Haberler

Haberler

Toplam 247 haber 13 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Sulukule için alternatif proje (24 Eylül 2008)Mimar, şehir planlamacıları ve sosyologların aralarında bulunduğu bir grup, Fatih''te ''''Sulukule'''' olarak bilinen bölgede Fatih Belediyesi''nce yürütülen yenileme projesine alternatif bir proje hazırladı.
İzmir''de en değerli arsalara bile talep yok (24 Eylül 2008)Satılık konut ilanlarının hızla arttığı İzmir''de, Toplu Konut İdaresi''nin (TOKİ) iştiraki Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı''nın satışa çıkardığı arsalara da hiç bir talep gelmedi.
Marmaray''da son tüp tünel de batırıldı (24 Eylül 2008)Asya ile Avrupa''yı denizin altından bağlayacak Marmaray Projesi''nde son tüp tünel Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım''ın katılımıyla denize batırıldı.
''Artık Tuz Göl''ü yok'' (24 Eylül 2008)Tuz Gölü Havzası''nda incelemelerde bulunan Doğa Derneği Genel Başkanı Güven Eken, gölün tamamen kuruduğunu açıkladı. Güven, Doğa Derneği ve Atlas dergisi tarafından düzenlenen "Tuz Gölüne Sadakat Yolculuğu" kapsamında havzada incelemelerde bulundu. Bazı bilim adamlarının “Tuz Gölü kuruyacak” şeklinde açıklamalar yaptığını anımsatan Doğa Derneği Genel Başkanı Güven Eken, “Ama Tuz Gölü şu anda tamamen kurumuş durumda. Göl artık rehabilitasyon aşamasında ve kurtarılmayı bekliyor. Umut var ama Türkiye’de Tuz Gölü diye bir göl yok. Bunu kabul etmemiz ve bu gerçeği idrak ederek harekete geçmemiz gerekir. Bizler Tuz Gölü’nün bir kapalı havza içinde olduğunun farkında değiliz. Gölün güneyindeki su kaynakları büyük bir hızla tüketiliyor. Bu sular tarımsal sulama nedeniyle çekiliyor ve sular göle ulaşamıyor. Çumra bölgesinde damlama sulamaya geçebilirsek 600 milyon metreküpten çok daha fazla suyu göle kazandırabileceğiz” dedi.
Tarih: 24 Eylül 2008 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Barış Yaman
Avrupa''nın en kalabalık şehri (24 Eylül 2008)Dünya genelinde yapılan birçok araştırmada alt sıralarda kalan Türkiye, konu nüfüsa gelince Avrupa''yı solladı... AB istatistik kurumu Eurostat''ın yaptığı araştırmaya göre İstanbul; Londra, Madrid gibi ülkeleri geçerek Avrupa''nın en kalabalık kenti seçilirken, Ankara ve İzmir ilk onda yer aldı.
50 yıllık ağaçlara kıyıp yerine metal ağaç diktiler (24 Eylül 2008)Erzurum’un en işlek semti Cumhuriyet Caddesi’nin tam ortasında bulunan ve 1562 yılında Kıbrıs fatihi Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılan Lala Paşa Camisi’nin doğu ve güneyinde bulunan ağaçlar bir gecede kesildi.
Bitmeyen üstgeçit tehlike saçıyor (24 Eylül 2008)İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Merter Metrobüs Durağı’nı Zeytinburnu Ambarlar Sitesi’ne bağlamak için üstgeçit inşa etti ancak taban döşemelerini koymadı. Güvenlik önleminin alınmadığı üstgeçitten kendine güvenenler şimdiden geçmeye başladı. Zincirlikuyu-Avcılar arasında trafik sorununa çözüm olması beklenen Metrobüs, altyapı çalışmaları tam olarak bitirilmediği için yeni sorunlara neden oluyor. 0-1 Karayolu ile kot farkı bulunan Ambarlar Sitesi’ni, Merter Metrobüs Durağı’na bağlamak isteyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi, geçen Cumartesi günü üstgeçit inşaa etti. Yapı kısmı tamamlanan üst geçidin taban döşemeleri konulmadı. Belediye ekipleri herhangi bir güvenlik önlemi de almayınca, yaklaşık 300 metre yürümek istemeyen bazı kişiler, canları pahasına üst geçidi kullanmaya başladı.
