Haberler

Haberler

Toplam 247 haber 13 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 161. haberden 180. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Nükleer atıklar yüzbinlerce yıl yok olmuyor (23 Eylül 2008)Son Dakika bir gelişme olmadığı takdirde nükleer santral ihalesi yarın. Bu yazıyı kaleme almadan önce son bir kez Enerji Bakanlığı’nı arayıp sordum. "Kesinlikle erteleme yok" yanıtını aldım.
“Becoming İstanbul”, İstanbul’a Klişelerden Arındırılmış Bir Bakış Açısıyla Yaklaşıyor (22 Eylül 2008)“Becoming İstanbul”, 6 Eylül 2008’de Garanti Galeri iş birliğiyle Alman Mimarlık Müzesi’nde (DAM) açıldı. Türkiye’nin bu yıl onur konuğu olduğu dünyanın en önemli kitap fuarlarından biri olan Frankfurt Kitap Fuarı’na paralel olarak düzenlenen sergi, yazılı dökümanların mimari ve kentsel bilgilerle desteklenmesini sağlıyor.
Mimar Restoratör Dr. Serpil Çelik''i Kaybettik (22 Eylül 2008)Mimar Restoratör Dr. Serpil Çelik, 11 Eylül 2008 Perşembe günü hayatını kaybetti. Mukarnas Yapı Mimarlık Bürosu ile mesleki çalışmalarına devam eden Serpil Çelik, aynı zamanda MSGSÜ Restorasyon Yüksek Okulu’nda gönüllü olarak ders veriyordu.
10. Uluslararası Docomomo Konferansı (22 Eylül 2008)10. Uluslararası Docomomo Konferansı
Modernizm Hareketi’ne ait bina ve bina gruplarının korunması amacıyla çalışan Docomomo grubunun iki yılda bir gerçekleştirilen konferansı geçtiğimiz hafta 10. kez, doğum yeri olan Hollanda’da yapıldı. Bundan 20 yıl önce korunması ve yeniden kullanımı, grubun kurulmasına tekabül eden ve bir anlamda sebep olan Rotterdam’daki Van Nelle Fabrikası’nda gerçekleştirilen konferansta 55 farklı ülkeden katılımcı bulundu. 13 Eylül’de atölye öğrencilerinin gezileri ile başlayan organizasyonda 3 gün süren sunumların yanında konsey toplantıları, tartışmalar ve saha gezileri de gerçekleştirildi.
Türkiye parsel parsel satılmamış (22 Eylül 2008)Türkiye’nin parsel parsel yabancılara satıldığı iddiası, bilimsel incelemeye konu oldu. TÜBİTAK desteğiyle Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) tarafından yapılan araştırmada tam tersi ortaya çıktı.
Duble yola 15 milyar YTL harcandı (22 Eylül 2008)Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Hükümet olarak duble yol çalışmaları için 2003 yılından bu yana 15 milyar YTL’nin üzerinde harcama yaptıklarını açıkladı.
Bu Yatırım İzmir''i Uçurur (22 Eylül 2008)İstanbul’daki Kanyon Alışveriş Merkezi’ni yaptıktan sonra bölgeye ciddi yatırımcı çeken İş Gayrimenkul Yatırım, şimdi de İzmir’deki Salhane- Turan bölgesine 150 milyon dolarlık yatırım yapmaya hazırlanıyor.
Menderes''in son eseri Demir Köprü Barajı''nın dibi göründü (22 Eylül 2008)Gediz Nehri üzerinde 1954 yılında yapımına başlanan ve 18 Mayıs 1960''da dönemin başbakanı merhum Adnan Menderes tarafından açılışı gerçekleştirilen Demirköprü Barajı da kurudu. 48 yıllık barajda sular çekilince gölün dibi göründü.
Tarihi kentlerin en talihsizi... (22 Eylül 2008)Öğrenci olarak geldiği Güllük''ün Kıyıkışlacık Köyü''ndeki İasos antik kentinde 48 yıldır kazılara katılan İtalyan Dr. Fede Berti ile yaptığımız sohbetten sonra, kazı heyetinin içinde tek Türk olan bakanlık temsilcisi Deniz Ongun''a da birkaç soru sormak istiyoruz...
Karadeniz kumsalları kurtarılacak (22 Eylül 2008)Samsun''da, Türkiye''nin nadide kumlarının yok olduğu Karadeniz sahillerinde ağaçlandırma yapılarak, rüzgarla birlikte yok olan sahil kumu kayıpları önleneceği belirtildi.
Külliye tipi cami projesi (22 Eylül 2008)Diyanet ilk etapta 200 camide açacağı, çay ocağı, kütüphane ve sergi salonu gibi etkinliklerle camileri külliyeye dönüştürmeyi hedefliyor.
Yaylalardaki doğal çevre ve özgün mimarı korunmalı (22 Eylül 2008)Gümüşhane Valisi Enver Salihoğlu, yaylalardaki kaçak yapılaşmaya izin verilmeyeceğini söyledi. Salihoğlu, ''Yaylalardaki özgün mimari yapıların korunması için gelecek nesillere bozulmamış doğal bir çevre için büyük çaba sarfetmek gerekiyor''dedi.
