Haberler

Haberler

Toplam 340 haber 17 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Volkanik Patlamayı Kısa Süreliğine Unutun İzlanda Mimarlığı'na Yakından Bakın (22 Nisan 2010)Atlas Okyanusu'nun kuzeyindeki bir ada ülkesi olan İzlanda 2008'deki ekonomik krizden sonra, meydana gelen volkanik patlama yüzünden yeniden gündemde. Volkanik bir ada üzerinde kurulu olan İzlanda'daki 200 senedir suskun olan dağ yeniden patlayınca Avrupa'da havayolu taşımacılığı durma noktasına geldi. Şu günlerde uçak seferleri yeniden başlasa da kül bulutunun etkisinin 6 ay süreceği söyleniyor. 2008 yılında Avrupa'nın kuzeyindeki bu küçük ülkedeki mimarlık ile ilgili bir haber hazırlamıştık. Haberi güncelleyerek yeniden yayınlıyoruz.
Ticaretin kalbi Mahmutpaşa daha aydınlık atıyor… (13 Haziran 2008)İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Şehir Aydınlatma ve Enerji Müdürlüğü, Avrupa Kültür Başkenti seçilen İstanbul’un özellikle tarihi bölgelerinde yürüttüğü aydınlatma çalışmalarına devam etmekte...
ArkiPARC Gazete Gayrimenkul Sektöründe Olanı Biteni Yazıyor..! (20 Haziran 2008)Arkitera Mimarlık Merkezi’nin kentlerin yapılanmasında önemli role sahip gayrimenkul sektörüne farklı bir açıdan bakmayı ve ilişkili tüm sektörlerdeki gelişmeleri yakından takip etmeyi amaçlayan Türkiye’nin ilk gayrimenkul gazetesi “ArkiPARC Gazete” çok yakında çıkıyor.
İşte KEY'in ödeneceği gün! (20 Haziran 2008)Sonunda KEY paralarını alma tarihi belli oldu. Ne kadar alacağımızı da internetten öğreneceğiz.
Kemer’deki orman yangını sürüyor (20 Haziran 2008)Antalya’nın Kemer ilçesindeki Göynük Kanyonu’nda önceki gün başlayan yangın sürüyor. Karadan müdahalenin söz konusu olmadığı bölgeye, helikopterlerle havadan müdahale edildi. Kontrol altına alınamayan, ancak ilerlemesi durdurulan yangının kanyondaki yürüyüş yolunun kenarından başladığının belirlendiğini kaydeden Kemer Kaymakamı Sedat Yavuz, insan eliyle çıkmış olabileceği ihtimalinin kuvvetli olduğunu belirtti. Çanakkale’nin Yalova köyü yakınlarında da önceki gün başlayan yangının dün kontrol altına alındığı bildirildi. Yangınla ilgili olarak M.Ö. ve E.K. gözaltına alındı.
Tarih: 20 Haziran 2008 Kaynak: Milliyet
Orman arazileri için 74 yatırımcı başvurdu (20 Haziran 2008)Turizmi Teşvik Kanunu’nda yapılan değişiklikten yararlanmak isteyen firmaların 43’ü, ön izinleri iptal edilenlerden oluşuyor.
ANAP Alışveriş Merkezi (20 Haziran 2008)Hazine yardımı alamadığı için sıkıntı yaşayan ANAP, arsasına sahip olduğu genel merkez binasının yerine yap-işlet-devret modeliyle bir alışveriş merkezi inşa ederek mali kaynak yaratmak için düğmeye bastı.
Çatıya 1.5 milyar dolar yatırıyoruz (20 Haziran 2008)Klasik renkleri dışında futbol takımlarının renklerinde bile üretilmeye başlayan kiremit ve çatı sistemleri, bu şekilde sektördeki daralmayı aşmayı hedefliyor.
İzmir’de Kordon’a alternatif AVM (20 Haziran 2008)Tekfen-Oz Gayrimenkul Geliştirme ve Rönesans Alışveriş Merkezleri, İzmir’in ticaret ve sosyal hayatını canlandıracak 250 milyon dolarlık yatırım için güçlerini birleştirdi.
Batık Alışveriş Merkezleri (20 Haziran 2008)15. yüzyılda inşa edilen İstanbul’daki Kapalı Çarşı, insanlık tarihinde alışverişin geçmişinin ne kadar eskilere dayandığın dair ipuçları verse de “alışveriş merkezi” 20. yüzyılın ürünü olan bir kavram. Alışveriş merkezleri, çeşitli ticari birimleri ve bu birimleri birbirine bağlayan yaya akslarını içeren bina veya bina toplulukları olarak tanımlanıyor. Bu tanıma uyan ilk AVM 1955 yılında İsviçre’de Ralph Erskine tarafından tasarlanan Luleå. Erskine, kışın yaptığı Kanada gezisi sırasında sokaklarda alışveriş yaparken bu fikir aklına gelmiş ve insanların soğuk havada bile rahatça alışveriş yapıp sosyalleşebileceği bir mekan yaratmak istemiş.
AKOM’dan Çanakkale’deki orman yangınına müdahale (20 Haziran 2008)Çanakkale'nin Eceabat ilçesine bağlı Yalova köyü yakınlarında başlayan yangının rüzgârın etkisiyle yayılmaya başlaması üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Kordinasyon Merkezi alarma geçti.