Tarih: 24 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Süleyman Kaya
Eko-Tek Kentler (23 Eylül 2008)Gazi Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Güz Dönemi Açılış Etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Uluslararası Ekolojik ve Teknolojik Kentler Konferansı” 19 Eylül 2008 tarihinde Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Konferans Salonu''nda gerçekleşti. Üç oturumda farklı disiplinlerden gelen konuşmacılar tarafından toplam dokuz sunumun yapıldığı konferansta, “Ekolojik ve Teknolojik Kentler” farklı açılardan ele alındı.
Mersin ve Coğrafyası, "3. Tarih İçinde Mersin Kolokyumu"nda Ele Alınacak (23 Eylül 2008)Mersin ve içinde bulunduğu Akdeniz coğrafyasına tarih, arkeoloji, mimarlık, şehircilik, sanat tarihi, coğrafya ve iktisat gibi farklı disiplinlerden uzmanların yaklaşımları ve değerlendirmelerinin tek bir toplantıda buluşturulmasını amaçlayan Mersin Üniversitesi Akdeniz Kent Araştırmaları Merkezi, 16 - 17 Ekim 2008 tarihlerinde "Tarih İçinde Mersin Kolokyumu"nun üçüncüsünü düzenliyor.
İnşaatçı krizin en az vuracağı Körfez ülkelerine yönelmeli (23 Eylül 2008)İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Ekonomi Danışmanı Prof. Dr. Kerem Alkin, Türk girişimcilerine küresel dalgalanmadan çekinmemelerini ve içlerine kapanmadan yatırımlara devam etmelerini önerdi.
Nefretten sevgiye (22 Eylül 2008)İstanbul üstüne son yazdığım yazıda, değindiğim bir konu vardı: Fener-Balat projesinde bazı ev sahipleri evlerinin restorasyon kapsamına alınmasını istememişler.
Küçükçekmece Kentsel Tasarım Yarışması Kolokyumu, Jüri Üyeleri ve Yarışmacıların Fikir Birliğine Sahne Oldu (23 Eylül 2008)Geçtiğimiz hafta sonuçlanan Küçükçekmece İlçesi Kent Merkezi Ulusal Kentsel Tasarım Yarışması Kolokyumu, 20 Eylül 2008 tarihinde Küçükçekmece’deki Cennet Kültür Merkezi’nde yapıldı. Yarışmaya katılan toplam 25 projenin tamamının nitelikli olduğunu ve yakalanması gereken çizgiyi tutturduğunu söyleyen Jüri Başkanı Zekai Görgülü, çalışmaların tümünü Küçükçekmece ve İstanbul adına önemsediklerini vurguladı ve Küçükçekmece için böyle bir yarışma düzenlenmesinin İstanbul’un batı yakası adına harekete geçirici özellik taşıdığını belirtti.
Ali Ağaoğlu: ‘Amerika bu krizde riyakârlık yapıyor’ (23 Eylül 2008)“Biz 2001’de kolumuzu kestik. İşi radikalce çözdük. Amerika, ‘batırın’ dedi, batırdık. Ama Amerika kendi krizinde şirketlerini batırmıyor, onları devlet eliyle kurtarıyor.”
Irak''ın tarihi iade ediliyor (23 Eylül 2008)ABD, 2003 istilasından sonra kaçak yolla Irak''tan çıkarılan binden fazla antik eseri iade ediyor. Bağdat hükümeti, "paha biçilmez eserlerin iadesine ilişkin Amerikan kararının sevindirici olduğunu" bildirdi. Eski eserlerin ne zaman Irak''a teslim edileceği ise belirtilmedi. 2003''teki Amerikan istilası ve Saddam Hüseyin rejiminin devrilmesi, başta Bağdat müzeleri olmak üzere çeşitli ören yerlerinin yağmalanmasının yolunu açmıştı.