Harput''ta darphane ve zindan aranıyor (22 Eylül 2008)Elazığ''da Harput iç kale arkeoloji kazıları 4. yılına girerken, kazıyı sürdüren Prof. Dr. Veli Sevin, Osmanlı Darphanesi ve dünyaca ünlü Harput Zindanı''nı ortayı çıkarmak için çalışmaların devam ettiğini söyledi.
Kâbenin yeni projesi ? (22 Eylül 2008)Bu fotoğrafa dikkatle bakın: Uzay filmlerinden kopup gelmiş hayâlî bir şehri andıran görüntünün sağ alt tarafında, diğer yandaki gökdelenlerin yanında minnacık kalan minarelerin çevrelediği alanın tam ortasında siyah bir nokta göreceksiniz.
Büyük Menderes kirlilikten kurtarılacak (22 Eylül 2008)Denizli, Aydın Uşak''ın vali ve belediye başkanları, Büyük Menderes''i kirlilikten kurtarmak için harekete geçti. Denizli Valisi Erkmen, "Menderes''in bölgeye hayat vermesi ve bunun süreklilik kazanmasını sağlamalıyız. Bu konuda herkese görev düşüyor'' dedi.
İlkokullarda ''Arkeoloji Dersi'' önerisi (22 Eylül 2008)Mersin Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Serra Durugönül, tarih bilinci ve sevgisinin genç kuşaklara erken yaşlarda aktarılması için okullarda ders verilmesi gerektiğini bildirdi.
Airport''un hedefi hava yolcuları (22 Eylül 2008)Airport Alışveriş Merkezi Genel Müdürü Burçin Bendegül, önümüzdeki dönemde hava alanına yönelik projeler geliştirerek, memnuniyeti öne çıkararak müşteri kitlelerini artırmayı istediklerini bildirdi. Bendegül, şunları kaydetti: "Birçok alışveriş merkezinin yürüme mesafesinde olan mahalleleri var. Fakat bizim yürüme mesafesinde gidilecek bir mahallemiz yok. Fakat bunun yanında en büyük avantajımız hava alanına en yakın proje olmak. Bu nedenle önümüzdeki dönemde hava alanına yönelik projeler geliştirerek müşteri kitlemizi artırmayı ve kendimize yeni bir mahalle yaratmayı istiyoruz. Küçük bir TAV oluşturacağız."Bendegül, sözlerine şöyle devam etti: "Airport tam olarak bir outlet merkezi olmasa da burada hem sezon hem de outlet ürünleri bir arada satılıyor. Tabelamız da Airport Outlet Shopping Center olacak. Burası sezon ve outlet merkezlerinin bir karması olacak."
Tarih: 22 Eylül 2008 Kaynak: Yeni Şafak
AKM 40 milyon YTL''ye yenilenecek (22 Eylül 2008)Sonbaharla birlikte kültür sanat merkezleri ve sanat kurumları yeni sezona başlarken gözler yeniden Atatürk Kültür Merkezi''ne (AKM) çevrildi. Sanat dünyasının, geçtiğimiz iki yıl boyunca hararetle tartıştığı konuların başında AKM yer alıyordu.
MÜSİAD inşaat sektörünü ele aldı (22 Eylül 2008)Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneğinin (MÜSİAD) İnşaat ve Yapı Malzemeleri Sektör Kurulu İstişare toplantısında, inşaat sektörünün gündeminde bulunan problemler ele alındı. Kamu İhale Kurumu (KİK) Başkanı Hasan Gül, toplantıda yaptığı konuşmada fiyat farkı kararnamesinin önümüzdeki hafta çıkmasını umduklarını bildirdi. Taslağın Maliye Bakanlığına yollandığını belirten Gül, Ulaştırma Bakanlığının da konu hakkında bilgilendirilmesinin ardından kararnamenin önümüzdeki hafta çıkmasını umduklarını bildirdi. Yapı malzemeleri konusunda ciddi bir çalışma içine girdiklerini anlatan Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Sabri Özkan Erbakan ise, “Şu an İstanbul’daki binaların yüzde 85’i ruhsatsız. Üzerinde önemle durduğumuz konu bu” dedi. MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Cevahir ise inşaat malzemeleri fiyatlarındaki hızlı artışa dikkat çekti.
Tarih: 22 Eylül 2008 Kaynak: Türkiye
İşsizi çok ama inşaatta yüzde 60 büyüdü (22 Eylül 2008)İşsizlik sıralamasında ilk sıralarda yer alan Batman''da konut sektörüne yapılan yatırım dikkat çekiyor. Şehirde inşaat sektöründe yüzde 60 artış yaşanırken, yılın ilk altı ayında 132 bina yapıldı. Batman, inşaat sektörü ile gelişen illerin başında geliyor. 2007 yılında 267 binanın inşaa edildiği şehirde, 55 iskân oturma izni ile binalara kat atıldı. 2008 yılının ilk 6 ayında ise 132 bina yapılırken, 26 kat artışı yapıldı. Ancak Batman İnşaat Mühendisleri Odası, bu artışın aslında negatif bir artış olduğunu belirtti. Üretime yönelik bir gelişimin olmadığını dile getiren oda yetkilileri, inşaatların genelde mesken amaçlı olmasıyla sadece tüketime yönelik bir eğilim olduğunu ifade etti. Dolayısıyla bu durumun gelecekte Batman''ın pahalı bir şehir olmasına neden olacağını savundu.
Tarih: 22 Eylül 2008 Kaynak: Zaman
Toplam 247 haber 13 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 161. haberden 180. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.