güneş enerjisi devreye giriyor… (26 Şubat 2008)İstanbul’daki çarpık yapılaşmanın atmosfere olumsuz etki yaptığını belirten Başkan Topbaş, “Kendi güneş enerjimizi üretme çalışmaları yapıyoruz. Ayrıca çevreyi kirletmeyen, otobüs ve metrobus araçlarını tercih ediyoruz” dedi.
15 ''Marka Kent'' dünya turizmine kazandırılacak (26 Şubat 2008)Kentsel ölçekte markalaşma projesi ile Bursa başta olmak üzere kültürel yönden zengin 15 il ''marka kent'' oluşturularak dünya turizmine sunulacak.
Antik tiyatro gün ışığına çıkarılıyor (26 Şubat 2008)İzmir Kadifekale Anafartalar Caddesi''ndeki cephe düzenleme projesi ile Antik Roma Tiyatrosu''nun, Agora ve çevresiyle bütünleştirilmesi, yaya aksı destekli açık alan yaratılması hedefleniyor.
EXPO''ya İtalyan desteği! (26 Şubat 2008)EXPO yarışında İzmir''e bir destek de İtalyanlardan geldi. Çimentaş''ı satın alarak 2001 yılından bu yana İzmir''den Türkiye pazarına giren İtalyan Cementir, EXPO yarışında kendi yurttaşlarının yaşadığı rakip kent Milano yerine İzmir''i destekliyor.
"Mimarlar kente karşı sorumludur" (26 Şubat 2008)Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Nimet Özgönül, kentlerde hırs ve kaprise gözlerini kapatan, rekabeti toplumsal dayanışmanın önüne almayan, sahip olduğu bilgiyi paylaşan bir mimarlık yaratmak için mücadele verdiklerini söyledi. 39. Dönem Genel Kurulu''nda konuşan Özgönül, hem ülkeye hem de topluma karşı sorumluluğu yaratmanın, dayanışmanın, demokrasinin peşinde olunması gerektiğini ifade ederek, "Bu ülkeyi baştanbaşa güzelleştirmek bizim elimizdedir" diye konuştu. Toplumun hakkaniyet duygularını incitmeyen, mekânları özgürleştiren bir mimarlık oluşturmak istediklerini belirten Özgönül, şunları kaydetti: "Mimarlığı, umudun, özgürlüğün ve bir arada yaşamanın anlamlı kılacağını hepimiz biliyoruz. Bu nedenle mimarlar toplumun yaşamsal dokularına duyarsız kalmadan kent yaşamını kolaylaştıracak projeler için çalışır." Özgönül, kentsel ranta karşı yaygın mücadeleyi sürdüreceklerini kaydetti.
Tarih: 26 Şubat 2008 Kaynak: Birgün Yazan: Zehra Şahindokuyucu
İzbeton''dan çok amaçlı salon (26 Şubat 2008)İzbeton, İzmir Fevzipaşa İlköğretim Okulu''nun tamirat ve onarımını gerçekleştirdi, çok amaçlı salon kazandırdı. Salonun açılışını İzbeton Genel Müdürü Tufan Eker, Karşıyaka İlçe Milli Eğitim Müdürü Nezih Suluhan ve İzmir Fevzipaşa İlköğretim Okulu Müdürü Coşkun Esven gerçekleştirdi. Törende konuşan Eker, okulu matematik olimpiyatlarına yetiştirmek için gece gündüz demeden çalışıp salonu bir ay içerisinde bitirdiklerini belirtti. Büyükşehir Belediyesi olarak eğitime hizmeti zevkle gerçekleştirdiklerini ifade eden Eker, öğretmenlerden çocukları Cumhuriyet değerlerine bağlı bir nesil olarak yetiştirmelerini istedi. Fevzipaşa İlköğretim Okulu Müdürü Coşkun Evsen ise okulun çok ihtiyacı olan çok amaçlı salona kavuşmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, "İzbeton''un155 bin YTL katkısı oldu. Belediye yetkililerine şükranlarımızı sunuyoruz" dedi.
Tarih: 26 Şubat 2008 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Hüseyin Yiğiter
Toplam 239 haber 12 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.