Tarih: 23 Eylül 2008 Kaynak: Referans
Ne ka karbon o ka tasarruf! (23 Eylül 2008)Kombiyi sadece bir derece kısmak, su ısıtıcısına kullanacağınızdan fazla su koymamak, TV’yi beklemede ve bilgisayarı uykuda bırakmayıp kapatmak, işiniz bitince şarj makinelerini fişten çekmek gayet kolay, üstelik çevre için çok faydalı.
TAV-Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliği (23 Eylül 2008)TAV İnşaat, Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından başlatılan, uygulama ağırlıklı Yapı İşletmesi Yüksek Lisans Programı işbirliği anlaşması çerçevesinde geleceğin proje yöneticilerinin yetiştirilmesine katkı yapacak. Yapı İşletmesi Tezsiz Yüksek Lisans Programı ile ayrıca inşaat sektörüne özel eğitilmiş "Proje Yöneticisi" adaylarının yetiştirilmesi hedefleniyor.
Tarih: 23 Eylül 2008 Kaynak: Referans
İzmir''de en değerli arsalara bile talep yok (23 Eylül 2008)Satılık konut ilanlarının hızla arttığı İzmir''de, Toplu Konut İdaresi''nin (TOKİ) iştiraki Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı''nın satışa çıkardığı arsalara da hiç bir talep gelmedi.
TEDAŞ''a ait 14 taşınmaz satışla özelleştirilecek (23 Eylül 2008)Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş (TEDAŞ) Genel Müdürlüğüne ait 14 taşınmaz, şirketten ayrı olarak satış yöntemiyle özelleştirilecek. Resmi Gazete''nin dünkü sayısında yayımlanan ilana göre, Ayedaş (İstanbul), Boğaziçi (İstanbul), Yeşilırmak (Amasya), Toroslar (Adana), Toroslar (Hatay), Toroslar (Osmaniye) şirketlerine ait, aralarında ahşap ev, arsa, transformatör ve tarlanın da bulunduğu 14 taşınmaz çeşitli hisse oranlarıyla özelleştirilecek. Söz konusu gayrimenkullerin satışı, "kapalı teklif usulü" ile 22 ve 23 Ekim 2008 tarihlerinde saat 14.00''te TEDAŞ Genel Müdürlüğü''nde yapılacak. Kamu yararı görülmesi halinde ihale, pazarlık ya da açık artırma usulüyle sonuçlandırılabilecek. Taşınmazların birden fazlası için teklif vermek isteyenler, tekliflerini ayrı ayrı verecekler. Taşınmazlarla ilgili ihale şartnamesi, taşınmazların bulunduğu İl Müdürlükleri ile TEDAŞ Genel Müdürlüğü Emlak ve İnşaat Dairesi Başkanlığı Emlak Müdürlüğü''nden 50 YTL karşılığında temin edilebilecek.
Tarih: 23 Eylül 2008 Kaynak: Referans
Türkiye hiç bu kadar kendini aramamıştı (23 Eylül 2008)Türkiye şu belirsiz günleri en az hasarla atlatabileceği aklın yolunu arıyor. Sakıp Sabancı Müzesi’nde, Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi ve arama konferansı metodunun Türkiye’ye tanınmasını sağlayan, Arama Yönetim Danışmanlığı’nın kurucusu...
Son tüp tünel denize batırıldı (23 Eylül 2008)Marmaray Projesi kapsamında Boğaz''ın iki yakasını denizin altından birleştirecek tüp geçit inşaatında son tüp tünel, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım''ın katıldığı törenle denize batırıldı.
Toplam 247 haber 13 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 101. haberden 120. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.