'Birçok ülkede yabancılara araziler bedavaya veriliyor' (20 Haziran 2008)Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, yabancı yatırımcıların taşınmaz edinmesine yönelik yapılan düzenlemedeki amacın, "cari açığın finansmanı için toprak satmak olmadığını'' belirterek, böyle bir politika ve anlayışlarının bulunmadığını'' söyledi. TBMM Adalet Komisyonu'nda, Genel Kurul'da görüşülen Tapu Kanununda değişiklik yapan tasarıya eklenen ancak, Komisyon'ca geri çekilen madde üzerindeki görüşmeler tartışmalı geçti. Komisyon'a bilgi veren Şimşek, AB ülkelerinde tüzel veya gerçek kişilerin sadece adres bildirmek suretiyle taşınmaz edinebildiklerini, birçok ülkede "yabancı-yerli'' ayrımı bulunmadığını anlattı. Şimşek, sadece Yunanistan ve Polonya'da hassas ve stratejik bölgeler açısından sınırlamalar olduğunu kaydetti. Şimşek, "Dünyada herkes, şu anda yabancı yatırımları çekmek için yarışıyor. Bugün birçok ülkede araziyi bedava veriyorlar, Çin de dahil olmak üzere. Dolayısıyla dışarda bir sınırlama yok. AB müktesebatına uygunluk açısından da öyle. Bu düzenleme gereklidir'' dedi.
Tarih: 20 Haziran 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Mehmet Şimşek
Çöp suyunu içme suyuna dönüştüren tesis açıldı (20 Haziran 2008)İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSTAÇ’ın yaptırdığı dünyanın en büyük “Çöp Sızıntı Suyu Nihai Arıtma Tesisi” Başkan Topbaş tarafından hizmete açıldı. Tesiste arıtılan içilebilecek kalitedeki su, park ve bahçelerin sulanmasında kullanılacak.
Otellerin oda başına gelirleri % 35 arttı (20 Haziran 2008)Denetim, vergi, yönetim danışmanlığı ve kurumsal finansman hizmetlerinde dünyanın önde gelen kuruluşlarından biri olan Deloitte'nin STR Global Hotelbenchmark Araştırması'nın yılın ilk dört aylık dönemine ilişkin sonuçlarına göre Ankara ve İstanbul'daki oteller, oda başına düşen ortalama gelirlerini (revPAR) geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35'in üstünde artırdı. STR Global Hotelbenchmark Araştırması'nın sonuçlarıyla ilgili olarak Deloitte'den yapılan açıklamaya göre, yılın ilk dört aylık döneminde Ankara'daki oteller yüzde 35.4'lük artış ile 79 dolar, İstanbul'daki oteller ise yüzde 35.3'lük büyüme ile 151 dolarlık oda başına düşen ortalama gelir seviyesine ulaştı. Raporda, "Kültür ve Turizm Bakanlığı, sektördeki gelişmeyi özendirirken, 2023 yılına kadar dünyanın en çok turiste ev sahipliği yapan beş ülkesinden biri olmayı, turizm stratejisi olarak belirledi" denildi. Raporda, Macaristan'ın Pecs ve Almanya'nın Essen şehirleri ile birlikte 2010'da Avrupa Kültür Başkenti olacak İstanbul'un, oda başına ortalama gelirlerinin artmaya devam etmesi öngörülüyor.
Tarih: 20 Haziran 2008 Kaynak: Sabah
Gençlik Parkı, Yeniden Doğuyor… (20 Haziran 2008)Başkentin simgesi olan ve 19 Mayıs 1943 tarihinde İncesu Bataklığı’ndan Gençlik Parkı haline getirilen alan, eski görüntüsüne yeniden kavuşturuluyor.
"Aykırı Başkan"dan bir de "sıcak" icraat... (20 Haziran 2008)Bu yaz sıcağında belki sırası değil ama, İzmir'in Dikili İlçesi'nde jeotermal enerji ile ısınma çalışmaları proje olmaktan çıkıp uygulamaya girdi.
“Sahilbent” ve “Sultanahmet” Marmara sularında (20 Haziran 2008)İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul trafiğini rahatlatacak ve deniz ulaşımına büyük katkı sağlayacak iki yeni araba vapurunu daha hizmete alıyor.
Kemeraltı Yarışması için Son Gün (20 Haziran 2008)İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin restore çalışmalarını sürdürdüğü Kemeraltı Çarşısı için açtığı “Üst örtü ve kent mobilyaları ulusal fikir yarışması” için son başvuru tarihi bugün (20 Haziran 2008 Cuma) sona eriyor.
İzmir'e 250 milyon dolar yatırıp ikiz kule dikecek (20 Haziran 2008)Tekfen-Oz ve Rönesans İnşaat tarafından İzmir Bayraklı'da inşa edilecek ofis, konut ve AVM'den oluşacak proje için 250 milyon dolar harcanacak.
Osmangazi, 'Bir Türk Başkenti Bursa' ile tarihe ışık tutuyor (20 Haziran 2008)Fransız arkeolog ve mimar Albert Gabriel'in "Bir Türk Başkenti-Bursa" kitabı, Osmangazi Belediyesi'nce Türkçe'ye kazandırıldı.
Toplam 340 haber 17 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.